Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2008., 13:09   #1
Lightbulb Endokrini sustav i astrologija

Bolest je vrlo ograničavajući faktor za čovjeka pa je normalno da se astrologija od samih početaka okrenula ovom području. Veza zdravlja i astrologije ima dugu tradiciju, osnove joj je postavio još striček Ptolomej. Ali unatoč tome što se i danas temeljne stvari baziraju na njegovim odrednicama, to područje je doživjelo i brojne promjene. Prvenstveno zbog toga što je od tada prošlo jako puno vremena, pojavile su se nove bolesti, a ljudska rasa je daleko dogurala u istraživanjima u odnosu na ta vremena. Međutim ljudsko tijelo je "ostalo isto", a unatoč napredku tehnologije, sve većim dostignućima moderne medicine, uvjetima rada u medicini i istraživanju u labosima ljudi su pred mnogim boleščinama još uvijek nemoćni. Isto tako iako je ova grana astrologije jako stara, do dana današnjega napravljeno je vrlo malo vrijednih medicinsko-astroloških istraživanja.

Odavna su ljudi povezali djelove tijela s planetama, a shodno tome i s boleščinama. Čovjekovo tijelo je cjelina, tijelo predstavlja "efikasan samoregulirajući sustav" u kojem svaki dio tijela izaziva reakciju na neki drugi. Postoji puno pisanog materijala o vezi djelova tijela i bolesti, ali jako malo o onim suptilnijim vezama između djelovanja hormona i funkcioniranja organizma.

Kako ovakav topic još ne vidjeh, a po struci nisam medicinske naobrazbe ovo područje držim zaista zanimljivim. Te ga otvaram ne bi li na jednom mjestu imali eventualne spoznaje i iskustva o vezama astrološkog i endokrinog sustava (hormonima). Kao i spoznaje o hormonalnoj ravnoteži/neravnoteži ovisno o tranzitima preko osjetljivih točaka. Naravno da su svi konstruktivni komentari i zapažanja dobro došli.


P.S. Ovaj topic imam namjeru ostaviti fokusiranim na temu, te će se postovi poput "Merkur mi je ovdje, a Venera tamo, što to znači?" biti preusmjereni na drugi topic ili brisani.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 13:13   #2
Endokrine žlijezde poznatije kao žlijezde s unutrašnjim lučenjem zajedno s živčanim sustavom imaju ključnu ulogu u funkcioniranju ljudskog organizma. Sustav endokrinih žlijezda sastoji se od hipofize koja se smatra najvažnijom žlijezdom s unutrašnjim lučenjem i perifernih žlijezda (štitnjača, paratiroidne žlijezde, pankreas (gušterača), nadbubrežne žlijezde i spolne žlijezde). Endokrine žlijezde luče kemijske tvari izravno u krv koje su poznate pod zajedničkim nazivom hormoni. Hormoni kontroliraju veliki broj najosnovnijih funkcija organizma - rast, razmnožavanje, regeneraciju tkiva, metabolizam, prilagođavanje stresu, seksualne aktivnosti, količina vode i minerala u organizmu, gustoća kostiju i brojne druge funkcije. Također, hormoni imaju ulogu i u razvoju mozga te emocija.




Osnovna astrološka simbolika glavnih endokrinih žlijezda (muškarac lijevo, žena desno):


1. Epifiza (poznata kao treće oko) - Neptun

2. Hipofiza – Uran

3. Štitna žlijezda po staroj i nasljeđenoj simbolici smatra se pod vladavinom Venere, dok joj se u novije vrijeme pridružuje vladavina Merkura. Uz njega može biti u kombinaciji i Uran.

4. Grudna žlijezda (timus) - Sunce

5. Nadbubrežna žlijezda - Sunce, stvaranje adrenalina (Mars)

6. Pankreas - stvaranje inzulina (Jupiter)

7. Jajnici - stvaranje estrogena (Venera), stvaranje progresterona (Mars)

8. Testisi – stvaranje spermatozoida (Pluton), testosterona (Mars)
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 14:28   #3
o hvala na otvaranju ove teme

na jednom topicu o plutonu neko je bio rekao da je pluton odgovoran za hipofizu, i vec sam citala negdje (pokusacu poslije pronac) da pluton strasno utjece na hormone. iz svog primjera i ljudi koje znam, ljudi koji imaju konstantnih problema sa hormonima su plutonovi ljudi, najcesce mjesec los aspekt pluton ali i sunce ili naglasen pluton. kod mene je veza pluton asc. mislim da je to zato sto su plutonova pitanja pitanja kontrole a kod hormonalnog disbalansa ljudi izgube kontrolu nad sobom (najcesce zbog nekog nerazjasnjenog psihickog problema, dobro zakopanog u plutonove dubine, nesto sto ih strasi) pa hormoni vladaju njima umjesto obrnuto.

isto mi je i uran naglasen, on zna dosta bit povezan sa spolnim hormonima, recimo, prisutan je tamo gdje ljudi imaju problema sa aknama (mada je to cesto i kod plutonovih ljudi i njima bas ostavlja oziljke). meni u prvoj godini uranovog tranzita preko mjeseca se skoro promijenio spol (problem je bio poludjela stitnjaca odnosno hipertireoza koja je kao takva natjerala metabolizam da radi prilicno nenormalno i proizvodi velike kolicine inzulina sto je opet utjecalo na jajnike da proizvode manje zenskih vise muskih hormona - imala sam i tranzit saturna preko venere). eto, kako je to sve zeznuto zato sto je povezano.
venera je uz jupitera dosta odgovorna za metabolizam, hormone koji reguliraju prehranbene procese. dok mi je cudno ovo za stitnjacu i merkura sto pises (dobro, to je sve povezano sa glasom pa razumijem), mislim da je za stitnjacu najodgovorniji mjesec.
i kako ovo za stvaranje progesterona odgovoran mars znam da je progesteron zenska verzija muske energije ali sam mislila da njega simbolizira mjesec posto je taj hormon odgovoran za zuto tijelo tj. za cuvanje trudnoce. i kad mi je falio taj hormon uzasno, to je bilo zbog dugotrajnog tranzita plutona preko mjeseca. i to sam bila nasla na netu. javljam se kasnije sa linkovima....
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 15:32   #4
čeprkam po mojim papirićima i tamo piše

Epifiza - Merkur
Nadbubrežna - Neptun
Kortizol - Pluton
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 15:48   #5
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
čeprkam po mojim papirićima i tamo piše

Epifiza - Merkur
Nadbubrežna - Neptun
Kortizol - Pluton
koji su ti to papirici?

kortizol je inace hormon stresa, nije zlijezda, mogu ga zamisliti u korelaciji s plutonom inace, inzulin i kortizol su glavni hormoni odgovorni za starenje tj. degenerativne promjene.

fish draga, super ovo za potvrdu da hormoni utjecu na gustocu kostiju, kolicinu minerala u organizmu. imas kakav link? imam s tim zadnjih godina nekih problema (opet pluton u tranzitu na asc i saturna vladara asc)
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:16   #6
Pa nisam ni rekao da je kortizol žljezda...

Ne je imunitet
Pl je imunitet na hormonalnoj razini
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:22   #7
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
o hvala na otvaranju ove teme
Ma nema na čemu, mene isto te stvari jako zanimaju, a znam da si ti to proučavala.
Quote:
i kako ovo za stvaranje progesterona odgovoran mars znam da je progesteron zenska verzija muske energije ali sam mislila da njega simbolizira mjesec posto je taj hormon odgovoran za zuto tijelo tj. za cuvanje trudnoce. i kad mi je falio taj hormon uzasno, to je bilo zbog dugotrajnog tranzita plutona preko mjeseca.
Upravo tako kao što si napisala...muška energija pa je Mars (i kako je to bio uvodni post, preusko sam napisala). Točno je i ovo drugo što si navela, Pluton je odgovoran za stvaranje žemskih oplodnih stanica, a danas veliki broj astrologa zastupa mišljenje da je on u vezi s menstrualnim ciklusom zajedno s Mjesecom.

Što se tiče linkova moram ih potražiti jer je ovo rezultat proučavanja s raznih izvora tokom vremena, a neke važne podatke sam našla i u knjižici M. Millard (liječnica i astrolog) - Astromedicina.


P.S. Imam zamisao da bi svaku od žlijezda mogli najprije obraditi posebno s vlastitim saznanjima o tome.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:24   #8
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Pa nisam ni rekao da je kortizol žljezda...

Ne je imunitet
Pl je imunitet na hormonalnoj razini
dobro, mislila sam kako si navodio jedno ispod drugog imunitet moze biti svasta, moze pluton, moze neptun, moze mjesec, moze mars (zbog nadbubrezne zlijezde). to je mozda vec druga tema posto mozes imat slab imunitet ne jedno a bolji na drugo. mislim da su 8. kuca i znak skorpiona odgovorni za osjetljivost organizma na viruse a mozda i sve bolesti opasne po zivot.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 16:27   #9
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
P.S. Imam zamisao da bi svaku od žlijezda mogli najprije obraditi posebno s vlastitim saznanjima o tome.
moze, moze, evo javim se veceras s nekim linkovima i malo dubljim spoznajama eh, ti blizanci....
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 17:11   #10
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
fish draga, super ovo za potvrdu da hormoni utjecu na gustocu kostiju, kolicinu minerala u organizmu. imas kakav link? imam s tim zadnjih godina nekih problema (opet pluton u tranzitu na asc i saturna vladara asc)
Paratiroidna (paštitna žlijezda) je smještena na štitnjači i to u nekoliko djelova. Ona luči hormon paštitne žlijezde (PTH). Hormon paštitne žlijezde potiče otpuštanje kalcija iz kostiju, povećava apsorpciju kalcija u crijevu i smanjuje izlučivanje kalcija u urinu. Ona ustvari kontrolira metabolizam kalcija. Astrološkom simbolikom ovom žlijezdom vlada Saturn....evo tvoga Saturna opet.


Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 17:27   #11
Robert Carl Jansky- smatatraju ga za "oca" medicinske astrologije

http://lovestarz.com/jansky.html
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 18:40   #12
Tiroidna žlijezda (štitna žlijezda) je mala leptirasta žlijezda smještena ispod dušnika kojeg poluokružuje. Ima dva režnja koja su povezana uskim dijelom koji se naziva istmus, zbog čega se njen oblik najbolje može opisati slovom H. Masa normalne štitnjače iznosi od 12 do 20 (pa čak i do 40) grama što ovisi o raznim faktorima poput veličine osobe, spolu, statusu hormona i sl.

Štitna žlijezda luči dva hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Lučenje hormona štinjače pod utjecajem je hormona hipofize (TSH) koji osovinom hipotalamus-hipofiza-periferna žlijezda kontrolira rad štitnjače. Tireotropina (TSH) se stvara u pituitarnoj žlijezdi ili hipofizi. Sastavni dio ovih hormona je jod.




Poremećaji u radu ove žlijezde su dvojaki. Jedan je hipertireoza kod kojeg štitna žlijezda proizvodi višak hormona. Poremećaj se očituje kao nemir, razdražljivost, nesanica, pojačano znojenje, opadanje kose, lupanje srca, proljev i mršavljenje. U slučaju kada štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona poremećaj se naziva hipotireoza, a očituje suprotno, kao nedostatak energije, umor, pospanost povećanje težine i poremećaje probave (zatvor).


Neravnoteža u radu ove žlijezde može nastati i zbog poremećaja nadzornih mehanizama štitnjače u žlijezdi hipofizi i hipotalamusu (dio mozga koji kontrolira hipofizu). Kako se hipofiza dovodi u vezu s Uranom, a štitnjača s Merkurom (po novome) nestabilnost se u najužem fokusu može očitati iz nesklada i pojačanog fokusa na ova dva tijela. Poremećaji štitne žlijezde su dvojaki a očituju se kao povećana ili smanjena pokretljivost u funkcioniranju tjelesnih organa...što sve opet upućuje na jaku neravnotežu Merkura.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 18:54   #13
Ovo s Me i štitnjačom je, hm, sumnjivo... mislim da je Ve tu glavna... Me je , uz ostalo, više poremećaji "prijenosa podataka" pa može biti eventualno posljedica na tiroidnu no nikako sam uzrok...

Isto tako veza Ur i štitnjače može biti kao posljedica problema hipofize, a ne direktno štitnjače, jer hipofiza upravlja radom štitnjače...
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 18:58   #14
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Ovo s Me i štitnjačom je, hm, sumnjivo... mislim da je Ve tu glavna... Me je , uz ostalo, više poremećaji "prijenosa podataka" pa može biti eventualno posljedica na tiroidnu no nikako sam uzrok...
Jest, Venera datira još iz Ptolomejeva doba najviše zbog toga što vlada tim dijelom tijela (i fizički). Prvi put sam za Merkur pročitala kod Millardice (koja je to dosta proučavala), a onda obraćala pažnju na primjerima oko sebe. Kako se pokazalo točnim....zastupam izloženo mišljenje.
Quote:
Isto tako veza Ur i štitnjače može biti kao posljedica problema hipofize, a ne direktno štitnjače, jer hipofiza upravlja radom štitnjače...
Upravo to i napisah u prethodnom postu da je štitnjača u jakoj vezi s hipofizom pa zajedno čini vezu Merkur/Uran.


Osim toga...pogleć je kako izgleda, pravi duplić.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 19:33   #15
Nitko ti, naravno, ni ne "brani" da zastupaš to mišljenje....

Općenito, praksa i istraživanje kroz praksu su jedini relevantni pokazatelji koje neko mišljenje može dokazati ili demantirati...

Pokušavam samo dati drugo viđenje i eventualno dopuniti štogod...
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 20:01   #16
Quote:
sasa62 kaže: Pogledaj post
Općenito, praksa i istraživanje kroz praksu su jedini relevantni pokazatelji koje neko mišljenje može dokazati ili demantirati...

Pokušavam samo dati drugo viđenje i eventualno dopuniti štogod...
Naravno, tako sam i shvatila ...a ja samo htjedoh u ovom slučaju staviti da postoje i druga mišljenja/praksa od uvriježenih.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 23:32   #17
Hvala na ovoj, meni strašno zanimljivoj temi!

Naime, ja već godinama imam dijabetes (tip 1) i imam problema sa štitnjačom (hipofiza proizvodi premalo hormona)
Ja sam totalni amater u astrologiji, pa sam dala ljudima koj se malo bolje razumiju u to da mi pogledaju u natalnu kartu, međutim, svi su rekli da sa zdravljem ne bi trebala imati većih problema.

Čitam tu da pluton tu ima dosta utjecaja - meni je u u 12. kući, u vagi, te je u kvadratu sa suncem - bi li to mogao biti jedan od pokazatelja moga ''zla''?

Čitam i za ''krivca'' škorpiona - meni je on asc., u njemu mi je mjesec i uran - mjesec u 12., a uran u 1. kući - je li i to loše po endokrini sustav???

8. kuća mi je u blizancima; tu su mi mars i merkur, a mars i merkur su mi u kvadratu s jupiterom - je li i to nekakav pokazatelj???

Možda će mi ovaj post biti obrisan, možda pitam previše - nema veze...
Ali, ako bi mi netko mogao odgovoriti, bila bi vrlo zahvalna...

Natalna karta

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 17.03.2008. at 00:46. Reason: natalna karta
mercury9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 00:37   #18
@ mercury9

Astrologija je savjetodavna disciplina, astrološka etika i zdrav razum nalažu da se astrolog ne bi nikada trebao upuštati u dijagnostiku bolesti bez konzultacije s medicinskom stranom. Ti imaš konkretan problem, a forum niti je mjesto, niti forma u kojoj se može nešto ozbiljnije napraviti za konkretan slučaj (za to bi trebala astrologa private). A brljati nećemo.

Nadalje, problemi oko hormonalnog sustava su vrlo slojeviti i osjetljivi jer su u sprezi jedan s drugim. Mnoge stvari o načinu funkcioniranja još ne znaju ni liječnici.

Stoga ako hoćeš staviti vlastito iskustvo na ozbiljniji uvid (ili netko drugi) ... npr. svoja iskustva s poremećajima, vrijeme kada su se javili, kako se to manifestiralo, s čim je uopće krenulo, što ti misliš o uzroku, što kaže medicina i sl. da bi u formi ovog topica imali što konkretnije podatke.... bilo bi to lijepo od tebe. Naravno i od drugih koji hoće napraviti isto.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 01:38   #19
evo mene s linkovima a kako sam se zadubila trazeci nesto u vezi stitnjace, ja zaglibila u linkovima koji uopce nisu astroloski ali moglo bi se povezati s onom raspodjelom sto je napravila fish.

evo prvi link govori o cakrama i temeljito objasnjava njihovo znacenje i vladavinu. stitnjaca se nalazi na mjestu grlene tj. 5. cakre i pod njenom je jurisdikcijom.

Grlena čakra, peta po redu, povezana je s percepcijom vanjskog svijeta te sa sposobnšću komunikacije sa svijetom oko sebe. Preko grlene čakre mi komuniciramo i s materijalnim i s duhovnim svijetom. Grlena čakra oblikuje komunikacijske modele preko kojih osoba ostvaruje kontakt s vanjskim svijestom. Zato je ona centar mentalne, energetske te konačno verbalne forme koju posjeduje model koji koristimo za komunikaciju.

http://www.val.hr/php/index.php?opti...126&Itemid=164

i meni je bilo cudno kako sad merkur vlada stitnjacom, ne bi se slozila niti da je venera vec samo mjesec ali sva tri planeta imaju itekako veze s komunikacijom tj. preko njih u biti komuniciramo, bilo da se radi o opazanjima ili osjecajima. i sva tri planeta imaju veze sa glasom i pjevanjem.

inace sam bolesti stitnjace najvise, al ono stvarno najvise, vidjala kod zena racica ili mjesecom u raku ili napetim mjesecom kao sto je npr. apex T-kvadrata, ili mozda mjesecom na asc (evo ova cura merkur gore). i da, odgovor je pluton ili znak skorpiona, zbog onog sto sam gore napisala ali i zbog trauma kojima je taj znak i planet izlozen u djetinjstvu. uzasno osjetljiv znak koji to ne voli pokazivati niti se voli suocavati sa vlastitom slaboscu, zeli biti i djelovati tough . dalje, ova bolest je karakteristicno zenska bolest dok se kod muskaraca javlja rijedje i oni su skloni vise hipertireozi nego hipotireozi. dva tipa za koja znam da imaju hipertireozu su rakova djeca

ima toga jos, mogla bi roman napisati do jutra, ali radje idem spavati.

ali evo jos jedan strasno zanimljiv link koji govori o zacaranom krugu bolesti kroz generacije. s tim sam se fenomenom i nacinom izljecenja prvi put susrela u knjizi Christiane Northrup Women's Bodies, Women's Wisdom , koja je meni osobno puno pomogla u teskim trenucima kad mi se mijenjao spol

pa evo linka o psihickom profilu osobe sa problemima u grlenoj cakri:

http://mindpositive.bloger.hr/post/k...lu/634522.aspx

opet se sve okrece oko majke i majka-kcer relationship, sto su opet moon issues. u mom slucaju, kad mi je poceo tranzit urana na mjesec, nasla sam se na jednom ludom radnom mjestu (online firma-uran, natalno mjesec-merkur-juzni mj. cvor konjukcija, mjesec opozicija neptun) di sam dozivjela nekakav napad i pretvorena u call centar dala otkaz (uran) jer sam pukla (mjesec), medjutim ostali zdravstveni problemi. inace sam cula bas na ovom forumu da su bolesti stitnjace jako ceste kad je radno mjesto call centar a to je opet preprepretjerana komunikacija i stalna izlozenost vanjskom svijetu s jedne strane te s druge strane nenormalnim zahtjevima o produktivnosti i debilnim procedurama od nadredjenih. jedan tip koji se bavi istocnjackim disciplinama mi je reko da mi se stitnjaca razbolila jer kad previse govorimo previse nase zivotne energije izlazi vani tj. previse se trosimo. u mom slucaju je majka vazna jer je ona cijeli svoj radni vijek radila na slicnom radnom mjestu, samo ne u kapitalizmu. i kad sam dala otkaz nije me podrzala nego me se sramila. moja mama je cijeli zivot zrtva moga tate i ne samo njega i smatra da je to normalno i da bi i ja tako trebala. samo sto ne mogu, srecom imam tako kilavo tijelo da me u tome sprijecava
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 14:53   #20
Evo nekih saznanja koja su možda trebala ići na sam početak topica a tiču se polja koja su vezana uz sustav ravnoteže, tj. homeostaze:


"Pod pojmom homeostaza smatra se održavanje stalnih fizioloških uvjeta u unutarnjoj okolini stanice, koje osiguravaju mehanizmi enzimske, hormonske i živčane prirode, a omogućuje normalan metabolizam (izmjenu tvari i energije), normalno korištenje kisika iz atmosfere, dovoljnu uhranjenost i pravilno izlučivanje otpadnih produkata." Homeostaza ustvari označava održavanje stalnih uvjeta u unutrašnjoj okolini stanica.


• 2. polje u klasičnom smislu predstavlja ono što posjedujemo na ravni materije i konkretnog, ali i ishranu/način na koji osoba unosi u organizam hranu. Ako se fokusiramo na čovjekov organizam na staničnoj razini, u medicinskoj astrologiji homeostaza je vezana uz 2. polje i prirodnog vladara ovog polja - Venerom. Na staničnoj razini 2. polje predstavlja proizvodnju i unos neophodnih tvari za održavanje homeostaze tijela. Tu spadaju i hormoni jer su oni s endokrinološkog gledišta osnovne tvari koje dopronose stabilnosti stanica.


• S druge strane se nalazi 8. polje koje predstavlja polje kroz koje se izbacuje i odstranjuje sve ono što je organizmu nepotrebno. Čišćenje i odbacivanje "smeća" je nužno da bi organizam bio u ravnoteži i ispravno funkcionirao. A na razini medicinske astrologije 8. polje i njen prirodni vladar Pluton upravljaju izbacivanjem štetnih tvari koje organizmu više nisu potrebne. Dakle, tvari koje su unešene 2. poljem, glavni sastojci su prerađeni i upotrijebljeni, a oni koje je potrebno eliminirati idu van kroz 8. polje.


Tako da je os 2. polje - 8. polje metabolička os naše karte i u najužem fokusu zadužena je za održavanje ravnoteže i sklada u hormonalnom funkcioniranju organizma. Poremećaji u radu hormona uvijek se nalaze na osi 2. polje - 8. polje.


Napomena: Vladaoc polja je pri tom glavni i najvažniji pokazatelj onog što se događa u polju. Ako je on u dobrom položaju i ne prima napete aspekte ukazuje na zdravlje. Planete koje se nalaze u polju su manje važne od vladaoca.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.