Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2008., 15:36   #41
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Dakle, nisam bas nikada bio neki matematicar, ali ipak u poslednje vreme primecujem da u najobicnijim racunskim radnjama, postoje neke anomalije o kojima sam poceo da razmisljam. Mozda amolija nema, nego sam ja to tako umislio, pa bih voleo da cujem vase misljenje.

Naime dosao sam do toga, da uopste vise nisam siguran u to da je 1+1 zaista 2.

Zapravo, dosao sam do toga, da 1+1 zapravo skoro nikada nisu 2, osim u tom izuzetnom slucaju kada se pogodi da saberemo 2 potpuno iste jedinke.

Matematicari kazu da ne treba sabirati babe i zabe. To je u redu u teoriji,
ali problem je u tome sto u stvarnom zivotu mi stalno nalecemo na babe i zabe, a nikada samo na babe ili samo na zabe.

Dakle, kaze se, ne treba sabirati jabuku i krusku? A zasto ne? Pre ce nam se desiti da dodjemo u situaciju da sabiramo babu i zabu, nego li dve istovetne babe ili istovetne zabe.

1. Dakle, dosao sam dotle da je najcesce 1+1 = 1+1

1 Talerman + 1 Talerman = 2 Talermana.

Posto se to u ovostranoj ravni ne moze desiti, onda je u gornjem slucaju to krajnje apstraktna mogucnost.

Uvek ce se desiti zapravo jedan drugaciji slucaj kada imamo

1 Talerman + 1 drugi nik = 1 Talerman + 1 drugi nik

Dakle 1+1 = 1+1

Cak i kada imamo dve jabuke, to nisu nikada dve istovetne jabuke.
Dakle i u slucaju jabuka, cini mi se da je 1+1 = 1+1

2. Postoji mogucnost kada je 1+1 = 1

Naprimer imamo 1 suzu + 1 suzu
To mogu cak biti nejednake suze, jedna veca a druga manja,
nebitno u ovom slucaju
kada spojimo tu jednu suzu sa drugom suzom, ne dobijamo dve suze, vec jednu suzu.

Imam i drugih primera koji se odnose na domen onostranog, ali ako ste raspolozeni, mogli bi da pocnemo od ovoga sto sam gore izneo.
itekako razumim tvoju teoriju ... al moja teorija je bila jos zesca hahah po mojoj teoriji matematika nepostoji...
Ghordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 11:03   #42
@ talerman

u jednom si u pravu odmah 1+1 = 1
u matematici odmah donosi 1 (ali može i 6, zar ne?),

no mogao bih nastaviti sa obećanjima o onostranom
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 11:31   #43
Matematika je samo logički jezik. Brojevi su samo elementi skupa između kojih su postavljene korelacije i pravila i to matematičkim jezikom.
1+1 mogu biti i 10, ako je riječ o binarnim brojevima. Eto.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 12:13   #44
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Matematika je samo logički jezik. Brojevi su samo elementi skupa između kojih su postavljene korelacije i pravila i to matematičkim jezikom.
1+1 mogu biti i 10, ako je riječ o binarnim brojevima. Eto.
Lijepo napisano, ali nije posve točno, matematika je sve, upitan je samo naš način izražavanja.

U Bulovoj algebri 1+1 donosi 1 ili 0, a Bulova algebra je osnov računanja procesa binarnim brojevima.
Logički gledano Tvoj izričaj za pisanje broja 2 u binarnom sistemu može biti pogrešan, jer pravilno napisan bi bio 00000010 ili 0010 u skraćenoj strojnoj verziji hexdec.
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 18:59   #45
1 sisa + 1 sisa = 1 zena
eto - 1+1 fakat nije 2
Skalpel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 23:21   #46
a znate onu zagonetku (stara, vjerovatno i znate..):

Tri tipa dođu u trgovinu kupiti bačvu pive - cijena je 25 Kn.

Svaki od njih da 10 Kn a kusur je dakle 5 Kn. pošto 5 kn nije djeljivo na trojicu, svaki tip uzme po 1Kn , a 2 ostave trgovcu.
dakle svaki je platio 9 Kn (10-1). ALI, 3x9=27 , A trgovcu su pustili 2 Kn! ( 27+2=29...)

Gdje je jedna kuna ? ink:
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 01:09   #47
@ Precious X

Ideš u suprotnom pravcu; treba 27 - 2 (ono što su "pustili" trgovcu) = 25 ... netočna Ti je relacija
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 02:11   #48
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Matematika je samo logički jezik. Brojevi su samo elementi skupa između kojih su postavljene korelacije i pravila i to matematičkim jezikom.
1+1 mogu biti i 10, ako je riječ o binarnim brojevima. Eto.
Ako se dogovorimo da 2 oznacavamo kao Ž u nekom brojevnom sustavu a jedan kao Š onda mozes reci da su i Š+Š=Ž i ta relacija mora biti takva ako zelimo imati uvid u stvarnost a kakav ce to znak biti u nasoj glavi to nije vazno.Matematika je jako stvarna i tocna jer da nije nebi bilo ni racunala po kojem lupate besmislice i bilo bi nemoguce napraviti npr jedan automobil.
Drugo brojevi predstavljaju smislene jedinke a ne opisuju subjekte koje mi vidimo,dakle jedna jabuka je jedna jedinka+jedna kruska(koja u matematici nije kruska nego jedinka,dakle broj jedan su dvije jedinke tj 2.Krenite iz Zagreba za Split i vozite 100kmh i nebrinite,matematika nece pogrijesiti i necete doci za sat vremena u Split i 1+1 nece biti 10 ni 11 vijerujte mi
BRZII is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 03:36   #49
1+1 samo za sebe ne znači ništa, hrpa simbola. Sada se treba dogovoriti što bi označavali ti simboli. Ako bi se radilo o tipičnoj matematičkoj operaciji zbrajanja brojeva u dekadskom sustavu, tada je rezultat jedinstven, a to je 2.

Ako bi pak te jedinice označavale količinu nečega, tada je rezultat neodređen. Može, ali i ne mora biti u domeni realnih brojeva.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 00:54   #50
Smile

Telema!
Jesu li 6 i 9 dvije različite ... ili jedna te ista ...?
Kako iz 0 možemo dobiti 8?
6+9=...?
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:47   #51
Imaš jednu olovku u ruci i ja ti dam još jednu olovku u ruku.
Koliko imaš olovaka u ruci?
Ianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 12:02   #52
Ako u ruci imaš crvenu olovku, i ja ti dam još plavu olovku u ruku, koliko žutih olovaka imaš u ruci?
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 23:18   #53
Quote:
Omega Phoenix kaže: Pogledaj post
Ako u ruci imaš crvenu olovku, i ja ti dam još plavu olovku u ruku, koliko žutih olovaka imaš u ruci?
Telema!
Svaka čast Majstore...
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 00:09   #54
1 + 1 je zapravo beskonacno jer se izmedu 1 i 1 nalazi beskonacno brojeva.
__________________
Ja sam Alfa i Omega,početak i kraj.
mrtvi paradajz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 00:16   #55
problem-pitalica

tko moze ovaj problem pojasniti,zaista je zanimljivo

http://www.youtube.com/watch?v=XDswYBQ9qq4
šumskičovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:02   #56
A jel mi ko mozže objasnit ovo:
3x0=0 tako se to učilo,ali ako ja imam 3 jabuke i pomnožim sa ništa,one neće nestat,nego će mi ostat!
Znam da nema smisla,al kad se već raspravlja o ovakvim temama onda i ja moram nešt izvalit
__________________

Give me your hand, let me make you feel the ease,
In the Bed Of Razors we bleed together...
blacksoul_91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:14   #57
Mnozenje, dijeljanje, zbrajanje itd. nisu stvarnost.

Sto se ovdje upce pokusava kazati ?
Da vise ne trebamo zbrajati i mnoziti ?
Ili je netko samo frustriran radi jedinice iz matematike ?
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:18   #58
Quote:
blacksoul_91 kaže: Pogledaj post
A jel mi ko mozže objasnit ovo:
3x0=0 tako se to učilo,ali ako ja imam 3 jabuke i pomnožim sa ništa,one neće nestat,nego će mi ostat!
Znam da nema smisla,al kad se već raspravlja o ovakvim temama onda i ja moram nešt izvalit
Nula se definira (skraceno izdanje) tako da a) postoji nula i b) Nx0=0 za svaki N

To nema nikakve veze s jabukama.
E sad, to sto je tu i takvu nulu korisno koristiti (recimo u decimalnom sustavu) je potpuno druga prica.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 11:42   #59
Quote:
blacksoul_91 kaže: Pogledaj post
A jel mi ko mozže objasnit ovo:
3x0=0 tako se to učilo,ali ako ja imam 3 jabuke i pomnožim sa ništa,one neće nestat,nego će mi ostat!
Znam da nema smisla,al kad se već raspravlja o ovakvim temama onda i ja moram nešt izvalit
U ovom slučaju jabuka označava jedinicu onoga što imaš, a broj s kojim množiš izražava količinu tih jedinica. Znači ako imaš 3 puta po jabuku, tada imaš 3 jabuke, ali ako imaš nula puta po jabuku, tada jabuka nemaš.

Isto tako recimo da umjesto jedne jabuke, neka 3 jabuke čine jedinicu onoga što imaš. Ako imaš tu jedinicu po dva puta, tada imaš 6 jabuka, ali ako ju imaš 0 puta, to jest nijednom, tada jednostavno nemaš jabuka.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 13:37   #60
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Nula se definira (skraceno izdanje) tako da a) postoji nula i b) Nx0=0 za svaki N

To nema nikakve veze s jabukama.
E sad, to sto je tu i takvu nulu korisno koristiti (recimo u decimalnom sustavu) je potpuno druga prica.
Zapravo pricam gluposti.
Definira se kao X+0=X.
Sorry.

Ali to i delja nama veze s jabukama.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.