Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2009., 15:43   #41
Quote:
Alem_ kaže: Pogledaj post
Da li je ono što je Aiša govorila bilo direktno zapisano? Ne postoji hadis gdje direktno kaže da nije imala toliko godina ali mnogi izvori, hadisi, predaje, historičari potvrđuju da nije mogla imati 9 godina, između ostalog i Buharijevi i Muslimovi izvori. I otkud ti ta glupost da su Muslim i Buhari alfa i omega, i jedini relevantni,neupitni izvori? Ne mogu se suzdržati. I kako rekoh, pročitaj objašnjenje
Najveći broj ovih naracija se prenosi se od Hisham ibn `urwaha -koji je to čuo od svoga oca.
Gdje tu kazu Biharijevi i Muslimovi izvori? Buhari i Muslim su najznacajniji i najautenticniji i cijeli islamski svijet prihvata njihova tumacenja osim nasih tvrdoglavih vjernika koji i nemaju nista da pruze kao kontradikciju. Pa da ponovimo sve sa originalnim izvorima i linkovima umjesto prica za malu djecu (Aisha govori u prvome licu) :

'A'isha (Allah be pleased with her) reported: Allah's Apostle (may peace be upon him) married me when I was six years old, and I was admitted to his house when I was nine years old. Muslim 8. 3310
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen....html#008.3310


Narrated 'Aisha:that the Prophet married her when she was six years old and he consummated his marriage when she was nine years old, and then she remained with him for nine years (i.e., till his death).
Bukhari 7. 62.64; Bukhari 7. 62. 65; Bukhari 7. 62. 88
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...ml#007.062.064
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...ml#007.062.065
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...ml#007.062.088


Aisha:
I used to play with the dolls in the presence of the Prophet, and my girl friends also used to play with me. When Allah's Apostle used to enter (my dwelling place) they used to hide themselves, but the Prophet would call them to join and play with me. (The playing with the dolls and similar images is forbidden, but it was allowed for 'Aisha at that time, as she was a little girl, not yet reached the age of puberty.) (Fateh-al-Bari page 143, Vol.13)
Bukhari 8. 73.151
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...ml#008.073.151


Aisha:
The Prophet engaged me when I was a girl of six (years). We went to Medina and stayed at the home of Bani-al-Harith bin Khazraj. Then I got ill and my hair fell down. Later on my hair grew (again) and my mother, Um Ruman, came to me while I was playing in a swing with some of my girl friends. She called me, and I went to her, not knowing what she wanted to do to me. She caught me by the hand and made me stand at the door of the house. I was breathless then, and when my breathing became Allright, she took some water and rubbed my face and head with it. Then she took me into the house. There in the house I saw some Ansari women who said, "Best wishes and Allah's Blessing and a good luck." Then she entrusted me to them and they prepared me (for the marriage). Unexpectedly Allah's Apostle came to me in the forenoon and my mother handed me over to him, and at that time I was a girl of nine years of age. Bukhari 5.234
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamen...ml#005.058.234
Graciella is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 15:55   #42
Quote:
Graciella kaže: Pogledaj post
Gdje tu kazu Biharijevi i Muslimovi izvori?
Između ostalih izvora:
Quote:
5.
Prema uopšteno prihvačenom mišljenju , Aiša (ra) je rođena osam godina prije Hidzre.Ali prema drugim naracijama (Kitaab al-Tafsir-Knjiga tafsira-Kur'anskih tumača) nalazimo da je Aisha bila «veoma mlada» u vremenu kada se 54 kur'anska sura - Al-Kamar, objavila.
54 Kur'anska sura je objavljena 9 godina prije Hidzre.Prema ovom tumačenju ,Aiša ne samo da je bila rođena prije objave ove sure ,nego je bila «veoma mlada djevojcica»( dzarijah) - a ne novorodjence (sibjah)-u vremenu objave 54 Kur'anske sure.Očito ,ako je ovaj podatak iz Bukharijevog tafsira tačan postoji jasna kontradiktornost sa opšte-prihvačenim mišljenjem da je Aisha rodjena 8 godina prije Hidzre.
Buharijeh tafsir kaže:
Aisha je rekla «Bila sam mlada djevojka , kada je ajet 46 sure Al-Kamar objavljen. . (Sahih Buhari, Kitaab al-Tafsir, Arabic, Bab Kaulihi Bal al-saa`atu Maw`iduhum wa al-sa`atu azaa wa amarr)

6.
Prema brojnim hadisima, Aiša (ra) se pridružila muslimanima na bitci kod Bedra i Uhuda.Na dalje postoji historijska činjenica da nikom ispod 15 godina života nije dozvoljeno da pristupi bitci na Bedru i Uhudu-što jasno ukazuje da je Aiša (ra) nije mogla imati 9-10 godina u to vrijeme.Na kraju krajeva samo su sposobne žene (fizički) išle na bojna polja da pomažu muslimanima – a ne da im muslimani(muškarci ili žene) budu dadilje.

Naracija o Aišinom prisustvu na bojnom polju se može naći kod Muslima- Kitaab al-džihaad wa al-sijar- Bab karahijah al-isti`anah fi al-ghazwi bikafir.
Naracija o istom dogadjaju , gdje je Aisha bila prisutna može se naći kod Buharija - al-dzihaad wa al-sijar-Baab Ghazwi al-nisaa wa kitalihinna ma`a al-ridzaal.
A hadis o zabrani dolaska bilo koga ispod 15 godina može se naći u Buhariju - Kitaab al-maghaazi, Baab ghazvah al-handak wa hija al-ahzaab.
Quote:
Buhari i Muslim su najznacajniji i najautenticniji
Hadisi uopšte nisu najznačajniji i najautentičniji izvor.
Quote:
i cijeli islamski svijet
prihvata njihova tumacenja
Koji cijeli islamski svijet? Otkud ti to da cijeli islamski svijet kako kažeš ignorira ostale izvore i odbacuje ih? Gdje su oni izvori koje si dobila u objašnjenju odbačeni, proglašeni nevažećim?
Alem_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 16:30   #43
Quote:
Alem_ kaže: Pogledaj post
Inače, naišla sam na podatak da islamski učenjaci u Turskoj najavljuju reviziju svih hadisa, kako bi se tačno utvrdilo koji su istiniti a koji ne.
Lijepa vijest. Hvala Bogu da i to napokon krene sa mrtve točke.

Quote:
Graciella kaže: Pogledaj post
Nevjerovatno ja kako pojedine osobe mogu biti ignorante i slijepe cak i kada se navedu sve cinjenice od dva najbitnja izvora u islamskom svijety a to su Bukhari i Muslim. Cak sam navela i ono sto potkrepljulje vjerdostojnost Bukharija i Muslim-a: The first two are referred to as the Two Sahihs as an indication of their authenticity. Sada tvoj problem je u nepriznavanju cinjenica koje cijeli islamski svijet uzima kao jedine prave i vjerdostojne.
Graciella, može se razgovarati i bez vrijeđanja, ne? Tebi nitko ne kaže da si slijepa i ignorantna, i da naprđuješ, iako ti je više puta objašnjeno jedno te isto - da Buharijev i Muslimovi izvještaji, iako okvirno važe kao značajni povijesni dokumenti, ipak se ne uzimaju u svakoj svojoj točki kao nešto po defaultu vjerodostojno. Posebno kada su njihovi izvještaji međusobno kontradiktorni, ili kada su kontradiktorni sa drugim (isto tako veoma značajnim) pisanim dokumentima. Tebi je derviš ovdje dao link na ovaj adurin post, koji upravo objašnjava ono što ti i Alem i sjena u više navrata pokušavaju reć - da je jedino što se smatra neprikosnovenim časni Kur'an, i da nema osnove smatrati izvještaje Buharija i Muslima vjerodostojnima u svakom njihovom segmentu. A taj dervišov odgovor (koji je tebi bio namijenjen), tj. adurin post, uopće nisi uvažila iako naširoko objašnjava ono o čemu pitaš.

Dakle, sve što Buhari i Muslim prenose nikako se ne može smatrati neupitnim već podliježe kritici. Ono što je bitno za tebe - Ebu Bekr r.a. je ruku svoje kći Aiše drage volje i sa punim ponosom dao Muhammedu s.a., nije smatrao da je premlada za takav brak. Kao Muhammedov punac, Ebu Bekr je bio uz Njega do zadnjeg dana Njegova života. Prema tome treba uvažiti širi konkest, a ne držati se nekakvog izmižljenog defaulta i poticati ovdje svadljivi ton. To nije dobro za ovu temu jer tako možeš nastavljati danima i mjesecima i širiti ovu diskusiju na stranice i stranice. Uostalom, u forumskoj arhivi već postoji tema upravo o braku Muhammeda i Aiše, pa možeš tamo nastaviti sa prepucavanjem, jer ovo je uopćena tema namijenjena kratkim pitanjima i odgovorima u svim oblastima islama, gdje i drugi treba nešto da pitaju a ne samo ti. Pa, kada postoji uvjet da se diskusija razvije, onda se to čini u posebnoj temi. Zato molim da diskusiju nastavite u posebnoj temi. Hvala na razumjevanju. Srdačan pozdrav. Shady
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 16:54   #44
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Lijepa vijest. Hvala Bogu da i to napokon krene sa mrtve točke.


Graciella, može se razgovarati i bez vrijeđanja, ne? Tebi nitko ne kaže da si slijepa i ignorantna, i da naprđuješ, iako ti je više puta objašnjeno jedno te isto - da Buharijev i Muslimovi izvještaji, iako okvirno važe kao značajni povijesni dokumenti, ipak se ne uzimaju u svakoj svojoj točki kao nešto po defaultu vjerodostojno. Posebno kada su njihovi izvještaji međusobno kontradiktorni, ili kada su kontradiktorni sa drugim (isto tako veoma značajnim) pisanim dokumentima. Tebi je derviš ovdje dao link na ovaj adurin post, koji upravo objašnjava ono što ti i Alem i sjena u više navrata pokušavaju reć - da je jedino što se smatra neprikosnovenim časni Kur'an, i da nema osnove smatrati izvještaje Buharija i Muslima vjerodostojnima u svakom njihovom segmentu. A taj dervišov odgovor (koji je tebi bio namijenjen), tj. adurin post, uopće nisi uvažila iako naširoko objašnjava ono o čemu pitaš.

Dakle, sve što Buhari i Muslim prenose nikako se ne može smatrati neupitnim već podliježe kritici. Ono što je bitno za tebe - Ebu Bekr r.a. je ruku svoje kći Aiše drage volje i sa punim ponosom dao Muhammedu s.a., nije smatrao da je premlada za takav brak. Kao Muhammedov punac, Ebu Bekr je bio uz Njega do zadnjeg dana Njegova života. Prema tome treba uvažiti širi konkest, a ne držati se nekakvog izmižljenog defaulta i poticati ovdje svadljivi ton. To nije dobro za ovu temu jer tako možeš nastavljati danima i mjesecima i širiti ovu diskusiju na stranice i stranice. Uostalom, u forumskoj arhivi već postoji tema upravo o braku Muhammeda i Aiše, pa možeš tamo nastaviti sa prepucavanjem, jer ovo je uopćena tema namijenjena kratkim pitanjima i odgovorima u svim oblastima islama, gdje i drugi treba nešto da pitaju a ne samo ti. Pa, kada postoji uvjet da se diskusija razvije, onda se to čini u posebnoj temi. Zato molim da diskusiju nastavite u posebnoj temi. Hvala na razumjevanju. Srdačan pozdrav. Shady
Shady, ti si jadna osoba. U nicemu nisam vrijedjao i pisao neistinu. Kakav ti KGB izigravas?? Na zapadu se jos postuje tudje misljenje. JADNO!
atheista is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.05.2009., 16:55   #45
Jel vama jasno da ce i objasnjenje iz Korana bit razlicito kad ga ljudi sa razlicitim nivoima civilizacije protumace. Jel vi znate da je se u zadnjih 1000 godina iz stranih jezika na arapski prevelo toliko knjiga koliko prosle godine u spaniji. I ko sad treba slusati arapsko objasnjenje Kurana, ljudi koji zive u srednjem vijeku.

Nije isto tako slucajno da se u pocetku islama nije rado htjelo prevesti istinske rijeci islama jer ako bi ga normalni ljudi citali skuzili bi sta u njemu pise. Velika vecina muslimana na svijetu ne zna arapski a preveden Kuran je drukciji od originala. Ali kome ja govorim. Da dobri muslimani znaju sta ta knjiga propagira okrenuli bi ledja toj vjeri.

Vec mi prva stvar ne ide u glavu.

Isus je maltene bio hipi, dio naroda, dio mase, sa jednostavnom odjecom i bez materijalnih zelja, buda takodjer i tako vecina spiritualnih vodja. Ali ne u islamu. Tamo je osoba najveceg i uzvisenog vojskovodja koji je ubijao ljude. Mislim, kako to muslimani akceptiraju. Kakvog to spititualizma ima u islamu ako ti je tvoj veliki primjer bio general i ubica.

I nemojte be banirati. Ja samo pisem cinjenice.

Obavezno vidjeti.
http://www.youtube.com/watch?v=EaJ03...om=PL&index=18
atheista is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.05.2009., 17:05   #46
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Lijepa vijest. Hvala Bogu da i to napokon krene sa mrtve točke.


Graciella, može se razgovarati i bez vrijeđanja, ne? Tebi nitko ne kaže da si slijepa i ignorantna, i da naprđuješ
Ne? Onda gledamo na pojedince sa drukcijim ocima u zavisnosti jel nam se njihovo misljenje dopada ili ne.

Quote:
Alem_ kaže: Pogledaj post
Pa nije zasnovano na tome rekla-kazala,jer ukoliko vaša ignorantska malenkost se vrati i pročita objašnjenje, vidjeće da su objašnjenja potkrijepljena izvorima (literaturom) za ta objašnjenja. Objašenje je dato na osnovu drugih hadisa, predaja ali i tvrdnji historičara i njihovog istraživanja. Kako rekoh, mnogi sahih hadisi su u kontradikciji u odnosu jedni na druge, pa se moraju svi uzeti u obzir i ispitati kako bi se utvrdilo koji su istiniti.
Dalje zaista ne vrijedi voditi dijalog sa pripadnicima islamske vjeroispovijesti kada zatvaraju oci pred cinjenicama i uzimaju samo ono sto im se dopada.

Sunni Muslims view the Six major Hadith collections as their most important. They are, in order of importance:

1. Sahih Bukhari, collected by al-Bukhari (d. 870), includes 7275 hadiths
2. Sahih Muslim, collected by Muslim b. al-Hajjaj (d. 875), includes 9200

3. Sunan al-Sughra, collected by al-Nasa'i (d. 915)
4. Sunan Abi Da'ud, collected by Abu Da'ud (d. 888)
5. Sunan al-Tirmidhi, collected by al-Tirmidhi (d. 892)
6. This one is disputed. Sometimes referred to as Al-Muwatta, collected by Imam Malik (d. 796) and sometimes, Sunan Ibn Majah, collected by Ibn Majah (d. 886). Some have even considered Sunan al-Darami to be the sixth.

Zaista tko ovdje pokusava da bude pametan?
Graciella is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.05.2009., 17:13   #47
Quote:
Graciella kaže: Pogledaj post
Ne? Onda gledamo na pojedince sa drukcijim ocima u zavisnosti jel nam se njihovo misljenje dopada ili ne.



Dalje zaista ne vrijedi voditi dijalog sa pripadnicima islamske vjeroispovijesti kada zatvaraju oci pred cinjenicama i uzimaju samo ono sto im se dopada.

Sunni Muslims view the Six major Hadith collections as their most important. They are, in order of importance:

1. Sahih Bukhari, collected by al-Bukhari (d. 870), includes 7275 hadiths
2. Sahih Muslim, collected by Muslim b. al-Hajjaj (d. 875), includes 9200

3. Sunan al-Sughra, collected by al-Nasa'i (d. 915)
4. Sunan Abi Da'ud, collected by Abu Da'ud (d. 888)
5. Sunan al-Tirmidhi, collected by al-Tirmidhi (d. 892)
6. This one is disputed. Sometimes referred to as Al-Muwatta, collected by Imam Malik (d. 796) and sometimes, Sunan Ibn Majah, collected by Ibn Majah (d. 886). Some have even considered Sunan al-Darami to be the sixth.

Zaista tko ovdje pokusava da bude pametan?
Hajde se sad lijepo vrati pa pročitaj u onom objašnjenju da upravo ti izvori između ostalih potvrđuju i da nije mogla imati toliko godina. Otkud kontradiktornost. I otkud kontradiktornost sa drugim značajnim izvorima ? I da gdje su oni izvori koji su navedeni u objašnjenjima proglašeni nevažećim. Kako rekoh to nisu jedini relevantni izvori, a kamoli da su neupitni.
Upravo ti uzimaš ono što ti se dopada a ne uzimaš sve činjenice u obzir. U adurinom postu je lijepo obrazloženo.
Alem_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 17:26   #48
Quote:
Graciella kaže: Pogledaj post
Dalje zaista ne vrijedi voditi dijalog sa pripadnicima islamske vjeroispovijesti
Ok, Graciella, sa nama nema smisla voditi dijalog. Hvala ti na tvojem interesovanju za islam. Ukoliko želiš i dalje diskutirati o braku Muhammeda i Aiše učini to u posebnom threadu, kako sam to objasnio ovdje, to ti nitko neće braniti. Ali ova sticky tema (usidrena tema) ima svoja pravila, koja treba ispoštovati. Za njih je netko uložio trud da ih sastavi, kako bi ovaj forum bio bolji. Srdačan pozdrav svima
  • p.s. Ista zamolba važi i za Alem i ostale korisnike,
    da se ovdje ne nastavlja o ovoj kompleksnoj temi, već u posebnom threadu!
    I drugi žele pitati o nečemu drugom. hvala!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 19:49   #49
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
dobro je to što islam strogo zabranjuje npr. alkohol i npr. ženama ulaženje u džamije ako nisu stavile maramu.
na taj se način može izbječ ono u čemu je katoličanstvo slabo, a to je upravo liberalizam i njegovo davanje prevelike slobode svojim vjernicima. malo znači "preporuka" umjereno pijte i "prikladno" se odjevajte. tako da imamo razna sranja vezana za alkohol i polugole žene na kršenjima svojoj djeci.

evo imam i pitanje. vjerojatno je bilo pisano o tome zašto su svinje nečiste životinje u islamu. ali kako mi se neda tražiti po prethodnim 114 pitanja... kako to da islam zabranjuje svinje?!
Zabranjuje se konzumiranje svinjskog mesa (...jer je nečisto, nezdravo)...(mislim i svih nusprodukata...mast, koža itd)... .

evo i dopuna

i još jedna
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 00:08   #50
kako islam gleda na nasilje protiv zena? cula sam na primjer da je dozvoljeno "lagano osamariti" zenu ako je neposlusna, onda su mi pak rekli da to nije istina.

dali teroristi krivo interpretiraju pojam dzihada, ili u kuranu pise da se treba boriti protiv nevjernika? dali je to samo stvar interpretacije?

kako islam gleda na nastanak svjeta, evoluciju itd? dali tu ide po tori i bibliji, koje kazu da je bog napravio zemlju za sedam dana?

dali je marihuana / hasis u istoj mjeri zabranjen kao i alkohol?

sta treba da znace one slike i videa gdje je "allah" ili "muhamed" ispisano na nebu u oblacima, u pustinji, u cvijetu, na prstu itd? dali je to fotomontaza? tek sam nedavno to otkrila, pa me bas zanima?

Zadnje uređivanje Monika25 : 06.05.2009. at 00:35.
Monika25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 00:31   #51
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ok, Graciella, sa nama nema smisla voditi dijalog. Hvala ti na tvojem interesovanju za islam. Ukoliko želiš i dalje diskutirati o braku Muhammeda i Aiše učini to u posebnom threadu, kako sam to objasnio ovdje, to ti nitko neće braniti. Ali ova sticky tema (usidrena tema) ima svoja pravila, koja treba ispoštovati. Za njih je netko uložio trud da ih sastavi, kako bi ovaj forum bio bolji. Srdačan pozdrav svima
  • p.s. Ista zamolba važi i za Alem i ostale korisnike,
    da se ovdje ne nastavlja o ovoj kompleksnoj temi, već u posebnom threadu!
    I drugi žele pitati o nečemu drugom. hvala!
Ja ne znam zašto po stoti put diskutujemo o ovome, kada ima već tema o tome. Treba sabrati te teme na jedno mjesto i linkovati na njih. Ta nismo pokvarene ploče.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:03   #52
Quote:
atheista kaže: Pogledaj post
Jel vama jasno da ce i objasnjenje iz Korana bit razlicito kad ga ljudi sa razlicitim nivoima civilizacije protumace
Hehehe, a koji su to nivoi civilizacije molim te.

Quote:
atheista kaže: Pogledaj post
Jel vi znate da je se u zadnjih 1000 godina iz stranih jezika na arapski prevelo toliko knjiga koliko prosle godine u spaniji. I ko sad treba slusati arapsko objasnjenje Kurana, ljudi koji zive u srednjem vijeku.

Evo citat odakle si izvukao tu tezu, a nisi nam bas pojasnio I drugi dio citata koji kaze da taj zakljucak vise ne pije vode, procitaj podebljano tj ono sto si nam sakrio 

Dr. Khaled Hroub, Cambridge University
"The shocking statement that Spain translates in one year the number of books that have been translated into Arabic in the last 1,000 years, cited in the 2002 UNDP report on Arab human development, has awakened many Arabs to a bitter fact, and incurred deep wound in Arab intellectual psyche. Yet with the launch of Kalima and its remarkable project of translating hundreds of foreign books into Arabic every year, any re-use of the UNDP statement would become invalid. Kalima's ambitious initiative will certainly bridge a gap that has stubbornly not only kept the industry of Arabic translation lagging behind others but also deprived Arab societies from coping with the diversity of the ever-increasing modern knowledge and ideas."




Quote:
atheista kaže: Pogledaj post
Nije isto tako slucajno da se u pocetku islama nije rado htjelo prevesti istinske rijeci islama jer ako bi ga normalni ljudi citali skuzili bi sta u njemu pise.

U pocetku islama hmmm, a sta se ima prevoditi u pocetku objave koja je trajala 23 godine, daj molim te skontaj se malo

Quote:
atheista kaže: Pogledaj post
Velika vecina muslimana na svijetu ne zna arapski a preveden Kuran je drukciji od originala. Ali kome ja govorim. Da dobri muslimani znaju sta ta knjiga propagira okrenuli bi ledja toj vjeri.
Zaboravio si spomenuti Hafize koji znaju Kur'an napamet i veoma ga dobro tumace. Da znam veoma dobro sta se tamo nalazi i sve razumijem, a o okretanju ledja vjeri, hmm mozda bi nam ti mogao reci nesto vise o tome.




Quote:
atheista kaže: Pogledaj post
Vec mi prva stvar ne ide u glavu.
Isus je maltene bio hipi, dio naroda, dio mase, sa jednostavnom odjecom i bez materijalnih zelja, buda takodjer i tako vecina spiritualnih vodja. Ali ne u islamu. Tamo je osoba najveceg i uzvisenog vojskovodja koji je ubijao ljude. Mislim, kako to muslimani akceptiraju. Kakvog to spititualizma ima u islamu ako ti je tvoj veliki primjer bio general i ubica.
I nemojte be banirati. Ja samo pisem cinjenice.

O ovome se vec raspravljalo ranije a to da ti stvari ne idu u glavu je tvoj problem.
Predlazem ti da, ako vec hoces da saznas o Islamu pridjes otvoreno I procitas malo vise o tome, a materijala ima puno za obraditi. Eto Selam pa ako budes imao pitanja samo navali.
__________________
What we do in life, echo’s in eternity

Zadnje uređivanje BOSNIAN#1 : 06.05.2009. at 11:09.
BOSNIAN#1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 21:08   #53
SElam
Ma šta ste se nakačili na graciellu
rekli ste joj radi priče sa njom već su dva pitanja ostala bez odgovora.

rekli ste jojo ako joj je ćeif da tu teu rastabili neka otvori posebnu za to
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 21:20   #54
[QUOTE=Monika25;20399441]
Quote:
kako islam gleda na nasilje protiv zena? cula sam na primjer da je dozvoljeno "lagano osamariti" zenu ako je neposlusna, onda su mi pak rekli da to nije istina.
u biti Islam je protiv nasilja nad ženama. ovdje mislim pod nasilje u širem smislu koje znači nepravdu.
što se tiče udaranja žena.. hadisi pojašnjevjau da se to "udaranje" treba činiti sa misvakom
misvak je štapić od nekih 10-ak cm s kojim se čiste zubi.
Ipak, praksa Poslanika zorno pokazuje da on nikad nije udario nijednu od svojih žena.
tekođer primjeri velikana islama potrvrđuju tu praksu.

Quote:
dali teroristi krivo interpretiraju pojam dzihada, ili u kuranu pise da se treba boriti protiv nevjernika? dali je to samo stvar interpretacije?
da! džihad znači borba , ulaganje truda!
borba protiv nevjernika je propisana samo iz opravdanih razloga.
Kur'an jasno kaže "ne započinjite prvi Allah ne voli one koji započinju kavgu"
tekođer, treba naglasiti da se protiv nejvrenika ne smije boriti stalno nego samo kad oni pokazuju otvoreno neprijateljstvo, kad ga ne pokazuju onda su oni komšije a islam drži veoma do komšijskih odnosa!
Quote:
kako islam gleda na nastanak svjeta, evoluciju itd? dali tu ide po tori i bibliji, koje kazu da je bog napravio zemlju za sedam dana?
radi se o sedam perioda.
moglo bi se reći da je Islam u suglasju sa biblijskim postanokm svijeta.
zapravo Objave se po tom pitanju nadopunjuju
Quote:
dali je marihuana / hasis u istoj mjeri zabranjen kao i alkohol?
postzoji hadis koji kaže "sve što opija je haram"
Quote:
]
sta treba da znace one slike i videa gdje je "allah" ili "muhamed" ispisano na nebu u oblacima, u pustinji, u cvijetu, na prstu itd? dali je to fotomontaza? tek sam nedavno to otkrila, pa me bas zanima?
postoje "dva" Kur'ana
Kur'an koji govori
i Kur'an koji šuti

Kur'an koji govori je Knjiga koja se zove Kur'an
Kur'an koji šuti su Njegovi ajeti/znaci koje možemo pronaći u prirodi.

menogi govore o tome da je moguće pronaći oblike i zvukove koji podsjećaju na riječi Allah i Muhammed.
moje lično mišljenje je da je to moguće, samo što na netu ima puno fotomontaža...
eto nadam se da sam ti barem malo pomogao!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 02:27   #55
  • Razvukao međumuslimanski dijalog, evo već na cijelu zadnju stranicu, Ova tema ima drugačiju namjenu od mm-prepucavanja, već služi tomu da nemuslimani pitaju muslimane o njihovoj vjerii i da dobiju kvalitetan odgovor. Izdvojili smo postove i formirali novu temu "Revizija hadisa" a ovu sada ponovno otljučavamo. Molimo sve korisnike teme da se drže ovih pravila o sticky temama (npr. točka 7). Hvala.

Zadnje uređivanje Shady : 07.05.2009. at 04:46.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:46   #56
Pozdrav, pitanje za sve:
Zna li se koja je čuda Muhamed činio tokom svoga života, i gdje se može više saznati o tome?
Unaprijed hvala!
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 22:21   #57
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Pozdrav, pitanje za sve:
Zna li se koja je čuda Muhamed činio tokom svoga života, i gdje se može više saznati o tome?
Unaprijed hvala!
tehnički on nije učinio nijedno čudo, ali čuda koja su mu da su izmeđuostlaog
hranjenje mnoštva uoči bitke na hendeku.
liječenje bolesnih...

svakako treba spomenuti najveće čudo koje mu je dato a to je Kur'an.

iako su riječi te Knjige stalne i nepromjenjive ona je ipak živa i začuđuje naovim značenjima koja izbijajau iz njega.
btw. s Kur'anom se može liječiti može se nahraniti može se čak letjeti i hodati povodi...
naravno sve to u Božiju Volju i pomoć
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 01:17   #58
Želio bih izreći svoje mišljenje da čudesa sada (tj. sa svršetkom islamske objave) nisu nešto primarno, jer islam je samo upotpunjen sa Kur'anom kao zadnjom u nizu mnogih objava, i vjerovjesnikom Muhammedom koji je hatemen-nebijj (pečat vjerovjesnika). Čudesa su bila potrebna ranije; u vrijeme prijašnjh Poslanika i prijašnjh Objava, kada ljudi nisu bili dovoljno duhovno i obrazovno sazreli. Čuda su ih uvjeravala, ulivala im snagu vjere i izdržljivost... Muhammedu pak, takva čudesa više ne trebaju primarno. Dovoljna je njegova riječ iz dubine srca, kako je on to znao govoriti, jednostavna riječ koja u nama pogađa točno tamo gdje treba pogoditi - u savjest.

Da bi ovo shvatilo, iskrenome srcu je dovoljan samo ovaj jedan ajet časnoga Kur'ana:
Reci im (Muhammede): “Ja sam čovjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Bog – jedan Bog.
Tko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela
i neka, klanjajući se Gospodaru svome, ne smatra Njemu ravnim nikoga!” (K 18:110)
Dakle, nije nikakvo mitsko biće. Obični je čovjek, kao i mi, i to je ono najbitnije! To je suština islama, ove lijepe vjere koja napokon oslobađa čovječanstvo od fantazija i dogme. Tko se u ovom ajetu prepozna, blizak je muslimanima.

Treba duboko razmisliti o ovom ajetu 18:10, doista. Blago onom kome on nešto znači, jer taj je ajet najljepše obećanje i garancija vjernicima, i najbolja uputa kako se stiže Allahu. Nikakvim dramama i fabulama, drag Dux, već jednostavnom vjerom i dobrim djelima. To dvoje je nerazdvojivo a onaj tko ih razdvaja je nasilnik. Srdačan pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 11:35   #59
Budući da je otvorena još jedan tema o evoluciji na Religiji, mene zanima kakvo razmišljanje o evoluciji imaju muslimani?
Je li ona prihvaćena od muslimanske zajednice ili?
Ja,Lucifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:41   #60
@Vojnik Gorčin i Shady - hvala na objašnjenju, mislim da ova suština koju navodite kao njegovo najveće čudo:

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Dovoljna je njegova riječ iz dubine srca, kako je on to znao govoriti, jednostavna riječ koja u nama pogađa točno tamo gdje treba pogoditi - u savjest.

Da bi ovo shvatilo, iskrenome srcu je dovoljan samo ovaj jedan ajet časnoga Kur'ana:
Reci im (Muhammede): “Ja sam čovjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Bog – jedan Bog.
Tko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela
i neka, klanjajući se Gospodaru svome, ne smatra Njemu ravnim nikoga!” (K 18:110)
...i jest najveće čudo, ne samo njegovo nego i svih proroka prije njega. " Jednostavna vjera i dobra djela!" Naprosto lijepo!
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:42.