Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2004., 23:24   #21
Quote:
crtica kaže:
A kako se Pomorsko dobro (300 m od obale, ako me sjećanje ne vara) uklapa u ovu cijelu priču? Po našem zakonu, država je jedini vlasnik tog dobra, a ovaj cijeli projekat je baziran upravo u gradnji i posjedovanju apartmana u toj zoni?
Pomorsko dobro je puno uže - u pravilu nekih 6 metara (da sada ne navodim izuzetke). Imaš Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama na http://www.poslovniforum.hr/zakoni/nn_158_03.asp .

Također, pomorsko dobro u nas nije u vlasništvu države, već je opće dobro, van vlasničkog režima, sukladno definiciji rimskog prava.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 23:30   #22
Re: Re: Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Anja_UK kaže:
Vezano za apartmanizaciju Hrvatske, mislim da je vlada napravila dobar potez sa zabranjom gradnje u priobalju.
U isto vrijeme osijecam da porezna kontrola mora obratititi vecu paznju na profite stranaca i modulirati zakon tako da Hrvatska drzava ne bude na gubitku
Gradnja nije zabranjena - već je ograničena na način da se ne može graditi ukoliko ne postoje uredni prostorni planovi.

»Članak 45.a

U svrhu zaštite obalnog područja mora, te njegova svrhovitoga, održivog i gospodarski učinkovitog korištenja, određuje se zaštićeno obalno područje koje obuhvaća sve otoke, pojas kopna u širini od 1000 m od obalne crte i pojas mora u širini od 300 m od obalne crte.

Zaštićeno obalno područje od posebnog je interesa za Repub_liku Hrvatsku.

Unutar zaštićenoga obalnog pojasa ne može se graditi ako nije donesen urbanistički plan uređenja, osim objekata infrastrukture izvan granica građevinskog područja sukladno odgovaraju_ćem dokumentu prostornog uređenja.

Svi prostorni planovi unutar zaštićenoga obalnog područja i planovi čiji se dijelovi nalaze unutar tog područja, donose se po pribavljenoj suglasnosti Ministarstva.

Ministarstvo je suglasnost iz stavka 4. ovoga članka dužno dostaviti u roku od 60 dana od dana dostave prijedloga prostornog plana i obrađenih primjedbi iznesenih u javnoj raspravi. U slučaju da Ministarstvo ne dostavi suglasnost u propisanom roku smatrat će se da je suglasnost dana.«


Ono što po meni treba napraviti:

a) srediti zemljišne knjige
b) napokon uvesti porez na kuće za odmor i to uz progresivnu stopu
c) one koje iznajmljuju objekt, dakle obavljaju gospodarsku djelatnost od koje uredno plaćaju porez osloboditi poreza na nekretnine.

Dakle, sve nekretnine za odmor - a posebno velike i luksuzne oporezovati, ali istovremeno poticati ljude da te nekretnine koriste u gospodarske svrhe.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 09:19   #23
Quote:
kaskader kaže:
To si citao u knjigama, medjutim u nedavnom razgovoru sa mojim CEO priznao je da rijetko koji CEO bi se usudio zrtvovati kratkorocnu dobit za dugorocnu stabilnost ili socijalnu odgovornost. Jedno je teorija kojom se mazu oci, drugo je stvarnost.
To je optika CEO-a, ne politicara. Njegov vremenski horizont nije kvartal, vec 4 godine
Quote:
kaskader kaže:
Samo iz te cinjenice nebi, medjutim kad bi mediji recimo izvjestavali sto se moze otkriti iz arhiva americke vlade (koji su dostupni javnosti nakon 30 godina), gdje oni to priznaju onda nebi trebao zakljucivati, jer bi iz njihovih usta procitao priznanje. Takodje ti sigurno nebi povjerovao da je strategija americke vlade da zemlje treceg svijeta aktivno osiromasuju kako bi im bile vjecan izvor jeftine radne snage i jeftinih materijala za proizvodnju....no dali bi povjerovao kad bi svojim ocima vidio takav dokument americke vlade? Mogu te uputiti na takve reference i arhive.
Nije potrebno, to ti odmah vjerujem. Govorimo ovdje o teroristickim organizacijama koje ugrozavaju sami zapad, a ne o Frontu za Oslobodjenje Vukojebine Juzne.
Quote:
kaskader kaže:
Velis, nema nikakve povezanosti sa cinjenicom da lova tih korporacija vlada medijima i politicarima. Ma si siguran da ljudima uopce nebi bilo interesatno citati da jedan Bill Gates zariba stvar.
Ne znam kako u anglosaksonskim zemljama, ali u Njemackoj ali i Svicarskoj mozes procitati svaki kiks vladajucih, ali i svakog pripadnika politicke kaste, i to sa svim detaljima. Spiegel, Weltwoche, NZZ, Tages-Anzeiger, itd. Sve sa velikom nakladom. Kod vas valjda Financial Times. Sto to zatupljenoj masi masi nije zanimljivo, to je druga prica.
Quote:
kaskader kaže:
Medju takve spadaju naravno i mediji koje svakodnevno se prodaju Hrvatima i svim drugima? mas mediji? Buraz, jel mi pricamo o nekim malim novinicama od 500 primjeraka tiraz ili o MEDIJIMA.
Tu spada jedan FERAL kojeg nitko ne zeli citati, i zato su politicari u HR takvi kakvi jesu. Svaki narod ima vladu koju zasluzuje.
Quote:
kaskader kaže:
Najbolje ko svaka ovca nastavit blejat.
Jos bolje preci u vukove U funkcionirajucoj demokraciji je vazno da postoji mocna i nezavisna stampa (ili bilo koji drugi medij, moze i Radio 101 u HR), pravodsudje koje svoje ime zasluzuje i na ekonomskom planu anti-trust authority.

Tvoja kritika sistema je nedorecena. Ne mozes biti bez politickog uredjenja, zato kritika bez da nudis alternativu nema smisla. Dakle, sto predlazes?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 09:35   #24
Re: Re: Re: Re: Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Anja_UK kaže:
Vidi se da ne zivis u UK i ne radis u City -ju.
Imao sam tamo jedan projekt, znam da se puno radi, glavna razlika je bila sto su tamo samo contractors koji su se nakon kraja projekta razisli, ostala jedna stalna suradnica. Znam iz druge ruke da se u City-u radi do neizmoglosti, ali su primjeri koje sam do sada vidio bili neki investment bankeri, konzultanti itd., ljudi koji bez 80 kGBP godisnje nisu ni prstom makli. Priznajem da je to bilo u razdoblju '97 do '02, zar su se stvari toliko promjenile?
Quote:
Anja_UK kaže:
Tvoje je razmisljanje tipicno razmisljanje jednog Europljanina. ovaj novi style nije jos stigao do vas a zelim ti da nikad i ne stigne.
E pa vidis, u Americi npr ljudi rade preko 60 sati tjedno, radnicka prava su svedena na minimum i sretni su ako imaju 2 tjedna godisnjeg na godinu. ne zale se jert ne znaju za drugacije.
Pa kod njih je to vec oduvijek bilo tako, zar ne?
Quote:
Anja_UK kaže:
Stvari postaju sve slicnije u UK. U mojoj firmi i firmama mojih prijatelja dogadja se redovno da ako osoba napusti posao da ne bude zamijenjena nekim drugim nego se kolicina posla raspodjeli na ostatak ljudi, dogadja se nekad da ode 2-3 ljudi, opet isto, novi se ljudi ne zaposljavaju.
To sam vec dozivio i u Svicarskoj, tu gjde radim.
Quote:
Anja_UK kaže:
Ja sam recimo ranije radila za jednu svedsku firmu, stvari su bile potpuno drugacije, nije se osijecalo ono mi i oni, radnici i manageri, ono 'lovljenje u mutnom' u bzraku, kad te manager pokusava obrlatit da za iste pare budes on call i weekend.
Overtime se posteno placalo.
Pricam s ljudima svakodnevno, svugdje je isto, vrh pritiska managere, manageri pritiskaju radnike, radnici pristaju na VEEEELIKE kompromise jer imaju mortgage, kredite, svi su generalno nesretni ali zabijaju glave i svoje stolove, kljukaju se antidepresantima, rade sve vise i vise sati..
I svi nam zavide na tim nasim pozicijama u City-ju, jednog dana i mi cemo biti manageri, za koju tisucu vise cemo radit a satnicva ce nam se povecat za 20 sati.. tlacit cemo one ispod nas jer nas tlace oni iznad nas.. i tako dok ne crknemo..
Nase ce vojske icvi u rat, da okupiraju nova podrucja, a mi cemo okretati glavu i misliti, bolje da idu u rat, to znaci da ce ekonomska kriza u Cityju proci, place ce nam biti vece..
Ne moze mi nitko reci da je to jedno zdravo drustvo..i vise mi se cini da je do srzi trulo..
Uzas. Slazem se, takvo drustvo je do srzi trulo.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 10:48   #25
Quote:
Tvoja kritika sistema je nedorecena. Ne mozes biti bez politickog uredjenja, zato kritika bez da nudis alternativu nema smisla. Dakle, sto predlazes?
Gledaj, moja opaska je bila usmjerena prema medijima koji funkcioniraju u tom sistemu, kojih ima manjina neovisnih, nisam mislio drzati politicke govore.

No...bio si siguran da ipak necu odoljeti ak me se povuce za jezik..hi hi...

Pa da objasnim kratko moje vidjenje stvari.

Kapitalizam je jedini sistem koji moze funkcionirati na sadasnjem nivou svijesti covjecanstva. Covjek ce jedino biti zainteresiran da vise radi ako on i samo on vise zaradi. Drustvo ce od takvog covjeka imati takodje koristi jer radeci za sebe i zbog svojih sebicnih poriva on neposredno cini korist i drugima (Smithova teorija o "invisible hand"..itd)

Znaci kapitalizmu trenutno nema alternative. Treba proci jos koje stoljece ili mozda i manje dok se ne uvidi samounistavajuci efekt tog kapitalizma da bi ljudi bili spremni na vlastito prociscavanje svijesti sa potpunim razumijevanjem da sebicnost i pohlepa, principi na kojima pociva pokretacka sila kapitalizma, je self-destructing. Nadam se da ne treba navoditi pet tisuca stranica dokaza ovakvom stajalistu, nego da mi opet vjerujes..he.

Ok..e sad, ako je nesto najprikladnije u sadasnjim uvjetima to ne znaci da je to i najbolja opcija. Ako je kapitalizam kao ekonomski sistem najprikladniji trenutno za covjecanstvo, daleko od toga da je najbolji sistem.

Da si prije 100 godina na Papua Novoj Guinei zelio ukinuti ljudozderstvo i uvesti vegetarijanstvo, napravio bi vise stete nego koristi, jer ljudi nisu bili spremni za vegetarijanstvo, njima je kanibalizam bio najprikladniji sistem u ono vrijeme, daj im onda vegetarijansku prehranu i poumirali bi za dva mjeseca jer, neznajuci bi takvu hranu zloupotrebljavali.

Socijalizam, (ne komunisticki) je po mom skromnom misljenju daleko bolji sistem, ali kao sto rekoh, ljudi nisu bili spremni za njega, nit su spremni danas. Iako zemlje koje ti nabrajas su daleko socijalistickije od jedne Britanije, Australije, Kanade ili Amerike. Skandinavske zemlje su na vrhu po kvaliteti zivota, ali inkorporiraju masu socijalistickih baza u svojoj socijalnoj ekonomiji. Kad govorimo o Hrvatskoj, moramo sto prije shvatiti, da u Hrvatsku ne ulazi Njemacko - Skandinavski kapitalizam, vec anglo-americki. Razlika je ogromna.

Po svom politickom uvjerenju ja sam anarhist. Najcesce pogresno razumljiv pojam. Anarhizam not without rules, but without rulers. Sistem potpunog reda i bez limitiranja vlastite slobode, jedini limit bi bio limitiranje slobode drugog. U tom sistemu svi su ljudi ravnopravni, tvoj glas je vazan kolko i Bushev. Kao i za svaki sistem, i za ovaj bi bilo potrebno nekoliko tomova knjiga, a slazes se za to bi jos manje ljudi bilo zainteresirano citat, cak i kad bi ja bio tolko blesav da ovdje pisem o tome...pa onda ni necu.

A alternativa kapitalizmu takodje u teoriji, ne u praksi, kao sto sam spomenuo u praksi alternative kapitalizmu jos uvijek nema, bila bi i Participativna Ekonomija ili Parecon kao sto je opisana od strane Michael Alberta i Robin Hahnela http://www.zmag.org/books/polpar.htm te takodje diskutirana na Svjetskom Socijalnom Forumu "Life After Capitalism" u Porto Alegre, Brazil (Sijecanj 23-28, 2003)

Naravno, da se i ovo opise trebala bi knjiga..

I onda, kaj velis...zbog nedorecenosti, otvoren sam kritikama, na koje necu odgovarati, vjerojatno..he
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 10:59   #26
Quote:
kaskader kaže:
I onda, kaj velis...zbog nedorecenosti, otvoren sam kritikama, na koje necu odgovarati, vjerojatno..he
ne velim nis' vise, dapace, pobudio si zanimanje za Parecon.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 11:05   #27
Onda dobro, prostudiraj, pa za koji mjecec javi kaj mislis. Meni se prvi put citajuci jako cinilo besmislenim...no kad se sjetim alternative...mozda ima tu nekaj..


http://www.parecon.org/
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 22:25   #28
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Secundo kaže:
I Pa kod njih je to vec oduvijek bilo tako, zar ne?
Pa u tome i je point. Kod njih je bilo ali u Britaniji ne..
A sad se siri i na Britaniju i na Europu..

Nego, kad smo vec na toj temi, bas sam nesto razmisljala o Svedskoj.
Ono standars super, zivot super ali mladi im masovno odlaze. Dosadno im.
Bas sam neki dan putovala s nekom 'nasom' mladom Svedjankom, kaze da za mlade tamo nema zivota.

U UK mladi i te kako imaju zivota, crknu dok zarade malo crkavice za skolu, stan, putovanja.. tako da nemaju bas vremena da im bude dosadno.

Sto se toga tice UK je itekako pozitivna.
__________________
za reklamiranje javiti se na [email protected]
Anja_UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2004., 10:58   #29
Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Anja_UK kaže:
Eto grade Englezi jedno luksuzno naselje na Korculi i odmah digli cijenu za 300%
Sto mislite, da li ce ovakvi objekti povecati cijene ostalih nekretnina u Hrvatskoj?
Je li to dobro ili lose po hrvatskog gradjanina koji sebi vise nece moci kupiti nekretninu?
A tek njegovo dijetekad poodraste, nece moci niti sanjati da kupi nekretninu.
I sto je najgore, sumnjam da ce porezna kasa RH ikad vidjeti iti penija od zarade koju ce stvarati ovi apartmani.
Takvih ce biti sve vise..
Lova ce se vrtiti vani, gosti ce dolazit u apartmane a hrvatskoj - sipak da prostite..
Malo me to ljuti......
Investitor ima pravo traziti koliko zeli za nekretnine, koje grade. No druga je stvar da li ce ih prodati.

Ne treba brinuti o HR gradjanima - svi koji su to mogli i zeljeli, vec su kupili na moru. Ostali mogu kupiti u unutrasnjosti.

Ako porezna kasa u HR nista ne dobije, za to nisu krivi stranci, vec HR vlada i drzavna uprava.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2004., 19:20   #30
ego, kad smo vec na toj temi, bas sam nesto razmisljala o Svedskoj.
Ono standars super, zivot super ali mladi im masovno odlaze. Dosadno im.
Bas sam neki dan putovala s nekom 'nasom' mladom Svedjankom, kaze da za mlade tamo nema zivota


Bas sam se i ja neceg sjetila sto me jako zacudilo o Svedjanima. Moja dva poznanika , obojica zubari,stalno jamraju....te jedan bi u Kanadu nije mu dobra Svedska, drugi bi u Australiju jer mu asistentica ima samo 10% manju placu od njega , da zakaj je on iso na fax itd itd...
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2004., 20:40   #31
Hebiga,to je valjda ljudsko prokletstvo.Nikad nisi zadovoljan,bez obzira da li zivio u Ruandi ili u Sweden,u socijalizmu ili u kapitalizmu.

Skoro je bila jedna TV anketa na HRT sa pitanjem: Koji sistem smatrate boljim i pravednijim: a)socijalizam b)kapitalizam.
Za socijalizam je glasalo 93% (od nekih 7000) glasaca.
Mislim da su se ovde ljudi vise poveli za onim PRAVEDNIJIM u naslovu pitanja,nego BOLJIM. Gledaju oko sebe bjesne mladice u BMW-ima,a na drugoj strani starce sto obilaze kontejnere,pa im se nesto stegne u dusi.Toga nije bilo u socijalizmu.Svi su bili "pristojna" sirotinja,popularno zvana "srednji sloj".I bili su sretniji,svakako.

Jos malo o manipulaciji medija.Skoro kod mene(nije HR) uzmem novine i sasvim slucajno,posto je clanak skoro neprimjetan,procitam kako je otkriveno preko 100(!) utajivaca poreza koji su prali novac preko racuna fantomskih(fiktivnih) firmi. Ukupna cifra je naravno da te zaboli glava.Od te cifre,oporezovane, mogla je biti isplacena
jedna penzija.Ali urednik je odlucio da to nije bitna vijest.Valjda je racunao:Ma sto jos dodatno da im(penzionerima) stajem na muku.A vecina i ne zna sta je to pranje novca.Bolje da objavim na citavoj stranici da je premijer primio delegaciju penzionera i "obecao da ce uciniti sve napore kako bi se ubuduce penzije isplacivale na vrijeme i kako ce on bla-bla-bla..."I svi sretni.

Zadnje uređivanje maradona : 30.07.2004. at 21:36.
 
Odgovori s citatom
Old 30.07.2004., 20:52   #32
Re: Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Blues Dada kaže:
Investitor ima pravo traziti koliko zeli za nekretnine, koje grade. No druga je stvar da li ce ih prodati.

Ne treba brinuti o HR gradjanima - svi koji su to mogli i zeljeli, vec su kupili na moru. Ostali mogu kupiti u unutrasnjosti.

Ako porezna kasa u HR nista ne dobije, za to nisu krivi stranci, vec HR vlada i drzavna uprava.
Vjerojatno hoce prodati jer investitor garantira profit od 14000 EURA na godinu, sto jedan landlord koji izdaje stan u UK od stana od 150 000 funi vise ne moze dobiti.
Pitanje koje se postavlja ovdje je sto ce se dogoditi nakon tri godine, da li ce vlasnik apartmana nakon tri godine biti u situaciji da izdaje isti za cijenu koju je investitor garantirao.
Isto tako cijena apartmana: koliko ce se povecati nakon tri godine.
Vjerojatno se hoce povecati puno, inace investitor ne bi ulazio u rizik gradjenja.
Moj ujak je tako kupio nesto slicno u elitnom dijelu Splita. Onda se cijena od 450 000 DM za stan cinila ogromna a sada se cijena povecala na 1 mil EURO.
Dakle, ima tu neke logike..
Dakel stvorit ce se jos jedna elitna erija..
Ili mozda nece
A teorija : 'oni koji su mislili kupiti vec su kupili' je diskutabilna.
Ima u Hrvatskoj i djece koja zbog bogacenja jednog ili nekolicine investitora nece nikad biti u stanju da kupe.
Slicno kao sto venecijanci vise ne zive u Veneciji.

Porezna politika protiv iznosenja novca zaradjenoig u Hrvatskoj ili iskoristavanja hrvatskih dobara na ovaj nacin mora se promijeniti.
Ovakvo nesto nije u interesu Hrvatske drzave.

Necu sada ici u krajnosti i pretpostaviti da u nekoj buducnosti Hrvati vise nece moci zivjeti u 'Elitnoj Hrvatskoj' ali prema tome mi se cini da se nekako ide..
Jer cijena nekretnina ce povuci i cijene ostalog, 'mali' ljudi ce se poceti seliti gdje im je jeftinije zivjeti..
A lijepi krajevi ostat ce bogatima.
Nije posteno. Ne prema onim klincima ciji su se djedovi tu rodili.
Nismo li ne tako davno imali rat za oslobodjenje?
__________________
za reklamiranje javiti se na [email protected]
Anja_UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 04:39   #33
"E pa vidis, vec sam neko vrijeme u ovom business-u, gledam oko sebe siroko otvorenih ociju, puno sen puno stranaca seli kod nas..
Vecina koju sam ja upoznala je u dobi izmedju 25-30 i totalno bez novaca..
Moja je pretpostavka da ce za 10 godina bar 30 posto Hrvatskog stanovnistva biti stranci..."

Anja, mozes malo objasnit kako ovo mislis, npr. koji su to stranci, onako po nacionalnosti koji se sele u hr? Ako su to ljudi u radnoj dobi, sto i za koga rade da bi prezivjeli (kad vec nemaju love)?

Thank you
mladen_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 08:48   #34
Vidim tu dosta kuknjave oko podizanja cijena neretnina na obali.
Posto zivim u Dalmaciji imam malo drukcije misljenje.
Problem nije u visokim i niskim cijenama nekretnina nego u slaboj i korumpiranoj lokalnoj vlasti.Zivimo u ludo centraliziranoj zemlji gdje se svo vrhnje bere u metropoli ,a obala sluzi u glavama mnogih samo kao ljetovaliste u dva ljetna mjeseca.Masovno se grade apartmani ostvaruje kratkorocnu dobit onaj koji je prodao zemlju ,gradevinski poduzetnik,a lokalna zajednica samo gubi.
Dugorocnu dobit bere netko sa stalnom adresom negdje drugdje
koji ima drukcije interese i kojeg boli ona stvar za lokalnu zajednicu.Vecinom su to kontinentalci ,gastarbajteri i u zadnje vrijeme sve vise stranci.Domacima osiromasenim u ratu ,bez prave prilike za zaradu zbog centralizacije u drzavi (pogledajte samo podatke o prihodima po glavi stanovnika po zupanijama)
po tim shemama ostaje samo da prodaju terene onom ko da vise.
Tako dalazi do naglog rasta cijena zbog velike potraznje.
To da prosijecni kontinentalac vise nece moci kupiti nekretninu na obali moze biti samo prednost za Dalmaciju. Sto su u stanju napraviti vikendasi mozete viditi najbolje na Viru. Stravicna devastacija prostora,otok u dva ljetna mjeseca ima oko 70000 zitelja ,a u ostatak godine 3-4000.Nema kanalizacione ni vodovode mreze jer logika vikendasa ne voli nikakva komunalna ulaganja.Strava.
Jedini izlaz je jacanje pravne drzave ,DECENTRALIZACIJA DRZAVE
,bezkompromisno rusenje bezpravnih gradevina,te jacanje svijesti lokalne zajednice o vlastitim interesima.Vjerujte mi Dalmacija ima snage za to.
Antonio cimavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 09:05   #35
Tako je.

Rodjeni sam purger, ali navijam za vas i povraca mi se vise od te regionalizacije i centralizacije Hrvatske.

Koji je to ***** sa nama Hrvatima da smo tako neslozni i jedan drugom volimo postavljat nogu....

Bem ti zivot...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2004., 09:31   #36
Quote:
mladen_22 kaže:
"E pa vidis, vec sam neko vrijeme u ovom business-u, gledam oko sebe siroko otvorenih ociju, puno sen puno stranaca seli kod nas..
Vecina koju sam ja upoznala je u dobi izmedju 25-30 i totalno bez novaca..
Moja je pretpostavka da ce za 10 godina bar 30 posto Hrvatskog stanovnistva biti stranci..."

Anja, mozes malo objasnit kako ovo mislis, npr. koji su to stranci, onako po nacionalnosti koji se sele u hr? Ako su to ljudi u radnoj dobi, sto i za koga rade da bi prezivjeli (kad vec nemaju love)?

Thank you
Ne vodim nekakvu statistiku ai mi se cini da je najvise onih koji se trenutno sele da zive i rade u Hrvatskoj s podrucja Irske.. bar koliko sam ja uspjela vidjeti..
Hrvatska im je nesto kao sto je Amerika bila njihovim pradjedovima, ako kuzis to hocu rec..
Zasad je najvise stranaca oko Dubrovnika, Peljesca, Korcule, Hvar.. i Istra..

Zatim ima i druga grupa, starija generacija, oni koji se penzioniraju, ima ih od svuda, Juzne Afrike, Amerike, Novog Zelanda...

Treca grupa je ona s djecom, ne razumijem kako idu grlom u jagode s djecom ali izgledaju podosta sretno.. govore dosta entuzijasticno o nekim skolama na engleskom koje se trebaju otvorit.. sto povlaci za sobom nesto novo sada.. ucitelji engleskog se isto masovno sele u Hrvatsku i oni su iz ove prve grupe..
Neki od ovih imaju i po koju kap hrvatske krvi ali uglavnom ne govore jezik, drugi su oni koje su ovi prvi povukli..

To sto sam rekla da se sele grlomu jagode, pa i nije bas tako, znaju oni svoje gradivo jako dobro, neki bolje od mene.. svi generalno planiraju otvorit neke biznise.. svi imaju ideje.. ovakve ili onakve..
I uglavnom nemaju bas puno novaca..

Osnivaju expat groups, pomazu jedni drugima..

Sto se tice toga kako prezivljavaju, uglavnom svi traze posao, neki ga i nalaze.. snalazljivi su za poludit.. trude se ne trosit bas puno..
I dobivaju kredite.
Za sada koliko znam UK banke ne daju kredite za Hrvatsku ali europske banke daju..

Irci npr., jako sposobna nacija, sve ce te ispitat a nikad ti nece rec zasto te to pitaju, naci ce iglu u plastu sijena, trgovina im je u genima..

Rade svasta.. najvecim dijelom kupe nekretninu pa je preurede pa prodaju i ti zarade jednu ili dvije godisnje place.. drugi uz pomoc kontakata otvaraju restorane, pubove itd..
Najveci broj ih se ipak bavi iznajmljivanjem.
Daju malo jeftinije nego domaci iznajmljivaci ..no ubrzo ce biti vise apartmana za iznajmljianje nego turista.

Sigurna sam da ce ovi ljudi nesto vec smislit, cega nema stvorit ce.. i vec stvaraju..

Imaju taj jaki community support, jedni druge guraju, bas ono sto Hrvati ne cine..
__________________
za reklamiranje javiti se na [email protected]
Anja_UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 18:20   #37
nemam pojma sto se vi tu cudite sada..pa za 10 godina hrvati u hrvatskoj ce biti apslotuni stranci..doci ce kojekakvi umirovljenici iz njemacke, englske, italije pokupovat jeftine kuce na moru i tamo ostati. i to je to.svaka vlast koja dodje treba novaca jer 90% ljudi u hrvatskoj zivi na proracunu a da bi se proracun punio ljudi trebaju placati porez i eto ti problema..
vze2z3xb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2004., 05:04   #38
Re: Apartmani na Korculi: pocetna cijena za apartmane 150 000 funti

Quote:
Anja_UK kaže:
Eto grade Englezi jedno luksuzno naselje na Korculi i odmah digli cijenu za 300%


Sudeci prema informacijama s njihove stranice, naselje se gradi za osobe s dubljim dzepom a ne za proletere iz hrvatskih firmi. I s kojim objektima u usporedbi je cijena dignuta 300 posto?



Sto mislite, da li ce ovakvi objekti povecati cijene ostalih nekretnina u Hrvatskoj?
Je li to dobro ili lose po hrvatskog gradjanina koji sebi vise nece moci kupiti nekretninu?


Nadajmo se da ce nazocnost ovakvih projekata podici cijene nekretnina u okolici. To bi bilo izvrsno za vlasnike i zemljista i kuca u okolici, zar ne?

Inace, hrvatski gradjanin ce se morati naviknuti na cinjenicu da je kuca za odmor luksuz kojega si mogu priustiti tek bogati ili ajmo reci dobrostojeci. U skladu s time, dobrostojeci hrvatski gradjani moci ce si priustiti kucu za odmor, dok sirotinja eventualno svake pete godine bude mogla ici negdje na ljetovanje.


I sto je najgore, sumnjam da ce porezna kasa RH ikad vidjeti iti penija od zarade koju ce stvarati ovi apartmani.


Vidjet ce poreznici novac od toga, za njih se ti ne brini. Njima nista ne promakne.


Takvih ce biti sve vise..
Lova ce se vrtiti vani, gosti ce dolazit u apartmane a hrvatskoj - sipak da prostite..


Pa, domaci puk mogao bi recimo urediti plaze pa naplacivati ulaz. Otvoriti pristojne restorane. Benzinske crpke. Obilaske otoka, regije ili sto vec. Milijun stvari koje ce zanimati gosta koji bude dolazio u te apartmane.




Malo me to ljuti..
Ima li ikakve nade da se nesto promijeni u zakonu glede ovih divljih skakanja cijena u oblake?
link

A evo i apartmana:
http://www.croatiansun.com/eng/marina.htm
Cijene odredjuje trziste, i ako je ono spremno platiti 150 000 funti za apartman, onda ce cijena biti ta. Osim toga, nitko vani ne kupuje kucu samo zato da ima krov nad glavom, nego zbog mogucnosti zarade. Tako i ovo naselje predstavlja dugorocnu investiciju koja ce vlasniku s vremenom poceti donositi lijepe svotice. I tako dalje. Uostalom, ono UK u nicku pretpostavljam da znaci da zivis u UK pa ti ne moram objasnjavati kak je to "na zapadu" ne?
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2004., 12:24   #39
Quote:
Antonio cimavica kaže:
Jedini izlaz je jacanje pravne drzave ,DECENTRALIZACIJA DRZAVE
,bezkompromisno rusenje bezpravnih gradevina,te jacanje svijesti lokalne zajednice o vlastitim interesima.Vjerujte mi Dalmacija ima snage za to.
U čemu konkretno ti vidiš tu centralizaciju?

Evo, danas gledam kartu u Jutarnjem - većina primorskih i otočnih gradova i općina uopće nisu donijeli urbanistički plan - i onda se žale da imaju probema s divljom gradnjom?!?

Većinu toga o čemu pričaš - komunalije, urbanistički planovi i sl. posao su lokalne samouprave. Štoviše, ista ima i pravo uvesti porez na nekretnine ako želi i oporezovati sve te kuće za odmor. Njihovi vlasnici čak i to ne mogu spriječiti - jer nemaju prebivalište, tj. pravo glasa u toj lokalnoj jedinici.

Nadalje - prostorni plan Splitsko-dalmatinske županije je donijet kao zadnji od svih županija u Hrvatskoj - ako je nered, a nered je, trebali su ga donijeti prvi. Dinamika donošenja prostornih planova: http://www.mzopu.hr/doc/karte-image-...a-ppz-2001.htm

I naravno da će neki strani ulagatelj radije graditi u Međimurju gdje su planovi sređeni - nego u Dalmaciji. To je jednostavno tako.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2004., 14:27   #40
Dajte, molim vas da se drzite teme, a teorije zavjere tipa "za par godina svi cemo biti stranci u vlastitoj domovini " koje jos pisu ljudi koji velikom vecinom ne zive u Hrvatskoj, su za forum Zdravlje a ne za Gospodarstvo. Hvala
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.