Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2006., 22:17   #21
aha
dakle,dodjem u ducan i pitam-moze li Diners na sest rata?
a,kako to reguliraju?
diners odmah plati,pa ja placam dinersu
ili?
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:39   #22
E to ti fakat ne znam, nemam diners , no tako nekako su mi rekli
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:45   #23
ok,hvala
a imam ja još pitanja (sori,Lavice,moram tebe gnjaviti,imam dojam da ti svašta znaš
dakle
Kad u dućanu kažu-bez kamata za plaćanje na pr American Expressom onda je to akcija dućana,zar ne?
Ako ja to platim odjednom Americanom,onda mi slijedeci mjesec dolazi 5% na naplatu poštom kući.I onda plaćam kamatu.
Jesam li u pravu?
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:59   #24
Ma da ja sam ti jako pametna puca

Imaš običan amex i imaš revolving amex.

Kada plaćaš običnim amex-om on ti dolazi na naplatu zavisno od obračunskog razdoblja. A da bi kupio nešto na rate to moraš teti u dućanu reći ..

Kada plaćaš revolvig karticom nikome ništa ne govoriš već daš karticu, teta provuče, oni dobe lovu, a ti plaćaš kako je dogovoreno s amex-om + kamata
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 23:04   #25
Znaci,s običnom,recimo zelenom Amex karticom se natežem s tetom hoće li mi dati više rata,jesam u pravu?
A usput mozda i izgubim pravo na popust plaćanja gotovinom
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 23:20   #26
Popust placanja gotovinom nemas radilo se o obicnoj ili revolving kartici, samo za gotovinu ili master (kartica od racuna kad ti direktno skida pare s racuna), a na koliko rata ce ti ducan nesto dati ovisi o ducanu, neki daju do max 3 rate a neki cak do 24.
2cool4school is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:02   #27
Quote:
2cool4school kaže:
Popust placanja gotovinom nemas radilo se o obicnoj ili revolving kartici,
Ovo je točno. Popost ima samo keš & keri

Quote:
2cool4school kaže:
samo za gotovinu ili master (kartica od racuna kad ti direktno skida pare s racuna)
Ovo s gotovinom je točno i kod nekih daju popust i na čekove.
Master nije debitna kartica već kreditna kartica.
I čim karticu povlače kroz POS odmah gubiš pravo na popust jer svako "povlaćenje" kroz njega prodavača košta provizije koju mu banka obračunava. Pa ako još tebi da popust na tu karticu on je u banani.
Točno je da je to nama korisnicima keš, ali njemu to ne šuška u kasi taj tren.

Quote:
2cool4school kaže:
a na koliko rata ce ti ducan nesto dati ovisi o ducanu, neki daju do max 3 rate a neki cak do 24.
Sve zavisi kakav su ugovor s kartičarem napravili.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:04   #28
Quote:
zvonkotelefonko kaže:
Znaci,s običnom,recimo zelenom Amex karticom se natežem s tetom hoće li mi dati više rata,jesam u pravu?
A usput mozda i izgubim pravo na popust plaćanja gotovinom
Rate kao što kazah zavise od ugovora s kartičarem, a popust gubiš jer joj ne daješ, kako je moje dijete govorili, lisnate novce (papirnate novčanice)
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 08:13   #29
Diners je nešto u zadnje vrijeme čak i poboljšao ponudu. Sada u dosta dućana nude obročno plaćanje Dinersom na 6 ili 12 rata bez kamata. Nije loša fora. Ali samo na 6 ili 12 rata... Zato sam baš nedavno kupio pojačalo za 300 kuna, ali kako bih izbjegao kamatu plaćam 50 kn na mjesec. Glupo zvuči ali bolje i to nego njima dati kamatu.
Marakul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 08:33   #30
Quote:
zvonkotelefonko kaže:
Ja spadam u one luzere koji nemaju ni jednu jedinu kreditnu karticu
Halo, ovdje moram reagirati
Ni ja nemam nikakve kreditne kartice i ne smatram se zato nekakvim luzerom. Nemam je jer je ne zelim imati. Moras znati da i medju onima koji imaju kreditnu postoji itekakvih luzera, bas zato jer je imaju. Robu placaju ponekad dvostruko skuplje, samo sto toga nisu svjesni
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 08:56   #31
Ne treba ti kreditna kartica, vjeruj mi!
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 10:10   #32
Quote:
Marec kaže:
Ni ja nemam nikakve kreditne kartice i ne smatram se zato nekakvim luzerom. Nemam je jer je ne zelim imati. Moras znati da i medju onima koji imaju kreditnu postoji itekakvih luzera, bas zato jer je imaju.
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 10:15   #33
karticarska kuca i ducan sklapaju odredjeni ugovor i prema tom ugovoru se placa odredjena naknada za koristenje kartica tj. na transakciju karticom, ovisno od tog ugovora ovisi da li ces u ducanu dobiti nesto na 5 rata bez kamata ili neces, te da li ce ti se kartica racunati kao gotovina (radilo se o kreditnoj kartici ili debitnoj kartici tekuceg racuna). evo zadnji primjer: lesnina, dobijes popust na gotovinu (a gotovina im je samo i iskljucivo papirnati novac) ali isto tako dobijes i popust na placanje amex kreditnom karticom (sato zato jer su sklopili takav ugovor amex i lesnina), dok ako placas maestrom bilo koje druge banke uredno ne mozes dobiti popust na gotovinu (iako bi kartice tekuceg racuna trebale biti tretirane kao gotovina jer tebi iznos odma silazi s racuna a njima se odma pojavljuje na racunu)... ne znam da li sam ovo dovoljno jasno napisao...

e sad o tome ko je luzer a ko nije... kod nas je malo krivo poimanje kartica kao takvih, kreditnih pogotovo... kod nas se kreditnim karticama rulja vecinom pokriva od prvog do prvog i slicno... nekima kreditne kartice sluze da zive iznad svojih mogucnosti (dok im banka ne sjedne na vrat a onda panika), drugi ih koriste umjesto nosakanja papiratih buntica po djepovima. kartice su super stvar ako ne trosis preko svojih mogucnosti i ako se znas kontrolirati: ne moras cekat u redu na bankomatu i poludit kad je prazan, ne moras cekat u redu u banci da dignes veci iznos od onog koji smijes na bankomatu, ne moras se bojati da ce ti neko maznut lovu za frizider i vesmasinu (ako nosis karticu i na njoj napisan pin, a jbg onda si si sam kriv), mozes placat preko interneta, narucivat iz inozemstva, kad ides u inozemstvo ne moras se zezat sa devizama (tecaj kod preracunavanja je srednji i ne moras birnut da li ce u banci ili mejnjacnici imati bas toliko te strane valute koja ti treba, npr. francuske franke prije par godina kad smo kolega i ja isli na put i ubili se da ih nabavimo...) i onda, ako ti bas usfali nesto love mozes na revolving opalit jedan mjesec kasnije.... no ako se ne mozes kontrolirati, ako si vjecno u minusu za cijeli iznos place i tako vec par godina onda te kartica samo moze do kraja povuc (kao mog susjeda...)
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 10:45   #34
evo kao da sam znao...
Frend je prije tjedan dana bio u Nici i ostavio revolving kreditnu na recepciji hotela kao polog ako nesto mazne iz minibara.
E,ovaj vikend je ustanovio da je putovao sa 4 airlinesa
pa mu je dug na kartici 16 000 kn
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 10:54   #35
Fixi,hvala na objasnjenju
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 13:49   #36
Ostavio kao zalog za minibar? Sta on nije cuo za tzv swipe??? Nekim ljudima stvarno nije za dati kartice.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 14:29   #37
a sto je swipe?
evo,ja nisam čuo za swipe
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 16:54   #38
e ovo ne znam niti ja
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 17:18   #39
Swipe je inace provlacenje kreditne kartice kroz reader. Obicno se koristi u hotelima (restoranima i na slicnim mjestima) kao garancija. Kada se izlazi iz hotela i podmiri se racun dobije se natrag.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 17:21   #40
Quote:
zvonkotelefonko kaže:
evo kao da sam znao...
Frend je prije tjedan dana bio u Nici i ostavio revolving kreditnu na recepciji hotela kao polog ako nesto mazne iz minibara.
E,ovaj vikend je ustanovio da je putovao sa 4 airlinesa
pa mu je dug na kartici 16 000 kn
On to ne mora platiti, nego prijaviti kompaniji preko koje ima karticu, da su mu u tom hotelu zloupotrebili karticu i zvati hotel i prijaviti sluzbenike na recepciji.
Kompanije koje ti daju kreditnu karticu, takve zloupotrebe kartice ne naplate tebi, nego love prevarante.
Te kompanije imaju svoje detektive, odvjetnike i sve.

U vezi tvog pitanja, Zvonko, stvrano ti se ne isplati kupovati na kreditnu kariticu, ako ne moze to platiti za 30 dana, jer ces na kraju to sto si zaduzio na karticu platiti 2-3 puta vise i placat ces tako godinama i ko zna kad ces otplatiti zbog kamata.

Bolje nadji neki povoljan kredit ili nesto tako, na karticama je dnevna kamata i stalno se gomila
Na karticama su kamate valjda 18%, nisam sigurna, ja uvijek platim na vrijeme, cak dobijam bonus-postotak od love koju potrosim na kartici natrag, jer koristim njihovu karticu, ali znam ljude koji se vec godinama koprcaju, da namire dug na kartici, nikako izac iz tog zacaranog kruga, zovu ih kreditori i maltretiraju preko telefona, prijete...ma uzas.

PS:
U kakvom je to hotelu tvoj prijatelj odsjeo?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.