Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2005., 06:54   #21
Nema problema, samo se javi!
weiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 12:10   #22
moj sin je dobio od Sv. Nikole dva zamorca muškog i ženskog na opće iznenađenje svih nas ostalih ukućana

kako ću sa njima...žao mi je što su sve informacije pisane i otišle na p.m.

emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 13:20   #23
Kopiram ti tekst koji sam napisala za jedan drugi forum.

Prehrana zamoraca je prilično jednostavna, iako postoji nekoliko stvari na koje se mora obratiti posebna pozornost. Zamorci su isključivo vegetarijanci, i uz peletiranu hranu, hrane se voćem i povrćem. Prije svega, bitno je spomenuti da zamorci vole rutinu i predviljiv život. nagle promjene u prehrani mozu uzrokovati stres. Ako mijenjate vrstu peletirane hrane, učinite to postepeno, dodavajući nove hrane u staru. Prehrana prebogata voćem i povrćem može uzrokovati proljev, pogotovo ako uvodite nove vrste.

Voda - Iako zamorci mogu crpiti velik dio vode iz svježeg voća i povrća, svježa voda im uvijek mora biti dostupna. Voda se mora mijenjati svaki dan, a bočice za vodu moraju se ispirati vrućom vodom svaki drugi dan. Kako bi spriječili rast algi, pazite da bočica vode nije pod direktnim svijetlom kroz duže vrijeme. Ako vodu kupujete, izbjegavajte destiliranu vodu i vodu bogatu kalcijem.

Sijeno - Sijeno spada u temeljnu prehranu zamoraca. Iako hrana za zamorce sadržava sijeno, ali ne u dovoljnoj količini. Sviježe sijeno potrebno je davati svaki dan i količinu sijena nije potrebno ograničavati.
Sijeno je važno zbog probave, ali i zbog toga što zamorac mora stalno trošiti zube, pogotovo zadnje - znači, mora žvakati. Ako dođe do prekomjernog rasta zadnjih zubi (malocclussion), doći će i do problema sa prehranom, a to se može riješiti jedino rezanjem zubi. Zato - uvijek sijeno i uvijek u neograničenim količinama!

Peletirana hrana – osigurava balans vitamina, minerala i drugih hranjivioh tvari. Iako prehrana peletima nije nužna, preporuča se kao njihova primarna hrana, poslije sijena. Peletirana hrana je glavni izvor proteina za zamorce i ako ju odlučite ne upotrebljavati, morate dobro isplanitari prehranu koja će sadržavati sve potrebne hranjive sastojke peletirane hrane. Odrasli zamorac pojede otprilike 60 grama hrane dnevno. Aktivniji zamorci jesti će manje, a neaktivni više iz dosade. Konzumacija peletirane hrane ovisi i o količini sijena, te voća i povrća. Budući da zamorčići vole rutinu, nastojte davati hranu u isto vrijeme svaki dan. Bez obzira da li zamorca hranite jednom ili dva puta dnevno, uvijek odstranite ostatke peleta nakon dva-tri sata, inače će ih zamorčić nastaviti grickati i kada je sit. Kao što je već spomenuto, peletirana hrana je glavni izvor proteina i pretjerivanje može dovesti do prekomjerne težine. Zato peletiranu hranu moraju jesti samo kada je za to vrijeme. Sijeno je jedina hrana koja im mora biti dostupna 24 sata na dan. Kada birate peletiranu hranu, izbjegavate onu koja sadrži mješavinu masnih sjemenki i suženog voća. Ove mješavine imaju visok postotak masti i ulja koje opet mogu dovesti do prekomjerne težine. Uz to, mnoge od takvih mješavina sadrže i sjemenke suncokreta. Zamorci se nikada ne smiju hraniti sa bilo kakvim sjemenkama u ljuskama jer postoji vrlo velika mogućnost da se zamorac uguši sa nedovoljno prožvakanom ljuskom. Zamorci se moraju hraniti peletima za zamorce, a ne onima za kuniće ili za bilo koju drugu vrstu životinje (isto vrijedi i obrnuto). Peleti za zamorce prilagođeni su isključivo njihovim potrebama i prehrana negim drugim peletima može izazvati ozbiljne probleme. Hrana namjenjena drugim glodavcima može sadržavati manjak/višak minerala i vitamina koji može naškoditi zamorcu. Npr. hrana za hrčke sadrži suncokretove sjemenke, a hrana za kuniće sadrži nekakav antibiotik koji je kunićima potreban zbog spriječavanja coccidiose, a može biti otrovan za zamorce. Pdući da svaka životinja ima svoje potrebe vezane uz vitamine i sl., nisu poželjne niti "sve u jednom" kombinacije, odnosno hrana namijenjena svim glodavcima.

Vitamin C – iznimno je važno da zamorac dnevno dobije odgovarajuću dozu vitamina C. Zamorci ne mogu proizvoditi vitamin C i zato ga moraju dnevno dobivati kroz hranu. Odraslim zamorcima potrebno je 10 mg svježeg vitamina C svaki dan. Iako mnogi proizvođaći hrane tvrde da njihova hrana sadrži vitamin C, ne smijete im uvijek vjerovati. Vitamin C u peletima raspada se tijekom skladištenja i pakiranja i nakon cca. 90 dana nema ga dovoljno da održi zamorčića zdravim. Budući da su peleti neadekvatan izvor vitamina C, većina vlasnika ili hrani zamorca sa određenim količinama voća i povrća koje sadrži vitamin C ili sa posebnim vitaminskim dodacima za hranu ili vodu. Vitaminski dodaci dolaze u mnogim oblicima, ali većina vlasnika preferira dodavanje vitamina u vodu, jer je to jedini način na koji možete biti sigurni da je zamorac konzumiraju određenu količinu vitamina. Nekoliko smjernica:
1. Dodajte propisanu količinu dodatka vitamina u određenu količinu vode prema uputama na pakiranju.
2. Vitamin C se brzo raspada u vodi, što znaći da ćete ga morati mijenjati dnevno.
3. Klor u vodi može zaustaviti djelovanje vitamina C, zato koristite vodu koja je odstajala najmanje 24 sata
+ voda je vrlo važna za zdravlje zamorca, zato ako vaš zamorac ne želi piti vodu u kojoj je vitamin (jer mijenja okus), nemojte ga stavljati
- vitamski dodatak trebao bi sadržavati samo vitamin c, inače može doćii do predoziranja drugim vitaminima (ako se ne pazi na kombinaciju sa hranom)
Ako svom zamorčiću odlučite vitamin c osigurati kroz voće i povrće, morate paziti da mu osguravate cca. 10 mg dnevno.

Voće i povrće – kao vegetarijanci, zamorci se hrane raznim voćem i povrćem. Kao što je spomenuto, voće i povrće može biti bogat izvor C vitamina. Fosfor i kalcij također su nužni minerali u prehrani svakog zamorca, ali zapamtite da ih oni dobivaju i iz peletirane hrane i zato morate paziti na količine. Previše kalcija može izazvati taloge u mokraćnom mjehuru što može dovesti ko kamenca. Dobar balans fosfora, kalcija i vitamina C spriječava potrebu za dodacima vitamina D. Iako većina peletirane hrane sadrži vitamin D kao mjeru opreza, nema jamstva da ju sadrži i ona koju vi koristite.
Svježa zelena hrana i voće sadrži znatnu količinu vode što smanjuje količinu vode koju zamorac može konzumirati. Međutim, kao i za svaku drugu hranu, niti s ovim se ne smije pretjerivati jer prevelike količine zelene hrane mogu rezultirati proljevom.
Neki zamorci neće jesti ono što im se ne sviđa, dok će drugi jesti bilo šta što stavite pred njih.
Ovo je (nepotpun) popis voća i povrća koje zamorac smije jesti: jabuke, banane, brokule, radić, mrkva, celer, trava, špinat, rajčica, krastavac, paprika, breskve, kruške, kukuruz, peršin, rotkvica, koraba.... uvijek pazite da voće ili povrće nije špricano ili kontaminirano urinom (pasa, mačaka...). Također, zelena hrana, pogotovo salata nikada ne smije biti mokra! Budući da je salata sam dosta bogata vodom, može uzrokavati proljev.
Ono što morate izbjegavati u prehrani:
1. stabljike celera (teško probavljive)
2. salata kristalka (bogata nitratom)
3. bilo kakve vrste ljuski (sjemeke suncokreta i sl.)
4. grah
5. rabaraba (iznimno otrovno)
6. krumpir (neki kažu nije otrovno u malim količinama, neki da su otrovni oni zeleni dijelovi ispod kore – u svakom slučaju, bolje ne riskirati)

Poslastice – postoji više vrsta tvornički proizvedenih poslastica za zamorce. Međutim, one rijeko imaju ikakvu prehrambenu vrijednost i često sadrže sjemenke sa ljuskama koje se spojene zajedno medom. Zato, bolje izbjegavati.

To je ono najbitnije što se treba zanti o prehrani. Gdje ih držite? Ne znam kakvi su vam planovi, ali ako ne namjravate imati potomke, prepručam da ih odmah razdvojite jer je jako teško znati kada se ženka tjera. Da li ste sigurni da su mužjak i ženka? "Sposobni" ljudi po shopovi vrlo često nemaju pojma, pa krivo procijene.
weiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 09:22   #24
hvala na informacijama!

s plastičnom kutijom u kojoj su smješteni nalazi se kotač koji neumorno vrte cijele noći, izgleda da su oni noćni tipovi...
uz kotač dobili smo i neki mostić koji im ujedno služi kao kućica u koju se skrivaju, odmaraju i navlače hranu, a na vrhu mostića je ugrađena posudica za vodu i posudica za hranu
stelja im je od fine piljevine (dobila i vrečicu toga)
koliko često se treba mjenjati ta piljevina s obzirom da oni po njoj kakaju?
dobila sam i vrećicu mješane hrane kukuruz, suncokret u ljusci (pišeš da to nebi smjeli jesti) i neznam što je treće zob, pšenica?!

da li im treba svaki dan davati voće i povrće?!

ako se razmnože, dobila sam poruku od Sv Nikole da će dobavitelj zamoraca otkupiti potomke....
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 16:52   #25
Što se tiče piljevine, ja svojima mijenjam svaki dan, ali njih je tri...recimo da bi bilo dobro da se mijenja svi drugi dan.
Voće i povrće im treba davati svaki dan i što više raznovrsno. Sijena neka imaju uvijek - u neograničenim količinama. Voda isto svaki dan svježa. Što će tiče suhe hrane, najbolje je kupiti onu gotovo mješavinu - preporučam Xtra Vital ili Prestige - to su jedine dvije marke na našem tržištu koje barem nešto valjaju. Ima raznih vrsta hrane i oni poslastica i sl . - ali one su uglavnom praktički otrov (previše masnoće i sl.) i bacanje novaca. Pono sijena, povrća, voća (manje voća zbog puno šećera), voda i uz to ta kupljena hrana ujutro jedna šalica i navečer. I to je to.
Što se tiče parenja, za to nisam potupno sigurna koliko se mora čekati od jednog okota do drugog, jer ženka ne može stalno kotiti - može doći do raznih komplikacija i uginuti. Još ću se raspitati oko toga, pa ti javim. A da te biti malih - to je sigurno.
Zapravo, mislim da je malo neodgovorno poklanjati životinje ljudima bez najave i bez odobrenja onog na kojem je da se onda brine za njih. Ali sigurna da da ćeš se snaći.
Prvi put čujem da zamorci vrte kolut...to obično rade hrčci...vidim da imaš neke hiperaktivne malce
weiter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 16:21   #26
Moje malo morsko prase :)

e kupila sam malu preslatku morsku svinjicu al nemam pojma o njima.. citala sam nes kaj je ova kiki piskarala na slicne teme al imam neka druga pitanja i ak jos neko ima bilo kakve ideje ili korisne (i beskorisne) savjete nek ne oklijeva najvise me bediraju oni zvukovi koje proizvodi jer nemam pojma kaj znace.. jel to znaci da je sretna ili da se boji? ili jednostavno prica samnom jer ja s njom puno pricam
drzim je u kavezu u kojem sam prije drzala dva hrcka (rip) al nekak mi se cini da joj je to premalo prostora.. a zenska u pet shopu mi je rekla da joj ne trebaju ni kucica ni kolut.. jel to istina.. ja sam joj ipak napravila malu kartonsku kucicu..
i da, ja se ne bi usudila pustit po stanu to malo prase, pa ko ce ga nac???
jos da mi pojede zice od televizije ili kompa..
i jel joj smijem vec pocet davat voce i povrce pored one njene hrane s obzirom da je jos mala beba od mjesec dana?
sta mora imat i neko drvo za grickanje? pa di cu nac neko drvo a da nije ispisano od pasa i sl??
help
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 17:35   #27
Prvo, ježim se na ime morsko prase, kaže se ili zamorčad ili zamorac, morsko prase je totalna pogreška i hrvatska devijacija prijevoda s engleskog - guinea pig.

Druga stvar, kakav je to pet shop kad su ti uvalili zamorca od mjesec dana?

Treća stvar, najbolje ti je držati u kavezu, s rešetkama ili bez njih (onaj plastični kavez koji izgleda kao lavor )...

Podloga - sijeno nikako jer će biti cijelo popišano i fuj, novinski papir također ni u ludilu, jer sadrži olovo i zamorac se može otrovati; najbolja je ili piljevina ili pijesak, no problem je što zamorac može biti alergičan na nešto od tog dvoje, pa pomno prati kako se ponaša, ako često kiše i češka se, znači da mu podloga ne odgovara

Hrana - sijeno neka mu uvijek bude dostupno, u neograničenim količinama! Povrće i voće mu možeš davati ali umjereno, i svaki dan u isto vrijeme (vole rutinu); nemoj mu davati odmah pol jabuke npr. ili pol mrkve, već vrlo sitne komadiće, i postepeno mu povećaš obroke. Nemoj mu naglo mijenjati vrste povrća i voća jer će imati proljev, i može ti dehidrirati i uginuti. Tako da obrati pažnju i na tvrdoću stolice kad mu budeš POSTEPENO unosila neku određenu hranu. Meso mu ni pod razno ne možeš dati
I pazi da kupuješ hranu za zamorce, a ne za druge glodavce.
Ovu hranu nikako nemoj davati zamorcu, kao ni previše zelenih biljaka jer može dobiti proljev: rabaraba (izuzetno otrovno), krumpir, celer, grah.ž
Hrana mora biti oprana i osušena!! To vrijedi za voće i povrće.
btw. stolica mu mora biti tvrđa i suha, to je u principu, "najzdravija" stolica; ako mu je često "mokra" i mekana, nešto nije u redu.

Voda - svaki dan svježa voda (kupila si vjerojatno onu bocu, nemoj ju cijelu napuniti, već koliko je dosta za jedan dan)... u vodu ukapaj vitamina C (imaš u pet shopu za kupiti posebne preparate s vitaminima baš za zamorčad), jer oni nemaju mogućnost sami sintetizirati C vitamin

Aktivnost - nemoj da ti zamorac cijelo vrijeme sjedi u kavezu i jede iz dosade jer će ti brzo doći stvarno kao prasac. Pusti ga iz kaveza i malo se poigraj s njim,nastoj da ti ni pod razno ne ispadne iz ruku i da ne skače sa visokih mjesta. Kotačić u kavezu, nije potreban, većini ne služi za ništa.
Ne zaboravi da su to pretežito noćne životinje, tako da te ne iznenadi ako počne ludovati usred noći

Lokacija njegovog doma (kaveza) - na povišenom mjestu, nikako na podu, jer su to iznimno strašljive životinje i reagiraju i na najmanje vibracije. Mora biti na suhom mjestu, daleko od propuha i daleko od izravnog sunčevog svijetla (mogu dobiti infarkt ako predugo budu na jakom suncu, i mogu umrijeti od propuha). Podlogu (ovisno koju si izabrala - piljevinu ili pijesak) mijenjaj često (ja sam to radila svakih 2-3 dana) i svakih najviše 2 tjedna isprazni cijeli kavez i detaljno ga očisti.

Kupanje i higijena - ja ti osobno ne bih preporučila kupanje, a ako to i činiš neka bude što rijeđe, i neka bude u mlakoj vodi, a kasnije ga umotaj u ručničić; uz to, nokte mu možeš sama rezati, no to ti isto ne preporučam jer za laika je to jako teško i opasno, pošto mu možeš ozlijediti žilice u njima i može doći do krvarenja. Češljanje se preporučuje pogotovo kod dugodlakih zamoraca, jer prilikom toga možeš i pogledati da li ima nametnika ili neka oštećenja kože.

Bolesti - o tome možeš više pogledati po internetu, google je majka, ali dok je živahan, dok jede, ima normalnu stolicu, kreće se, dlaka je zdrava, oči zdrave, nema nametnika, normalnu stolicu i mokraću bez čudnih ili neobičnih boja, sve je ok!

Igračke i neki drugi materijali - u svakom bolje opskrbljenom pet shopu imaš razne igračke za glodavce (samo naznači da se radi o zamorcu), imaš i minerale i kamenje koji služe trošenju zuba i noktiju, i sl.
Preporučila bih ti još da mu staviš nešto kao sklonište gdje bi se mogao zavući kad se uplaši (jer su jako strašljivi). I da mu možda staviše neki komad odjeće ili krpe koji će biti "natopljen" tvojim mirisom, kako bi se što prije navikao na tvoju prisutnost.

Glasanje - http://www.tuppambr.demon.co.uk/gpig.htm Zvižukanje je za njih svojstveno i može svašta značiti, a najčešće reagiraju na zvuk vrećice (ako mu iz toga daješ hranu)....

Evo još nešto:
http://www.guinealynx.info/behavior.html

Sretno!
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 17:40   #28
morska svinjica je zamorac jel?

ak je, mogu ti dar ovako par savjeta.........ne znam koliko su univerzalni al ajde redom:

prvo sto se tice kaveza, moj ima kavez cirka 50x30, znaci vjerujem da je nesto veci od onog za hrcka, no ako je zamorac mali, trebao bi mu biti okej.

kucicu ne trebaju, kolut nikako ne, nisu oni za to....

sad posto je zamorac jos mali, ne bih ga pustao po stanu, ja sam svog dobio dok je imao negdje između 6 mjeseci i jedne godine. na pocetku je bio plasljiv no s vremenom se privikne a nakon još nekog vremena upadne u neku rutinu....

znaci kad bude bio stariji, mozes ka pustiti po sobi, ipak je on znatno veci od hrcka pa ga nece biti problem naci.......moj ponekad otrci krug-dva oko sobe i onda ode ispod kauca i tamo bude neko vrijeme.....zice ne grize ali ipak pripazi.

sto se tice zvukova.......kad radi onaj tihi brrrrrr zvuk kao da prede, onda je zadovoljan i sve pet.......kad pocne pijukati onda obicno trazi hranu, bar je moja takav, pocne trckarati uzbuđeno po kavezu i onda se s 2 noge digne na ulaz kavez i ceka. uplasen je kad pocne prodorno pijukati, mislim da ne mozes fulati zvuk.......no te stvari s vremenom skuzis.

prehrana........ovak, on ima one svoje sjemenke i to mu stara daje ujutro prije posla, on vec ceka spreman kad se ona ustane

ali osim toga, naravno puno povrca i voca, skuzis ces vec sto voli.....recimo moj zica jedno 4-5 puta dnevno pa dobije salate, mrkve, jabuke i sl.........recimo cudno je to sto ne voli orahe. također ne voli gnjecavo voce poput banane i narance.

vodu za pit pu stavis u onu pojilicu, trebao bi sam nauciti pit......ako vidis da mu ne ide, mozes i neki tanjuric stavit dok je jos mali. obaveznno mijenjati vodu svaki dan i staviti vitamine u nju...

sto se tice ovog za grickanje.....neznam, mi smo mu stavili neki kamen koji smo u pet shopu kupili koji bi on trebao grickati i ostriti nokte, al ga ne jebe ni pol posto a stoji vec 4 godine u kavezu

zna kojiput grickati resetke od kaveza....uglavnom kad je nervozan

ne znam sto da ti jos kazem........piljevinu mijenjas cirka svaka 3 dana, ako je mali, valjda ce i duze izdrzati......vidjet ces kad se pocne osjetiti miris pisaline.......

e da, također mora imati i sijeno tako da se i za to pobrini, treba imat onaj "balkoncic" di se mece sijeno.

evo ti link: http://www.pet-centar.hr/

tu sam ja nabavio sve, tak da ces se snaci. pitaj prodavace.

i eto, sretno sa zamorcem, super je zivotinja
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 17:45   #29
Quote:
_Altanta_ kaže:
Hrana mora biti oprana i osušena!! To vrijedi za voće i povrće.
e koja je šema s ovim, to nikad nisam uspio shvatiti?

mislim shvacam oprano ali zasto osuseno

Quote:
_Altanta_ kaže:
Lokacija njegovog doma (kaveza) - na povišenom mjestu, nikako na podu, jer su to iznimno strašljive životinje i reagiraju i na najmanje vibracije. Mora biti na suhom mjestu, daleko od propuha i daleko od izravnog sunčevog svijetla (mogu dobiti infarkt ako predugo budu na jakom suncu, i mogu umrijeti od propuha). Podlogu (ovisno koju si izabrala - piljevinu ili pijesak) mijenjaj često (ja sam to radila svakih 2-3 dana) i svakih najviše 2 tjedna isprazni cijeli kavez i detaljno ga očisti.
vidis, ovo nisam znao......ja svog ostavim vani u kavezu po par sati, nikad se nije bunio.....na moru također.....al moj je neunistiv

a kavez mu je na podu i nikad se nije bunio

Quote:
_Altanta_ kaže:
Kupanje i higijena - ja ti osobno ne bih preporučila kupanje, a ako to i činiš neka bude što rijeđe, i neka bude u mlakoj vodi, a kasnije ga umotaj u ručničić; uz to, nokte mu možeš sama rezati, no to ti isto ne preporučam jer za laika je to jako teško i opasno, pošto mu možeš ozlijediti žilice u njima i može doći do krvarenja. Češljanje se preporučuje pogotovo kod dugodlakih zamoraca, jer prilikom toga možeš i pogledati da li ima nametnika ili neka oštećenja kože.
je, nemoj ga slucajno bacit u kantu vode ili nesto slicno

mozes ga staviti u lavor s malo vode pa ga onako rukom okupati, pazeci da mu ne ode voda u usi....

poslije toga ja svog u rucnik zamotam i istrljam pa zatim posusim fenom. ne boji se mali vise niceg

isto, pazi s tim rezanjem noktiju, ja to prepustam drugima jer ne mogu gledati kako se otima
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 17:51   #30
Quote:
no idea kaže:
e koja je šema s ovim, to nikad nisam uspio shvatiti?

mislim shvacam oprano ali zasto osuseno
Zbog vlažnosti hrane, da ne dobije proljev.
Osuši se jednostavno, sa nekom krpom onako "tuckanjem" po tome...

Quote:
no idea kaže:
vidis, ovo nisam znao......ja svog ostavim vani u kavezu po par sati, nikad se nije bunio.....na moru također.....al moj je neunistiv

a kavez mu je na podu i nikad se nije bunio
Jako ovisi. Zamorci iz pet shopova su najčešće genetski slabiji i skloniji bolestima, te vrlo osjetljivi na vanjske utjecaje. Razlog tomu je što se oni genetski "jači" daju na fakultete u eksperimente, i onda običnim ljudima ostaju takvi zamorci koji su vrlo osjetljivi.
No, ja sam uvijek za to da je bolje uzeti mjere predostrožnosti i znati više o tome, nego ne znati ništa prilikom nabavke bilo koje životine

Quote:
no idea kaže:
je, nemoj ga slucajno bacit u kantu vode ili nesto slicno

mozes ga staviti u lavor s malo vode pa ga onako rukom okupati, pazeci da mu ne ode voda u usi....

poslije toga ja svog u rucnik zamotam i istrljam pa zatim posusim fenom. ne boji se mali vise niceg

isto, pazi s tim rezanjem noktiju, ja to prepustam drugima jer ne mogu gledati kako se otima

E bravo U lavorčić s jako malo vode i lagano ga se polijeva. Ja sam svog tako kad mi je imao nametnike, no nisam ga htjela zlostavljati sa fenom
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 17:59   #31
Quote:
_Altanta_ kaže:
Zbog vlažnosti hrane, da ne dobije proljev.
Osuši se jednostavno, sa nekom krpom onako "tuckanjem" po tome...
ma je, napravim to uvijek samo mi nikad nije bilo jasno zasto. hvala
Quote:
_Altanta_ kaže:
Jako ovisi. Zamorci iz pet shopova su najčešće genetski slabiji i skloniji bolestima, te vrlo osjetljivi na vanjske utjecaje. Razlog tomu je što se oni genetski "jači" daju na fakultete u eksperimente, i onda običnim ljudima ostaju takvi zamorci koji su vrlo osjetljivi.
No, ja sam uvijek za to da je bolje uzeti mjere predostrožnosti i znati više o tome, nego ne znati ništa prilikom nabavke bilo koje životine
moj je iz pet shopa i dobar je, dugodlaki tamnosmeđi, nije albino, moj ima dobre gene
Quote:
_Altanta_ kaže:
E bravo U lavorčić s jako malo vode i lagano ga se polijeva. Ja sam svog tako kad mi je imao nametnike, no nisam ga htjela zlostavljati sa fenom
ma prvi put se bunio, sad ga ne smeta previse, jedino mu je dosadno stajat na jednom mjestu......al sjecam se kad sam ga donio iz pet shopa prvi put, stavio ga u kavez, toliko je prestrasen bio da nisi mogao ruku gurnut u kavez da ga pogladis, poceo bi histericno trcati u krug

al u zadnjih 5 godina je prosao sve i svasta tako da mi se cini da je postao flegma, mozes skakat oko njega, mozes sve, ne smeta mu

e da, dobra je i fora kad ga stavim u dvoriste na travu i poklopim oni metalnim odvojivim djelom kaveza. onda pase travu i izlezava se
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 18:04   #32
Joooj, slatko
Ja sam odlučila više ne imati zamorce, jer su mi svi relativno brzo uginuli, unatoč dobroj brizi i pažnji.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 18:13   #33
hm, moj zivi vec.....5 ili 6 godina

evo moj ponos:


__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 18:19   #34
thanx muchisimo samo ono da ne smije ni pod razno opasti.. ehm.. paa... pala mi je jednom sa stolica cca 50cm visine al valjda je ok.. i zasto kazes kakav je to pet shop kad su mi uvalili zamorcica od mjesec dana??? ne kuzim? pa htjela sam malog..
al problem je u tome sto ispusta samo one zvukove koji znace da nije dobro, da je ljuta i to.. i ne krece se uopce.. samo pobjegne u mrak i cuci..
i smrdi malo.. po drekecu.. jer kaka ono mljackavo govance..
nece se ona igrati..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 18:27   #35
Quote:
_Altanta_ kaže:
Joooj, slatko
Ja sam odlučila više ne imati zamorce, jer su mi svi relativno brzo uginuli, unatoč dobroj brizi i pažnji.
tvoji su svi uginuli brzo kazes.?? hmmm.. jel mi pametno slusat tvoje savjete??
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 18:34   #36
Quote:
no idea kaže:
hm, moj zivi vec.....5 ili 6 godina

evo moj ponos:


slatkica!!!!!!!!!!
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 20:12   #37
Quote:
mahakali kaže:
thanx muchisimo samo ono da ne smije ni pod razno opasti.. ehm.. paa... pala mi je jednom sa stolica cca 50cm visine al valjda je ok..
Ne, nije ok, pogotovo kad je još beba. Oni su jako krhki. Postoje slučajevi gdje su sami sebi slomili kičmice svojim bacakanjem i ritanjem.

Quote:
mahakali kaže:
i zasto kazes kakav je to pet shop kad su mi uvalili zamorcica od mjesec dana??? ne kuzim? pa htjela sam malog..
Iako je pravilo da su već sa mjesec dana spremni za odlazak od roditelja, za mene je to premlado, i takvi maleni zamorci bi trebali ići u iskusne ruke. I kad nabavljaš tako mladog zamorca, moraš provjeriti da li je u kavezu još majka s njim; jer tek nakon mjesec dana mogu biti dati u "prodaju".

Quote:
mahakali kaže:
al problem je u tome sto ispusta samo one zvukove koji znace da nije dobro, da je ljuta i to.. i ne krece se uopce.. samo pobjegne u mrak i cuci..
Mali je i boji se. Daj mu vremena da se navikne. Najveća pogreška bi bila (ako si to radila) da si ga odmah počela petljati po rukama i uznemiravati.
Kad zamorac ili bilo koja životinja dođe u svoj novi dom, treba ga se pustiti na miru, uopće ga ne uznemiravati, pričati s njim ili bilo kakav kontakt, to bi trebalo trajati dva-tri dana (osim kad ga se hrani), i onda bi on postepeno počeo njuškati, istraživati i slično, i kasnije se počneš igrati s njim i puštati ga iz kaveza.
Sve treba postepeno. A to padanje sa stolca, o bože moj

Quote:
mahakali kaže:
i smrdi malo.. po drekecu.. jer kaka ono mljackavo govance..
nece se ona igrati..
Pazi čime ga hraniš.

Quote:
mahakali kaže:
tvoji su svi uginuli brzo kazes.?? hmmm.. jel mi pametno slusat tvoje savjete??
I više nego pametnije
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 20:25   #38
Quote:
_Altanta_ kaže:
Pazi čime ga hraniš.
pa zasad je hranim samo onim njezinim suhonjavim grickalicama (hrana za zamorcice).. u biti, danas sam joj dala malo mrkvice
i ne znam zakaj neki kazu da oni ne piju vodu, ova moja pije ko luda..
gle, nisam je ja bacila sa stola.. bila je mirna i odjednom se zaletla i puf dole..
mahakali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 20:32   #39
Quote:
_Altanta_ kaže:
Mali je i boji se. Daj mu vremena da se navikne. Najveća pogreška bi bila (ako si to radila) da si ga odmah počela petljati po rukama i uznemiravati.
Kad zamorac ili bilo koja životinja dođe u svoj novi dom, treba ga se pustiti na miru, uopće ga ne uznemiravati, pričati s njim ili bilo kakav kontakt, to bi trebalo trajati dva-tri dana (osim kad ga se hrani), i onda bi on postepeno počeo njuškati, istraživati i slično, i kasnije se počneš igrati s njim i puštati ga iz kaveza.
Sve treba postepeno. A to padanje sa stolca, o bože moj
Evo, s ovim se slazem. Nemoj ga previse gnjavit, daj mu triput dnevno hranu, pogladi ga kad mu das hranu i odi. Pusti ga nek ti pocne vjerovati.

A ovaj pad sa stola sigurno nije pomogao

A mogla bi ga i odnijeti veterinaru da ga pregleda, da nije sto slucajno slmio prilikom pada.....pogotovo zato jer je mali.

Doduse pao je jednom i moj sa stola al ne njegovom krivicom

Uglavnom, tad sam se zasro ko nikad u zivotu
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2006., 20:32   #40
Quote:
mahakali kaže:
pa zasad je hranim samo onim njezinim suhonjavim grickalicama (hrana za zamorcice).. u biti, danas sam joj dala malo mrkvice
i ne znam zakaj neki kazu da oni ne piju vodu, ova moja pije ko luda..
gle, nisam je ja bacila sa stola.. bila je mirna i odjednom se zaletla i puf dole..
Piju itekako, pogotovo sad po ljetu, pazi da uvijek ima dovoljno vode.
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.