Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 10:18   #101
da li je potrebna ozbiljna dusevna bolest (kao razlog) ili se gledaju "odredjene"?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 10:38   #102
Quote:
Taroth kaže:
a sto ako npr. bioloski otac zatrazi starateljstvo? i kao argument navede svoje bolje imovno stanje, i da je razlog za prekid veze bio njena prevara, oliti da ju se smatra nemoralnom osobom?
Bolje imovno stanje nema veze sa starateljstvom jer ćeš ti onda više pridonositi uzdržavanju djeteta, kojem moraš osigurati životni standard kojim i ti živiš. Prijevara bračnog druga također nije razlog za oduzimanje starateljstva jer ona bazično ne znači da je taj bračni drug i loš roditelj. Nemoralnost je vrlo diskutabilan pojam.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 10:45   #103
Sud tu malo previse diskriminira očeve. Prema statistici u 9/10 slučajeva dijete ce dobiti majka.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 13:28   #104
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Bolje imovno stanje nema veze sa starateljstvom jer ćeš ti onda više pridonositi uzdržavanju djeteta, kojem moraš osigurati životni standard kojim i ti živiš. Prijevara bračnog druga također nije razlog za oduzimanje starateljstva jer ona bazično ne znači da je taj bračni drug i loš roditelj. Nemoralnost je vrlo diskutabilan pojam.
zasto bi ja svom djetetu morao priustiti standard kojim ja zivim ako ono ne zivi samnom? ne bi li otac bio duzan njega uzdrzavati u odredjenom iznosu, a ne na osnovi mojih prihoda?

zar se ne bi tu trebalo razmisljati po tome da je pojam roditeljstva i 'domacinstva' razlicit?
naime, ako cu ja kao boljestojeci clan nekadasnje obitelji iz toga dobiti samo vece obaveze, a ne veca i prava, da li je to onda diskriminacija? mislim da je...



e da, jos jedno pitanje... sto ako se npr. ja obavezem da cu djetetu svaki mjesec kupiti robe/stvari i sl. u toj i toj vrijednosti? da li se to onda moze racunati kao alimentacija? ili da se odbije od iznosa alimentacije?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:13   #105
Quote:
Taroth kaže:
zasto bi ja svom djetetu morao priustiti standard kojim ja zivim ako ono ne zivi samnom? ne bi li otac bio duzan njega uzdrzavati u odredjenom iznosu, a ne na osnovi mojih prihoda?
Hoćeš reći da bi tebi bilo prihvatljivo da ti voziš BMW-a, na ruci Rolex, Armanijevo odijelo, živiš u vili s bazenom i petoro osoblja, ljetuješ na Havajima, vikendi u Monacu, hranu ti donose iz hotela Palace, konobaru ostavljaš bakšiš od 100 eura... a tvoja kćerkica nosi odjeću iz komisiona i hrani se jeftino i nezdravo, zubi su joj grozni jer su usluge stomatologa skupe?

Da tvoje dijete treba živjeti standardom kojim i ti živiš! Određeni postotak svih tvojih prihoda pripada za uzdržavanje tvoga djeteta, odnosno tvoje djece.


Quote:
Taroth kaže:
zar se ne bi tu trebalo razmisljati po tome da je pojam roditeljstva i 'domacinstva' razlicit?
naime, ako cu ja kao boljestojeci clan nekadasnje obitelji iz toga dobiti samo vece obaveze, a ne veca i prava, da li je to onda diskriminacija? mislim da je...?
Prava roditelja ostaju ista i nakon rastave, kao i obveze. Da ste ostali u braku ti bi toj kćerkici skidao zvijezde s neba i razmazivao je, priuštio joj sve što možeš, a što se mijenja kad se razvedeš od njezine majke? Kćerkica je i dalje ona ista slatkica. Tvoje dijete!
Koja ti to roditeljska prava gubiš rastavom? Znam, teško je što slatkica nije s tobom baš svaku večer kad se vratiš s posla, ali ustani ranije pa je vozi u školu, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv. Dočekaj je poslije škole pa je vozi kući, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv. Kupi joj mobitel s kamerom, a drugi sebi, pa je zovi svaki dana i pričaj s njom. Kad je bolesna svaki je dan posjeti, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv. Tvoj dom je i njezin dom, kao što je i dom njezine majke i njezin dom. To što će ona više dana spavati kod mame jest teško, ali što je starija to će postajati manje važno.

Quote:
Taroth kaže:
e da, jos jedno pitanje... sto ako se npr. ja obavezem da cu djetetu svaki mjesec kupiti robe/stvari i sl. u toj i toj vrijednosti? da li se to onda moze racunati kao alimentacija? ili da se odbije od iznosa alimentacije?
Ne, to nije alimentacija. Dijete za život u standardu svojih roditelja treba mnogo toga, treba ravnomjerni razvoj i usklađivanje potreba. Roditelji, iako rastavljeni, mogu se bez problema, i trebaju i moraju, dogovarati oko toga. A tebi nitko ne brani da djetetu povrh toga kupuješ što hoćeš. Ja svojoj kćeri, iako nisam rastavljen, kupujem svašta, pa me onda žena grdi na pasja kola da ću je previše razmaziti. Kad je volim, pa to ti je.

A zašto otvoreno ne kažeš što te muči? Muči te što će njezina majka, bivša ljubav tvoga života, s kojom si očito sada posvađan, ne podnosiš je i tako to, o trošenju te alimentacije odlučivati sama (jer ti očito s njom više ne možeš razborito komunicirati i dogovarati se za dobrobit djeteta), ti alimentaciju za dijete vidiše kao davanje para "onoj kuji". Kad shvatiš da daješ djetetu, a ne njoj, bit će ti lakše i bolje u životu.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 18:43   #106
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Hoćeš reći da bi tebi bilo prihvatljivo da ti voziš BMW-a, na ruci Rolex, Armanijevo odijelo, živiš u vili s bazenom i petoro osoblja, ljetuješ na Havajima, vikendi u Monacu, hranu ti donose iz hotela Palace, konobaru ostavljaš bakšiš od 100 eura... a tvoja kćerkica nosi odjeću iz komisiona i hrani se jeftino i nezdravo, zubi su joj grozni jer su usluge stomatologa skupe?

Da tvoje dijete treba živjeti standardom kojim i ti živiš! Određeni postotak svih tvojih prihoda pripada za uzdržavanje tvoga djeteta, odnosno tvoje djece.
wrong...
odnos izmedju roditelja i djece jest u uzdrzavanju, ali i kroz nasljedstvo...
npr. ako ja zelim zivjeti i prijaviti se u stanu od svog starog, onda ja trebam njegovu pisanu dozvolu za tako sta, jer mi on to ne mora dozvoliti...

ne kazem da nije dobro davati djeci, ali se radi o razlicitim domacinstvima.
i pri tome mi nemoj raditi ekstrem od tog pitanja da cu ja imati rolex, a ona pokvarene zube.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 13:24   #107
Kad smo već skrenuli na alimentaciju... jedna stvar me zanima...

Može li roditelj koji plača alimentaciju tražiti dokaz da je cijeli iznos koji je uplatio stvarno potrošen na dijete?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 14:25   #108
ne...
teoretski, alimentaciju dobije dijete... prakticno - trosi ju majka...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 04:38   #109
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Prava roditelja ostaju ista i nakon rastave, kao i obveze.

Vidim da voliś crni humor
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Koja ti to roditeljska prava gubiš rastavom?
Ostaju skoro sva ali NA PAPIRU ćija je ćesto vrijednost ista kao i WC papira.
LaBudeoPtiMisto kada bi to śto si napisao bila realna istina Ti bi stvarno bio naj naj GENIJE!
Poslije rastave kada zażeliś realizirati sudska rjeśenja najćeśće to ti je kao kada iz crtanog filma predjeś u SF horror!
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Znam, teško je što slatkica nije s tobom baš svaku večer kad se vratiš s posla, ali ustani ranije pa je vozi u školu, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv. Dočekaj je poslije škole pa je vozi kući, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv. Kupi joj mobitel s kamerom, a drugi sebi, pa je zovi svaki dana i pričaj s njom. Kad je bolesna svaki je dan posjeti, siguran sam da bivša žena neće imati ništa protiv.
Znam slućajeve da su bili sigurni da će stići do WC-a a tu...iznenadjenje.
Siguran możeś biti samo toga da ćeś se nekad pretvoriti u prah.
Poslije rastave braka u kome su bili Djeca N I Ć E G A ne możeś biti siguran.
Muśkarac teśko ili nikako shvati żensku a poslije rastave? Kukulele naopako!!!
Ne żelim generalizirati ali ćesto bude onda jako lośe.

Ostalo si napisao ne mimolazeći se sa istinom
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 08:08   #110
Quote:
livadinka.kukuric kaže:
navodno moze,bas zbog toga sto se radi u interesu djeteta.ja bas imam slican slucaj u obitelji,moj bratic zivio sa djevojkom par mjeseci,i ona ga prevarila sa najboljim frendom(on ih uhvatio na djelu )
2 tjedna nakon toga ona kaze trudna.on nevjeruje,djete se rodlio,curica ista on.ipa on nezeli priznat a nezeli ni dnk test(ipak kosta kojih 8000 kn).
usprkos pritisku oca majke itd.moj bratic nezeli ni test,ni priznat,zapravo j..e mu se zivo.
bivsa djevojka (s kojom sam ja u kontaktu) je uzela odvjetnika,e sad po njemu,je bolje da moguci otac sam pristane na dnk test(djevojka je ponudila da ce pola platit),jer ak se ide na sud i tamo se ispostavi da je djete zbilja njegovo onda mora platit sve moguce,sudske troskove,odvjetnike itd..a i zaostalu alimentaciju.
dal netko zna dali ce morat platit i dnk test u slucaju da izgubi???
pa da bi izbjegli sve te troškove neka test naprave u Austriji ili Njem.
to ih neće doći više od 3ooEura,tamo može svatko,bez sudskog naloga,dovoljno je poštom poslati,bilo koji genetski materijal potencijalnog oca i djeteta.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 08:12   #111
Quote:
Taroth kaže:
ne...
teoretski, alimentaciju dobije dijete... prakticno - trosi ju majka...

ovo nije u podpunosti točno.
Ako otac može dokazati da je majka,recimo glup primjer novac potrošila da bi se provela s ljubavnikom,a dijete je time bilo zakinuto u osnovnoj skrbi,tada otac može pokrenuti spor.....
Poznat mi je jedan takav slučaj....
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 15:58   #112
Ja kužim tipa koji je ostavio tu ženu (nakon prijevare) i što je sumnjao da je dijete njegovo. Sad kad se vidi da mu sliči, na neki način opet osjeća kao da nije njegovo - on je odmah prekinuo i da je imao sreće ona ne bi u zadnji čas tj. prije prekida ostala u drugom stanju i on bi bio slobodan čovjek.

Ovako je zaglavio u vrlo neugodnoj situaciji koja je osim nevjere i bola koje je to donijelo sad ponovno traumatična - rođenjem djeteta koje nije želio i koje je, skoro, nastalo slučajnom pogreškom.

Mislim, mogu ga razumjeti s te strane. A s druge strane, kako netko reče, poslije je..a nema kajanja.

Na kraju se pitam, usprkos mom suosjećanju za tog tipa, da li bih ja mogla živjeti s činjenicom da znam da na ovom svijetu imam dijete o kojem se niti na koji način ne brinem i ne znam kako mu je? Bez obzira na okolnosti u kojima je nastalo....
Biserka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 16:41   #113
Quote:
VeronikaN kaže:
ovo nije u podpunosti točno.
Ako otac može dokazati da je majka,recimo glup primjer novac potrošila da bi se provela s ljubavnikom,a dijete je time bilo zakinuto u osnovnoj skrbi,tada otac može pokrenuti spor.....
Poznat mi je jedan takav slučaj....
Veronika dokazati tako neśto granići sa ćudom!
Otac UVIJEK może pokrenuti spor a da li će ga dobiti to je druga prića.

U konkretnom slućaju śto si navela kako otac da dokaże da ona nije trośila svoj novac-platio je sve ljubavnik-dala joj je njena obitelj-posudila je-dobila na expres lutriji.*

*-nepotrebno precrtaj
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 07:38   #114
Quote:
VeronikaN kaže:
ovo nije u podpunosti točno.
Ako otac može dokazati da je majka,recimo glup primjer novac potrošila da bi se provela s ljubavnikom,a dijete je time bilo zakinuto u osnovnoj skrbi,tada otac može pokrenuti spor.....
Poznat mi je jedan takav slučaj....

upitno je da li je on dobio takav spor...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 11:04   #115
Quote:
Taroth kaže:
wrong...
odnos izmedju roditelja i djece jest u uzdrzavanju, ali i kroz nasljedstvo...
npr. ako ja zelim zivjeti i prijaviti se u stanu od svog starog, onda ja trebam njegovu pisanu dozvolu za tako sta, jer mi on to ne mora dozvoliti...

ne kazem da nije dobro davati djeci, ali se radi o razlicitim domacinstvima.
i pri tome mi nemoj raditi ekstrem od tog pitanja da cu ja imati rolex, a ona pokvarene zube.
Iskreno, ne razumijem ovo oko nasljedstva. Tvoje dijete je tvoj nasljednik osim ako ga ti, zbog opravdanog razloga, ne isključiš iz nasljedstva. I to nema veze s time gdje dijete živi, može živjeti i s Aboridžinima u Australiji

A to što koristim ekstreme je zato da problem bude jasniji.

Quote:
benny kaže:
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Prava roditelja ostaju ista i nakon rastave, kao i obveze.
Vidim da voliś crni humor
Točno, malo sam iskrivio istinu - obveze roditelja s kojim ostaje dijete su mnogo veće: pranje, peglanje, kuhanje, svakodnevna kupovina, bolesti i posjeti doktoru, zbaru, etc.

Quote:
benny kaže:
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Koja ti to roditeljska prava gubiš rastavom?
Ostaju skoro sva ali NA PAPIRU ćija je ćesto vrijednost ista kao i WC papira.
LaBudeoPtiMisto kada bi to śto si napisao bila realna istina Ti bi stvarno bio naj naj GENIJE!
Poslije rastave kada zażeliś realizirati sudska rjeśenja najćeśće to ti je kao kada iz crtanog filma predjeś u SF horror!
Ja sam rekao "kad su oba roditelja normalna", a dodajem " i kad se ne žele preko djeteta obračunavati s bivšim partnerom". To nema veze s genijalnošću (iako jesam genije, dokazuje Mensa). Bili smo zaljubljeni, napravili smo dijete, ljubavi više nema, ali dijete je tu te ga i dalje volimo najviše na svijetu i sve ćemo žrtvovati za njegovu dobrobit. I to je to.

Quote:
benny kaže:
Veronika dokazati tako neśto (da je majka,recimo glup primjer novac potrošila da bi se provela s ljubavnikom,a dijete je time bilo zakinuto u osnovnoj skrbi) granići sa čudom! Otac UVIJEK może pokrenuti spor a da li će ga dobiti to je druga prića.
Je li otac u stalnoj vezi s majkom i djetetom? Razgovara li redovito što se događa s djetetom? Odlazi li na roditeljske sastanke? Prati li što se događa s djetetom, što ono odijeva, na koje aktivnosti ide (vodi li ga i on na iste?), s kime se druži, kako provodi slobodno vrijeme...? Ako to radi točno će znati ima li dijete sve što treba ili ne. Ako utvrdi da nema kontaktira socijalnu službu sve do traženja za potpunom skrbi ako majka zanemaruje dijete, odnosno ne skrbi o njemu na odgovarajući način. To je pravi put, a ne u startum po definiciji pizditi što će trošenje "njegova" novca kontrolirati majka!
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 05:14   #116
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Prava roditelja ostaju ista i nakon rastave, kao i obveze.
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Točno, malo sam iskrivio istinu - obveze roditelja s kojim ostaje dijete su mnogo veće: pranje, peglanje, kuhanje, svakodnevna kupovina, bolesti i posjeti doktoru, zbaru, etc.
Ok. Sa obvezama se slażem a kako je sa pravom roditelja nakon rastave?
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 11:13   #117
Quote:
benny kaže:
Ok. Sa obvezama se slażem a kako je sa pravom roditelja nakon rastave?
Pa, osim što je dodijeljeno da dijete boravi kod jednog roditelja, sva druga prava imaš.

Opetujem, ako su roditelji normalni, a nisu zakrvljene budale koje se prepucavaju preko dječjih leđa.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 23:35   #118
Quote:
LakatBradePedaljMuza kaže:
Pa, osim što je dodijeljeno da dijete boravi kod jednog roditelja, sva druga prava imaš.
Nije toćno.
Već prema zakonu imaś ogranićena prava.
Dodeljujući skrbniśtvo jednome roditelju (a sa time puna prava) automatski ogranićuje prava drugome.
Roditelj koji obavlja skrbniśtvo nad Djetetom UVIJEK ima veća prava osim u slućaju da mu je sud iz valjanih razloga radi dobra Djeteta ta prava isto ogranićio.

Ako si rastavljen proćitaj si śta Ti piśe u sudskoj presudi.

Potpuno ista prava ostaju SAMO u slućaju naizmenićnog skrbniśtva (najboljeg pod suncem) ali sud iz valjanog razloga i tada może jednom ili obadvoma roditeljima ta prava ogranićiti.
Naizmenićno skrbniśtvo se primjenjuje najviśe u USA i Śvedskoj ali i u joś nekim zemljama.
A da li se primjenjuje i u Hrvatskoj?
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 16:55   #119
Benny, ajmo bit konkretni.

Pod pretpostavkom, a to je važno naglasiti, da rastavljeni roditelji nisu zakrvljeni, da je rastava protekla mirno i civilizirano, da je svakom od roditelja stalo do dobrobiti djeteta, a ne do potkusuravanja bračnih i postbračnih razmirica preko djeteta, da je to utvrđeno i tijekom postupka rastave, koja to roditeljska prava gubiš?
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 19:41   #120
priznanje očinstva - izvanbračna zajednica

Ovak', u Obiteljskom pravu stoji da je za priznanje ocinstva potrebna suglasnost majke.
Ispada da, ako to zeli, majka moze uskratiti svome djetetu pravo na oca?

Naime, situacija je takva da majka ne dopusta ocu da viđa svoje dijete te ga prilikom upisa djeteta nije navela kao oca.

Kaj napravit? Kak doc' do prava na svoje dijete? Komentari?
__________________
Everyday same shit!
Dadek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.