Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 12:05   #1
Ostavinka rasprava - naslijeđivanje oročene štednje

Poštovanje,

na žalost došlo je do smrtnog slučaja i moj otac i njegova sestra su jedini nasljednici. Ispostavilo se da postoji i oročena štednja u vrijednosti od 14 tisuća eura, oročena je do 8 mjeseca ove godine. Sestra je iz Njemačke i ona osobno dolazi na raspravu, sada se samo čeka poziv od bilježnika.

Moje pitanje je sljedeće - kako uopće to funkcionira s oročenom štednjom? Napominjem da je ona u eurima.

Kako se štednja isplaćuje, u kojem roku nakon rasprave, isplaćuje li se bez kamata pošto je to prije tog roka oročenja za 8 mjesec, i pošto je u eurima - mora li imati moj otac devizni račun da bi se to moglo prebaciti u istoj valuti?

Hvala na pomoći.
unbreakable123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:26   #2
Donese se ostavinsko resenje sa brojevima racuna na kojima se nalazi stednja, i u tom resenju ce pisati i kome pripada koliki deo ostavine.

Sa tim resenjem se onda novac moze podici u banci, svako podize svoj deo prema onome sta pise u ostavinskom resenju. Najbolje je da sacekate da istekne orocenje i da kamata bude pripisana glavnici.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 15:09   #3
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Donese se ostavinsko resenje sa brojevima racuna na kojima se nalazi stednja, i u tom resenju ce pisati i kome pripada koliki deo ostavine.

Sa tim resenjem se onda novac moze podici u banci, svako podize svoj deo prema onome sta pise u ostavinskom resenju. Najbolje je da sacekate da istekne orocenje i da kamata bude pripisana glavnici.
Hvala vam.

Aha, ja sam bila pod dojmom da to oročenje više ne važi nakon smrti osobe tj. da se eventualno kamata isplati djelomično u tom trenutko ovisno o vremenu oročenja koje je prošlo.
unbreakable123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 15:54   #4
Quote:
unbreakable123 kaže: Pogledaj post
Hvala vam.

Aha, ja sam bila pod dojmom da to oročenje više ne važi nakon smrti osobe tj. da se eventualno kamata isplati djelomično u tom trenutko ovisno o vremenu oročenja koje je prošlo.
U kom trenutku?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 19:54   #5
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
U kom trenutku?
Recimo, ako je oročenje od 8 mj. 2016. godine do 8. mj. 2017. godine, a osoba je umrla u 2. mjesecu 2017. godine, znači prošlo je pola oročenja, pa sam mislila da se pola kamata isplaćuje, jer kako će se oročenje nastaviti kada ju je oročila osoba koje više nema.
unbreakable123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 22:19   #6
Quote:
unbreakable123 kaže: Pogledaj post
Recimo, ako je oročenje od 8 mj. 2016. godine do 8. mj. 2017. godine, a osoba je umrla u 2. mjesecu 2017. godine, znači prošlo je pola oročenja, pa sam mislila da se pola kamata isplaćuje, jer kako će se oročenje nastaviti kada ju je oročila osoba koje više nema.
Od trenutka smrti zaostavstina ustvari prelazi na naslednike, ostavinsko resenje tu ima samo deklaratorni karakter. Dakle, vlasnik racuna je umro, u tom trenutku vlasnici racuna postajete vi naslednici, a ugovor i uslovi orocenja se prenose na vas.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.