Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2010., 18:14   #81
02.11.1991. neprijatelj od ranog jutra napada Saborsko avionima(Migovima) i topništvom. Neprijatelj je naumio tenkovima i pješaštvom zaobići šumovito brdo iznad Saborskog koje se zove Titra , te se iz toga pravca spustiti u selo. Skupina hrvatskih branitelja krenula je prema Titri , te se frontalno sudarila s neprijateljem. U teškoj borbi neprijatelju su nanešeni veliki gubici u ljudstvu , te dolazi do povlačenja neprijateljskog pješatva , a za njima se povlače i tenkovi.

04.11.1991. dolazi do napada hrvatskih snaga na vojarnu "Lička Jesenica". Budući da su hrvatske snage cijelo vrijeme blizu potpunog nestanka naoružanja , odlučuju se za ovaj napad , prvenstveno da dođu do oružja. Akcija je trajala 3 dana , i naše snage su trećeg dana akcije uspjele ući u sam prostor vojarne. U ovom napadu sudjelovali su Ogulinci i Saborčani. Neprijatelj je pretrpio osjetne gubitke u ljudstvu i tehnici , ali naše su snage napustile prostor vojarne , kada su napadanute od strane neprijateljskog zrakoplovstva. Osim toga , jedna grupa Ogulinaca upala je u minsko polje pred vojarnom.
U povlačenju Ogulinci su na letjeli na neprijateljsku izvidnicu , te u nastalom okršaju ubili trojicu neprijateljskih vojnika.

12.11.1991. kreće najjači napad neprijateljskih snaga na Saborsko do tada.
U napadu je sudjelovalo preko 2000 pješaka , te desetci tenkova. Napad je pokrenut iz više smjerova. Potpukovnik Radaković je na jednom video zapisu , sa nekog savjetovanja , objašnjavao da se na sam Slunj nije moglo krenuti sve dok ne padne Saborsko. Saborčani su već tri mjeseca , gotovo svakodnevno , odbijali napade neprijatelja , ali ovaj napad nisu mogli odbiti. Borbe su trajale do tri popodne , i tada su se Saborčani odlučili izvući iz sela. Tek kad su shvatili da nemaju nikakve šanse. Važnu su ulogu odigrala i branitelji prostora pored Saborskog , koji su svojim otporom omogućili izvlačenje Saborčana na sigurno.
Nakon izlaska iz sela , jerdna grupa branitelja naletjela je u brdima na skupinu neprijateljskih vojnika. Došlo je do bliske borbe , prsa u prsa , u kojoj je ta grupa razbijena. Pobijeno je 6 četnika , a zarobljeno 7. Saborčani se nisu osvetili na zarobljenicima za pad sela , nego su ih predali policijskoj postaji u Ogulinu.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:13   #82
Padom Saborskog Slunj se našao u potpunom okruženju. No , tog dana , 12.11.1991. naše zapovjedništvo još nije bilo upoznato sa padom Saborskog , pa je pala odluka o deblokiranju Slunja.

Naziv akcije kojom je Slunj trebao biti deblokiran bio je "Vodenica". Ta akcija je trebala nastupati smjerom Lipice-Glibodol-Lička jesenica - Saborsko.
Hrvatske postrojbe su potpuno iznenadile neprijatelja u selu Glibodol , i munjevito oslobodile to selo. Prema opisu iz knjige , hrvatski specijalci su se doslovce autima dovezli pred neprijateljske položaje , i zaletili se na njih iz autiju u juriš. Razvila se borba prsa u prsa. Poginulo je 12 neprijateljskih vojnika , a zarobljeno ih je 9.
Nakon oslobađanja ovog sela hrvatske postrojbe krenule su dalje , i stigle do sela Lička Jesenica , ali tada stiže zapovijed o obustavi akcije. Obustava akcije je rezultat vijesti o padu Saborskog , koja je stigla u večernjim satima na taj isti dan.
U ovoj akciji vraćeno je 10-12 kilometara hrvatskog kopna , i to u neprijateljskoj dubini.

Nakon pada Saborskog , neprijatelj svim silama steže obruč oko samog grada Slunja. Napadana su sva sela , a kao najjače točke otpora ističu se Rakovica i Cetingrad.

16.11.1991. kreće konačni napad na sam Slunj. Napad je izveden svim raspoloživim sredstvima , te u njemu sudjeluju i tenkovi , i pješadija.

Povod za napad na sam Slunj , bio je taj , što je neprijatelju u blizini Slunja pobijena manja skupina vojnika.

Sam grad je pao gotovo bez otpora. No važno je naglasiti da se u trenutku pada grada , još vode borbe po selima oko Slunja. Dakle neprijatelj nije osvojio sva sela oko Slunja , pa se možda može govoriti i o tome , da je sam direktni napad na grad bio iznenađenje. Branitelji su vjerojatno mislili da Srbi neće kretati na sam grad , dokle god ne osvoje sva sela oko Slunja.
Stanovništvo Slunja izvlači se u Hrvatsku preko Bosne.

Tek nakon pada Slunja , dolazi do povlačenja iz sela oko Slunja koja su bila prva crta obrane u zadnjem periodu sjevernog sektora obrane Slunja - to su sela sa sjeverne strane Slunja - Nikšić , Cvitović , Donja Glina , Glinsko vrelo.

U južnom sektoru obrane Slunja , borba se zadnjih mjesec dana vodila na gerilski način , te su naše postrojbe ovdje neprijatelju zadale mnogo gubitaka , ali nakon pada Saborskog pao je i moral boraca. Ove snage su se povukle dan prije pada Slunja. Dio postrojbi htio se priključiti braniteljima Cetingrada , koji su najbolje stajali.

Cetingrad se držao skroz do 27.11.1991 i bio je posljednje uporište obrane Slunja. Dakle izdržao je čak još 11 dana nakon pada Slunja. Ako uzmete kartu , i pogledate gdje je Cetingrad od Slunja , onda ćete shvatit zašto sam baš morao ovo napisati. Zadnji napad na Cetingrad je poveden 25.11.1991. i to iz više smjerova. Naši su napad zadržavali sve do drugog dana , kada su se povukli u Bosnu , budući da je daljnja obrana bila besmislena.

Još bih na kraju samo napisao , da je u završnim borbama oko Cetingrada poginuo i neprijateljski komandant Ranković , koji je i zapovijedao napadom na Cetingrad. Da budem precizan do kraja , on je bio komandant 2. kordunaške brigade.

Zadnje uređivanje Keva : 04.01.2010. at 19:20.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:37   #83
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je ovo oko zarobljavanja Aksentijevica. Da li znas vise detalja o tome?
pa nije samo aksentijević u pitanju već i arkan i td-ali koga više rat zanima osim za izbore,ovo je klasični građanski rat koi je trebao biti domovinski ali nije.Nije ni po ozakonjenoj pljački društvene imovine koja se odvijala tjekom rata i poslije a još traje,nije ni zbog rata u bosni i tajnih saveza i sporazuma milošević tuđman,nije ni zbog nikad ostvarene demokracije koju smo očekivali niti slobode koju smo stvarali.A u prilog ne domovinskog ide i represivan i skup državni aparat,bezakonje i nakaradne presude,a koliko smo dužni?????-stom lovom smo mogli izgraditi jedan švicarski sustav i napredak ali smo više od pola potrpali u privatne žepove-zato je umjesto domovinski rat ispao građanski rat,zato umjesto evropsku uniju imamo evropsku utopiju a žedno čekaju mnoga naša djeca da uđemo u tu evropsku uniju i napuste ljepu našu domovinu,predivnu domovinu a sve zbog ljubavi i dobrote i domovinskog rata,da odu u svjet, šute o ratu i zarade za kruh svojoj djeci i da tamo ostanu
__________________
PO LEĐIMA PENDREK PRAŠI,TO SU NAŠI BATINAŠI !!
haki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 19:45   #84
Quote:
♥ boner ♥ kaže: Pogledaj post
mi u australiji nismo imali sve ove informacije (osim od onih koji su otisli u borbu )...

domovinski rat je odlicna tema ...samo neki koji su prozivjeli strahote ne zele pricati..

steta
pošalji to u sabor i pitaj ih dal si se zato borio i reci im imenom i prezimenom poginule za ovaj nakaradni sustav i obiđite tim mtrvima djecu i starce-pitajte ih kako žive i hvalite se svoim akcijama-muka mi je od licemjerja i nepravde,muka mi je i od rata i od mira a najviše od mentaliteta-
Imamo hrvatsku imamo demokraciju,čudo nad čudima smo stvorili,imamo dužnu i siromašnu naciju,zato smo se borili.
imamo liberalno sudstvo i strahovladu,niko te uspjehe ne poriče, moralno smo u velikom padu, ali masa nam kliče i kliče
reci grofe svoje moćno ime, titulu koju tražiš da ti damo,gladovat ćemo i ljeta i zime, samo tebe da imamo
Ti si naš razum i jedini spas, sljepo nas vodi na put do slobode, mi ćemo se bogu moliti- jebo ti nas,nismo zavrjedili ni hladne vode
__________________
PO LEĐIMA PENDREK PRAŠI,TO SU NAŠI BATINAŠI !!
haki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:22   #85
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel može išta o padu Baranje 1991.?
Pa tu se baš i nema bog zna šta za napisati...

Najveći dio je pao bez borbe , jednostavno je preuzet od strane JNA , koja se samo "ušetala" preko Dunava.

U Dardi su vođene ulične borbe negdje oko 18.08.1991. i tom prilikom su uništena 2 tenka i 1 transporter. Nakon toga je selo Mece , koje se nalazi odmah iza darde bilo srvnjeno sa zemljom , pa možemo predpostavit da je i tamo bilo nekakvih borbi.

Kasnije , oko 06.09.1991. borbe su vođene i za Bilje. Nakon pada Bilja , jedina hrvatska uporišta u Baranji ostala su Podravlje i Tvrđavica.

Na Tvrđevicu su dosta puta išli pješački napadi , ali naše snage su te napade redom odbijali , i ta dva sela su ostala u našim rukama.

Misli da je čak postojala i neka ofenzivna akcija naših snaga u 12. mjesecu 1991. kojom su vratili mali dio teritorija Baranje.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:00   #86
No-22 , možeš li napisati gdje se točno nalazila šuma Rosinjača , ili ako netko drugi zna ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 16:35   #87
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Slično je bilo i sa Logorištem u Karlovcu...obećao sam nastavak,uskoro slijedi...

Ima toga još...od ovako značajnijih događaja...
Nemoj zaboravit...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 18:15   #88
Cesto cujem izraz "sravnili sa zemljom". Toga nije bilo u ovom ratu. Vjerojatno je bilo u Hiroshimi i Nagasakiju, ali kod nas ne.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 20:13   #89
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Cesto cujem izraz "sravnili sa zemljom". Toga nije bilo u ovom ratu. Vjerojatno je bilo u Hiroshimi i Nagasakiju, ali kod nas ne.
Hoćeš reći da Vukovar nije sravnjen sa zemljom ?

A po čemu je izgled Vukovara , ako si vidio panoramski pogled na grad nakon pada , bolji od izgleda Hirošime i Nagasakija ?

Pa ni Hirošima nije sravnjene sa zemljom u smislu da je baš svaka zgrada bila uništena do "potpunog nepostojanja". Pa i računice govore da je Vukovar otprilike pretrpio dvaput veće razaranje nego Hirošima , kada bismo preračunali one milijune ispaljenih projektila na grad u atomske bombe.

Kada sam , odmah nakon rata , putovao kroz Liku starom cestom , sve je bilo uništeno do neprepoznatljivosti. Od Turnja je započinjala strava , kroz Liku i Dalmaciju , ma baš sva sela su bila skroz spaljena.

Ne znam kako bih to drugačije nazvao nego "sravnjeno sa zemljom".
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 20:36   #90
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Nemoj zaboravit...
Ma nisma zaboravio...

Ali čim krenem piato o DR u Klc-u jedan forumaš,koji je i sam priznao da je bio sa druge strane u to doba,krene sa iživljavanjem preko PP-a...

Pa mi ubije volju za svime...

Ali,biti će uskoro ono što sam obećao...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 19:57   #91
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
tako nekako,jedan dio gradića perifernog su recimo,držali.,zato sam i rekao da je teže bilo sa Lipikom (3 dana bliskih borbi,i to po kučama)tamo su doživjeli katastrofalni poraz,iako su se jedno početno vrijeme dobrano držali,mogu slobodno reći da ih je na stotine bilo izbačeno iz stroja...,a oružje su pred sam kraj bacali,ostavljali kak bi lakše bježali,pa par svojih kamiona smo napunili od njihova preostalog oružja.oružje zaplijenjeno se vozilo za ZG,na velesajam i pretpostavljam da se raspoređivalo po sili prioriteta bojišnice.
Znaš li možda iz koliko smjerova su naši napali Lipik , kad smo ga oslobađali ? Pretpostavljam da je tvoja ekipa bila samo jedna od mnogih koje su sudjelovale u borbama za Lipik.
I možeš li malo podrobnije opisati način na koji ste ih rasturali u tim uličnim urbanim borbama. Pitam jer me čudi da oni nisu bili sposobni braniti urbani prostor barem malo duže vrijeme. Vjerojatno nisu očekivali da ćemo pokrenuti veću ofenzivu na sam grad.

I evo jedan dobar snimak našeg napredovanja , vjerojatno iz zapadne Slavonije:
http://www.youtube.com/watch?v=4f1I2SzdB_4
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 14:49   #92
Ninja , koliko su puta četnici pokušali osvojiti Tenje ? Da li je pored onih tenkovskih napada bilo i nekih lakših pješačkih pokušaja pomicanja linije ? Sjećam se da napisao jednom da su neki reporteri htjeli poslikati mrtve četnike koji su ležali na cesti u Tenji.

Oni su sigurno htjeli uzeti Osijek. U literaturi se na više mjesta spominje da su , nakon pada Vukovara , pokušali na brzinu odvojiti Čepin od Osijeka. Jednom sam na netu naletio na anonimni opis tog događaja. Tamo je opisano da je uništeno jedno 8 tenkova u toj borbi. Ali više se ne sjećam gdje sam to točno pročitao.

Što se tiče Antunovca , postoji intervju iz 1991. u jednim mađarskim novinama , koji je dao jedan Mađar neposredno nakon povratka s ratišta , a koji je sudjelovao u napadu na Antunovac. On je u tom intervjuu ovako opisao situaciju tokom napada na Antunovac:
"U napadu na Antunovac sudjelovali su samo Mađari iz Vojvodine. Srpski jezik mogao se čuti jedino od zapovjednika. U napadu je sudjelovalo nas stotinu. Nakon napada ostalo nas je oko 60-tak. Imali smo od toga broja 26 ranjenih koji su ostali sa nama u selu , a još uvijek nemamo pojma što se desilo sa 40 vojnika(mrtvih , ranjenih) iz naše skupine. Prije napada pokušavali su nas naliti sa što više viskija."

I još bih jednom postavio pitanje: da li netko zna gdje se točno nalazi šuma Rosinjača ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 15:16   #93
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ninja , koliko su puta četnici pokušali osvojiti Tenje ? Da li je pored onih tenkovskih napada bilo i nekih lakših pješačkih pokušaja pomicanja linije ? Sjećam se da napisao jednom da su neki reporteri htjeli poslikati mrtve četnike koji su ležali na cesti u Tenji.

Oni su sigurno htjeli uzeti Osijek. U literaturi se na više mjesta spominje da su , nakon pada Vukovara , pokušali na brzinu odvojiti Čepin od Osijeka. Jednom sam na netu naletio na anonimni opis tog događaja. Tamo je opisano da je uništeno jedno 8 tenkova u toj borbi. Ali više se ne sjećam gdje sam to točno pročitao.

Što se tiče Antunovca , postoji intervju iz 1991. u jednim mađarskim novinama , koji je dao jedan Mađar neposredno nakon povratka s ratišta , a koji je sudjelovao u napadu na Antunovac. On je u tom intervjuu ovako opisao situaciju tokom napada na Antunovac:
"U napadu na Antunovac sudjelovali su samo Mađari iz Vojvodine. Srpski jezik mogao se čuti jedino od zapovjednika. U napadu je sudjelovalo nas stotinu. Nakon napada ostalo nas je oko 60-tak. Imali smo od toga broja 26 ranjenih koji su ostali sa nama u selu , a još uvijek nemamo pojma što se desilo sa 40 vojnika(mrtvih , ranjenih) iz naše skupine. Prije napada pokušavali su nas naliti sa što više viskija."

I još bih jednom postavio pitanje: da li netko zna gdje se točno nalazi šuma Rosinjača ?
Bilo je nekoliko napada na novo Tenje, no i mi smo u dva navrata pokušali uzeti staro tenje, sitnijih napada-pokušaja je bilo podosta, no ja sam u Tenju bio 43 dana tako da ne znam što je bilo nakon što smo mi otišli, točnije znam ono što sam čuo, ali to nemam namjeru pisati jer nisam osobno doživio.

Šuma Rosinjača se nalazi između Tenje i Osijeka, poznata je po tome što su tamo poginula 16 pripadnika 106 brigade koji su tamo držali položaj kao vezu Osijek-Tenje.

Edit;
Evo pozvao sam na forum suborca i prijatelja koji je u Tenji bio od početka pa do kraja, on će napisati sve što zna, samo ga pitaj.

Zadnje uređivanje NINJA 07 : 23.01.2010. at 15:36. Reason: dodatak
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 16:16   #94
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Ma nisma zaboravio...

Ali čim krenem piato o DR u Klc-u jedan forumaš,koji je i sam priznao da je bio sa druge strane u to doba,krene sa iživljavanjem preko PP-a...

Pa mi ubije volju za svime...

Ali,biti će uskoro ono što sam obećao...
He he he bilo bi zanimljivo procitati tu prepisku,nije valjda da te toliko ubijo u pojam,jbg trebao si da znas da ove stranice idu u ceo svet i da to sto pises citaju i oni koji su bili i sa druge strane i da te vrlo lako moze upecati u laz.
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 16:56   #95
Smile šuma rosinjača

Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
No-22 , možeš li napisati gdje se točno nalazila šuma Rosinjača , ili ako netko drugi zna ?
hega šuma rosinjača se nalazi pokraj tenja tamo su pobijeni dečki iz osjeka mjesna zajednica sveti rok,rosinjača je udaljena od tenja jedno 2kilometra i pripada pod tenje..
Ekstaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 17:46   #96
novo tenje

Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Bilo je nekoliko napada na novo Tenje, no i mi smo u dva navrata pokušali uzeti staro tenje, sitnijih napada-pokušaja je bilo podosta, no ja sam u Tenju bio 43 dana tako da ne znam što je bilo nakon što smo mi otišli, točnije znam ono što sam čuo, ali to nemam namjeru pisati jer nisam osobno doživio.

Šuma Rosinjača se nalazi između Tenje i Osijeka, poznata je po tome što su tamo poginula 16 pripadnika 106 brigade koji su tamo držali položaj kao vezu Osijek-Tenje.

Edit;
Evo pozvao sam na forum suborca i prijatelja koji je u Tenji bio od početka pa do kraja, on će napisati sve što zna, samo ga pitaj.
rosinjača se nalazi kad ideš od osjeka prema tenju sa desne strane udljena je od tenja oko 2km tamo su u rosinjači poginuli dečki iz 106brgade iz mjesnog odbora sveti rok,bio je prvi naš napad na staro tenje početkom 6mj kad su naši napali došli su do početka staroga tenja do zagrebačke ulice i onda se umješala jna i naši su se morali povući u novo tenje,oni su imali proboj tenkovima,transporterima i picgauearina sa c polgona kroz novo tenje da bi došli u staro tenje odma smo im na ulazu u tenje uništili 2tenka,dok nisu naletili na našu barikadu tu im je otišao u zrak jedan transporter i picgauer,onda su najebali njihov pukovnik i sedam vojnika i jednoga smo zarobili koji je kasnije odveden za osijek i pušten kući mlad vojnik,imali su kasnije još par sitnih pješadijskih napada ali su uvjek odrijeni nikad se linija nije pomjerala sve do 5.12.91 kad su nas napali ujutro oko9sati cjeli dan su se vodile borbe sve dok se nismo povukli u jedan sat u noći jer nismo imali više za tenkove uništavati,taj dan kad su nas napali odma su sa desne strane tenja od tenjske ciglane u naše minsko polje uništena dva tenka i kasnije joštri tenka i jedan transporter iz ose i rpg imali su dosta ranjenih i mrtvih nemogu sad točno reći,na našoj strani je bilo ja mislim šest poginulih i oko petnaest poginulih,ja sam taj dan isto ranjen od kašikare
Ekstaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 17:51   #97
Quote:
Ekstaza kaže: Pogledaj post
rosinjača se nalazi kad ideš od osjeka prema tenju sa desne strane udljena je od tenja oko 2km tamo su u rosinjači poginuli dečki iz 106brgade iz mjesnog odbora sveti rok,bio je prvi naš napad na staro tenje početkom 6mj kad su naši napali došli su do početka staroga tenja do zagrebačke ulice i onda se umješala jna i naši su se morali povući u novo tenje,oni su imali proboj tenkovima,transporterima i picgauearina sa c polgona kroz novo tenje da bi došli u staro tenje odma smo im na ulazu u tenje uništili 2tenka,dok nisu naletili na našu barikadu tu im je otišao u zrak jedan transporter i picgauer,onda su najebali njihov pukovnik i sedam vojnika i jednoga smo zarobili koji je kasnije odveden za osijek i pušten kući mlad vojnik,imali su kasnije još par sitnih pješadijskih napada ali su uvjek odrijeni nikad se linija nije pomjerala sve do 5.12.91 kad su nas napali ujutro oko9sati cjeli dan su se vodile borbe sve dok se nismo povukli u jedan sat u noći jer nismo imali više za tenkove uništavati,taj dan kad su nas napali odma su sa desne strane tenja od tenjske ciglane u naše minsko polje uništena dva tenka i kasnije joštri tenka i jedan transporter iz ose i rpg imali su dosta ranjenih i mrtvih nemogu sad točno reći,na našoj strani je bilo ja mislim šest poginulih i oko petnaest poginulih,ja sam taj dan isto ranjen od kašikare
Bog prijatelju, dobro da si stigo, tu imaš nekoliko pitanja vezano za Tenje, pa opiši malo kako je bilo, kako su se kopali rovovi i kako su se probijali zidovi kuća itd.

Pozdrav i čujemo se.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 17:58   #98
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Daj Keva saberi jednom sve svije postove i tenkove u njima,he he he pa nema te fabrike tenkova koja moze da isprati tvoj tenpo i da ih proizvede onoliko koliko ih ti unistis u svojim postovima.Jesi ti bio na svim tim lokacijama o kojima pises ili sva ova s..nja vadis iz neke nadr literature?
antunovac je pao prije podne isti dan kad i tenje ,tenje se branilo do jedan sat u noći i onda smo se morali povući prema fakultetu i tufeku pustari,na čepin nikad nije bilo napada i nikad ga niko nije pokušao odvojiti,jedino što su padale granate i to je sve ostalo je lovačke priče,hehe..
Ekstaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 18:23   #99
novo tenje

Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Bog prijatelju, dobro da si stigo, tu imaš nekoliko pitanja vezano za Tenje, pa opiši malo kako je bilo, kako su se kopali rovovi i kako su se probijali zidovi kuća itd.

Pozdrav i čujemo se.
prijatelju moj znaš dobro kad ste bili u tenju da nismo imali iskopne rovove digot koji većinom se straža držala iz kuća napravljene puškarnice dok ste vi bili,kasnije smo oko 10mj stigla naredba da se moraju rovovi iskopati za obranu,mi smo probijali zidove kroz kuće tako da smo mogli prolaziti od punkta do punkta i kroz rovove ulaziti da čejeni nikad točno nisu znali gdje se nalazimo u kojoj kući,ima snimka napada na yutubu gdje pokazuju naše rovove,čejeni kažu da su to parcovski kanali,hehe..
Ekstaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 18:35   #100
rosinjača i tenje

Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ninja , koliko su puta četnici pokušali osvojiti Tenje ? Da li je pored onih tenkovskih napada bilo i nekih lakših pješačkih pokušaja pomicanja linije ? Sjećam se da napisao jednom da su neki reporteri htjeli poslikati mrtve četnike koji su ležali na cesti u Tenji.

Oni su sigurno htjeli uzeti Osijek. U literaturi se na više mjesta spominje da su , nakon pada Vukovara , pokušali na brzinu odvojiti Čepin od Osijeka. Jednom sam na netu naletio na anonimni opis tog događaja. Tamo je opisano da je uništeno jedno 8 tenkova u toj borbi. Ali više se ne sjećam gdje sam to točno pročitao.

Što se tiče Antunovca , postoji intervju iz 1991. u jednim mađarskim novinama , koji je dao jedan Mađar neposredno nakon povratka s ratišta , a koji je sudjelovao u napadu na Antunovac. On je u tom intervjuu ovako opisao situaciju tokom napada na Antunovac:
"U napadu na Antunovac sudjelovali su samo Mađari iz Vojvodine. Srpski jezik mogao se čuti jedino od zapovjednika. U napadu je sudjelovalo nas stotinu. Nakon napada ostalo nas je oko 60-tak. Imali smo od toga broja 26 ranjenih koji su ostali sa nama u selu , a još uvijek nemamo pojma što se desilo sa 40 vojnika(mrtvih , ranjenih) iz naše skupine. Prije napada pokušavali su nas naliti sa što više viskija."

I još bih jednom postavio pitanje: da li netko zna gdje se točno nalazi šuma Rosinjača ?
rosinjača šuma se nalazi kod tenja i spada pod tenje,četnici su imali par sitnih pješačkih napada i uvjek bi dobili po guzici,jedan i jedini pravi tenkovsko pješački napad je bio 5.12.91 taj dan je pao antunovac a mi u tenju smo se povukli navečer u jedan sat prema fakultetu,što sam zaboravio reći oni su još sutradan cjelo prijepodne gruvali nisu znali da smo se mipovukli,hehe..
Ekstaza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.