Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2003., 18:37   #41
Quote:
Seminom kaže:
Evo ja radim od 85 god. u Njemackoj, mislis si pa super !
Sjedne strane je, redovita placa, prijavljen si, penzisko ti ide, ....
A jeli to sve ? Zivot samo odzivis ! Ne uzivam zivot, tu ti nije ono veselje, otvorenost, ... kao u HR.
Nije mi jasno zašto vi u dijaspori mislite da se u Hrvatskoj živi, a vani preživljava? U čemu to Hrvati posebno uživaju? Minusima na tekućem? Nemogućnosti da redovno kupe recimo zimske gume? Da se iskilaviš totalno za priuštiti sebi ljetovanje?

A oni koji imaju, toliko rade da ne stignu doslovno ništa van posla. Da ne spominjem puno prekovremenog rada, dolazak kuću u 22 sata i slična veselja neophodna da bi se imali pristojni prihodi.

Kako da koji put pričate o nekom davno prohujalom vremenu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 18:45   #42
Quote:
Seminom kaže:
Sjedne strane je, redovita placa, prijavljen si, penzisko ti ide, ....
A jeli to sve ? Zivot samo odzivis ! Ne uzivam zivot, tu ti nije ono veselje, otvorenost, ... kao u HR.
Lova ! vise dobijes vise potrosis, manje dobijes manje trosis, - a zdravlje i (ne)zadovoljstvo trosis ovako i onako, jednostavo moras sam za sebe odluciti, nemoj se varati ako ti netko iz dijaspore sve najnaj isprica, to ne mora znaciti i za tebe.
Ovo potpisujem od A do Ž. I vraćam se u HR jer sam dobila bolje uvjete nego vani. Što ne bi bio slučaj da živim recimo u Americi gdje je moja struka daleko daleko cjenjenija nego kod nas.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 18:46   #43
Re: Re: Raditi u Hrvatskoj ili ići vani?

Quote:
luca kaže:
otisla sam radi toga da steknem bolje znanje i iskustvo, da radim stvari koje me zanimaju i na nacin koji mi vise odgovara.
nemam nista protiv da se vratim u selo moje malo kad i ako ce moje znanje nekome biti korisno, kad cu moci raditi na nekakvom prihvatljivom nivou i na nacin koji mi odgovara.
Da, ja u Hrvatskoj nemam šanse da se prebacim u ono što me zanima i što mi je struka - osim rada na fakultetu koji ne dolazi u obzir jer s 4.400 kn baš i ne bih mogao preživjeti s kreditom za stan i drugim životnim troškovima.

Nadalje, već vidim da ću imati poteškoća s pronalaženjem literature za doktorat - naše bilblioteke nažalost nisu dovoljno opremljene odgovarajućom stručnom literaturom, pogotovo stranom, a doktorat iz pravnih znanosti treba biti komparativan. To će značiti ulaganje novca iz već prenapregnutog kućnog proračuna i putovanje do stranih knjižnica na svoj račun.

A sve te gluposti bih radom vani izbjegao. I još mogao kupiti stereno VSH rekorder za snimanje skorih Depp Space Nine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:19   #44
Quote:
Vojky kaže:
Nije mi jasno zašto vi u dijaspori mislite da se u Hrvatskoj živi, a vani preživljava? U čemu to Hrvati posebno uživaju? Minusima na tekućem? Nemogućnosti da redovno kupe recimo zimske gume? Da se iskilaviš totalno za priuštiti sebi ljetovanje?

A oni koji imaju, toliko rade da ne stignu doslovno ništa van posla. Da ne spominjem puno prekovremenog rada, dolazak kuću u 22 sata i slična veselja neophodna da bi se imali pristojni prihodi.

Kako da koji put pričate o nekom davno prohujalom vremenu.
Oni koji tako misle u dijaspori - misle zato jer se u vani brzo zaboravi lose ( pogovoto kad ti je zeludac pun ) a nostalgija radi svoje pa se ljudi prisjecaju samo lijepog.

Od dijasporasa koji su se vratili u zadnjih par godina u Cro - vise od polovice ih se brze bolje, dobro da se spoticali nisu, vratilo natrag u tudjinu iz koje su cijeli zivot prigovarali.

Shvatili su da su nakon 15 - 20 godina provedenog vani ipak navikli na drugaciji zivot i da su u Cro veci stranci nego u dijaspori

Ali Vojky - kako znas, spomenula sam ti na susjednom topicu da ljudi tocno tako reagiraju kad se spomene, u cilju usporedbe truli kapitalizam i Hrvatska.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:07   #45
Quote:
Vojky kaže:
Nije mi jasno zašto vi u dijaspori mislite da se u Hrvatskoj živi, a vani preživljava? U čemu to Hrvati posebno uživaju? Minusima na tekućem? Nemogućnosti da redovno kupe recimo zimske gume? Da se iskilaviš totalno za priuštiti sebi ljetovanje?
Ako zelis biti sretan vani, moras odrezati ideju da ces se u Hrvatsku vratit. Jer ako ti je srce u Hrvatskoj, a zeludac vani, to ti onemogucuje prilagodbu na novu sredinu. Onako da postanes dio te zajednice.

Pare u cijeloj prici nisu ono bitno. Jer jasno je da se vani zivi materijalno bolje. No ne opet toliko bolje da bi se tako lako odrekao onih stvari koje ti cne Hrvatsku domovinom. Ljudi, stil zivota, ulice, jezik, sve. Vani je sve drugacije, daleko od srca.

Kroz neko vrijeme mozes ti zavoljeti i to novo, ali da bi poceo uzivati, moras se odreci starog. A to malo ko moze.
Quote:
A oni koji imaju, toliko rade da ne stignu doslovno ništa van posla. Da ne spominjem puno prekovremenog rada, dolazak kuću u 22 sata i slična veselja neophodna da bi se imali pristojni prihodi.
Jel volis svoj posao? Jel nuzno da toliko radis? Jesi li pretjero sa potrebom za parama? Sve su to kompromisi.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:11   #46
Quote:
Winona kaže:
Od dijasporasa koji su se vratili u zadnjih par godina u Cro - vise od polovice ih se brze bolje, dobro da se spoticali nisu, vratilo natrag u tudjinu iz koje su cijeli zivot prigovarali.
To je cest slucaj. Jer lako se navuces na standard. Ali, ponavljam. Nije sve u standardnu. Naprotiv.
Quote:
Shvatili su da su nakon 15 - 20 godina provedenog vani ipak navikli na drugaciji zivot i da su u Cro veci stranci nego u dijaspori
A zasto bi uopce bio stranac?

Anyway. Kolko ljudi, tolko cudi. Neki u novoj sredini skuze da im ista vise pase. Cak i da im je bliza. Sad sam se sjetio zenske iz Novog Zelanda koja je u Bosni nasla svoj dom. Zanimljivo.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 01:15   #47
to je jako relativno...ne radi se samo o novcu...

baš sam nedavno pričala s jednom starijom zenom...oko 40 godina

kaže da je svim kolegama od njenog muža lošije vani nego njima u HR...rade jako puno, imaju 10 dana godišnjeg, daleko baka i deda, vide se svakih par godina...

a ovima u HR...svi se u bacili u neke dobre firme...imaju puno godišnjeg, baka servis je na usluzi kad god treba, zdravstveno je puno jeftinije...u Americi ljudi padnu na prosjački štap ako se razbole nešto strašno...itd...

ali mislim da ima puno više mogućnosti vani nego u HR...samo ne znam koliko je tvoja struka tražena vani...
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:24   #48
Quote:
Winona kaže:Oni koji tako misle u dijaspori - misle zato jer se u vani brzo zaboravi lose ( pogovoto kad ti je zeludac pun ) a nostalgija radi svoje pa se ljudi prisjecaju samo lijepog.

Od dijasporasa koji su se vratili u zadnjih par godina u Cro - vise od polovice ih se brze bolje, dobro da se spoticali nisu, vratilo natrag u tudjinu iz koje su cijeli zivot prigovarali.
Vjerujatno je stvar i u činjenici da se Hrvatska jako promijenila zadnjih godina - kao prvo, može se i ovdje zaraditi, dosta ljudi živi bolje nego prije, mada više kukaju... Evo, čitam, npr. najprodavaniji Renaultov automobil kod nas je Clio, a Twingića se proda koliko i Laguna, dakle već se često ide na klasu više od najmanjeg... Može se skromno živjeti bez odricanja - ali to traži jako velik aganžman, jednak radu vani za puno veću lovu...

Quote:
Ali Vojky - kako znas, spomenula sam ti na susjednom topicu da ljudi tocno tako reagiraju kad se spomene, u cilju usporedbe truli kapitalizam i Hrvatska.
Najbolje su mi one priče o opuštenosti života - evo nedavno su kolege iz firme predložile odlazak u klub u četvrtak uvečer, na kraju 2/3 firme nije došlo jer su bili preumorni za izlazak uvečer radnim danom - izlazi se vikendom, dakle kao u nekim zemljama gdje smo se "čudili" da rade cijeli tjedan i izlaze samo subotom...

Slično je i s dolaskom na posao - probaj ujutro doći od Dubrave do Trešnjevačkog placa za manje od pola sata.

Danas Hrvatska je jednako Zapad u puno segmenata, osim u lovi koja se dobiva za rad.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:30   #49
Quote:
illegale kaže:
A zasto bi uopce bio stranac?
Ma, to ti je osnovno pitanje, otišao ti iz Dalmacije u Zagreb, iz Slavonije u Istru, iz Hrvatske u Australiju... Postoje ljudi koji se jednostavno ne socijaliziraju s novom sredinom i ljudi koji kažu tu sam gdje sam i sada tu treba živjeti...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:33   #50
Quote:
Clea kaže:
u Americi ljudi padnu na prosjački štap ako se razbole nešto strašno...itd...
Rekao sam već da iz analize izuzimam SAD, ti još nisu stigli izmisliti godišnji & zdravstveno. Tamo je (ako uzmemo ta dva akspekta kao bitne) dobro jedino ako radiš u državnoj službi, ali za to je preduvjet državljanstvo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:41   #51
Ja sam živjela 5 godina u USA i prije 3 godine sam se vratila u HR, zbog "društvenih aspekata" (dakle brišem na Dijasporu )

Što se posla tiče, tamo ga je lakše naći, imaš više izbora i veće šanse za unaprijeđenja, izgradnju karijere itd. A i od plaće se bolje živi, kolika god da je. Ja sam od svoje početničke (čitaj: jako male) plaće u USA živjela puno bolje nego od prosječne plaće u HR. Ali druge stvari su prevladale pa sam se vratila doma.

Nasuprot tome, moj brat (dakle isti geni, isti odgoj itd...) živi u USA već 12 godina i ne pada mu na pamet da se vrati jer si ovdje ne bi mogao napraviti ni približno jednako dobar život (financijski) kao tamo.

Ovisi šta je kome u životu važnije. Da je bilo samo radi posla, ne bih se vraćala. Ali bilo mi je radi drugih stvari...
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 09:50   #52
JA sam razmisljao o odlasku u Svicarsku (tamo imam neke sanse za legalno useljenje). Radim u IT-u, pa posao (po pricama) ne bi trebao biti problem. Placa je cca barem peterostruko veca, posao je dobro organiziran itd itd. Uglavnom s profesionalne strane bih bio na dobitku.

Sve ostalo bi islo u minus. Mnogo veca placa je iluzija jer su i cijene daleeko vece od hrvatskih. Pritom ne mislim samo na one u trgovinama (te su najslicnije nasima) vec na nekretnine, rezije, auto osiguranje, zdravstveno, cuvanje djece... Kad tome dodam gubitak prijatelja i rodbine, učenje njemackog, nove sheme i stres koji treba podnijeti, racunica je jasna. S tolikim trudom bih i u HR bio bogat covjek

Stos je jasno u nasoj dobroj trenutnoj poziciji, tj nama je u HR dobro. Netko tko je mlad, sam ili bar bez djece, ima perspektivno zanimanje, bez posla je ili s losim poslom bi na Svicarsku vjerojatno gledao kao na raj na zemlji. Mi donekle situirani to drugacije gledamo.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:21   #53
Quote:
Seminom kaže:
cunac:.......zato sto je IT (kojime se bavim) daleko kvalitetniji i nebrojeno puta bolje placen izvan HR.

Je ! Ali ovdje (Njemacka) u mojoj regiji (NRW) sa IT diplomama mozes cestu asfaltirati, toliko ih ima, moras vec biti nesto posebno da se zaposlis, ali to su i drugi skuzili, konkurencija ne spava !
A i ti si u NRW Ma nije tako lose, ne moras bas asfaltirati ceste Evo, npr. Vodafone - Düsseldorf. Stalno traze ljude za projekt (EAI). Kazu, fali nam ljudi. A kad dodjes tamo, nema posla. Sjedis, surfas, radis nesto na laptopu (za sebe), itd. A placa ide
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:36   #54
Quote:
Danas Hrvatska je jednako Zapad u puno segmenata, osim u lovi koja se dobiva za rad.
slazem se s ovim.

I s ostatkom posta.

Quote:
Ma, to ti je osnovno pitanje, otišao ti iz Dalmacije u Zagreb, iz Slavonije u Istru, iz Hrvatske u Australiju... Postoje ljudi koji se jednostavno ne socijaliziraju s novom sredinom i ljudi koji kažu tu sam gdje sam i sada tu treba živjeti...
tocno tako
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:37   #55
Quote:
bankei_ri kaže:
JA sam razmisljao o odlasku u Svicarsku (tamo imam neke sanse za legalno useljenje). Radim u IT-u, pa posao (po pricama) ne bi trebao biti problem. Placa je cca barem peterostruko veca, posao je dobro organiziran itd itd. Uglavnom s profesionalne strane bih bio na dobitku.
Hmmm... Ja se bavim međunarodnim pravom, dakle u Švicarskoj bi bilo jako dobro, ali mislim da je dobiti radnu dozvolu tamo, danas u rangu dobitka na lutriji...

Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 12:45   #56
S moje točke gledišta, onome tko je u Hrvatskoj donekle situiran, tko ima posao, a nema ambiciju baviti se nečim čime se u Hrvatskoj ne bi mogao (kao npr. luca) - bolje je ostati u Hrvatskoj.

Ja imam prijateljicu koja je otišla u USA (ona i muž) a ovdje su imali stan i pristojne poslove (s tim da bi do sada već sigurno napredovali u poslu) - i iskreno rečeno, meni se čini da su napravili glupost. Tamo ne rade ništa bogznakako pametno, i moram reći da se meni njihov način života u USA uopće ne sviđa.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 13:24   #57
Quote:
Seminom kaže:
cunac:.......zato sto je IT (kojime se bavim) daleko kvalitetniji i nebrojeno puta bolje placen izvan HR.

Je ! Ali ovdje (Njemacka) u mojoj regiji (NRW) sa IT diplomama mozes cestu asfaltirati, toliko ih ima, moras vec biti nesto posebno da se zaposlis, ali to su i drugi skuzili, konkurencija ne spava !
ja jesam poseban ,a sto se tice konkurencije, bring it on
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 15:03   #58
Quote:
illegale kaže:
Ako zelis biti sretan vani, moras odrezati ideju da ces se u Hrvatsku vratit. Jer ako ti je srce u Hrvatskoj, a zeludac vani, to ti onemogucuje prilagodbu na novu sredinu. Onako da postanes dio te zajednice.

Pare u cijeloj prici nisu ono bitno. Jer jasno je da se vani zivi materijalno bolje. No ne opet toliko bolje da bi se tako lako odrekao onih stvari koje ti cne Hrvatsku domovinom. Ljudi, stil zivota, ulice, jezik, sve. Vani je sve drugacije, daleko od srca.
ja sam bila i vani, a na neki način sam i u Hrvatskoj stranac

bila sam na mnogim lijepim mjestima i mjestima koja su mnogo perspektivnija za život od Grada u kojem sam se rodila, ali nikad mi nigdje srce ne kuca kao tamo

ali, što se tiče posla, mislim da svaki čovjek mora sebi napraviti cost-benefit analizu ... šta dobijaš šta gubiš ... da li si spreman na odricanja ako odeš i ako ostaneš ...

tu ti nema jednoznačnog odgovora i ne možeš apriori reći kako je vani bolje ... kako kome ... ja nigdje nisam vidjela toliko nasmijanih ( i puno mladih ) ljudi nego u bosni, nigdje me nečija želja za životom i umijeće uživanja u malim stvarima (šalici kave i cigareti, recimo) nije oduševila kao tamo ... onda dođem u Zgb, gdje se živi puno bolje, svi su smrknuti, konobari neljubazni, svi nabrušeni ....

Bitno je da svak pronađe ono što mu paše i da živi onako kako želi i da se bavi onim šta ga zanima ...
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 15:06   #59
Quote:
Vojky kaže:
Ma, to ti je osnovno pitanje, otišao ti iz Dalmacije u Zagreb, iz Slavonije u Istru, iz Hrvatske u Australiju... Postoje ljudi koji se jednostavno ne socijaliziraju s novom sredinom i ljudi koji kažu tu sam gdje sam i sada tu treba živjeti...


ti koji se nikad ne socijaliziraju su mi posebna priča

pa koji se onda klinac ne vrate tamo otkud su došli i gdje im je bilo bolje

a nije im bilo bolje, nego samo pamte lijepe stvari

osobno, ja nikad nisam zaboravila otkud sam došla i moj nekakav osnovni sustav vrednota odredilo je to područje, ali gdje god dođem nastojim prihvatiti običaje sredine. Tu živim.
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 19:45   #60
bizz:....Vodafone - Düsseldorf. Stalno traze ljude za projekt (EAI). Kazu, fali nam ljudi. A kad dodjes tamo, nema posla. Sjedis, surfas, radis nesto na laptopu (za sebe), itd. A placa ide

Kada pogledam u koliko sati si poslao ovaj post, onda znadem gdje radis !!
Kazes projekt ! - A koliko dugo traje projekt ? I onda ?
Evo kod mene su npr. Arces NCC i Scale On, ako netkoga zaposle onda samo na odredjeno vrjeme, ono da "vidimo sto znades", dok projekt traje; ali za netkoga iz pocetka poceti ( doci kao frishki iz Hr.) iz nule, neznam !!!!!
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.