Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2018., 05:16   #461
Quote:
Sasovac kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju i autoru i emisiji zelim dugi vijek i da nas i dalje prisiljavaju na razvijanje mozdanih misica😃.
I ja im želim dugi vijek al prisiljavaju nas na razvijanje jedino glatkih mišića.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 23:28   #462
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
I ja im želim dugi vijek al prisiljavaju nas na razvijanje jedino glatkih mišića.
Nisam s anatomijom na ti. Koji su to glatki misici?
Sasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 10:42   #463
Jučerašnji jogin mu nije trebao
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 11:23   #464
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Jučerašnji jogin mu nije trebao
Gleda sam zadnjih 10-15 minuta ,meni bio ok.
, Šta je bilo napočetku , kako se predstavi ?
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 14:57   #465
A nisam puno gledao, bio je naporan. Opisivao je čakre, atome, periodni sustav elemenata, crne rupe i čakre, pa je nešto pjevao.....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 22:07   #466
zna li netko kako se zvala tema i kad je priblizno bila ta emisija ,koje godine?

Gost je bio na poznati prevoditelj Marko Grcic.

Hvala
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 01:05   #467
Dobar je Krešo. Sviđa mi se kod njegovog svakog intervjua što nikome ništa ne nameće o dopušta da ne trebaš vjerovat u ono što on vjeruje. Uopće ga to ne dria tko što vjeruje. On vjeruje u on što je istraživao, zna objasniti za razliku od većine koji su više paranoični nego normalne osobe kao Krešo. Malo je šteta što je previše u tome jer je pametan čovjek.

Vidim ima 46 godina izgleda 10 godina mlađe.
Sloboangri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 19:14   #468
Nemam ništa protiv slobode govora i mišljenja ali imam pravo na kritiku slobodnog mišljenja. Krešimirovo mišljenje je slobodno. Toliko slobodno da prestaje imat veze sa činjenicama a i mozgom.

Nekoć davno sam ga pratio. Još od prvih serija. Zatim sam se otreznio ali to nije bitno.
Prije par tjedana vidim njegovu emisiju i temu u kojoj po običaju ugošćuje kvazi stručnjake. Govore o evoluciji i Krešo samoinicijativno spominje "Irreducible complexity" i potiče anonimnog govornika da kaže nešto o tome.
To ukazuje na Krešinu laž zato što je googlanjem mogao doći do jasnog podatka da je su te tvrdnje argumentirano pobijane u svakom slučaju. Postoji doslovno objašnjenje koje opovrgava tu tvrdnju. Ali Krešo i dalje spominje tu opciju.

Da bolje pojasnim. Pokrenula se lažna dilema oko evolucije od strane Discovery Institute odnosno vjerničke organizacije koja se pravi da je znanstvena.
Navalili su na neke osnovne škole pod izlikom da djeci treba ponuditi i alternativna mišljenja o evoluciji. Počeli su dijeliti knjige po školama koje nemaju veze sa znanosti.
Stvar je završila na sudu. Jedino što je ta vjernička gerila mogla ponudit je argument Irreducible Complexity koji u principu znači da bakterija koju su izabrali ne bi mogla funkcionirati ako se bilo koji dio njezine funkcionalnosti ukloni. Dakle teorija evolucije postepenog razvoja ne štima.
Pozvao se biolog koji je pobrisao pod sa njihovom tvrdnjom. Objasnio je da ta bakterija može funkcionirati i bez tog dijela odnosno taj dio može imati drugačiju funkciju koja služi svrsi.

Mišak je u svojoj pripremi sigurno pročitao isto što i ja ali se odlučio lagati i predlagati gostu da priča o tome.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 00:24   #469
Dobar je Mišak, zadnja gošća je bila odlična ali zna ponekad "zastraniti"...npr. sljedeća emisija ima naslov "Podrijetlo svjetskih mitologija" i sad, pomislio sam da će gost biti netko tko ima nekakvu školu ili bar konkretne posjete raznim zabačenim narodima ili antropolog ili bar neki jungovac ili nešto tako....

A kad ono, gost mu je....Dorino Manzin

Pa mišaka mu

A opet, istina je da ne volim njegove knjige jer se vidi da je samo teoretičar, prepisivač sa interneta i foruma hr. Možda sam zato previše kritičan. Živi bili pa vidjeli
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 09:16   #470
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Dobar je Mišak


Ne znam kad sam zadnji puta odgledao epizodu. Kada mi se i desi da naletim nakon 5 minuta moram okrenut da ne big poceo gadjat ekran kuhinjskim inventarom
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:49   #471
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post


Ne znam kad sam zadnji puta odgledao epizodu. Kada mi se i desi da naletim nakon 5 minuta moram okrenut da ne big poceo gadjat ekran kuhinjskim inventarom
A dobro ajd , mogu svatiti, ne sviđa ti se il ne kužiš alternativu, daj onda reci koje emisije bi nam preporučio, ako ti NRZ ne valja ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:10   #472
Na rubu znanosti me samo zanima kad priča o vanzemaljcima, ovo ostalo slabo.
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
A dobro ajd , mogu svatiti, ne sviđa ti se il ne kužiš alternativu, daj onda reci koje emisije bi nam preporučio, ako ti NRZ ne valja ?
BBC-jeve dokumentarce. Ovisi koje te polje zanima, ima svačega. Ima i drugih kuća. Dosta toga bude na HRT-u.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:17   #473
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
A dobro ajd , mogu svatiti, ne sviđa ti se il ne kužiš alternativu, daj onda reci koje emisije bi nam preporučio, ako ti NRZ ne valja ?
Nekad (od osnovne skole do otprilike tridesetih) sam ju kuzio, trosio pare na nju i sam prodavao. Onda se urazumih - prvenstveno zato sto sam dovoljno ulozio u istu da postane besmisleno. Recimo bavljenje jogom na zapadu, baveljenje jogom u indiji i ulaganje nesto vremena u proucavanje konteksta (povijesti, fiziologije, psihologije itd) daju vrlo razlicite dojmove koji sve vise odmicu od pocetne naivnosti i lakovjernosti.

Treca povijest mi je bila najbolja emisija na TV-u dok ju nisu unistili sa novim nacionalno osvjestenim vodstvom HRT-a.

Ni treci element nije los ponekad.

Zna bit zanimljivih putopisnih, znanstvenih, povijesnih i drugih dokumentaraca.

Ali trenutno uopce ne gledam TV pa ne pratim sto se emitira. Ionako se za zeljne informiranja i ucenja nadje legalno po netu puno vise od onoga sto nudi tv - bilo da se radi o raznim strukturiranim tecajevima po platformama tipa edX-a, dokumentarcima, predavainjima sa vrhunskih fakseva ili drugog.

Trenutno tako gledam predavanja kolegija o bihevioralnoj biologiji sa Stanforda, formalno studiram matematiku na OU i povremeno za opustanje si pustim neki laksi povijesni ili slicni dokumentarac sa jubitoa - vise manje ispunjava dostupno vrijeme, a daleko je zanimljivije i informativnije od bilo cega sto nudi TV, posebno od ovih gluposti u Misekovoj reziji. Na lageru ima vise toga sto bih zelio odgledati i odslusati nego sto bi itko mogao u jednom zivotu, zasto gubiti vrijeme na ovako beskorisne emisije?

Generalno, ako se radi o nekom uopce smislenom podrucju koje je moguce koliko-toliko egzaktno proucavati ne mozes steci niti osnove osnova bez ulaganja barem par desetaka, ako vec ne i stotina sati u kvalitetno obrazovanje (sto u pravilu alternativacki izvori nikada nisu). Ako se pak ne radi o takvom podrucju onda mozes lupati sto god i kako god jer inako nema provjerivosti pa ne mozes biti ni u pravu ni u krivu, ergo trosis zrak i glas uzalud.
Misekove emisije su ili jedno ili drugo - ili stvaranje kula u fantazijskom zraku ili lupaje po temama o kojima niti oni u studiju niti u gledateljstvu ne znaju dovoljno da mogu bilo kvaliteto govoriti bilo procjenjivati dobivenu informaciju. Uz to format emisije je takav da nikad nista ne propituje vec se svakom sarlatanu u studiju maksimalno podilazi. Sve u svemu steta etera ako se trazi nekakvo informiranje i (samo)obrazovanje, odnosno ista vise od lakonotne zabave. Makar ne iskljucujem da ponekad moze zalomiti i koja dobra emisija, tko zna. Nisam naletio osobno na takvu odavno, ali niti ne pratim pa mi se samo znalo desavat da slucajno naletim i pogledam par minuta, a sada niti to.

Uglavnom sve OK ako se shvaca kao zabavna emisija i ne uzima previse ozbiljno. Ako ju pak netko dozivljava kao obrazovnu emisiju malo je falia.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:52   #474
Alternativa je IMHO u velikoj mjeri inelektualna lijenost (iako ne u potpunosti, ali se potencijalno kvalitetan dio alternaive koji moze posluziti kao pool mogucih bucucih rjesenja i dijea gubi u sumi gluposti) koja u susretu sa znanoscu zavrsi slicno onome kako mulci koji su (u nase vrijeme) gledali kineske kungfu filmove pune egzoticnih neefikasnih cirkuskih tehnika i energija, kupili prirucnik za nindje, mjesec dana vjezbali u podrumu i misle da su majstori zavrse u susretu sa boksacem, hrvacem ili obicnim gradjevincem

Ziveci u svom svijetu ne znaju niti koliko ne znaju i koliko to sto im se cini savrseno smislenim nakon sukoba sa cvrstom logikom i jos cvrscom metodologijom gubi tlo pod nogama.
Samo sto je ishod fizickog sukoba vrlo jasan i tesko ga je negirati (iako se i tu diehard fanovi fantazija trude naci isprike zasto "carobnjaci" redovno gube od "fizikalaca" da bi mastu odrzali na zivotu) dok se kod verbalnih samozavaravajuce iluzije puno laske odrzavaju pa likovi mogu provesti zivot uvjereni da nakon "prirucnika za nindje" znaju vise o kretanju planeta od astrofizicara, o cjepivima od epidemiologa i o povijesti od povjesnicara.

Ljudi poput Misaka koji takve deluzije podrzavaju i promoviraju su ili intelektualno ili eticki deficitarni, a takve se emisije nikako ne mogu usporedjivati sa pravom obrazovnom poput treceg elementa.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:42   #475
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
.
Ljudi poput Misaka koji takve deluzije podrzavaju i promoviraju su ili intelektualno ili eticki deficitarni, a takve se emisije nikako ne mogu usporedjivati sa pravom obrazovnom poput treceg elementa.
Nisi u pravu, nikako. Ne kažem da na Mišakovoj emisiji nema bezvezarija, no i sam si spomenu jogu, što ima loše ako netko prakticira jogu i razgibava se, ili bilo je dosta o pozitivnom utjecaju terapijskog posta i biljne hrane na zdravlje, mislim to je i znanstveno dokazano, no ti dolaziš do uopštene tvrdnje, da kako su oni koji to prate ili podržavaju intelektualno ili eticki deficitarni, hmm, jesi ga izgeneralizirao.
Zatim, uzmi u obzir i da pričamo o alternativi, što ne predstavlja u prvi mah i isključivo šarlatanstvo, te da mnogo toga još nije niti otkriveno, a i mnoge "znanstvene" emisije kao npr Treći element kojega ti dižeš u nebesa, govore ili totalne gluposti kao npr u emisiji o "Moždanom udaru" gdje gošća govori o aterosklerozi, kao apsolutno ireverzibilnom procesu, što je dakako teška laž(znanstveno dokazano) , ili su totalno pristrane kao npr. emisija "Cijepljenje" ono full provax, ili "Crne rupe" nikad dokazano, naklapanja, budalaštine, i držanje teze Darwinizma...ništa dokazano, izmišljotine....ono "science" na kvadrat.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:21   #476
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu, nikako. Ne kažem da na Mišakovoj emisiji nema bezvezarija, no i sam si spomenu jogu, što ima loše ako netko prakticira jogu i razgibava se, ili bilo je dosta o pozitivnom utjecaju terapijskog posta i biljne hrane na zdravlje, mislim to je i znanstveno dokazano, no ti dolaziš do uopštene tvrdnje, da kako su oni koji to prate ili podržavaju intelektualno ili eticki deficitarni, hmm, jesi ga izgeneralizirao.
Nije ta generalizacija bas tako netocna. Jest, ima koristi kod joge i ima koristi od posta, ai cak i u tim stvarima alternativni krugovi vrlo brzonapustaju domenu provjerivog i dokazanog, konfabuliraju, mistificiraju, napuhuju i lazno prikazuju.

Nor cesto spominjem jednu znanstvenu konferenciju o jogi u tretmanu diabetesa na kojoj sam bio u Indiji zbog sudjelovanja instituta na kojemu sam radio u istoj. U tom slucaju su istrazivanja provodili i prezentirali legitimni medicinari-znanstvenici, vecinom pod pokroviteljstvom ministarstva zaduzenog za ta pitanja (Ayush). Medjutim vecina tih istrazivanja je vec i na prvi pogled bila losa i tendenciozna. Ono sto je najvise meni upalo tada u oci jest npr nedosatak usporedjivanja sa drugim fizickim aktivnostima i nedostatak izoliranja placeba. Odavno je poznato da fizicka aktivnost pomaze kod diabetesa i moze se ocekivati da ce oni koji ista vjezbaju bolje proci od onih koji samo koristelijekove. Ali je li joga bolja od latino plesova, planinarenja, pilavanja, aerobika?
Zatim, buduci nosi cijelu mistificirajucu pricu oko sebe koliki je utjcaj sugestije/placeba?

Dakle niti svako istrazivaje nije dobro istrazivanje.

Na to se onda nakalemi puno iskrivljavanja i propagande. Npr imas istrazivanje u kojem je sudjelovao jedan poznati joga-terapijski ucitelj iz SAD-a i njegova organizacija, a koje je okazalo dobar uspjeh iste kod pojedinih problema sa lumbalnom kraljeznicom. On je bez problema to automatski prosirio na se ostale probleme sa kraljeznicom koje istrazivanje uopce nije obuhvatilo pa na osnovu istog tvrdi da je odlicna i za probleme sa toraklanom, vratnom ili cime vec ne sto je u mom osobnom iskustvu recimo dosta upitno.

Da ne govorimo o cijelom tradicionalnom metafizickom konceptu sa energijama, cakrama, kundalinijem itd sto sigurno nijedno istrazivanje nije potvrdilo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 14:52   #477
Mislim da su i govorili kako Joga ima loš utjecaj na psihu
ako se preduboko uđe u nju. Npr. izvoditi opuštajuća istezanja i vježbice izgleda pozitivno i nothing harmless, no kada krenu sa usmjeravanjem misli i ritima disanja i tako neznam satima svaki dan..hmm, meni baš i nije .
Mislim da to je možda ok za Indijce u Indiji u njihovoj klimi i okolišu, , ali za nas Europljane , barem po meni su u tu svrhu bolja opcija gimnastičko-atletske vježbe tipa zagrijavanja, istezanja , kao i ciljane terapeutske vježbe npr. za kukove, lumbalnu kralježnicu, koljeno....naravno sve umjereno, opet ekstremi olimpizma sa druge strane nemaju veze sa zdravljem. Zatim post je opisan kao pozitivan u mnogim religijama, no sama objašnjenja ne moraju biti točna, kao niti procedure "Da se izvodi baš tako po propisu te religije" , ili nema efekta nisu točne, a i pošto je terapija "terapijskim postom" opisana još od Antike i ima više metoda i procedura, a najviše ovise o podneblju , klimi i dostupnosti voća i povrća. Evo npr. jedan stari antički terapijski post, post na soku od sirovog grožđa 21 dan, opisan da donosi izniman benefit, nije moguće izvesti svugdje i u svako godišnje doba, a to se i poklapa sa onime što je i Hipokrat govorio, da u terapiju moraju biti uključeni faktori klime, vjetra i Sunca.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:19   #478
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Treca povijest mi je bila najbolja emisija na TV-u dok ju nisu unistili sa novim nacionalno osvjestenim vodstvom HRT-a.
To je bila odlična emisija

Quote:
Ni treci element nije los ponekad.
Loši su, a tu ne mislim na kvalitetu informaciju već na prezentaciju koja je uglavnom negledljiva.

Quote:
Uglavnom sve OK ako se shvaca kao zabavna emisija i ne uzima previse ozbiljno. Ako ju pak netko dozivljava kao obrazovnu emisiju malo je falia.
viš viš, pa zar to nije zabavna emisija? Ako naletim na neku interesantnu tvrdnju onda je valjda normalno da malo proguglam uokolo radi potvrde
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 12:47   #479
Meni je treći element puno bolji i zanimljiviji od Misaka. Gluparije su dosadne kako god prezentirao, a nije da su Misekiva povladjivacka, nastrebana, neupucena i prekokurcana pitanja bas festival dinamike i zanimljivosti. Iako je profi voditelj puno mi je gori od treceelementasa.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:52   #480
Treći element je možda zanimljiv znanstvenicima ili onim koji to postaju ali nama, običnom puku, više bi odgovarala emisija koja ide ka populaciji znanosti a ne da se znanost zatvara u određenom krugu izabranih

Gosti su navikli držati predavanja studentima.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.