Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2008., 13:54   #61
Naša Nily živi već četiri dana kod nas, i lijepo se udomaćila. Ima veliki natkriveni kavez (80x60x40cm), ali po cijele dane skakuće po balkonu. Ne voli kad ju se diže, ali dopušta maženje. Jede malo gotove hrane za kuniće, ali uglavnom sijeno. Dajemo joj svaki dan i nešto svježe (malu mrkvicu, list kupusa ili kriškicu jabuke). Još nije prokužila pojilicu (), pa joj vodu stavljamo i u zdjelicu. Većinu savjeta smo dobili u pet shopu, kad smo došli po sve potrepštine, a idući tjedan vodimo je kod veterinara. Mislim da nam za sada dobro ide.
suzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:00   #62
http://forum.zekoiprijatelji.com/index.php?action=forum registriraj se ovdje imas puno korisnih informacija. sretno
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:12   #63
Malo mu hrane dajes da ti iskreno kazem . Jedna mrkvica i malo kruha je nish,jer zec skoro uvijek nesto njupa. Sijeno nabavi i neka mu je uvijek dostupno,jabuke,mrkvica,sto se tice kruha,i ja svojima NEKAD dam i zivi su i zdravi. Nish im od tog nije bilo..
[_maza_] is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:56   #64
Quote:
[_maza_] kaže: Pogledaj post
Malo mu hrane dajes da ti iskreno kazem . Jedna mrkvica i malo kruha je nish,jer zec skoro uvijek nesto njupa. Sijeno nabavi i neka mu je uvijek dostupno,jabuke,mrkvica,sto se tice kruha,i ja svojima NEKAD dam i zivi su i zdravi. Nish im od tog nije bilo..
Gospođa iz pet shopa mi je rekla da joj ne treba više od 2 jušne žlice pelatirane hrane na dan . Ona to smaže za pet minuta, zato sam joj i nabavila sijeno, i toga stalno ima za grickati. Kruh sam joj dala samo jednom, pa pročitala da ne valja!
Poslije ću vidjet šta ima na predloženoj stranici.
Hvala oboma!
suzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 18:41   #65
peletiranu hranu ne treba davat osim dva puta dnevno, jedna šakica je ok i to je dosta
sijeno sijeno sijeno
ne davat kelj i zelje, radije travicu, crveni radič, korabicu, mrkvicu, zeleno od mrkve, lišće čičoke, list bosiljka, timijana, sušene koprive, kamilicu, kupinu, malinu i sl
super da je zeko na sigurnom
nemojte da bude sam, oni su jako društveni
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 01:15   #66
Decko mi ima dva zeca, i sve sto mu je trebalo saznao je na ovom forumu http://zecovi.net/forum/
Ako zelis registriraj se tamo, rado ce ti pomoci i odgovoriti na sva pitanja
Ja bi ti pomogla, ali ne znam ni sama dovoljno
cura1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 10:06   #67
kupus nisi smjela dat....
Amel:ze is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 00:23   #68
kad zekan dosadi pošalji temu-pitanje za dobar pac.
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 10:28   #69
zakaj nisi u šumi?

kak je zekan?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 13:59   #70
Bunny

Olla...
Evo prije malo vise od godinu dana kćer me moljkala da uzmemo zeca.Išli smo ga kupit na pazar (bilo je vrijeme uskrsa) i jedna žena nam je tila uvalit ogromnu zečinu.Mi smo se mislili oko njega ali sam se onda sjetila Pet shopa i tamo smo ga kupili.Billi su mali preslatki kunići svakakvih boja i izabrali smo jednoga žuto bijeloga.Nismo znali ama baš ništa o kunićima i njihovom odgoju ali nas je gospođa iz Pet Shopa u sve uputila (neke podatke smo našli i na netu).
Oni bi jeli sve šta im daš ali ne smiju.Jednom dnevno im se napuni zdjelica ali kod nas je drugačije jer mu kćer da ujutro...pa posli ja dan jer on pojede pa neznan jel već jea..pa mu da moa mama...tako da je doša ka mali prašćić...

SUZO,vjerovatno je tvoj još mlad..naš je malo veći ..ima 40 cm ispružen..kavez mu je kao tvoj i to mu je dovoljno..i naš ima balkon veličine 16 kvadrata i skakuće po njemu.U zadnje vrijeme ga pustimo i po stanu..samo je opasnost da ne izgrize koji kabel tako da je to rijetko.Nuždu obavlja na piljevini u kutu kaveza koji se svakodnevno čisti..prije je nuždu obavljao u mini WC-u za kuniće kupljenim u pet shopu međutim kako je narastao taj WC mu je bezveze zauzimao mjesto i cilo vrijeme ga je prevrća.

Naš jede Alpsko sijeno i ono mu je najdraže i uvijek mu mora bit dostupno jer bi mogao preživjeti samo od toga...voda mu također mora biti svježa.Ni naša nije znala iz pojilice ali naučila je.Obožava poslastice kao sušeno voće i neke sjemenkice.Svu hranu kupujemo u Butigi 'o' beštiji i stvarno ima svega i svaćega.Sušeno voće možes kupiti i u marketu jer ispadne jeftinije a isto je.
murtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 14:04   #71
Ajme zaboravila sam nešto.....
Naš je patuljasti ovnoliki kunić.Ovnoliki kunići imaju uši spuštene uz glavu i pre cute su.
SUZO,jeli tvoj ima ušoi dignute ili spuštene....ima puno vrsta...kao npr ovnoliki,patuljasti,angora(ti imaju grivu kao lavovi)....To su kunići izt pet shopova..a sad ako si ga ti našla u prirodi ..?!?...jesi li doznala koje je vrste?
murtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 21:36   #72
Ako kažeš da je bijele boje sa crnom njuškom i ušima, to je vjerovatno pasmina kalifornijski reks, ili križanac te pasmine. Oni su česti u uzgoju na selu, nekom je pobjegao. To je inaće kunić malog rasta i dostiže težinu oko 2,5 - 3 kg.

Za njega ti ne treba velik kavez, jer neće narasti velik. Naravno, nije loše imati veći kavez, a unutra postaviti zaklon u koji će se kunić moći skloniti, jer kunići su po prirodi plahe životinje i vole imati mjesto u kojem ih neće nitko uznemiravati. Postaviš znači kavez recimo 80x80, a unutra drveni sanduk, npr. 40x45 cm, sa otvorom promjera 20 cm(ne više) u koji se on može zavući kad hoće. Kavez održavati čistim.

Slobodno ga možeš držati na balkonu i po zimi, kuniću nimalo ne smeta hladnoća. Bez ikakvih problema podnose temperaturu od -10.
Smeta mu najviše vrućina, dakle ne smije biti na suncu, a ni na propuhu, ili izložen vlagi.
Zatim ne smije ga se puno uznemiravati, to su po prirodi plašljive životinje, dakle ne bi ga trebala djeca previše nosati u rukama itd. Ako ga pustiš po stanu, budi spremna na to da može napraviti prilično štete.

Glavna hrana trebalo bi biti kvalitetno sijeno, u tolikoj količini koliko može pojesti, sa dodatkom zrnate hrane - kukuruz, ječam i zob u jednakim omjerima. Možeš mu davati umjesto zrnate i gotovu hranu za kuniće, koju možeš kupiti ili u trgovini za kućne ljubimce, ili u poljoprivrednoj ljekarni/trgovini kupi smjesu za ishranu kunića, ovo ti je jeftinije, a ista je stvar.
Ako mu misliš davati zelenu hranu, npr kupus, ne pretjeruj s tim, dovoljna su mu dva veća lista kupusa, ali nikako ne smije biti vlažan. Možeš mu davati zelenu travu, naravno ako je imaš gdje ubrati, a da je čista. Prije nego mu daš travu, treba je obavezno ostaviti u hladu da se malo provene, nekoliko sati, dakle ne svježu jer može dobiti proljev ili se napuhnuti. Slobodno mu daj i koju mrkvu, malo blitve, salate itd, ali pazi da ništa ne bude vlažno i da mu ne daješ previše, jer će razbacivati i gaziti po tome. Kruh mu smiješ dati, ali ga treba osušiti.

Svježe vode mora uvijek imati dovoljno, to je jako važno.
U kavez mu ubaci koji komad mekšeg drveta, da može glodati, inače će izglodati kavez.

Eto, ako nešta nije jasno, pitaj.

edit: sad sam tek vidio da je već dosta dana prošlo otkad si postavila pitanje, vjerovatno si već i odgovore našla, ali nema veze.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 22:29   #73

Evo nasa zekica Bunny


Ovo je u kavezicu i ispod joj je mala kuchica u koju se sakrije kad se pripadne.


Zar nije cuteeee????

Btv ovo su slike kad je bila mali bebach ( imala je 3 miseca)

murtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 01:31   #74
sad, nisam ziher, al mislim da je to kalifornijski običan kunić
nekak sumnjam da je reks, teško se mogu naći po dućanima, kod nas

kalifornijski kunić


ako se ne linja, tj ima specifičnu dlaku, onda je rex

i moram ovo ispraviti
Quote:
Možeš mu davati zelenu travu, naravno ako je imaš gdje ubrati, a da je čista. Prije nego mu daš travu, treba je obavezno ostaviti u hladu da se malo provene, nekoliko sati, dakle ne svježu jer može dobiti proljev ili se napuhnuti.
napuhuje sama količina maslačka i djeteline, nikada obična trava, one vlati. i ne daje se ništa povenuto! trava ide svježa, ne mokra i ne topla sa sunca.

Quote:
Kruh mu smiješ dati, ali ga treba osušiti.
nema smisl,au dodiru sa slinom omekani i nema nikakvu svrhu za zube, s time da u njemu ima sve i svašta, bolej dati gračice nešpricanih voćaka
Quote:
Ako mu misliš davati zelenu hranu, npr kupus, ne pretjeruj s tim, dovoljna su mu dva veća lista kupusa, ali nikako ne smije biti vlažan
zašto baš kupus od svega što smiju jesti:
lucerna- u manjim količinama (čak se može davati umejsto gotove hrane, ako nemaš pelete, onda nemoj ni davat, sjemenke izbjegavaj u gotovoj hrani)
Bosiljak
Metvica
korijandar
Gorušica - slačica (senf) zeleno
potočarka, dragušac
Origano
Slatki mažuran
Pastrnjak
Pšenica - trava
čičoke (topinambur)- sve
stolisnik (hajdučka trava) – lišće i cvijet
trputac
neven – lišće i cvijet
ružmarin – malo
lišće limuna – jedan list
slak
pelin – lišće, malo
divlja zob – zeleno
komorač (divlji anis) – sprečava nadimanje
lišće ruže – nešpricano, bez bodlji
plod šipka (i divljeg) – bez koštica (sušeni)
kadulja – malo
livadna preslica
lišće i cvijet suncokreta
lišće kukuruza, i svila (kosa)
lišće kunkvapa (vrsta male naranče) – jedan list
kozja brada
sjeme lana – kalorično, ali dobro za dlaku i probavu. Dati manje količine za vrijeme i neposredno nakon linjanja
djetelina – manje količine (bijela), bolje sušena
maslačak – sve, može i sušeni
lišće vrbe, lišće lijeske, lišće lipe - suho

Jabuka bez koštica
Borovnica
Kruška, manje količine
Lubenica
Marelica
Trešnja
Višnja
Grožđe - bez koštica
Dinja
Naranča
Papaja
Breskva
Ananas
Šljiva
Malina - i lišće
Jagode i njihovo lišće
Šumske jagode i lišće
sušene brusnice

Cikla - zelenilo
Bok Choy -kineski kupus
brokula – lišće i plod
kelj pupčar
Mrkva - uključujući i zeleno
Cvjetača, karfiol
Celer – zelenilo, manje korijen
blitva-rijetko
Endivija - male količine
Zelena i crvena paprika
Kelj - jako malo!!
Peršin
Grašak - ljuske samo
Rotkvica - zelenilo
Crveni radič
Špinat – jedanput tjedno
Bijela repa
crveni radič
hrastov list
krastavci

sa zeko i prijatelji foruma

ovaj popis se odnosi za starije zekane
za bebe - postupno uvodite zeleno, male količine i jednu vrstu pa drugu, pratite kakva je kakica
ak jako omekani ,dajte manje količine ili to povrće izbacite sa menija. kad beba dođe kod vas, ne dajte svježe bar mjesec i pol.
ne pretjerujte sa voćem, jako malo, par puta tjedno je dosta. ja svojima kelj uopće ne dajem

i ponovo: sijeno sijeno sijeno
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 21:03   #75
ja znam

koliko ja znam morala bih ga hraniti 3 puta na dan








AKO NECE MILOM ONDA CE SILOM
Ice Majestic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 23:17   #76
Quote:
Ice Majestic kaže: Pogledaj post
koliko ja znam morala bih ga hraniti 3 puta na dan
: nono : Kunici se hrane jedanput dnevno jer kad bi mu i dali 10 puta na dan oni bi sve to pojeli.Mi smo svoga hranili kako ko bi stigao tako da je to ispadalo 3 puta na dan...i sad je dosao kao mali piggy pa je sad na dijeti(jedanput dnevno) lol.....jedino mu sjeno uvijek mora biti dostupno...da ga on cupka...Ako puno jede on se moze napuhat..moze doc do bolesti..i cak moze dobit dijabetes.Dok je bio mali bio je malenii (2 mjeseca) i gospoda iz pet shopa nam je rekla da se od prvoga dana hrani jedanput dnevno.
Nas je ovi kucni..iz pet shopa...a za ove iz prirode neznan......
murtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 13:44   #77
kunići iz prirode? njih se baš i ne uzima, tj vraća ih se u prirodu tak oda ne morate razbijat glavu koliko puta ih se hrani
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 14:43   #78
da, ali ova tema i je o tome kako su nasli kunica na selu. dakle iz prirode ako sam ja dobro shvatila. moj dragi svoje kunice isto hrani jednom dnevno, jer oni bi pojeli doslovno sve sto im das, koliko god ima. Jedan je obicni patuljasti, a drugi je lionhead. Pretpostavljam da bi se moglo i vise puta dnevno samo onda manje kolicine, al ne razumijem se bas toliko.
cura1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 16:23   #79
pa kunić luta, ne mora značit da je divlji. jer tak sam i ja našla kunića kod bake na selu, pojeo joj pola vrta. kad smo ga ulovili i stavili u kavez, točno je znao mjesto za piškanje i kakanje i bio jako mazan
znači da ga je netko imao i prije godišnjeg pustio
udomljen je, kastriran i dobio je društvo
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 00:24   #80
Nije to divlji kunić, kod nas i nema divljih kunića, nego je nekom pobjegao.

Btw, što se tiče zelene trave, bolje je dati provenutu nego svježu, bez obzira o kakvoj je travi riječ. Radi se o tome da kunić ima prilično osjetljiv probavni sustav, a ako pojede puno svježe trave, fermentacijom u crijevima se stvaraju plinovi koji izazivaju napuhnuće, a krajnji ishod u tim slučajevima je većinom smrt životinje.
Kada je trava provenuta, sadržaj vode se u njoj smanjuje, pa tijekom probave nastaje manje plinova. Naravno, trava ne smije biti sparušena na suncu, nego se raširi u hladu i ostavi najmanje 6 - 8 sati. Najopasnija je svježa djetelina, ali i obične trave, poput ljulja ili livadne oštrice mogu prouzročiti isto, ako ih kunić pojede u većoj količini.

Kruh isto ne bi bilo loše osušiti, zbog toga što time prestaje djelovanje kvasca, a i svježi kruh, kao uostalom svi proizvodi od brašna, sadrži vlažni škrobni lijepak, koji takođe može nepovoljno djelovati na ove osjetljive životinje. Sušenjem se ovi štetni utjecaji svode na minimum.
jocker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.