Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 12:41   #81
osijek 91

kao direktan sudionik Dr pripadnik 106 brigade mogu reć puno,pogledajte blog nažalost izgubio sam lozinku pa ga ne uređujem više ali puno toga ima za čitat.ja sam iz Pule bio tamo do rata praktički nisam ni znao di je Osijek,da negovorim o nuštru itd....brigada je bila dosta malobrojna 91g.organizacija na terenu više je bila spontana nego nešto organizirano,crte slabo utvrđene,kao osobite borce izdvojio bi minobacačlije,izviđače,ekipu sa vjenca I.M.,sanitet,ekipu s juga2 oni su me nekako najviše dojmili u to vrjeme 08/91-02/92.Zapovjednici su mahom bili icvili znači jako malo ili rijetko tko je bio ŠRO ili kakav rezervni oficir,bilo je dosta srba,mađara itd unutar brigade,koji svojim djelima nisu zaostajali za osiječanima itako........tu negdje u to doba prvih par dan prosinca započeo je kombinirani napad pješaka i oklopa na pravcu prema osijeku ali je uspješno odbijen.Tenja,Darda... su bili jaka uporišta iz kojih je grad konstantno tučen raznim oruđima i povremeno pokušaji pješačkih probijanja crte.
Bilo je gadno,i da ljudi su masovno izvlačili se iz grada,pa čak i oni sa vojnom obvezom,lokalna stanica mislim radio žuta podmornica konstantno je zvala obveznike da se jave u mz radi mobilizacije,izvještavala o stanju u gradu i okolici a glas slavonije pratio je povro brigadu ima više članaka iz perioda kraj 91 početak92.svakako nije bilo ugodno živjet pod stalnom presijom granata i zračnih uzbuna ali to je dio ratne zbilje.Od okolnih mjesta u kojima sam bio najgore je prošao Nuštar,i mislim selo Laslovo.stvarno taj nuštar je bio sravnjen sa zemljom detaljno mislim ne puno gore od vukovara.za proboj se spremalo u više navrata ali sve je ostalo na tome da smo zadržani pred samo kretanje.Bilo je to vrijeme ponosa i slave danas,kad se gleda sa jednim vremenskim odmakom,mogu reć NE PONOVILO SE!
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 13:53   #82
Quote:
dopacicpu kaže: Pogledaj post
kao direktan sudionik Dr pripadnik 106 brigade mogu reć puno,pogledajte blog nažalost izgubio sam lozinku pa ...
Opa, to si ti rista, autor bloga 106. brigade

Masivni rispekt za informacije, mada bi bilo lijepo da se zna više detalja o padu Antunovca...ja sam skupio dosta toga, ali ni izbliza dovoljno.

Moja preporuka: otvori novi blog i c/p postove iz staroga
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.09.2010. at 14:02. Reason: citat
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 17:28   #83
Jel ima tko snimke izvlačenja poginulih iz Rosinjače, pa nek postavi link za video.
namjesnik- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 15:34   #84
nema toga,možda ali samo možda bi se moglo kad neko ode preko grane u eu proguglat malo,kod nas nema provjereno inače o osijeku i tim područjima imaš jako malo podataka,moguće i da se filtriraju određeni sadržaji,ako ste primjetili ukucajte za primjer 106 brigada i 80% godaka u tražilici biće vezani za 106 brigadu HVO ne osiječku 106 brigadu,isto je sa video sadržajima i sl.Iz nekog razloga neke istine će morat pričekat>bolje dane> recimo to tako.
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:44   #85
Quote:
dopacicpu kaže: Pogledaj post
nema toga,možda ali samo možda bi se moglo kad neko ode preko grane u eu proguglat malo,kod nas nema provjereno inače o osijeku i tim područjima imaš jako malo podataka,moguće i da se filtriraju određeni sadržaji,ako ste primjetili ukucajte za primjer 106 brigada i 80% godaka u tražilici biće vezani za 106 brigadu HVO ne osiječku 106 brigadu,isto je sa video sadržajima i sl.Iz nekog razloga neke istine će morat pričekat>bolje dane> recimo to tako.
Pa dajte vi koji ste učestvovali svoj doprinos istini (dopacic nije kritika, nego poticaj, osim toga vise ide druge neg tebe, ti si ocito pokazao volju svojim blogom). Mislim, ak je vi ratnici ne širite, onda smo nadrapali od raznih štrbaca, pusića, međunarodnih zajednica i sličnih.
ninja je nekad spominjao snimku iz rosinjače, ne znam gdje je zapelo....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 19:14   #86
ma rado bi i ja vidio tu snimku iako nisam baš pobornik javno da se objavi,ono kolko ja imam saznanja bila je to vrlo vrlo škakljiva tema i tada kad se dogodilo,znam da se pričalo da su neki od tih ljudi i zaklani,nestala zastava i još toga ali nisam nazočio događaju direktno pa to uzmite sa rezervom.navodno se po internetu vrtila ta snimka,ja je nisam nikad vidio.vrlo je teško doć do foto dokumenata,same dokumentacije brigade itd. ono što ja znam da se od rujna 91,vodilo u nekoj kvazidenciji broj ranjenih,prisutnih,novoupisanih u postrojbe itd,to je sve vođeno kao neka vrsta dnevnika koja se donosila u zapovjeništvo kod gosp. Š. i B. kamoje to dalje prosljeđivano na obradu nemam pojma.Vjerujem da i zapovjednici vodova pa naviše nisu baš to revno ispunjavali obzirom na situaciju na terenu.Probaću prebacivat tekstove na novi blog nadam se da ću uz vašu pomoć dobit kompletniju sliku stanja,pa ćemo to s vremenom i objavit.
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 01:19   #87
novi blog
http://www.branitelj.bloger.hr/

prebačeno iz nekih razloga svi sadržaji na http://106brigadahv.blog.hr
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 30.09.2010. at 12:36. Reason: spajanje poruka
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 11:10   #88
Informacije radi, kolega radi dokumentarni film o Rosinjači.
Kyoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 16:13   #89
Quote:
Kyoto kaže: Pogledaj post
Informacije radi, kolega radi dokumentarni film o Rosinjači.
Danas sam razgovarao baš o tome sa zamjenikom linije obrane kod Rosinjače koji je sudjelovao zajedno sa zelenim beretkama u izvlačenju tijela poginulih, kada film bude prikazan nadam se da će mnogima postati jasno kako su razne priče tj specijalni rat koji se odigrao i još uvijek se održava u glavama pojedinaca kako tamo nije bilo nikakve borbe nestati. To je stvarno bila borba do zadnjeg čovjeka ali se neprijatelj nakon zauzimanja Rosinjače ponio skroz zvjerski iz blizine su pucali rafalima u tijela poginulih i ranjenih, a jednog dečka su objesili na drvo i iživljavali se, to je svojstveno samo zvijerima, a ne istinskim ratnicima, ma na kojoj strani bili.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 02:09   #90
Quote:
dopacicpu kaže: Pogledaj post
nema toga,možda ali samo možda bi se moglo kad neko ode preko grane u eu proguglat malo,kod nas nema provjereno inače o osijeku i tim područjima imaš jako malo podataka,moguće i da se filtriraju određeni sadržaji,ako ste primjetili ukucajte za primjer 106 brigada i 80% godaka u tražilici biće vezani za 106 brigadu HVO ne osiječku 106 brigadu,isto je sa video sadržajima i sl.Iz nekog razloga neke istine će morat pričekat>bolje dane> recimo to tako.
Nije ni meni jasno zbog ćega je tako ogranićen pristup podacima o 106-oj.
U HTV-ovoj arhivi??(ako nije konfiscirana i spremljene na sigurno???) postoji hrpa snimljenog materijala,osobno garantiram,samo me zanima kada će i hoće li ikada biti objavljeno.Puno je materijala sa ratišta iz bos. posavine svakodnevno snimanog sa prve linije,osobno sam nazoćila.To sumnjam da će ikada objaviti .Što se tiće materijala snimanog na našem ratištu ne znam koliko ga ima.
__________________
LILLY106
OPET LILLY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 18:25   #91
5/12/
2005 pisalo je sljedeće na index.hr
copy-paste
U ORGANIZACIJI Hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Osječkobaranjske županije Ogranka "Sveti Rok" danas je prvi put prikazana originalna snimka izvlačenja iz šume Rusinjače 16orice pripadnika 106. brigade koji su poginuli na današnji dan 5. prosinca 1991. a izvučeni osam dana nakon pogibije.

Paljenjem svijeća na spomen-ploči ispred prostorija Ogranka "Sveti Rok" te molitvom odana je počast 16-orici ubijenih pripadnika 106. brigade. Potresni film šokirao je sve koji su ga danas pogledali - rodbinu poginulih, novinare i članove osječkoga Gradskog poglavarstva, a bio je nazočan i bivši legionar, zapovjednik ratne izviđačke satnije "Zulu" Branko Zorica - Zulu.

Izvlačenje je vodila izviđačka satnija "Zulu", a snimao ga je Mario Romulić, tada snimatelj HRT-a
__________________
Obecao sam sebi da cu drzati dijetu: izbjegavati alkohol i masnu hranu. I nakon dva tjedna izgubio sam 14 dana.
dopacicpu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:10   #92
Ja sam mislio da su tijela izvukli momci iz bojne Frankopan...
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:48   #93
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da su tijela izvukli momci iz bojne Frankopan...
Da, mi smo ih izvukli, jedno tijelo na žalost nismo uspjeli pronaći, a koliko znam, i dan danas nije pronađeno.

Što se tiče ovog; "Izvidnička satnija Zulu" to je u stvari Bojna Frankopan, a tada je zapovjednik naše satnije bio Bruno Zorica "Zulu", nekoliko mjeseci kasnije on je preuzeo zapovjedništvo nad Bojnom Frankopan.

Ovo se osjećam dužan spomenuti, i kao zapovjednik Bojne Frankopan, vodio nas je skoro u sve akcije.

Prvi lijevo na slici je Zulu;

http://www.easilysharing.com/images/...5870597403.jpg
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 07:01   #94
ja sam bio na terenu u Rosinjači,čak mislim da smo mi ekipa sa Sjenjaka ušli prvi u tu šumu jer koliko se ja sjećam u toj šumi nije bilo nikoga,barem ja nisam nikoga vidio.Položaj nam je bio gornji lijevi špic šume,otprilike oko 50 metara od ruba u dubinu šume smo si kopali bunkere i spajali ih sa rovovima,na samom špicu šume,znači ispred svih se nalazio jedan grudobran gdje je uvijek bio jedan na straži i promatrao prema Tenji a i na samom tom špicu se nalazi jedan kanal koji vodi prema selu.Znam da sam iz šume mogao vidjeti i ulicu u novom Tenju gdje su mi starci tada gradili kuću.Danas se ta ulica zove ulica Nikole Šopa.Sljedečih par dana smo vidjeli jednu grupu gardista kako nam dolazi sa leđa a da nas nitko nije obavijestio tako da smo se lako mogli pobiti između sebe.Međutim u to vrijeme sve je to dosta bilo neorganizirano i nekoordinirano,gledajuči danas na sve to dobro smo i prošli,mislim moglo je biti i gore.Vjerovatno smo imali sreće i srca više nego pameti.Uglavnom ti dečki su došli iz druge mjesne zajednice koji su se smjestili pored nas a opet tamo dalje iza njih se smjestila treća mjesna zajednica.Stvar je u tome da smo mi već sebi iskopali rovove a ovi svi ostali su imali neke grudobrane od granja i šiblja.Ispred šume se nalazio kukuruz tako da se nije baš moglo puno vidjeti naprijed tako da smo mi pazili na onaj kanal na špicu koji sam već spomenuo.Moram napomenuti da su nama tada rekli da su naši minirali kukuruz i da nema bojazni ako nas napadnu da će naletiti na mine.Međutim to očito nije bilo istina nego je to rečeno da bi se mi osječali sigurnijima"navodno". Ne sječam se više po koliko smo dana vršili smjene.Uglavnom napad se dogodio kad sam ja bio slobodan,tada smo dobili uzbunu brzo smo išli tamo međutim ovi moji dečki su već izašli iz šume.Poslje su nam pričali da su četnici napali iz tih "navodno"miniranih kukuruza upravo ovu zadnju grupu koji su bili najmanje spremni jer su bili tek došli.Isto tako lega mi je rekao da su četnici napali transporterima,da su naši pucali s tronblonima,međutim oni u šumi nemaju efekta a mi tada nismo imali ni RPG ni zolju ni niki klinac,ja sam tada imao papovku i jednu tromblonsku minu.Gledajući danas oni su otpočetka znali da se mi tamo nalazimo i veoma su to dobro isplanirali na našu žalost i pogotovo na žalost tih dečki.Kasnije sam saznao da je među poginulima bio i jedan moj školski lega.Počivali u miru.
bijelo@meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 18:58   #95
Danas su na HRT-u prikazani dijelovi te snimke izvlačenje tijela poginulih branitelj s Rosinjače...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 10:41   #96
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Danas su na HRT-u prikazani dijelovi te snimke izvlačenje tijela poginulih branitelj s Rosinjače...
U sklopu čega, koje emisije?
Ima li ju netko cijelu, pa da stavi link?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 15:31   #97
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
U sklopu čega, koje emisije?
Ima li ju netko cijelu, pa da stavi link?
Ne znam točno...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 18:05   #98
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Danas su na HRT-u prikazani dijelovi te snimke izvlačenje tijela poginulih branitelj s Rosinjače...
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
U sklopu čega, koje emisije?
Ima li ju netko cijelu, pa da stavi link?
Radi se o Dokumentarnom filmu koji je baziran na snimci izvlačenja poginulih branitelja iz šume Rosinjače, iz tog razloga do sada nije objavljena snimka izvlačenja na you tubu-(vezano za tvoje prijašnje upite).
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 11:53   #99
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Radi se o Dokumentarnom filmu koji je baziran na snimci izvlačenja poginulih branitelja iz šume Rosinjače, iz tog razloga do sada nije objavljena snimka izvlačenja na you tubu-(vezano za tvoje prijašnje upite).
Kužim.
Koja je tema tog dokumentarca? Rosinjača, ili šire, Osijek u ratu?

Znači ta emisija na TV je bila taj dokumentarni film? Ili je u emisiji samo najavljeno da se snima dokumentarac pa su pokazali neke kadrove kao najavu?

Ako je to baš na TV neki dan bio taj dokumentarni film, žao mi je da ga nisam gledao i nadam se da će ga se naći negdje i online (sumnjam da će ga uskoro reprizirati ako je tek neki dan prikazan)....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 19:52   #100
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kužim.
Koja je tema tog dokumentarca? Rosinjača, ili šire, Osijek u ratu?

Znači ta emisija na TV je bila taj dokumentarni film? Ili je u emisiji samo najavljeno da se snima dokumentarac pa su pokazali neke kadrove kao najavu?

Ako je to baš na TV neki dan bio taj dokumentarni film, žao mi je da ga nisam gledao i nadam se da će ga se naći negdje i online (sumnjam da će ga uskoro reprizirati ako je tek neki dan prikazan)....
Tema je "Rosinjača i šire". Koliko ja znam dok.film još nije prikazan, vjerojatno se radilo o najavi, premijerno prikazivanje bi trebalo biti na obljetnicu pogibije.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.