Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2007., 00:03   #1
Solarne kuće

primjer

Da li su solarne kuće (pa i zgrade) budučnost?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 00:34   #2
Kako kome

Tehnologija će se razvijati, no pronaći će se nešto što će biti skuplje i to će se prihvatiti, tako da netko može na tome zarađivati
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 00:51   #3
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
Kako kome

Tehnologija će se razvijati, no pronaći će se nešto što će biti skuplje i to će se prihvatiti, tako da netko može na tome zarađivati
Navodno u Njemačkoj sufinanciraju izgradnju solarnih sustava.
U svakom slučaju korištenje solarne energije rješava pitanje ee.
Zasad firme tipa elektre vrlo dobro(tj. odlično) zarađuju na svima nama i postali smo ovisnici o električnoj energiji.
Korištenjem solarne energije(barem kao kučanstvo) postajemo autonomni.
Koliko je to,bar sad, skupo i isplativo?
Ne bi li se ,sutra(jednog dana) kvalitetnim iskorištavanjem solarne energije itekako smanjila potreba za klasičnim tipovima proizvodnje ee?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 09:49   #4
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
Tehnologija će se razvijati, no pronaći će se nešto što će biti skuplje i to će se prihvatiti, tako da netko može na tome zarađivati
Zarada je na masovnoj proizvodnji a ne na pojedinačnoj prodaji.
Sad je recimo to toliko skupo da je neisplativo.
Potroši se gomila energije za proizvodnju ploča, koje imaju relativno kratak rok trajanja, koje potom poprilično zagađuju okolinu.
A proizvodnja nije ni blizu dovoljna da zamjeni elektrane.

Bio sam pričao sa nekim likom iz Nizozemske ove godine kad sam bio na moru. Lik pizdi jel Nizozemska nema nuklearnu elektranu i moraju kupovat struju iz Njemačke (skupo jasno). Nizozemci su potom počačkali sve živo sa elektranama i nešto sa solarnim pločama, što im naravno daje tipa 10% njihovih energetskih potreba.
Ali sad im je ljepo cijela obala počačkana vjetrenjačama. Kaže da izgleda katastrofa.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 11:04   #5
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
primjer

Da li su solarne kuće (pa i zgrade) budučnost?
Vise je na ovoj stranici

http://misakvecernji.blog.hr/
oglasifwd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 14:24   #6
Fotovoltaici... budućnost možda, sadašnjost teško. Još uvijek se više energije mora uložiti u izgradnju jednog takvog sustava, nego što će on u svom životnom vijeku dati.

Čitao sam nedavno o kompleksima koji kataliziraju raspad vode na vodik uz pomoć svjetlosti. To bi također moglo biti zanimljivo s energetskog aspekta...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 23:23   #7
Ali uz solarnu, moraš imati još neki izvor energije. Inače bi se do večeras već posmrzavali....nismo sunca vidli već desetak dana.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 23:29   #8
zašto je ovo pobogu na rubu znanosti?
takvih kuća ima i u hrvatskoj pa čak i oni koji nisu izašli iz zemlje ih ne mogu zvati znanstvenom fantastikom ili nečemu blizu toga..
stewie_griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 00:21   #9
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Korištenjem solarne energije(barem kao kučanstvo) postajemo autonomni.
Bez brige, dok je države neće biti niti autoniomije. Čak ako će biti moguće energetski autonoman država će izmisliti porez tako da ćeš uvijek biti tu negdje (u financijskom smislu) kao i sada. Nadam se samo da će tada barem priroda "lakše disati".
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 00:41   #10
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čitao sam nedavno o kompleksima koji kataliziraju raspad vode na vodik uz pomoć svjetlosti. To bi također moglo biti zanimljivo s energetskog aspekta...
Kako?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 00:45   #11
Quote:
SamuraJura kaže: Pogledaj post
Bez brige, dok je države neće biti niti autoniomije. Čak ako će biti moguće energetski autonoman država će izmisliti porez tako da ćeš uvijek biti tu negdje (u financijskom smislu) kao i sada. Nadam se samo da će tada barem priroda "lakše disati".
Moguće(dapače vjerovatno).
No u isto vrijeme,kao što i sam kažeš,smanjila bi se onečišćenja.
No kao i kod svega pitanje je financijske isplativosti prije svega-da li postoji mogučnost da tako nešto zamijeni trenutni energetski sustav?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 16:15   #12
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Kako?
Kako kataliziraju, ili kako bi bilo zanimljivo?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 19:36   #13
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
No kao i kod svega pitanje je financijske isplativosti prije svega-da li postoji mogučnost da tako nešto zamijeni trenutni energetski sustav?
Moguće moguće, ako ne danas onda uskoro. Štoviše vrlo skoro. Osim ako se ne umiješaju viši interesi, kao što je to često bilo do sada. Npr. već smo se 15-ak godina mogli voziti autima na struju, ali kome je to u interesu? Dok se para vrti ko mari za čišći zrak, manje buke, više zdravlja... A ideja ima i biti će ih uvijek. Pitanje je samo da li ih je društvo u stanju usvojiti. Npr. ova dva riješenja:

http://www.nextenergynews.com/news1/...ews10.25b.html

http://www.nextenergynews.com/news1/...ble-solar.html

Naravno od svih mogućih tehnologija zaživjeti će samo neke ali bilo bi lijepo da zažive one koje to zaslužuju, možda hoće ovaj put
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 21:19   #14
Quote:
SamuraJura kaže: Pogledaj post
Bez brige, dok je države neće biti niti autoniomije. Čak ako će biti moguće energetski autonoman država će izmisliti porez tako da ćeš uvijek biti tu negdje (u financijskom smislu) kao i sada. Nadam se samo da će tada barem priroda "lakše disati".
Neće lakše disati, jer fotonaponski moduli tijekom svog životnog vijeka daju manje energije nego što je u njihovu proizvodnju uloženo. Najkraće rečeno, njihova neto energija je negativna. Više troše nego što daju. Taj minus moraš zamijeniti - ugljenom.
Također, industrija koja ih proizvodi, dosta onečiščuje.

Fotonaponski moduli, primijenjeni na širokim skalama, za energiju za svakodnevni život, prevara su. Porasla bi potrošnja ugljena.
Zeleni ih uglavnom obožavaju zato kaj su uglavnom bedaci koji ne gledaju široko, nego kao konj kroz ono sranje kaj mu staviš na glavu da ide napred.

Isplate se koristiti samo tamo gdje je jako teško dovući kabel, gdje je neisplativo dovući kabel, tamo gdje su u kombinaciji s punjivim baterijama, isplativiji od jednokratnih baterija, i slično.
__________________
And the thing that freaks me out
Is I'll always be in doubt
Talidomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 23:22   #15
Quote:
Talidomid kaže: Pogledaj post
Neće lakše disati, jer fotonaponski moduli tijekom svog životnog vijeka daju manje energije nego što je u njihovu proizvodnju uloženo. Najkraće rečeno, njihova neto energija je negativna. Više troše nego što daju. Taj minus moraš zamijeniti - ugljenom.
Također, industrija koja ih proizvodi, dosta onečiščuje.

Fotonaponski moduli, primijenjeni na širokim skalama, za energiju za svakodnevni život, prevara su. Porasla bi potrošnja ugljena.
Zeleni ih uglavnom obožavaju zato kaj su uglavnom bedaci koji ne gledaju široko, nego kao konj kroz ono sranje kaj mu staviš na glavu da ide napred.
Možeš li, molim te, dati koji konkretan primjer? Npr. modul te i te veličine, određene snage, takve i takve korisnosti kroz očekivani vijek daje/utrošeno? Poželjno da se zadržiš negdje u razini 15-ak% korisnosti jer kažu da je to sada prosjek onoga što se nalazi na tržištu.
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 00:50   #16
Quote:
SamuraJura kaže: Pogledaj post
Možeš li, molim te, dati koji konkretan primjer? Npr. modul te i te veličine, određene snage, takve i takve korisnosti kroz očekivani vijek daje/utrošeno? Poželjno da se zadržiš negdje u razini 15-ak% korisnosti jer kažu da je to sada prosjek onoga što se nalazi na tržištu.
Nisam računao, to je (bar za sad...) fakt kaj se tiče svih fotovoltaika za široku upotrijebu. Nisu isplative "elektrane". Ne samo iz tog razloga, nego i zbog sunca kojeg noću ne vidiš, a danju zna biti skriveno.
Kolektori topline jesu isplativi, traju duže i počnu se isplačivat za par godina.
Da su fotovoltaici korisni za proizvodnju energije, pravili bi se masovno od strane HEP-a i postojale bi konkretne elektrane. No oni su korisni samo za neke manje primjene.
Kolektori topline su korisni samo ako se postavljaju lokalno.
__________________
And the thing that freaks me out
Is I'll always be in doubt
Talidomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 12:21   #17
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Zarada je na masovnoj proizvodnji a ne na pojedinačnoj prodaji.
Sad je recimo to toliko skupo da je neisplativo.
Potroši se gomila energije za proizvodnju ploča, koje imaju relativno kratak rok trajanja, koje potom poprilično zagađuju okolinu.
A proizvodnja nije ni blizu dovoljna da zamjeni elektrane.

Bio sam pričao sa nekim likom iz Nizozemske ove godine kad sam bio na moru. Lik pizdi jel Nizozemska nema nuklearnu elektranu i moraju kupovat struju iz Njemačke (skupo jasno). Nizozemci su potom počačkali sve živo sa elektranama i nešto sa solarnim pločama, što im naravno daje tipa 10% njihovih energetskih potreba.
Ali sad im je ljepo cijela obala počačkana vjetrenjačama. Kaže da izgleda katastrofa.
Neisplativo je kod nas, u Austriji postoji sistem koji je O.K., makar stoji da je amortizacija vrlo duga.

Aktivni sistemi su skupi i dugoročno isplativi (preko 20 god.), ali pasivni sistemi su skuplji samo 10-30% od klasične gradnje a uštede su enormne.

Nizozemska obala je ionako katastrofa, s vjetrenjačama ili bez njih.

Zašto je ovo na rubu znanosti???
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 12:36   #18
1. Moderatora molimo da prebaci topic. Primjereniji su Stanovanje, Svijet oko nas, prirodne znanosti...

2. Zna li netko koji se postignuti maksimum iskorištenja energije sunca za solarne ćelije? Ja mislim da je samo negdje oko 20%.

3. Solarne kuće su po meni definitivno budućnost. Samo tu je potrebno puno stvari promijeniti. Energetski učinkovita gradnja, jeftiniji i trajniji solarni kolektori i baterije, učinkovitiji potrošači (mislim da se pri proizvodnji "kućanskih aparata" može najviše uštediti- naravno na račun performansa).

Kombinacija svega toga mi izgleda prilično "promising"
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 12:37   #19
Fotonaponske ćelije rade se od teških metala koji se pri razgradnji ploča smatraju opasnim otpadom, pri izradi se koriste razne kiseline, a u slučaju požara (do čega je dolazilo) ispuštaju se toksični plinovi. Kako imaju nisku iskoristivost moraju pokriti velike površine, a na tim površinama ništa ne raste jer nema energije sa sunca.

I ja mislim da ovo ne spada na rub znanosti!
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 00:04   #20
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
2. Zna li netko koji se postignuti maksimum iskorištenja energije sunca za solarne ćelije? Ja mislim da je samo negdje oko 20%.
35% na ovaj način:

http://www.energyinnovations.com/technology/

ili oko 40% upotrebom koncentratora i stirling motora.

Nego glede toksičnosti fotonaponskih modula i njihove iskoristivosti/isplativosti, malo više konkretnih podataka ne bi škodilo. Google je besplatan još uvijek, koliko znam...
Postoje razne tehnologije, nove linije i postupci se uvode gotovo svakodnevno...
Nije isto razmatrati modul dimenzija 60x100 cm direktno osunčan ili sustav koji fokusira svjetlost na panel 5x5 cm. Mislim da je razlika svima jasna. Zato konkretno molim.

Inače je ovaj thread potpuno besmislen, k'o da sam na ŽK (bez uvrede ženskom rodu, ima tamo i muških ).
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.