Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2015., 13:36   #6741
To nema smisla i logike, ali malo toga s AZONIS-om ima . Zar tu naknadu ne obračunava JLS, a ne AZONIS? Mi smo do sad uvijek radili po sistemu odstupljeno na početku/nije odstupljeno na početku i prolazilo je. Ja osobno imam podrum ispod cijele kuće, a predviđeno je bilo ispod pola...ali je podrum u mom slučaju zaista napravljen naknadno (podkopavanjem) i za to imamo dokaze. Platili naknadu na razliku...
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:37   #6742
Fitz Kaj je to nešto novo? Ne ide više da ako se odstupilo od početka = na sve, ako se kasnije dogradilo = na razliku? [/QUOTE]

Fitz, sigurna sam da si ti u pravu; tako je bilo a tako je i sad!
Kakve bi veze imala parcela, izgrađenost i sl.?!?
Čovjek je odstupio od projekta (dozvole) u startu i plaća kaznu na cijeli objekat, razliku volumena za vodni i komunalni. Imala sam gotovo identične slučajeve i kazna je plaćena za cijeli objekat!
Petea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:51   #6743
Quote:
Petea kaže: Pogledaj post
Fitz Kaj je to nešto novo? Ne ide više da ako se odstupilo od početka = na sve, ako se kasnije dogradilo = na razliku?
Fitz, sigurna sam da si ti u pravu; tako je bilo a tako je i sad!
Kakve bi veze imala parcela, izgrađenost i sl.?!?
Čovjek je odstupio od projekta (dozvole) u startu i plaća kaznu na cijeli objekat, razliku volumena za vodni i komunalni. Imala sam gotovo identične slučajeve i kazna je plaćena za cijeli objekat![/QUOTE]

I kod mene je isti slučaj, ako je odstupljeno od projekta odmah na početku gradnje, kazna na cijelu zgradu. A ako je nešto dograđivano nakanadno a
ostatak je po projektu, kazna samo na nadograđeno, imali smo dosta takvih
slučajeva i uvijek tako prolazilo.
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:33   #6744
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To nema smisla i logike, ali malo toga s AZONIS-om ima . Zar tu naknadu ne obračunava JLS, a ne AZONIS? Mi smo do sad uvijek radili po sistemu odstupljeno na početku/nije odstupljeno na početku i prolazilo je. Ja osobno imam podrum ispod cijele kuće, a predviđeno je bilo ispod pola...ali je podrum u mom slučaju zaista napravljen naknadno (podkopavanjem) i za to imamo dokaze. Platili naknadu na razliku...
Ja sam samo prepisala ono što su mi poslali iz AZONIZ-a. Oni su napisali da ne prihvaćaju obračun naknade koji sam napravila u snimci jer se radi o građevini iz članka 300 i onda dalj ono što sam napisala u postu iznad, tamo sam njih doslovce citirala. Uostalom, kako bi oni mogli znati da li je čovjek dogradio terasu ili je izgradio odmah na početku?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:39   #6745
Evo još opširnije iz njihovog dopisa:

Quote:
Arhitektonska snimka, odnosno snimka izvedenog stanja, uz ostalo, mora sadržavati podatke za obračun naknade za zadržavanje zgrade u prostoru prema kriterijima iz članka 27. navedenog Zakona, a koji podaci, kako je to propisano spomenutom Uredbom, moraju biti dani u odnosu na nezakonito izgrađenu zgradu odnosno dio zgrade. To znači da ukoliko se radi o nezakonitoj rekonstrukciji zgrade, arhitektonska snimka, odnosno snimka izvedenog stanja mora sadržavati podatke potrebne za obračun naknade u odnosu za taj rekonstruirani dio. U tom se slučaju naknada plača za obujam nezakonito rekonstruiranog dijela zgrade. To se odnosi i na slučajeve u kojima nezakonitom rekonstrukcijom nije povećan obujam postojeće zgrade (primjerice promjena namjene zgrade ili njezina dijela, promjena broja funkcionalnih jedinica i sl.). Ukoliko je, pak, zgrada izgrađena protivno aktu za građenje, tj. ako je tijekom građenja odstupljeno od akta za građenje, moguće su dvije osnovne situacije. Prva u kojoj je odstupanje takvo da se prema odredbi članka 300. stavka 1. podstavka 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji smatra da je zgrada izgrađena bez akta za građenje i druga u kojoj odstupanje nije takvo. U prvoj situaciji naknada se plaća za obujam cijele zgrade jer je ista izgrađena bez akta za građenje. U drugoj situaciji naknada se plaća za razliku između dozvoljenog i nezakonito izvedenog obujma, a ako te razlike nema, tada za obujam dijela zgrade, odnosno cijele zgrade izveden protivno aktu za građenje (primjerice u slučaju izvođenja namjene koja nije dozvoljena ili izvođenja broja funkcionalnih jedinica koji nije dozvoljen i sl.). Prema spomenutoj odredbi Zakona o prostornom uređenju i gradnji smatra se da je građevina izgrađena bez akta za građenje ako je izgrađena protivno aktu za građenje tako da je vanjska tlocrtna površina građevine, mjerena kao tlocrtna projekcija najistaknutijih dijelova građevine veća od maksimalno dozvoljene, i/ili nije poštivana propisana udaljenost obveznoga građevinskog pravca, odnosno regulacijskog pravca, i/ili je građevina smještena na manjoj udaljenosti od granice građevne čestice ili druge građevine od najmanje udaljenosti dozvoljene dokumentom prostornog uređenja i/ili je broj etaža izgrađen veći od dozvoljenog.
Oni smatraju da zbog te terase zgrada izgrađena protivno aktu za građenje. Plati kaznu za sve ili nećeš legalizirati.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:42   #6746
Da se i ja nadovežem pitanjem na raspravu "od početka = na sve, ako se kasnije dogradilo = na razliku?" Kuća je, naime, prema rješenju za gradnju trebala biti katni objekt određenih dimenzija, no napravljena je ipak bez kata, dakle prizemnica, u dimenzijama koje su stajale u rješenju. Kasnije je nelegalno nadograđena. Dakle, hoće li tu naknada ići za cijeli objekt ili samo na razliku. Igra li ta "katnost" kakvu ulogu ako su vanjske tlocrtne dimenzije prema rješenju? U biti je napravljena volumenom manja kuća nego li se imalo pravo. (Pretpostavljam da su se obično gradile veće kuće u slučaju odstupanja od rješenja ili dozvole)
lovrek99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:46   #6747
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
To nema smisla i logike, ali malo toga s AZONIS-om ima . Zar tu naknadu ne obračunava JLS, a ne AZONIS? Mi smo do sad uvijek radili po sistemu odstupljeno na početku/nije odstupljeno na početku i prolazilo je. Ja osobno imam podrum ispod cijele kuće, a predviđeno je bilo ispod pola...ali je podrum u mom slučaju zaista napravljen naknadno (podkopavanjem) i za to imamo dokaze. Platili naknadu na razliku...
Po zakonu, to rješenje još uvijek donosi općina, odnosno grad, ali Agencija ga priprema. Još jedna glupost, samo kako bi imali što više zaposlenih u Zagrebu. I kako bi kroz svoje tumačenje legaliteta napucali što više novaca u proračun. I nema žali se, jer do ljudi u Agenciji se ne možeš doć, to je već poprimilo epidemijske razmjere. Posebice stariji ljudi kad dobe neki dopis od Agencije hodočaste do lokalnih ureda, ovi im kažu zovite Agenciju, daju im čak i brojeve, ljudi pokušavaju ali ne ide, nitko se ne javlja. Pa sad Agencija daje upute na web-u da ako se nitko je navi na telefon, da ih se kontaktira putem interneta . A ljudi po selima kod nas jedva da imaju tonske telefone, a ne nekitamokopjutor .
Kreirala Agencija i neke svoje obrasce, kao neće ništa drugo priznavati, a ZUP jasno kaže da je prihvatljiv svaki podnesak od stranke, makar ga ugljenom na kartonu napisali .
A što očekivati od ekonomista, politologa i drugih društvenih bića koja su tamo uposlena i o građenju i upravi i dozvolama pojma nemaju
A rezultati su im za krepat - 160 ljudi dnevno riješi 40 predmeta. Da su gradovi i županije raditi tim "brzim" ritmom, do sada bi riješili jedva 100.000 predmeta, a ne skoro 2,5 puta više. Mrak
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:50   #6748
Quote:
lovrek99 kaže: Pogledaj post
Da se i ja nadovežem pitanjem na raspravu "od početka = na sve, ako se kasnije dogradilo = na razliku?" Kuća je, naime, prema rješenju za gradnju trebala biti katni objekt određenih dimenzija, no napravljena je ipak bez kata, dakle prizemnica, u dimenzijama koje su stajale u rješenju. Kasnije je nelegalno nadograđena. Dakle, hoće li tu naknada ići za cijeli objekt ili samo na razliku. Igra li ta "katnost" kakvu ulogu ako su vanjske tlocrtne dimenzije prema rješenju? U biti je napravljena volumenom manja kuća nego li se imalo pravo. (Pretpostavljam da su se obično gradile veće kuće u slučaju odstupanja od rješenja ili dozvole)
Tijekom gradnje, a prije traženja uporabne uvijek postoji mogućnost izmjene građevinske dozvole, posebno ako nije konzumirana u cijelosti.
Edit: Mislim da bi se prije legalizacije trebale iscrpiti druge mogućnosti da se današnji objekt privede legalitetu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:52   #6749
Quote:
lovrek99 kaže: Pogledaj post
Da se i ja nadovežem pitanjem na raspravu "od početka = na sve, ako se kasnije dogradilo = na razliku?" Kuća je, naime, prema rješenju za gradnju trebala biti katni objekt određenih dimenzija, no napravljena je ipak bez kata, dakle prizemnica, u dimenzijama koje su stajale u rješenju. Kasnije je nelegalno nadograđena. Dakle, hoće li tu naknada ići za cijeli objekt ili samo na razliku. Igra li ta "katnost" kakvu ulogu ako su vanjske tlocrtne dimenzije prema rješenju? U biti je napravljena volumenom manja kuća nego li se imalo pravo. (Pretpostavljam da su se obično gradile veće kuće u slučaju odstupanja od rješenja ili dozvole)
Ovisi tko će ti obračunavati naknada, Općina ili AZONIZ.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 18:04   #6750
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Evo još opširnije iz njihovog dopisa:



Oni smatraju da zbog te terase zgrada izgrađena protivno aktu za građenje. Plati kaznu za sve ili nećeš legalizirati.
Meni je prolazilo sve i svašta.
Uglavnom pokušam raditi u korist stranke pa ako ne prođe popravim.
Agencija je dobro zamišljena.Utrpali su nam 138 novih svježih birokrata.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 08:21   #6751
Pozdrav, imam pitanje. Dobili smo zaključak da radi izdavanja rješenja o izvedenom stanju dostavimo:

3 primjerka arhitektonske snimke ukoliko se radi o zahtjevnoj zgradi ili 3 primjerka arhitektonske snimke ukoliko se radi o manje zahtjevnoj zgradi ili iskaz površina i obračunske veličine zgrade ukoliko se radi o jednostavnoj zgradi.


Budući da zgrada ima 35 kvadrata pretpostavljam da se radi o jednostavnoj zgradi. Zanima me da li to znači da trebam samo napisati da je zgrada široka, dugačka i visoka toliko i toliko te još samo napisati površine unutarnjih prostorija?

Ili to mora napraviti mjernik?

Zadnje uređivanje Grunf : 02.02.2015. at 08:36.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 09:11   #6752
Iskaz površina i obračunskih veličina zgrade može izraditi ovlašteni inženjer građevinarstva ili ovlašteni arhitekt. Iskaz površina uz ostalo, mora sadržavati podatke za obračun naknade za zadržavanje zgrade u prostoru prema kriterijima iz članka 27. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (volumen i namjenu zgrade).
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 09:14   #6753
Da, to sam si i mislil. Hvala Begemotica.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 09:47   #6754
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje. Dobili smo zaključak da radi izdavanja rješenja o izvedenom stanju dostavimo:
3 primjerka arhitektonske snimke ukoliko se radi o zahtjevnoj zgradi ili 3 primjerka arhitektonske snimke ukoliko se radi o manje zahtjevnoj zgradi ili iskaz površina i obračunske veličine zgrade ukoliko se radi o jednostavnoj zgradi.
Budući da zgrada ima 35 kvadrata pretpostavljam da se radi o jednostavnoj zgradi. Zanima me da li to znači da trebam samo napisati da je zgrada široka, dugačka i visoka toliko i toliko te još samo napisati površine unutarnjih prostorija?
Ili to mora napraviti mjernik?
Iz ovoga što si napisao, izgleda da se radi ne o jednostavnoj, već o pomoćnoj zgradi (u funkciji osnovne zgrade, ima jednu etažu i čija tlocrtna površina nije veća od 50 m²), tako da im trebaš dostaviti:
– tri primjerka kopije katastarskog plana i
– akt na temelju kojega je osnovna zgrada izgrađena ili drugi dokaz da je osnovna zgrada zakonito izgrađena
Ako si to dostavio ili se osnovna zgrada legalizira (tad bi u zahtjevu trebala biti spomenuta i pomoćna), tada imaju sve. Nikakav obračun ne treba.
Ako ima dvije etaže, onda obračun.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 10:58   #6755
Taj katastarski plan je već dostavljen, a ovo drugo je nemoguće kad se očito radi o nelegalnoj zgradi. Valjda zato treba izmjeriti obujam prostorija da bi nam lupili kazne i ostale naknade.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 12:14   #6756
@mack1: da, ako gledamo samo površinu, zgrada bi spadala u kategoriju pomoćnih, međutim, nije samo površina presuđuje o tom već za razvrstavanje zgrade u kategoriju pomoćmih moraju kumulativno biti ispunjenja slijedeća tri uvjeta 1. Zgrada smije imati samo jednu etažu; 2. Tlocrtna površina zgrade ne smije biti veća od 50m2; 3. Zgrada mora biti u funkciji osnovne zgrade.

Znači, ako nema osnovne zgrade u funkcije koje je ta pomoćna zgrada, zgrada nije pomoćna nego jednostavna, bez obzira na površinu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 18:47   #6757
Upravo tako , opcija kako dopuniti zahtjev je više, ovisno o tome koju zgradu Grunf ima. Opcija su jednostavna ili pomoćna zgrada, a o tome ovisi da li treba izračun ili ne. Sve si rekla
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 21:48   #6758
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
Vidi s geodetom da ti uknjiži-uplani pa upiši u gruntovnici kao vlasništvo.
To kad budeš htio i kad bude potreba (nasljeđivanje, prodaja).
Legalizacija sama po sebi nema veze s vlasništvom.

Hvala ti, znaš li možda koliko mi geodeta bude uzeo za to?
3 pomoćne zgrade svaka ispod 50 m2, ako je bitno.
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 08:34   #6759
Quote:
marinkovic kaže: Pogledaj post
Hvala ti, znaš li možda koliko mi geodeta bude uzeo za to?
3 pomoćne zgrade svaka ispod 50 m2, ako je bitno.
To ti ovisi o stanju parcela, odnosno, treba li formirati građevinsku parcelu ili parcele ili je sve na jednoj.
Uglavnom su i geodetima splasnuli apetiti pa zatraži više ponuda i cjenjkaj se.
Kako si legalizirao 3 pomoćne kad je po zakonu dopuštena jedna?
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 14:23   #6760
Quote:
bzing kaže: Pogledaj post
To ti ovisi o stanju parcela, odnosno, treba li formirati građevinsku parcelu ili parcele ili je sve na jednoj.
Uglavnom su i geodetima splasnuli apetiti pa zatraži više ponuda i cjenjkaj se.
Kako si legalizirao 3 pomoćne kad je po zakonu dopuštena jedna?

Od kud ti da je dozvoljena jedna?
Bez postavljenih pitanja sam legalizirao, došle neke tete premjerile sve, nakon nekog vremena stigla papirologija, platio, došla riješenja i to je to.
Znam ljude koji su imali i više od tri.

Ili ne pričamo o istome
Ili je stvar u formulaciji, tipa jedno je garaža, drugo drvarnica, treće staja ...?
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.