Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2004., 14:17   #1
Question Marketing, Advertising, PR

Molim sve strucnjake iz ovih oblasti ili dobro informisane amatere da mi definisu razlike izmedju sljedecih pojmova:
marketing, advertising, PR.
Bilo koja dodatna informacija o stepenu zanimljivosti, kreativnosti i stresa prisutnih kod ovakvih poslova, bazirana na licnom iskustvu je more than welcome
Zanima me jos i koji se profili strucnjaka traze u ovim poslovima (koji zavrseni fakulteti, te koji kursevi, znanje i iskustvo su korisni)? Thanks
 
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 15:34   #2
advertising (oglašavanje) je u službi marketinga... spada u jedno od četiri P marketinga (product, place, price i promotion ... u promotion ti spada i advertising)...

Odnosi s javnošću (PR) ima funkciju kontakata s javnošću, ne u marketinško/oglašavačkom smislu...npr. kad se dogodi neka afera, onda PR-ovci izlete s nekim izjavama, zatim brinu se oko imagea tvrtke, daju izjave za tisak, ugovaraju interviewe, i td.

...nek me netko još nadopuni
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2004., 13:37   #3
Re: Marketing, Advertising, PR

Quote:
trop_cher girl kaže:
Molim sve strucnjake iz ovih oblasti ili dobro informisane amatere da mi definisu razlike izmedju sljedecih pojmova:
marketing, advertising, PR.
Bilo koja dodatna informacija o stepenu zanimljivosti, kreativnosti i stresa prisutnih kod ovakvih poslova, bazirana na licnom iskustvu je more than welcome
Zanima me jos i koji se profili strucnjaka traze u ovim poslovima (koji zavrseni fakulteti, te koji kursevi, znanje i iskustvo su korisni)? Thanks
svi zubi izrazito bijele boje te dobro poprsje nije na odmet. ako se brena prodavala što nebi i ti.
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2004., 23:03   #4
Re: Re: Marketing, Advertising, PR

Quote:
DiscoDave kaže:
svi zubi izrazito bijele boje te dobro poprsje nije na odmet. ako se brena prodavala što nebi i ti.
Da ... nije naodmet, ali u ozbiljnim firmama traže i neko obrazovanje ... govorim o marketingu... s advertising agencijama i PR odjelima nemam puno iskustva.
Uglavnom ekonomija(marketing), ali može proći i neki društveni faks (sociologija, psihologija).
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2004., 23:57   #5
Quote:
Mad Scientist kaže:
Odnosi s javnošću (PR) ima funkciju kontakata s javnošću, ne u marketinško/oglašavačkom smislu...npr. kad se dogodi neka afera, onda PR-ovci izlete s nekim izjavama, zatim brinu se oko imagea tvrtke, daju izjave za tisak, ugovaraju interviewe, i td.
...nek me netko još nadopuni
to se najkrace moze reci: komunikacijski management

upravljas komunikacijama prema nekoliko vrsta javnosti,a to su najcesce, komada 5
1. zaposlenici
2. dionicari
3. siroka javnost
4. mediji
5. specijalizirana javnost (politika/lobiranje)

Inace, bez obzira zavrsis li marketing i jezike, a zarko zelis raditi u PR-u, odmah se pokusaj zaposliti u PR agenciji. to ti je najbolje iskustvo. In-house PR ti ne daje dovoljnu sirinu.

Inace, to ti je posao prakticki 24/7
BlackGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 12:06   #6
uvijek me zanimalo koja je razlika između marketinga i promocije
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 13:07   #7
Quote:
goldberry kaže:
uvijek me zanimalo koja je razlika između marketinga i promocije
Marketing je širi pojam. Uključuje i promociju, ali i dizajn proizvoda, način distribucije i cijene to su ti takozvana 4P marketinga (product, price, place i promotion).
Na primjer odluka da li proširiti postojeću robnu marku ili uvesti novu je primjer marketinške odluke.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 13:42   #8
ja sam ti totalni laik u svemu tome, al me zanima...

dakle, marketing bi bio - ajmo uvest novu robnu marku za higijenske potrepštine, određivanje ciljne ksupine, pozicioniranje na tržištu, odluka kako će se zvati, dizajn i kvaliteta ambalaže, kolike će cijene biti, kakva je konkurencija, što se očekuje od proizvoda blablabla

a promocija bi onda bila - određivanje kako će se reklamirati proizvod, hoće li se i koliko prije pojavljivanja u trgovinama reklamirati ili tek kad se može kupiti, hoće li to biti jumbo plakati, city lights, oglasi u novinama, radiju na televiziji, osmišljavanje nekih nagradnih igara, eventualnih akcija, posebnih predstavljanja pa sve do zakupa oglasnog prostora?

Ako sam dobro shvatila.

Tnx na objašnjenjima, kao što rekoh laik sam, al me interesira...tak, čist onako jer sam znatiželjna.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 16:29   #9
Quote:
goldberry kaže:

Ako sam dobro shvatila.
Je dobro si shvatila
jedino ...

Quote:
...ajmo uvest novu robnu marku ...
Ne ide baš samo tako ... prije te odluke prethode pomne marketinške analize ... ima li potrebe za novom markom, da li nova marka ima šanse, kakva je konkurencija, da li bi moglo doći do tzv. kanibalizma (to je kad se jedna marka prodaje nauštrb druge marke istog proizvođača) i td. i td.
I opet usprkos tome mislim da je nekakva procjena da se od 10 novouvedenih marki u svijetu održi tek 3.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 16:38   #10
Quote:
Mad Scientist kaže:
[B]Je dobro si shvatila
jedino ...



Ne ide baš samo tako ... prije te odluke prethode pomne marketinške analize ... ima li potrebe za novom markom, da li nova marka ima šanse, kakva je konkurencija, da li bi moglo doći do tzv. kanibalizma (to je kad se jedna marka prodaje nauštrb druge marke istog proizvođača) i td. i td.
I opet usprkos tome mislim da je nekakva procjena da se od 10 novouvedenih marki u svijetu održi tek 3.
ma daaaa...to se podrazumjeva, to sam samo primjera radi pojednostavila
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 19:17   #11
Marketing je podrucje koje ukljucuje istrazivanje trzista, product placement, zatim promocija i PR kao support product placementu

Promocija kod nas najcesce znaci media planning (strategija), media buying (zakup oglasnog prostora) te izrada i distribucija promo materjala (tzv. giveaways)

PR bi dakle bio podrska kampanji kroz plasiranje prica u medijima, organizaciju evenata i jos kroz hrpu drugih komunikacijskih alata i instrumenata
BlackGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 19:25   #12
Ispravka

Mala ispravka (mozak sporije radi )

Promocija je grana marketinga koja obuhvaca oglasavanje i PR

Sve sto sam napisala pod promociju je u stvari oglasavanje

Promocija osim navedenih obuhvaca jos niz drugih aktivnosti koje doprinose boljem pozicioniranju i prodaji proizvoda

Sorry
BlackGold is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 14:29   #13
a?

Preporučena literatura:
Kotler: Osnove marketinga

cudim_se is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 16:49   #14
Da, da..

Kotlerova knjiga "Osnove marketinga" Biblija je svakog marketinškog strucnjaka.
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 16:59   #15
tnx
al ja nisam marketinški stručnjak
niti to želim biti
ja sam samo jedan jaaako znatiželjni marketinški laik
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 17:26   #16
Quote:
goldberry kaže:
tnx
al ja nisam marketinški stručnjak
niti to želim biti
ja sam samo jedan jaaako znatiželjni marketinški laik
Blefsikon Marketinga...zgodno, duhovito, kratko ... mozda ga se da nabaviti u knjizarama
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 00:16   #17
A najzgodnije je "129,90kn" od Frederica Beigbedera... spada u beletristiku, ali te dobro nauči nekim osnovama marketinga u praksi
Plus, plaće jebene, a traži se "samo" inventivnost i imaginacija (i zavšen ekonomski fakultet)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 06:43   #18
Quote:
Elysium kaže:
Plus, plaće jebene, a traži se "samo" inventivnost i imaginacija ...
Da, inventivnost i imaginacija...mozda u nekoj manjoj tvrtki, domaćoj. Ali u većim i/ili stranim tvrtkama...koliko sam primijetio nemaju baš puno prostora pokazati koliko su inventivni i imaginativni...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 06:45   #19
A i počena plaća ti nije baš veća od 4-5 tis. kuna
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 00:22   #20
Quote:
Elysium kaže:
A najzgodnije je "129,90kn" od Frederica Beigbedera... spada u beletristiku, ali te dobro nauči nekim osnovama marketinga u praksi
Plus, plaće jebene, a traži se "samo" inventivnost i imaginacija (i zavšen ekonomski fakultet)
te osnove koje Beigbeder kakti razotkriva svatko s iole razvijenim kritičkim razmišljanjem i određenim stupnjem inteligencije - shvati i sam!
Neš ti razotkrivanja!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.