Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 13:53   #1
Astrologija, vjera, religija, magija

u kakvom su odnosu religija i astrologija?

kako katolička crkva gleda na horoskop?
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 13:56   #2
istocna krstjanska cirkva gledi na to ispravno - to je magija. a magijom se ne bi trebalo baviti

katolicka mislim nije tak drasticna, vishe fura to pod praznovjerje.

iako mi tvoj post nije jasen, spominjes 3 razlicite stvari - vjeru cirkvu i religiju v jednom. sve tri imaju tri razlicita odnosa prema horoskopu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:05   #3
pa mislio sam da li je to kao neki grijeh vjerovati u horoskop, kako se crkva izjasnila prema horoskopu.

jer mi je netko natuknuo da pravi vjernici ne vjeruju u horoskop.

pa zašto?
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:10   #4
moram iz prve ruke reci kad vec pitas - katolička vjera ne priznaje nikakvo vjerovanje u horoskope. bratić mi je svećenik pa to znam iz prve ruke, premda i na ispovjedi svećenika sam mozes pitat, pa ce ti najbolje objasnit.

ja na horoskop gledam kao iskljucivo na zabavu, tako da ostajem sa svojom vjerskom savješću u miru.
BlondBombina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 14:11   #5

pa zato jer to ima prevec veze s nekim silama koje Isus Krist nije propovjedal, i sa starim religijama. ima vec veze sa sumeransko-babilonsko magijom, tak da ak se bavish horoskopom zapravo se bavish sumeransko-babilonskom religijom, iako toga nisi svjestan. neka mocna magija, ha?

ne znam dal je Isus bil protiv hebrejskog horoskopa, no Krstjantsvo se ionak razvilo poslje njega, i kao svaka Nova religija, donosilo je novu poruku za novo doba, i apostoli su bili protiv - starih elementarnih sila. mi danas poznamo samo horoskop, no onda je to bilo drugac..stari Grci, Rimljani, Kelti..sve to bilo pogano i imalo pogane obicaje..koje je valjalo iskorijeniti da bi se covek mogel promeniti i razviti malo vishe ljudskosti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:30   #6
Katoličanstvo je tijekom povijesti preuzimalo uvelike i astrološku simboliku.

Primjerice, sedam smrtnih grijeha odgovara sedam (do tad poznatih) astroloških planeta: lijenost (Saturn), oholost (Jupiter), srditost (Mars), neumjerenost (Sunce), bludnost (Venera), škrtost (Merkur) i zavist (Mjesec).

Poznato je, također, da se četiri evanđelista u katoličkoj ikonografiji prikazuju sa četiri simbola za četiri astrološka elementa: Matej (čovjek, uzduh, Vodenjak), Marko (lav, oganj, Lav), Luka (bik, zemlja, Bik), Ivan (orao, voda, Škorpion). Naravno, ti su simboli zapravo preuzeti iz Knjige Ezekielove, a koja ih opet preuzima od Babilonaca.

Što se tiče teologa, bilo je različitih shvaćanja. Tertulijan je smatrao da je astrologija vrijedila do Krista, koji je ukinuo svaku takvu zakonitost, tako da nakon njega jedino vjera odlučuje. Sv. Augustin je osuđivao astrologiju, sv. Bonaventura je bio stručnjak za astrologiju, također i Albert Veliki (njegov je navod: ''prenagliti i ne odabrati astrološki povoljno vrijeme za djelovanje značilo bi raditi protiv slobode volje''). Njegov učenik, a još i danas najveći teološki autoritet, sv. Toma Akvinski smatrao je da zvijezde djeluju na čovjeka u onoj mjeri u kojoj je povezan sa svojim tijelom. Ali, da kad je čovjekova duša u skladu s Bogom, tad ima moć djelovati i iznad zvjezdanih utjecaja.

Što se tiče papa (navod iz knjige Benson Bobrick: Sudbonosno nebo - povijest astrologije, iz koje i većina drugih podataka u ovom postu) i astrologije... ''Najmanje dvanaest papa bilo je naklonjeno [astrološkom] umijeću - među njima Julije II, Pavao III, Siksto IV, Inocent VIII, Leon X i Urban VIII. Julije II se koristio astrologijom da bi odredio dan svoje krunidbe; Pavao III da bi odredio pravi sat za svako crkveno vijeće; Siksto IV odredio je sve važne datume i primanja prema planetarnom satu, a u reformi kalendara pomagao mu je njemački astrolog Regiomontanus. Itd.''
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:14   #7
kak ose ivan pavao 2. izjasnio prema tome?
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 15:13   #8
Moze li jedan astrolog zaista biti pravi vjernik bez da laze samoga sebe i svoj racio?
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 16:10   #9
astrologija je prije bila uvod u teologiju. svaki teolog je morao poznavati astrologiju.

sveta tri kralja, su zapravo tri astrologa a Isusa su našli sljedeći "zvjezdu repaticu" za koji se smatra da je bila iznimno jaka konjukcija jupitera, marsa i saturna.
sv.Toma Akvinski je bio astrolog i svoju filozofiju temeljio na astrologiji, i priznao je da su nebeska tijela uzrok svega što se događa u sublunarnom svijetu i da neizravno utječu na ljudska djela.
ali ono što je bitno je da zvijezde ne mogu oblikovati čovjekovu dušu iako mogu utjecati na tijelo i volju.

danas astrologija nije tako omiljena u crkvi iz razloga što su ljudi puno plići, labilniji i nemaju mogućnost sagledanja stvari iz više kuteva. lako ih je zavesti i navesti na idolopoklonstvo, čemu se crkva protivi, i, malo ljudi će astro shvatiti kao "Božjeg pomagača" a više kao nešto što pobija postojanje Boga.

ono u što ja vjerujem (a praktični sam katolik), je da je Bog na taj način (planetima i njihovim utjecajem) uspostavio savršenu ravnotežu, kako u svemiru tako i u ljudima, i da je svaki čovjek mali svemir za sebe.
ono zašto je astrologija postala predmet ismijavanja, je komercijalizacija i hrpetina kvazi astrologa koji baljezgaju gluposti po žutoj štampi, i uvaljuju površne i glupe analize u svaki časopis i novine.

Zadnje uređivanje Žulaj : 21.12.2008. at 16:19.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 00:41   #10
Religija i astrologija su slični ko pile i krava.

Posebno u Kršćanstvu ... tko god vjeruje u Krista i Božiju ljubav nemože vjerovat u astrologiju jer je to pogansko vjerovanje.
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 09:04   #11
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Religija i astrologija su slični ko pile i krava.

Posebno u Kršćanstvu ... tko god vjeruje u Krista i Božiju ljubav nemože vjerovat u astrologiju jer je to pogansko vjerovanje.
i 25.12 je poganski praznik kao i puno toka sto se u krscanstvo uvuklo sto spontano sto planski Rjesenje je jednostavno - proglasit astrologiju krscanskom No kaako astrologija danas nije dovoljno znanstveno prosvjetljena nema za to razloga jer bi se vise izgubilo nego dobilo sto se imiđa tice, da je drugacije vec bi bila "pokrstena" Uostalom zar ckva nije benignije na nju gledala dok je bila dio znanstvenog (za tadasnje pojmove) i drustvenog mejnstrima nego sto je to danas slucaj?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 09:30   #12
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Religija i astrologija su slični ko pile i krava.

Posebno u Kršćanstvu ... tko god vjeruje u Krista i Božiju ljubav nemože vjerovat u astrologiju jer je to pogansko vjerovanje.
pričaš gluposti.
vjera u Krista i Božju ljubav nije uskogrudno sljeđenje pravila i Bogobojazno odbacivanje svega ostalog, nego obogaćivanje duha, i prihvaćanje svega što nas čini biližima Njemu.

naravno, nismo svi istih potencijala što se tiče duhovnosti i više svijesti, i nekima jednostavno nije dano da razumiju neke stvari.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 11:22   #13
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
astrologija je prije bila uvod u teologiju. svaki teolog je morao poznavati astrologiju.

sveta tri kralja, su zapravo tri astrologa a Isusa su našli sljedeći "zvjezdu repaticu" za koji se smatra da je bila iznimno jaka konjukcija jupitera, marsa i saturna.
sv.Toma Akvinski je bio astrolog i svoju filozofiju temeljio na astrologiji, i priznao je da su nebeska tijela uzrok svega što se događa u sublunarnom svijetu i da neizravno utječu na ljudska djela.
ali ono što je bitno je da zvijezde ne mogu oblikovati čovjekovu dušu iako mogu utjecati na tijelo i volju.

danas astrologija nije tako omiljena u crkvi iz razloga što su ljudi puno plići, labilniji i nemaju mogućnost sagledanja stvari iz više kuteva. lako ih je zavesti i navesti na idolopoklonstvo, čemu se crkva protivi, i, malo ljudi će astro shvatiti kao "Božjeg pomagača" a više kao nešto što pobija postojanje Boga.

ono u što ja vjerujem (a praktični sam katolik), je da je Bog na taj način (planetima i njihovim utjecajem) uspostavio savršenu ravnotežu, kako u svemiru tako i u ljudima, i da je svaki čovjek mali svemir za sebe.
ono zašto je astrologija postala predmet ismijavanja, je komercijalizacija i hrpetina kvazi astrologa koji baljezgaju gluposti po žutoj štampi, i uvaljuju površne i glupe analize u svaki časopis i novine.
To je to majstore, jasno rečeno. (ulogio sam se samo radi ovog quota)
Neptune is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 14:09   #14
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
astrologija je prije bila uvod u teologiju. svaki teolog je morao poznavati astrologiju.

sveta tri kralja, su zapravo tri astrologa a Isusa su našli sljedeći "zvjezdu repaticu" za koji se smatra da je bila iznimno jaka konjukcija jupitera, marsa i saturna.
sv.Toma Akvinski je bio astrolog i svoju filozofiju temeljio na astrologiji, i priznao je da su nebeska tijela uzrok svega što se događa u sublunarnom svijetu i da neizravno utječu na ljudska djela.
ali ono što je bitno je da zvijezde ne mogu oblikovati čovjekovu dušu iako mogu utjecati na tijelo i volju.

danas astrologija nije tako omiljena u crkvi iz razloga što su ljudi puno plići, labilniji i nemaju mogućnost sagledanja stvari iz više kuteva. lako ih je zavesti i navesti na idolopoklonstvo, čemu se crkva protivi, i, malo ljudi će astro shvatiti kao "Božjeg pomagača" a više kao nešto što pobija postojanje Boga.

ono u što ja vjerujem (a praktični sam katolik), je da je Bog na taj način (planetima i njihovim utjecajem) uspostavio savršenu ravnotežu, kako u svemiru tako i u ljudima, i da je svaki čovjek mali svemir za sebe.
ono zašto je astrologija postala predmet ismijavanja, je komercijalizacija i hrpetina kvazi astrologa koji baljezgaju gluposti po žutoj štampi, i uvaljuju površne i glupe analize u svaki časopis i novine.
Bravo! Svaka čast za nekoga ko se ne bavi astrologijom
zvjezdoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 20:53   #15
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
pričaš gluposti.
vjera u Krista i Božju ljubav nije uskogrudno sljeđenje pravila i Bogobojazno odbacivanje svega ostalog, nego obogaćivanje duha, i prihvaćanje svega što nas čini biližima Njemu.

naravno, nismo svi istih potencijala što se tiče duhovnosti i više svijesti, i nekima jednostavno nije dano da razumiju neke stvari.
Slazem se u potpunosti kolegice po Mjesecu.

Citiram ovaj kraci tekst, iako je i onaj veci jako lijep, zanimljiv i inspirativan.

Pametna curka, nema sto.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 20:55   #16
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Slazem se u potpunosti kolegice po Mjesecu.

Citiram ovaj kraci tekst, iako je i onaj veci jako lijep, zanimljiv i inspirativan.

Pametna curka, nema sto.
oh hvala, od tebe dobiti takav kompliment puno znači
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:37   #17
Ocekivao sam kakvih progresivnih(Uran), racionalnih(Merkur) i transcendentalnih(Pluton) osvrta a ono nista sem klasicnog fundamentalizma obojenog bojama manipulacija i zabluda(Neptun).
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 23:12   #18
Quote:
S T E L I U M kaže: Pogledaj post
Ocekivao sam kakvih progresivnih(Uran), racionalnih(Merkur) i transcendentalnih(Pluton) osvrta a ono nista sem klasicnog fundamentalizma obojenog bojama manipulacija i zabluda(Neptun).
"Klasicni fundamentalizam" je tu zbog Saturna (Zulaj - Sunce/Mjesec, ja - Mjesec/Neptun, za druge ne znam ), makar i nije rijec o onom zadrtom i nepomicnom, sto se jasno vidi. A i tema je takva.

No, bolje i to nego kakve zbrckane "new age" ideje (Uran) ili cisti racio koji na kraju mozda ni samu Astrologiju (bez vjere/religije) ne bi "priznao" (Merkur).

Za ovakve stvari je pak dobro imati Jupitera (otvorenost ka visim idejama i spoznajama, sagledavanje sire slike), cak i Neptuna (duhovnost) u pogonu (na pravim frekvencijama ), jer bez toga je sve to mutna voda ili kako ti kazes - manipulacija i zabluda.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 23:20   #19
e sad ću ja postaviti jedno podpitanje da ne otvaram novu temu.

od kada sam se upustila u astro, doživjela sam ju i shvatila kroz vjeru, i jasno vidim poveznice,
no, zanima me, koliko je astro usko vezana uz magiju?

iz mog kuta gledanja je bliže religiji, ali mi se čini da dosta njih prije vidi astro i magiju , ruku pod ruku...
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 23:26   #20
astrologija je magija jednako koliko i mikrologija.. u pokusaju da nas se shvati, jedna gleda unutra, a druga vani..
eneron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.