Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2007., 12:09   #41
Unhappy CIJEPIVO PROTIV HPV-a

čitam po nebrojeni put, da cijepivo uskoro treba doći i u hrvatsku.
naravno, nitko nezna kad je to uskoro i kolko će koštati. pretpostavljam da zdravstveno to neće pokrivati, ipak je zdravlje građana luksuz.

jel imate vi nekih informacija koje sam ja zaobišla i koje nisu došle do mene?

znam da postoji i jedna cakica, smiju se cijepiti samo žene koje nisu zaražene hpv-om, pa ja apstiniram tako da se ne zarazim i da se mogu cijepiti.
fakat bi bilo dobro da dođe što prije, želim i ja znati što je to sex.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.03.2007., 12:16   #42
splenda,
1) prije nego se otvara topik, pregleda se postoji li vec takva tema.
2) naslovi se NE pisu velikim slovima, jerbo se to smatra deranjem...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 13:16   #43
šta će mi cjepivo kad već imam hpv
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 14:54   #44
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
šta će mi cjepivo kad već imam hpv
Potpisujem!!!
Mi tu "privilegiju" nećemo moći osjetiti, nažalost našu!
Aviss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 15:06   #45
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
splenda,
1) prije nego se otvara topik, pregleda se postoji li vec takva tema.
2) naslovi se NE pisu velikim slovima, jerbo se to smatra deranjem...
sorry, neće se ponoviti.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 08:10   #46
Stvarno senzacionalna vijest. Možda se nalazimo pred iskorjenjivanjem raka grlića maternice (cerviksa)! Zapravo, SVE DJEVOJČICE U DOBI OD 11 ILI 12 GODINA TREBALE BI PRIMITI NOVO CJEPIVO, KAO PREVENCIJU PROTIV INFEKCIJE HUMANIM PAPILOMAVIRUSOM (HPV). Uvriježeno je mišljenje da je HPV najčešći uzrok raka cerviksa. (Procjenjuje se da je samo u SAD 6 milijuna inficiranih osoba.) Kako se prenosi spolnim kontaktom, zaštita prije početka seksualne aktivnosti djeluje vrlo logično. (Često mijenjanje partnera i inače nosi svoje rizike.) Dakle, cjepivo se zove Gardasil, a potrebne 3 doze koštaju ukupno 360 USD. Vrlo skupo, DESET PUTA SKUPLJE OD DRUGIH CJEPIVA. Koliko korisno? Kako je odobrenje za korištenje vrlo svježe, još ne znam da li će ovo cjepivo ući u obavezni program. Bez sumnje, sprečavanje raka važna je stvar. UMIRE SE SVAKODNEVNO. No, pokušajmo nakratko zanemariti osjećaje i analizirati hladnom glavom. Proizvođač Merck očajnički treba hit-proizvod. Koji će imati puno korisnika i gdje se neće cjepidlačiti oko cijene. ZADNJI HITOVI VIOXX i FOSAMAX TREBALI SU NAPUNITI BLAGAJNU, ALI BROJNE SUDSKE TUŽBE ZBOG KATASTROFALNIH NUS-POJAVA ODNIJELE SU MILIJARDE. Vioxx je pobio tisuće, a možda i desetine tisuća ljudi. Slabe strane Fosamaxa izviru svakodnevno. Bez obzira na to, Fosamax se još uvijek bez problema može nabaviti. Etiketa najboljeg lijeka protiv osteoporoze teško se briše. Prvo treba ojačati kosti, a plakat ćemo kasnije. Američko savjetodavno tijelo, koje je odlučivalo o registraciji Gardasila, zapravo je leglo sukoba interesa. Dobro je poznato da tu listom sjede ili zaposlenici Mercka ili osobe vrlo bliske Mercku. „DIRIGIRANO RAZMIŠLJANJE“ vrlo je izvjesno. Možda će netko reći: „Dobro, interesi su očiti, ali zar nisu bolja 3 uboda (makar i skupa) nego rak?“ Hm, upravo tako bruje u medicinskim krugovima. Bojim se da je pitanje krivo postavljeno.

Naša tijela dizajnirana su malo drugačije. I prevencija raka zasigurno ne leži u cjepivima, nego u prirodnom imunološkom statusu. Emocionalni balans, optimalna prehrana, izbjegavanje otrova, dovoljno sna i dovoljno fizičke aktivnosti. Sve ostalo je čista iluzija.

Prije tridesetak godina smatralo se da je herpes simplex virus uzročnik raka cerviksa. Kasnije je cijela krivica prebačena na HPV, jer su otkrili da je njegova DNA često (ALI NE I UVIJEK) integrirana u genetskoj strukturi raka cerviksa. HPV je, zapravo, pojam za više od 100 virusa, od kojih se njih tridesetak povezuje s rakom. Gardasil DJELUJE SAMO NA NEKE, pa se smatra da preventivni učinak ne prelazi 70%. TOČNO TOLIKO POMAŽE I KONDOM.

U zadnje vrijeme, sve izraženija su i drugačija razmišljanja o povezanosti HPV-rak. Pokretači abnormalne proliferacije stanica leže u nezdravom životu. KAKO SU BRZORASTUĆE STANICE RAKA OSJETLJIVIJE NA INFEKCIJE OD DRUGIH STANICA, VIRUSI SU VJEROJATNO SAMO INDIKATORI, A NE UZROČNICI BOLESTI. Američki Nacionalni institut za rak zagovara povezanost HPV-rak, iako istovremeno PRIZNAJE DA DIREKTNI UZROČNI ODNOS NIKADA NIJE DOKAZAN.

Vrijeme će svakako pokazati svoje. Crne strane svakog cjepiva uvijek su se otkrivale kasnije. (Da vas podsjetim na eksploziju autizma?) Znate, možda ćemo jednog dana samo pojesti neku (nazovi) biljku, obrađenu genetskim inženjeringom. U kojoj je integrirano cjepivo. Jedno ili stotinu njih. ZAŠTITA OD BOLESTI, KOJA IZVRSNO PONIŠTAVA SKLONOSTI K NEZDRAVOM. Slično kao i tableta, koja skida kilograme, bez obzira na kilograme pojedenog čipsa.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:14   #47
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Stvarno senzacionalna vijest. Možda se nalazimo pred iskorjenjivanjem raka grlića maternice (cerviksa)! Zapravo, SVE DJEVOJČICE U DOBI OD 11 ILI 12 GODINA TREBALE BI PRIMITI NOVO CJEPIVO, KAO PREVENCIJU PROTIV INFEKCIJE HUMANIM PAPILOMAVIRUSOM (HPV). Uvriježeno je mišljenje da je HPV najčešći uzrok raka cerviksa. (Procjenjuje se da je samo u SAD 6 milijuna inficiranih osoba.) Kako se prenosi spolnim kontaktom, zaštita prije početka seksualne aktivnosti djeluje vrlo logično. (Često mijenjanje partnera i inače nosi svoje rizike.) Dakle, cjepivo se zove Gardasil, a potrebne 3 doze koštaju ukupno 360 USD. Vrlo skupo, DESET PUTA SKUPLJE OD DRUGIH CJEPIVA. Koliko korisno? Kako je odobrenje za korištenje vrlo svježe, još ne znam da li će ovo cjepivo ući u obavezni program. Bez sumnje, sprečavanje raka važna je stvar. UMIRE SE SVAKODNEVNO. No, pokušajmo nakratko zanemariti osjećaje i analizirati hladnom glavom. Proizvođač Merck očajnički treba hit-proizvod. Koji će imati puno korisnika i gdje se neće cjepidlačiti oko cijene. ZADNJI HITOVI VIOXX i FOSAMAX TREBALI SU NAPUNITI BLAGAJNU, ALI BROJNE SUDSKE TUŽBE ZBOG KATASTROFALNIH NUS-POJAVA ODNIJELE SU MILIJARDE. Vioxx je pobio tisuće, a možda i desetine tisuća ljudi. Slabe strane Fosamaxa izviru svakodnevno. Bez obzira na to, Fosamax se još uvijek bez problema može nabaviti. Etiketa najboljeg lijeka protiv osteoporoze teško se briše. Prvo treba ojačati kosti, a plakat ćemo kasnije. Američko savjetodavno tijelo, koje je odlučivalo o registraciji Gardasila, zapravo je leglo sukoba interesa. Dobro je poznato da tu listom sjede ili zaposlenici Mercka ili osobe vrlo bliske Mercku. „DIRIGIRANO RAZMIŠLJANJE“ vrlo je izvjesno. Možda će netko reći: „Dobro, interesi su očiti, ali zar nisu bolja 3 uboda (makar i skupa) nego rak?“ Hm, upravo tako bruje u medicinskim krugovima. Bojim se da je pitanje krivo postavljeno.

Naša tijela dizajnirana su malo drugačije. I prevencija raka zasigurno ne leži u cjepivima, nego u prirodnom imunološkom statusu. Emocionalni balans, optimalna prehrana, izbjegavanje otrova, dovoljno sna i dovoljno fizičke aktivnosti. Sve ostalo je čista iluzija.

Prije tridesetak godina smatralo se da je herpes simplex virus uzročnik raka cerviksa. Kasnije je cijela krivica prebačena na HPV, jer su otkrili da je njegova DNA često (ALI NE I UVIJEK) integrirana u genetskoj strukturi raka cerviksa. HPV je, zapravo, pojam za više od 100 virusa, od kojih se njih tridesetak povezuje s rakom. Gardasil DJELUJE SAMO NA NEKE, pa se smatra da preventivni učinak ne prelazi 70%. TOČNO TOLIKO POMAŽE I KONDOM.

U zadnje vrijeme, sve izraženija su i drugačija razmišljanja o povezanosti HPV-rak. Pokretači abnormalne proliferacije stanica leže u nezdravom životu. KAKO SU BRZORASTUĆE STANICE RAKA OSJETLJIVIJE NA INFEKCIJE OD DRUGIH STANICA, VIRUSI SU VJEROJATNO SAMO INDIKATORI, A NE UZROČNICI BOLESTI. Američki Nacionalni institut za rak zagovara povezanost HPV-rak, iako istovremeno PRIZNAJE DA DIREKTNI UZROČNI ODNOS NIKADA NIJE DOKAZAN.

Vrijeme će svakako pokazati svoje. Crne strane svakog cjepiva uvijek su se otkrivale kasnije. (Da vas podsjetim na eksploziju autizma?) Znate, možda ćemo jednog dana samo pojesti neku (nazovi) biljku, obrađenu genetskim inženjeringom. U kojoj je integrirano cjepivo. Jedno ili stotinu njih. ZAŠTITA OD BOLESTI, KOJA IZVRSNO PONIŠTAVA SKLONOSTI K NEZDRAVOM. Slično kao i tableta, koja skida kilograme, bez obzira na kilograme pojedenog čipsa.
Arsen, hvala na lijepom odgovoru.
potaknuo si me na razmišljanje. zaključak : ipak neću biti pokusni kunić, a žestoko sam mislila štedit pare za cjepivo.
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 16:29   #48
da osvježim malo ovu temu....

gardasil je odobren u hrvatskoj. kažu na vijestima da će se počet primjenjivati na jesen. 400eura.
živi bili pa vidjeli....
Splenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2007., 18:31   #49
Oralni seks nije siguran seks

Koliko god voljeli seks i uživali u njemu, već i vrapci na grani znaju da gotovo svaki spolni odnos donosi sa sobom i određen rizik obolijevanja od neke spolne bolesti. Misleći da će na taj način izbjeći spomenuti rizik, mnogi ljudi umjesto penetracije prakticiraju oralni seks, naročito tinejdžeri. S činjenicom da se spolne bolesti mogu prenijeti i ovom vrstom seksa upoznato je malo ljudi – čak i HIV virus može naći svoj put od spolnog organa do usta i obrnuto

Spolne bolesti mogu se prenositi i oralnim seksom, ali rizik je ipak manji nego kod penetracije

Pod oralnim seksom uglavnom podrazumijevamo usnu stimulaciju ženskih i muških spolnih organa, no on uključuje i podraživanje bradavica usnama, sisanje nožnih prstiju i oralno-analni seks, odnosno nadraživanje anusa usnama ili jezikom.

Kod podraživanja bradavica usnama i sisanja nožnih prstiju opasnost od prenošenja bolesti gotovo je ravna nuli, ali zato kod druga dva načina oralnog zadovoljavanja postoji dosta velik rizik za prenošenje HPV-a, gonoreje, klamidije itd.

Prije nego se okrenemo lošim stranama oralne ljubavi, podsjetimo se zbog čega je ovaj oblik spolnog zadovoljavanja sve manje tabu, a sve više prakticiran oblik seksualnog odnosa.

Istraživanja su pokazala kako žene tijekom cunnilingusa (oralno nadraživanje ženskog spolovila) puno lakše postižu orgazam, bilo da do njega dođu samo oralnim zadovoljavanjem bilo nakon penetracije kojoj je prethodio oralni seks. Dobro je poznato i kako fellatio (oralno nadraživanje muškog spolnog organa) može uvelike pomoći muškarcima koji imaju manjih problema s erekcijom te kojima treba dodatno uzbuđenje prije same penetracije.

Bez obzira imaju li stalnog partnera ili ih vole mijenjati, ženama bi trebala biti navika jednom godišnje otići na ginekološki pregled

Također je vrlo dobro poznato kako je oralni seks najsigurniji način da se izbjegne neželjena trudnoća.

ORALNI SEKS KAO PREDIGRA 'PRAVOM' SEKSU

Proteklog desetljeća znatno je poraslo prakticiranje oralnog seksa među tinejdžerima i adolescentima, a također, iako u manjoj mjeri, i analnog seksa. U Hrvatskoj ne postoje podaci koliko su mladi izloženi ovakvom rizičnom ponašanju, no činjenica je da tinejdžeri ne doživljavaju oralni seks kao seks, već kao neku predigru 'pravom' seksu, a nerijetko će reći i da nisu još seksualno aktivni, bez obzira što prakticiraju oralni seks.

U mladih vlada uvjerenje da je oralni seks sigurniji od snošaja, što je i točno za neke bolesti. Međutim, i oralni i analni seks mogu rezultirati prenošenjem spolno prenosivih bolesti, koje je često nemoguće detektirati pretragom urina. Tako pretraga urina neće otkriti gonoreju ili klamidiju kojima se moguće zaraziti analnim ili oralnim seksom, a gonoreja je opasnija kao zaraza pri prakticiranju oralnog seksa.

Apstinencija je jedini siguran način prevencije, ali ne i praktičan savjet jer je oralni seks sve važniji dio seksualnog života mnogih partnera.

Iako to nije čest slučaj, oralnim seksom može se prenijeti smrtonosni virus HIV-a, a zabilježeni su slučajevi zaraze i kada se oralni seks davao i kada se primao. Kako je to moguće? Poznato je da se HIV ne prenosi poljupcem – to se, međutim, ne može tvrditi i za tzv. duboke poljupce kojima se prenose velike količine sline, što je slučaj i kod oralnog seksa. Ukoliko se radi o fellatiu, rizik se može smanjiti ukoliko muškarac ne ejakulira u usta, a kod cunnilingusa rizik je veći ako žena ima menstruaciju.

BRADAVICE I GNOJNE RANE U GRLU

HPV infekciju izaziva Humani papiloma virus - HPV. Procjenjuje se da 80 do 100 posto djevojaka u dobi između 18 i 25 godina dolazi pri spolnom kontaktu u dodir s tim virusom, dok svega oko 30 posto djevojaka razvija simptome infekcije. Razlog tomu je prirodno samoizlječenje, proces koji uvelike ovisi o stanju imunološkog sustava inficirane osobe. Bolest se najčešće manifestira bradavicama na penisu, a kod žena na malim usnama, rodnici, oko anusa ili na stražnjici. Rijetko se može dogoditi da se zaraza dogodi oralnim putem, a u tome slučaju bradavice se pojavljuju u ustima i grlu.

Za razliku od drugih spolnih bolesti, klamidijska infekcija se u velikom broju slučajeva razvija bez očitih simptoma: čak 30 do 50 posto žena s upalom vrata maternice ne osjeća nikakve tegobe. Bakterija Chlamydia trachomatis gotovo je uzrokovala epidemiju među seksualno aktivnim mladim ljudima početkom 21. stoljeća. I ova se bolest, kada je riječ o oralnom seksu, najčešće prenosi fellatiom, a može se otkriti uzimanjem brisa iz grla. Opasnost je veća ako se bakterija smjesti blizu usta ili nosa, jer može potaknuti razne infekcije, posebno infekciju oka.

Usprkos rijetkoj pojavi, gonoreja ili triper spada u najčešće genitalne kontaktne infekcije i gotovo je pandemijski rasprostranjena. Za razliku od većine spolno prenosivih bolesti, pogađa u prvom redu muškarce. Očituje se jakim pečenjem pri mokrenju, mutnom mokraćom, jakim bolovima i gnojnim iscjetkom. U žena su simptomi slabije izraženi i javljaju se postupno. Jedan od načina zaraze gonorejom kod žena je oralnim seksom, odnosno fellatiom - simptomi su obično bolno i upaljeno grlo te ponekad gnojne rane u grlu.

Smanjenje, ali ne i izbjegavanje rizika - i kod oralnog seksa upotrebljavajte kondome (danas ih ima s raznim okusima upravo zato da se potakne njihova upotreba i kod oralne ljubavi)

Zabilježeni su slučajevi zaraze i genitalnim herpesom putem oralnog seksa. Simptomi herpesa obuhvaćaju peckanje, uz nelagodni osjećaj napetosti kože spolnog organa praćen stvaranjem mjehurića, koji potom prskaju ostavljajući brojna bolna oštećenja sluznice ili kože. Stručnjaci kažu da ako imate herpes na usnama, ne smijete prakticirati oralni seks.

Kako se zaštititi od spolnih bolesti prenosivih oralnim putem? Odgovor je isti kao i kod 'običnog' seksa - upotrebom kvalitetnog kondoma i odgovornim seksualnim ponašanjem. Biti zdrav, imati stalnog i zdravog, nepromiskuitetnog partnera, prakticirati adekvatnu spolnu higijenu (dobro oprati spolovilo prije i nakon seksa, zube, usnu šupljinu, analni otvor) značilo bi prakticirati sigurniji seks. Seks s jednim partnerom smatra se sigurnim ako su oba partnera zdrava i uzajamno vjerna.

Ipak, treba zapamtiti: ovi postupci omogućavaju samo smanjenje, a ne izbjegavanje rizika. Apstinencija je jedini siguran način prevencije, ali ne i praktičan savjet, jer je oralni seks sve važniji dio seksualnog života mnogih partnera. Zato tješi činjenica da kod oralnog seksa ipak postoji manja mogućnost zaraze nego kod vaginalnog ili analnog penetracijskog odnosa.
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 19:59   #50
Otkriveno cjepivo protiv HPV-a?

Sad gledam na dnevniku Nove, al sam doso pred kraj reportaže tako da nisam ništa skontao..
Jeli zna netko?
Jeli otkriveno cjepivo? I mogu li se njime cjepiti već zaraženi?
devil's right hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:04   #51
otkriveno već odavno ,ali sad se tek može kupit u hr..

cjepivo je preventiva
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:10   #52
Quote:
violently_happy kaže: Pogledaj post
otkriveno već odavno ,ali sad se tek može kupit u hr..

cjepivo je preventiva
cjepivo je preventiva ali će se najvjerojatnije u zgb cijepiti besplatno djevojke koje pohađaju srednju školu,samo nisam sigurna dali je prijedlog odobren,mogu saznat,cijepivo se tek docjepljuje nakon 5 godina,ostali ga mogu kupiti u zzjz
ostalo čitajte na internetu
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:15   #53
http://www.plivazdravlje.hr/?section...how=1&id=14230

na toj stranici su pitanja i odgovori vezani uz hpv
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:17   #54
3000kn.... uopce nije skupo...
-zuber- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:44   #55
Sta je hpv.?Mlad sam jbg
doggystyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:51   #56
Quote:
doggystyler kaže: Pogledaj post
Sta je hpv.?Mlad sam jbg
humani papilloma virus..guglaj malo..

i ajd nek neko ovo premjesti na Zdravlje ili di već
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 21:00   #57
koliko sam ja čuo cjepivo bi moglo i izliječiti neke zaražene... To sam samo čuo i obično cjepiva tako ne funkcioniraju, ali eto tako sam čuo... Dakle potpuno neprovjerena informacija, a nemam je vremena provjeravati...
Spreher is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 21:13   #58
Quote:
Spreher kaže: Pogledaj post
koliko sam ja čuo cjepivo bi moglo i izliječiti neke zaražene... To sam samo čuo i obično cjepiva tako ne funkcioniraju, ali eto tako sam čuo... Dakle potpuno neprovjerena informacija, a nemam je vremena provjeravati...
don't think so.
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:44   #59
zapravo da, savjetuju i one već u posjedu hpv-a da se cijepe jer štiti od više tipova i od reinfekcije. e, sad, koliko je to stvarno dobro, a koliko je u igri to da je doza toliko koliko je, ne znam
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 23:37   #60
cjepivo se moze kupit za 3000kn, "djeluje" 5 godina, jos uvijek nije uvedeno u pogram da ce se cijepit curice/djevojke u skolama (na teret drzave/zdrastva), cjepivo stiti od samo dva tipa HPV (najcesca), cjepit se mogu nevine djevojke iako bi se mogle i one do 25god (ja mislim ako su relativno su sigurne da nisu zarazene ili tako nesto, neznam zapravo zasto do 25 ali citala sam tako)
postoje zapravo dva cjepiva - ovo gore i to na dnevniku se radi o gardasilu za kojeg je u svijetu bilo dosta polemika nakon sta su cijepljenje neke cure/zene pojavili su im se neki dosta neugodni simptomi pa se postavilo pitanje jel gardasil cini vise stete nego koristi
link
link
link

osim toga postoji i cervarix koji bi se tek trebao pojavit na trzistu, a namjenje je kao svim zenama, evo par linkova
Link
Link

o oba i nuspojavama
link
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:39.