Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2006., 17:10   #41
Je pa takve cestice antipostoje. Tj. vjerojatnost njihova postojanja je negativna.

Ako vam je tesko to zamisliti, pokusajte onda zamisliti vjerojatnost koja ima kompleksnu vrijednost.

Salim se, naravno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 17:20   #42
Quote:
kundalini kaže:
Dakle 2012, prema Mayanskom kalendaru, trebao bi se zbiti kraj trece dimenzije

Prijelaz u cetvrtu za mnoge ce biti grozan, naravno, za one ovisnike o materijalnom

na naki nacin jedva cekam


.... materija koja nije proizvod prirode samo ce pocet postupno nastajati

no cekaju nas jos mukotrpnih 6 godina
Po tome mi ne bi trebali nestati jer smo proizvod prirode? kako ce se nas tjelesni balast, nas fizikus nositi s cetvrtom dimenzijom?
__________________
...And her enchanted hair was the first gold... And still she sits, young while the earth is old, And, subtly of herself contemplative, Draws men to watch the bright web she can weave, Till heart and body and life are in its hold...
Hyacinth Lilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 17:26   #43
Quote:
kundalini kaže:
vrijeme nema ogranicenja ali nase postojanje je u trcoj dimenziji, gdje je sve programirano kad i sto. Vrijeme nema granicu mi smo nje svijesni i nametnuli sami sebi

ne cini li vam se da je sve brze nego prije, kao da vise ne stizemo u nekom normalnom ritnu uraditi nesto sto smo prije mogli

blize smo suncu u svakom slucaju
da, vrijeme mi nekako brze ide zato sto mi je zivot puno vise ispunjeniji obavezama i ostalim stvarima nego prije 10 i vise godina....ja si to tako tumacim...

da, slazem se, vrijeme nema granicu...i u nasem materijalnom svijetu je ireverzibilno - sto nije karakteristika "pravog vremena". Za nase, zemaljske potrebe, vrijeme je prilagodjeno nasem materijalnom svijetu i posto je sve konacno u materijalnom svijetu i vrijeme mora protjecati u jednom smjeru - od beskonacnosti prema beskonacnosti, bez mogucnosti vracanja unazad. Naravno, to vrijedi samo za Zemlju i nas pateticare na njoj
__________________
...And her enchanted hair was the first gold... And still she sits, young while the earth is old, And, subtly of herself contemplative, Draws men to watch the bright web she can weave, Till heart and body and life are in its hold...
Hyacinth Lilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 12:54   #44
Quote:
skeptik kaže:
Je pa takve cestice antipostoje. Tj. vjerojatnost njihova postojanja je negativna.

Ako vam je tesko to zamisliti, pokusajte onda zamisliti vjerojatnost koja ima kompleksnu vrijednost.

Salim se, naravno.
Nije opće problem zamisliti antipostojanje. Naime te čestice bi se trebale transformirati u takve čestice koje nastaju kada praznom prostoru (zanemarmo kvantne fluktuacije i energiju vakuuma) oduzmemo takvu, česticu, što znači da bi imale sva svojstva suprotna inicijalnima, pa bi im i masa bila negativna, a ostala svojstva kao kod antiantičestica, tj kao kod čestica.

Slična stvar sa imaginarnim česticama, njima bi se sva svojstva trebala pomnožiti s imaginarnom jedinicom (ili minus jedinicom, ako se radi o antičesticama), pa bi one onda umjesto plusminus imaginarnih svojstava imale negativna svojstva.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 03:56   #45
Quote:
Daniels kaže:
Nije opće problem zamisliti antipostojanje. Naime te čestice bi se trebale transformirati u takve čestice koje nastaju kada praznom prostoru (zanemarmo kvantne fluktuacije i energiju vakuuma) oduzmemo takvu, česticu, što znači da bi imale sva svojstva suprotna inicijalnima, pa bi im i masa bila negativna, a ostala svojstva kao kod antiantičestica, tj kao kod čestica.

Slična stvar sa imaginarnim česticama, njima bi se sva svojstva trebala pomnožiti s imaginarnom jedinicom (ili minus jedinicom, ako se radi o antičesticama), pa bi one onda umjesto plusminus imaginarnih svojstava imale negativna svojstva.
Jedino što u svemiru masa ne može biti negativna.....
No, to u hiperprostoru (hipotetski, dakako) nije nemoguće....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 20:34   #46
Quote:
Galileo kaže:
Jedino što u svemiru masa ne može biti negativna.....
Navedi mi neki zakon u fizici koji brani postojanje negativne mase i energije.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2006., 23:00   #47
Koliko se dobro sječam postoji koncept negativne energije, a budući da su energija i masa ista stvar teoretski bi morao moći napraviti negativnu masu. Sad, da li je to moguće napravit je dobro pitanje.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 04:39   #48
Quote:
Daniels kaže:
Navedi mi neki zakon u fizici koji brani postojanje negativne mase i energije.
OK, kako bi se vladao prostor u prisustvu negativne mase? Bi li te gravitacija odbijala, umjesto privlačila? I postoji li išta što ukazuje na takvu manifestaciju?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 11:23   #49
Quote:
Galileo kaže:
OK, kako bi se vladao prostor u prisustvu negativne mase? Bi li te gravitacija odbijala, umjesto privlačila? I postoji li išta što ukazuje na takvu manifestaciju?
Neda mi se opisivati, pa ću ti dati ovaj link

Kako god bile čudne pojave koje bi se događale u prisustvu negativne mase, to nipošto ne znači da ona ne može postojati!
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 15:34   #50
Quote:
Daniels kaže:
Neda mi se opisivati, pa ću ti dati ovaj link

Kako god bile čudne pojave koje bi se događale u prisustvu negativne mase, to nipošto ne znači da ona ne može postojati!
Dakle, ta negativna masa proizlazi iz Newtonovog zakona opće gravitacije, kojeg je Einstein oborio još početkom prošlog stoljeća. Dakle, sve ovdje navedeno je čista matematika koja nije na snazi.

Uopće, znaš li ti što je masa?
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 13:22   #51
Quote:
Enax kaže:
Eh, pa samo za sebe postoji isto kao sto postoje i 3 prostorne dimenzije. Mozemo pricati o nasoj percepciji i stvarnoj prirodi vremena da je drukcija od one koju mi dozivljavamo, ali da bas ne postoji to je pretjerivanje i nebuloza.
Ne čini mi se da je tako. Recimo, prostor postoji samo za sebe bez obzira da li se netko nalazi u njemu. Vrijeme nastaje samo ako se netko kreće po tom prostoru, vrijeme ovisi o tome da se 'nešto' pomiče nekom brzinom, a u slučaju da se ništa u prostoru ne pomiče vrijeme ne bi postojalo neovisno o tom nečemu, odnosno uvjetovano je kretanjem materije u prostoru. Čim je posljedica nečega, ne vidim kako postoji samo za sebe. Ali po Einsteinu vrijeme i prostor se ujedinjuju pa je ustvari riječ o istoj sili koju smo mi razlomili na dva dijela kako bi je prilagodili našem linearnom razmišljanju tj. jeziku koji bira jedinice po dvije osi (os metafore i os metonimije). Taj sistem ljudi projiciraju u svijet oko sebe, pri čemu se događa da nemamo realan uvid u prirodni svijet.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 13:52   #52
Quote:
ijon kaže:
Ne čini mi se da je tako. Recimo, prostor postoji samo za sebe bez obzira da li se netko nalazi u njemu. Vrijeme nastaje samo ako se netko kreće po tom prostoru, vrijeme ovisi o tome da se 'nešto' pomiče nekom brzinom, a u slučaju da se ništa u prostoru ne pomiče vrijeme ne bi postojalo neovisno o tom nečemu, odnosno uvjetovano je kretanjem materije u prostoru. Čim je posljedica nečega, ne vidim kako postoji samo za sebe. Ali po Einsteinu vrijeme i prostor se ujedinjuju pa je ustvari riječ o istoj sili koju smo mi razlomili na dva dijela kako bi je prilagodili našem linearnom razmišljanju tj. jeziku koji bira jedinice po dvije osi (os metafore i os metonimije). Taj sistem ljudi projiciraju u svijet oko sebe, pri čemu se događa da nemamo realan uvid u prirodni svijet.
malo si ti to promasija. ne mos kazat da je vrijeme iluzija i da ne postoji, ali mozes rec da je poimanje vremena kao takvog iluzija. po Einsteinu je vrijeme dimenzija kao i svaka druga. ali kako nas neko kroz to vrijeme konstantno gura istom brzinom tako ne mozemo dozivit vrijeme kao prostor jer nemamo slobodu kretanja koju imamo u prostoru.
kada se nista oko nas nebi pomicalo svejedno bi osjecali vrijeme kao i sad.
jedini nacin da vrijeme prestanemo osjecat kao vrijeme bio bi kad bi taj koji nas kroz vrijeme gura prestao i kad bi u vremenu imali slobodu kretanja kao i u prostoru. tad bi mogli ne samo putovat u proslost i u buducnost nego i zivjeti brze ili sporije. sve je to svakako malo nezamislivo.
ako bi vrijeme postalo dodatna dimenzija prostora onda bi i proslost i buducnost imali ko na dlanu i bilo koje vrijeme bi bilo dostupno. mogli bi ic i u proslost i u buducnost.
ALI tu lezi najveci problem. ako bi se odlucili bilo gdje otic ili bilo sto ucinit pa cak ako bi tili samo razmisljat, uvik tribamo neko vrijeme u kom cemo to napravit. ali vrijeme je sad isto sto i prostor. znaci tribali bi jedno dodatno novo vrijeme.
a ako uvedes novo vrijeme onda si opet na pocetku jer opet u tom vremenu nemas nikakvu slobodu.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 14:15   #53
E, tu si u krivu. Vidiš, štos je upravo u tome da nema toga nečega što nas gura naprijed. To što se tebi čini da te nešto gura naprijed je iluzija tvojeg uma. Ti u stvari stojiš na jednom mjestu. Vrijeme je točka, a ne linija. Nažalost, i ijon je u krivu uzadnjem djelu. Naime, postoje ljudi koji ne razmišljaju linerano i nesekvencijalno. To su (ironično) ljudi koji su obično 'outsideri', bez pojma za vrijeme između ostaloga. Tesla je bio jedan najobičniji primjer osobe kaja razmišlja vizualno, ne linearno i nesekvencijalno.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 14:44   #54
Quote:
red_shrike kaže:
E, tu si u krivu. Vidiš, štos je upravo u tome da nema toga nečega što nas gura naprijed. To što se tebi čini da te nešto gura naprijed je iluzija tvojeg uma. Ti u stvari stojiš na jednom mjestu. Vrijeme je točka, a ne linija. Nažalost, i ijon je u krivu uzadnjem djelu. Naime, postoje ljudi koji ne razmišljaju linerano i nesekvencijalno. To su (ironično) ljudi koji su obično 'outsideri', bez pojma za vrijeme između ostaloga. Tesla je bio jedan najobičniji primjer osobe kaja razmišlja vizualno, ne linearno i nesekvencijalno.
ti si malo pretjera. vrijeme tocka???
Pouka o pravnom lijeku:
smanjiti dnevnu dozu Jägermeistera
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 15:06   #55
Quote:
red_shrike kaže:
Nažalost, i ijon je u krivu uzadnjem djelu. Naime, postoje ljudi koji ne razmišljaju linerano i nesekvencijalno. To su (ironično) ljudi koji su obično 'outsideri', bez pojma za vrijeme između ostaloga. Tesla je bio jedan najobičniji primjer osobe kaja razmišlja vizualno, ne linearno i nesekvencijalno.
Vidiš, nisam se sjetila da to ne vrijedi za genijalce. Ali iz onoga što sam napisala slijedi da je to 'primitivan' način razmišljanja i da će, uz malo sreće, ljudi u budućnosti razmišljati više kao Tesla a manje kao 'mi' (mislim na većinu odnosno na obične prosječne ljude)
Ne bih se složila da je vrijeme točka, to mi se nekako čini da misliš da mora bit alternativa ravnoj liniji.
Po meni vrijeme je uslojeno, recimo kao kad čika u lunaparku mota staklenu vunu, pa kad ju namota ona je najblaže rečeno u spiralnim redovima isto kao što se sva poznata tijela u prostoru vrte oko sebe, pa onda i još oko nečeg (mjesec oko zemlje, zemlja oko sunca, sunce u galaksiji, dalje ne znam) a što idemo dalje krugovi su veći, vrijeme ide sporije, ubrzavanjem zaštopaš samog sebe.

Quote:
Hvar kaže:
ako bi vrijeme postalo dodatna dimenzija prostora onda bi i proslost i buducnost imali ko na dlanu i bilo koje vrijeme bi bilo dostupno. mogli bi ic i u proslost i u buducnost.
U ovom materijalnom svijetu povratak u prošlost znači deevoluciju ili kako se to već zove. U nekoj najblažoj verziji naše postojanje može se svesti na ovo: mi smo u ovom svijetu u nevolji, imamo zadano vrijeme da pronađemo način kako da izađemo iz te nevolje jer će nas okoliš u kojem živimo satrati u dogledno vrijeme. Ljudi već neko vrijeme rade na tome da se spase od neminovne propasti, ili grade letjelice ili se mole i meditiraju. Svatko sam odlučuje da li je dio rješenja ili dio problema.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 15:11   #56
Quote:
Hvar kaže:
smanjiti dnevnu dozu Jägermeistera
hehe, zašto si gemishta promjenio u Jegermajstera?
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 15:19   #57
Quote:
ijon kaže:
Po meni vrijeme je uslojeno, recimo kao kad čika u lunaparku mota staklenu vunu, pa kad ju namota ona je najblaže rečeno u spiralnim redovima isto kao što se sva poznata tijela u prostoru vrte oko sebe, pa onda i još oko nečeg (mjesec oko zemlje, zemlja oko sunca, sunce u galaksiji, dalje ne znam) a što idemo dalje krugovi su veći, vrijeme ide sporije, ubrzavanjem zaštopaš samog sebe.
mozda je neki cika i stvorio vrijeme na taj nacin motajuci ga ko secernu vunu u lunaparku.
ima tu nesto.
Naime jako je lako moguce da vrijeme nije jedna vec dvije ili tri dimenzije.
te su se teorije u fizici pojavile da bi se nekako doskocilo slobodnoj volji. ako je vrijeme dimenzija kao i prostorne, onda se vec sve dogodilo i sve je poznato dakle nema slobodne volje.
ali ako vrijeme ima tri dimenzije onda jednostavno biramo svoju buducnost birajuci svoje postupke koji definiraju nase kretanje u paralelnim univerzumima koje cine te 3 vremenske dimenzije.
to bi u stvarnom svijetu znacilo da je sve vec poznato i sve se desilo
ALI sve se desilo na beskonacno mnogo razlicitih nacina i mi imamo slobodu da neki od tih razlicitih ishoda sami odaberemo svojim postupcima.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 15:23   #58
Quote:
ijon kaže:
hehe, zašto si gemishta promjenio u Jegermajstera?
prvo san mislija stavit bevande. onda san pomislija da sigurno nije iz Dalmacije pa san stavija gemishta. kad san vidija malo njegovog njemackog onda san promjenija u Jägermeister koji osim toga puno bolje pase uz tezinu njegovih postova.
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 17:39   #59
Postoji nekoliko ideja koje mi se nikako ne sviđaju a to su: putovanje vremenom, paralelni svemiri, determiniranost budućnosti i teleportacija.
To mi sve izgleda pogrešno kao i 1+1=0.
Ako prihvatim da jedan veliki dio od svega što znam nije točan, onda neobjašnjivo točno znam što ne valja a što valja, odnosno barem mi se tako čini.
Ako postoji aha-efekt, postoji i a-a efekt , a taj efekt dobijem kad čujem za navedene pojave (razlika mogućeg i nemogućeg je kristalno jasna kad puno misliš o nečemu - ne zato jer si pametan nego ...hmmm...glupo zvuči...iskren)
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 17:59   #60
Ili, recimo da prostor postoji kao trodizemzionalna kocka koja se širi ali osim što se širi 'u daljinu', isto se tako na nekim mjestima počne vrtiti i petljati sam u sebe, ali koliko kod da se petlja neće se zapetljati u čvor nego će se nastaviti petljati 'unutra'. To 'unutra' je vrijeme, odnosno prostor koji se zavrtio u vrijeme, ili zapetljao u čvor koji je nama 'stvarnost', kao što se i energija zapetljala u čvor materije koji je nama ista ta 'stvarnost'. Tako smo se mi pojavili u tom čvoru koji nam je prirodan, iako je u odnosu na sve drugo što postoji više kompliciran nego sve ostalo. Kakogod, ovakvo 'zapetljano' stanje je iz svake perspektive privremeno.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.