Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2017., 07:24   #461
Jednog psa mi još netko može pričuvati - dva teško.

Voditi računa da možda neko vrijeme neće oba moć istovremeno u šetnju iy bilo kojih razloga - imam takve frendove, šta znači duple šetnje.

Not my pair of shoes
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 08:36   #462
Pitanje za vlasnike maltezera.
Znam da je najteže odvajanje maltezera od roditelja.
Kako bi bilo uzeti odmah brata i sestru ?
Jeli tko imao takav slučaj ?

Moze i savijte da ili na ?
Mali Daba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 09:06   #463
Ako su psići stalno zajedno može se desiti “littermate syndrom”-previše se vežu jedan uz drugoga i jednoga npr. odvedeš veterinaru drugi ti doma vrišti od panike jer nema drugoga.
karla1215 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 09:12   #464
Quote:
karla1215 kaže: Pogledaj post
Ako su psići stalno zajedno može se desiti “littermate syndrom”-previše se vežu jedan uz drugoga i jednoga npr. odvedeš veterinaru drugi ti doma vrišti od panike jer nema drugoga.
Mene je isto toga strah jer ih dobro poznajem.
Bolje bio onda bilo iz dva legla u razmaku pola godine ili godina.
Ako je razlika koja godina znam da nema problema
Mali Daba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 09:24   #465
I dalje posvetiti se individualno svakom psu. Mislim da bi bilo najbolje da prvi pas odraste potpuno (što kod maltezera nije tako dugo razdoblje), a tek onda drugo štene. Ali opet je važno da novi pas ne bude 24/7 sa starosjediocem.
karla1215 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 11:05   #466
Moje je mišljenje da je najbolje odmah uzeti dva psića zajedno. To sa sobom nosi više dobrobiti za njih nego kad se uzima samo jedan.

1) Bitno je manji stres odvajanja iz legla, jer ne odlazi sam. Čak i kad bi se istovrmeno udomljavali štenci iz dva legla, zajedno bi brže nadvladali stres i posljedice odvajanja od majke i braće.

2) Ne bi se prekinula socijalizacija s istom vrstom, što je najčešći slučaj kad se iz legla izdvaja osmotjedno štene i zatvara u stan zbog čekanja da se prime i počnu djelovati sva cijepljenja. A upravo ovo razdoblje između osmog i dvanaestog tjedna smatra se izuzetno važnim u smislu socijalizacije s drugim psima.

3) Oponašanje je inače jedan od najboljih načina usvajanja novih ponašanja i vještina. Kad su u pitanju dva šteneta, ne bi trebalo dvostruko više vremena za njihov odgoj, jer bi oni istovremeno učili i usvajali poželjna i očekivana ponašanja. Sjećam se da sam svoju Lunu dugo pokušavala naučiti kako leći u onu lavovsku pozu. Sjedni, stani, dođi... je išlo, ali nikako joj objasniti kako da legne. I onda smo na livadi sreli jednu pekinezericu koja se Luni jako dopala. Djevojčica koja ju je šetala rekla joj je legni i ova je legla. Moja Luna ju je trenutak promatrala, pa legla u istu pozu. Nakon toga je uvijek napravila isto na moje 'Legni!'.

3) Koliko god se čovjek bavio svojim psom, drugi psić je najbolji sudrug za igru i suživot. Kad dolaze iz istog legla tada je već riješeno pitanje prihvaćanja, dijeljenja teritorija i svega ostalog što inače jedan pas dobiva u 100%-nom iznosu.

Ovo mi trenutačno prvo pada na pamet. Primjeri iz okoline s po dva psa u obitelji samo mi potvrđuju ovakvo moje razmišljanje.


Što se tiče anksioznosti zbog separacije, njega pokazuju i neki psi kad vlasnik ili svi ukućani izađu iz stana. Tako da se i ovo može riješiti tako da se već u štenećoj dobi povede računa o tome da ih se navikava i na samostalne aktivnosti (šetnja, odlazak groomeru, u goste...). Malci brzo uče, pa ove dvostruke aktivnosti ne bi predugo trajale da shvate kako se neće srušiti svijet kad nisu zajedno.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 12:42   #467
Moj (sada petogodisnjak) ovo ljeto vidio kako se oba psa u susjedstvu prilikom ceskanja bacaju na leda i jos dignu prednju sapu u zrak. Isti dan je to poceo i on raditi, tako da stoji teorija o kopiranju.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 13:09   #468
Stoji i jedno i drugo.
Sad sam već neodlučan.
Moze jos koji savjet za ili protiv ?
E da bili bi zajedno 24/7 cjeli život jer drugačije ne moze. Jedino ako oni ne odluče da spavaju odvojeno,svatko u svojoj sobi.(sto ne vjerujem)
Mali Daba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 13:47   #469
Kopiranje je dvosjekli mač. Ne kopiraju samo ponašanja koja mi želimo, već sve, pogotovo vole gluposti prekopirati jedni od drugih. Lako kad su te gluposti da ukrade papuču ili slično, super je kad pretrčavaju preko ceste, vijaju aute, bicikliste, mačke, laju na ljude i sl. stvari koje sam imala prilike viđati tu okolo da su iskopirali jedni od drugih. Da ne pričam da je ludilo je kad ti netko napadne psa pa postane reaktivan i mrači na nepoznate pse (to se meni dogodilo) pa onda imaš još jednog uz njega pa i taj prekopira ponašanje od ovoga pa fino umjesto jednog problema imaš dva. A takve probleme nije lako i brzo riješiti. To su sve stvari koje treba uzeti u obzir.

Iskreno ja bi ko Karla napravila, uzela jednog, ako se pokaže kao stabilan pas onda bi nabavila novog jer kad su štenad teško je procijeniti kakav će točno biti karakter. To se može procijenjivati kad ih prođe pubertet.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 14:33   #470
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Iskreno ja bi ko Karla napravila, uzela jednog, ako se pokaže kao stabilan pas onda bi nabavila novog jer kad su štenad teško je procijeniti kakav će točno biti karakter. To se može procijenjivati kad ih prođe pubertet.
Netočno. Ili bar ne potpuno točno. U Juditinu leglu bilo je osmero psića i već se s mjesec i pol vidjelo tko će biti mali hahar, a tko mirnijeg karaktera. Uzgajivač u tome može najviše pomoći ako mu kupac kaže kakve karakteristike kod psa želi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 14:38   #471
Šta možeš procijeniti osim toga koji je življi, a koji je mirniji?

Evo moje pseto je nebo i zemlja kakav je bio ko štene i kakav je sada. Znači od šteneta koji se probijao u azilu među 20 štenaca i izborio se za moju pažnju, bio živahan i na baterije, prilazio svakome sa veseljem (psima, ljudima), mazio se, imam sada psa koji je plah, koji po noći odskoči kad netko hračne u blizini nas, koji ne da blizu nijednom nepoznatom psu, koji se boji ljudi, mazi se i prilazi samo odabranima...

Znači sve suprotno od onoga kakvo je štene bio.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 14:49   #472
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Kopiranje je dvosjekli mač. Ne kopiraju samo ponašanja koja mi želimo, već sve, pogotovo vole gluposti prekopirati jedni od drugih.
Rekla bih da je ovo nemoguće izbjeći bez obzira jesu li štenci, odrasli, jesu li zajedno od prvog dana ili nisu...

Meni se sad to događa s mojima. Jedna ima 6 godina drugi 2. Povremeno su zajedno. Ona je hiperaktivni hahar, a on je miran i flegma. Ona sluša na prvu, turbo odgojena, on je svojeglavi dečko kojem moraš ponovit stoput. Ista pasmina dva suprotna karaktera.
Ona plače kad ostane sama doma, on ne. No, jednom kad su bili zajedno sami doma ostavila sam upaljen gopro. Ona je počela zavijati, a on odmah za njom. I tak su oni u duetu lijepo tulili, što njemu dok je sam ne pada na pamet.
Ona laje na malu djecu, sad je i on počeo uz nju. Pizdarije kopira od nje, a one dobre stvari niti ne percipira.

Idući pas (psi) će mi definitivno biti dva štenca iz istog legla od samog početka.
nemam-iksicu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 14:55   #473
Procjena karaktera vrši se već kod dvomjesečnih štenaca. Kako bi procjena bila što sigurnija, a i iz nekih drugih razloga, sve više se preporučuje uzimanje šteneta najranije s tri i pol mjeseca. Ovo je posebno važno kod radnih pasmina gdje je jako važna razlika između koleričnog i flegmatičnog temperamenta za buduće ponašanje i usvajanje radnih obaveza.

Nije mi pri ruci knjiga iz davnih dana u kojoj je korak po korak objašnjeno kako se testira karakter i iz toga očekivano buduće ponašanje šteneta. Kad netko izdvaja tisuću i koliko eura za kvalitetnog radnog psa, ili samo ljubimca, već u startu želi znati njegovo najvjerojatnije buduće ponašanje. Može doći do odstupanja (nepredviđena bolest, okolišni uvjeti...), ali u pravilu ona ne bi trebala biti značajnija.


Quote:
nemam-iksicu kaže: Pogledaj post
Idući pas (psi) će mi definitivno biti dva štenca iz istog legla od samog početka.


Ovo mi se čini najboljim rješenjem, prvenstveno za dobrobit samih pasa.



Ako namjeravamo nastaviti, preselit ću raspravu na odgovarajuću temu, jer nije vezana isključivo za maltezere.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 15:07   #474
Opet, to je samo procjena koja može i ne mora biti točna. Na karakter utječe mnoštvo stvari, od pasmine, gena, iskustva, traume, odgoja...

Nemam-iksicu uvijek oni kopiraju bilo doma, bilo vani. Nije da je to nešto što mi možemo spriječiti, možemo preusmjeravati neka ponašanja i nekad ćemo uspjeti, nekad ne. Ono što sam htjela reći da to kopiranje ne treba uzeti kao super pozitivnu stvar jer osim što nauče neke stvari koje smo željeli (kao što je Luna naučila leći kopirajući drugu kuju) tako nauče i hrpu drugih stvari koje ne želimo. Kažem nisam mali broj puta vidila da psi koji se često druže iskopiraju ponašanja jedni od drugih i to ne ona pozitivna ponašanja. Vjeruj mi nagledala sam se svega, dovoljno toga da biram u čijem društvu ću si pustiti psa sa lajne, a u čijem ni u ludilu neće biti pušten makar svi bili pušteni.

Luna zanimljiva je tema, možda ne bi bilo loše odvojiti. Možda se još netko dvoumi da li da uzme 2 šteneta iz istog legla (nebitno jel neka druga pasmina, mješanci...) pa ga ova rasprava potakne na razmišljanja i da odgovor.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 15:19   #475
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post

Luna zanimljiva je tema, možda ne bi bilo loše odvojiti.


Kaže Luna da odvaja temu čim joj Nica oboji nick.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 15:26   #476


Nisam ti ja normalna otkako imam kera. Pamtim imena pasa, od gazda baš i ne. Znala sam pričati sa ljudima i ne skontat da ih poznajem od ranije, ali zato svakog psa kojeg srećemo prepoznajem i tako. Pukla totalno.

Luna ako štucaš oprosti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 16:43   #477
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Šta možeš procijeniti osim toga koji je življi, a koji je mirniji?

Evo moje pseto je nebo i zemlja kakav je bio ko štene i kakav je sada. Znači od šteneta koji se probijao u azilu među 20 štenaca i izborio se za moju pažnju, bio živahan i na baterije, prilazio svakome sa veseljem (psima, ljudima), mazio se, imam sada psa koji je plah, koji po noći odskoči kad netko hračne u blizini nas, koji ne da blizu nijednom nepoznatom psu, koji se boji ljudi, mazi se i prilazi samo odabranima...

Znači sve suprotno od onoga kakvo je štene bio.
Procjenjuješ u okviru karakteristika pojedine pasmine. Temeljne karakteristike ima svako štene, a iskusni uzgajivač umije prepoznati u kojem će se smjeru razvijati pojedinačna individualnost. Ja sam otpočetka rekla da ne želim psa za tjelovježbu, nego psa koji će me pratiti bez obzira na to kojom brzinom hodam (otprilike tako, malo karikiram), kao i da želim kujicu, a čovjek mi je ponudio tri šteneta na izbor: jedno je štene sjedilo i promatralo me, drugo mi je okrenulo leđa u znak da mu nisam pretjerano zanimljiva, valjda, a Judita je radoznalo napravila korak prema meni i nije uzmaknula kad sam se sagnula da je uzmem na ruke. Dobila sam točno što sam tražila. O da, i ona je sada drukčija nego što je bila kao štene, ali bit ostala ista.

Kod križanca ili mješanca, istina je, ne možeš znati na što će se uvrgnuti.

A što se tiče oponašanja, da, psi se uzajamno oponašaju: zato sam prvih godinu dana Sitku i Jucku vodila odvojeno u šetnje da mala ne bi od starije pobrala neželjeno ponašanje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 19:11   #478
Nitko ne spominje količinu posla sa štenetom. Na stranu sad temperamenti i sve, svako štene treba odgojiti, naučiti kućni red, nužda i to. Sve to istovremeno sa dva šteneta? Svaka čast vama koji hoćete, ali ja osobno ne bih.
Mali Daba, hoće li ti ovo biti prvi pas/psi?
karla1215 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 19:35   #479
Ajd jos 2 steneta, ali 2 puberteta istovremeno, upucala bih se.

Meni to kad popizde od hormona, iskljuce se i idu svojim putem, gledaju u tebe i namjerno ne zele poslusat i rade kontra, deset puta gore od vodjenja na pisanje 10 puta, brisanja pisaline i govana okolo po kuci, grickanja i ostalog. Mijenjam pubertet za 3 stenca.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2018., 20:08   #480
A što si mislila, proći lakše od nas drugih?

Nekako u isto vrijeme nas je sedmero u kvartu dobilo štence i družeći se svakodnevno tri četiri godine mogli smo uspoređivati njihova ponašanja. Neki su bili takoliko samostalni i samosvojni da jo to bilo užitak za gledati, ali su im gazde dobili pokoju sijedu. Razumjeli su sve naredbe tipa stani, dođi, ali ako je bilo nešto zanimljivo u vidokrugu postajali bi gluhi. Točno se vidjelo da se prave da ne čuju. Neki su, pak, bili kao starmala djeca, stalno uz gazdu, mirni na lajni ili bez nje. Obično su se ovi prvi nametali kao vođe ostalima i na nama je samo bilo 'glavne' držati na oku, jer ovi drugi su kao sateliti kružili oko njih i radili što i oni rade.

Tako mislim da kad bi bila dva štenca u kući, bilo bi dovoljno korigirati ponašanje onoga kojega hormoni jače peru, a ovaj drugi bi najvećim dijelom sam prilagođavao svoje ponašanje.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.