Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2004., 23:35   #41
Quote:
papa štrumf kaže:
ako ću uopće ići bit će to negdje u proljeće a do tada se može svašta desit, nadam se da neću morat ići u fakin državu 8000km daleko.
Da, biti će lokalni izbori, doći će novi kvalitetni ljudi i ubrzano ćemo ući u blagostanje...

A da se ti lijepo kandidiraš? Ako može Bandić, što ne bi i ti?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 23:47   #42
Quote:
Vojky kaže:
Da, biti će lokalni izbori, doći će novi kvalitetni ljudi i ubrzano ćemo ući u blagostanje...

A da se ti lijepo kandidiraš? Ako može Bandić, što ne bi i ti?
ajde bar si me nasmijao.

imam nekih planova ako te baš zanima. možda si kupim juga
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 23:52   #43
Quote:
Vojky kaže:
Da se bavim strukom imao bih 4.400 kn mjesečno. Nakon doktorata 5.000.
I sad sto ovo nije sramota?
Pa kako intelektualci nece bjezati iz hrvatske?
5 000 kn je pola od zivotnog minimuma u Nizozemskoj (sociala).
I nemojte se zavaravati kad pricate o troskovima zivota u dijaspori jer identicni proizvodi kostaju ponekad vise u Hr nego u EU. O discountima da ne pricam, telefonskim uslugama, broad bandu (19 € mjesecno)...
Sto se tice cjene nekretnina, ni tu nema bas velike razlike, sad se lijepo tjesite.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 02:08   #44
Quote:
Denys kaže:
...u zemlji gdje radnici nemaju nikakvu pravnu zastitu,

Ovdje imas pravnu zastitu za neke drasticne slucajeve. No, vecina ljudi nema love niti si moze priustiti naganjanje po sudovima i placanje odvjetnika. Tako da ovo kao argument ne stoji.

gdje se ne dobiva placa,


Ovo je veliki, veliki, veliki problem. Znam to, jer i ja sam na svojoj kozi okusio sto znaci ne dobiti novac za svoj rad. Tri mjeseca. Dok nisam shvatio da uzalud ja idem na posao ako ne zaradjujem. Sintagma "cuvati radno mjesto" jer tko zna, mozda nekad "gazda" i plati je budalastina u koju vjeruje vecina Hrvata. I to je nesto sto ce radnistvo, inteligencija, studenti i sve zainteresirane strane morati rijesiti. To je zapad rijesio davno, i vjerujem da ce i u Hrvatskoj doci vrijeme kada ce sindikati imati moc, a radnici svih boja ovratnika shvatiti da sam odlazak na posao ne znaci nista ako na kraju mjeseca nema perja. Zato obratite pozornost na pisanja onih koji se zele vratiti (ukljucujuci i mene): NIKADA vise raditi drugome. Samo za sebe.


gdje penzioneri kopaju po kantama od smeca


Nigdje nisam vidio toliko i takve bijede kao u Torontu. Ljudi na minus trideset spavaju po cestama. Najgora sela u Hrvatskoj izgledaju bolje nego neki kvartovi.


a ministarski psi jedu "samo teletinu"


Ne brini, i ovdje su politicari korumpirani i nemilice kradu. Samo sto rulja ima previse obaveza i nema se vremena zajebavati s citanjem i zivciranjem oko toga je li sef poste u dvije godine potrosio dva milijuna dolara na putovanja i entertainment. A je. Znaci, ni po tome nisu bolji.


, gdje su djeci idoli seve i tompson,


A sto mislis tko su idoli ovdasnjoj djeci? Isto tam nekakvi zabavljaci i glupanderi. Znaci, ni tu nisu superiorni.


gdje na pijaci smrdi po znoju


E ova je vrijedna spomena. Ja bih ti sugerirao slijedece: Ne moras voljeti taj zadah, ali ga postuj, jer dok se ljudi znoje znaci da rade. Oke? Ti ljudi stoje tam na placu po cijeli dan. I krvavo zaradjuju svoj kruh. I neka smrde.


i seljacine vladaju...


Hrvati imaju vlast kakvu zasluzuju u krajnjem slucaju. Po meni, najgore osobine u Hrvata su totalni manjak samopostovanja i sluganski mentalitet. Zato kojekakvi mogu i jesu na vlasti. Zato se rojsovi smiju Zagrebu dok mu pleme gradi velebna zdanja bez dozvola po parkovima prirode. Pa ljudi moji, Zagrepcanci su se trebali skupit i sravnit sa zemljom njegov bezobrazluk, zasadit na to mjesto borovu sumu i postaviti plaketu na kojoj bi pisalo: "Ovako prolaze oni koji (za razliku od nas) ne placaju poreze, dozvole, inspekcije i pitchke materine. Who's next?" I tako dalje. Znas sve...


Koja su garancija par apartmana, kad su bosanske izbjeglice vec sagradili hotele u kojima mozes prenociti od 5 € pa na dalje.


E pa vjerojatno ti hoteli i ne vrijede vise od pet eura na dan. Ne?


Dok spomenuti kes ne znam da li je uopce dovoljan za preziviti, pokrenuti posao, podmazati i docekati sve potrebne dozvole.
Da, i ne spominjati da si zivio-la u dijaspori, jer u tom slucaju kosta duplo.


Ovo su spekulacije. 50 000 eura, ajmsori al to je grda lova. Govorimo o gotovini ne? Kad je to tak malo, hajde je TI izbroji.

To je skoro pet godina po 1000 eura mjesecno. Ili skoro deset godina po 500 eura mjesecno. Ne racunamo kamatu.

Sto se tice papirologije, ne bih bas rekao da je TOLIKI problem otvoriti obrt ili doo. Isto tako, vjerojatno ona nece otvarati s tim novcem biznis koji iziskuje 1 000 000 eura kapitala.

Zasto bi kostalo duplo? Sto mislis, da ce ona svoje krvavo zaradjene eure dati nekakvim majmunima u administraciji ne bi li joj se nesto rijesilo brze? Gdje ima volje ima i nacina.



O cjenama da ne pricam, da je vecina proizvoda skuplja nego u EU, a prosjecna placa oko 60-70% niza.


Gle, poznajem taj nacin razmisljanja jer sam i sam tako razmisljao do ne tako davno. Medjutim vjeruj mi slijedece: Ovdje nema mobitel tko ga ne treba. Mnogi koji ga imaju, ne pale ga tijekom dana kada moraju platiti impulse, nego tek po noci provjeriti poruke kad im je besplatno.

U Hrvatskoj ga SVATKO ima. I to je sramota ak nije najnoviji model i po mogucnosti najskuplji. Kaj ne? Ili oblekica...Pa tko normalan bu hodal u hlacama s placa? Kad ima onih za nekoliko stotina eura. Ili majicama koje se kupuju deset u paketu za kajaznam par eura. Ne, to mora biti marka, inace nije dobra. Podere se brzo ne? Znas o cemu pricam.

E pa, realitet je jedno, a snobizam i ufuravanje je drugo. I mozda, kada bi vise Hrvata svelo svoju potrosnju na razinu svojih mogucnosti, mozda bi ostal koji euro za stambenu stednju ili tak nekaj.

Znam ih puno koji voze aute o kakvima ja ovdje u Kanadi mogu samo sanjati, a zive doma sa starcima, zena djeca pas i macka i svi u sedamdeset kvadrata. Siguran sam da i ti znas za takve primjere.



O.K. i sve da imas iznad prosjecni standard, kako uzivati u njemu kad masu sirotinje sto jedva spaja kraj s krajem seta oko tebe?
Ovo je malo smijesno. Jer gle sad ovo. Ja idem s posla u sedam navecer kroz Yonge Street u Torontu. I gledam svu silu crnaca kak se klatare po cesti. Kak? Odakle im snage i volje za tako sto? Kad ja jedva gledam. A jedva gledam jer sam se naradil kaj slon. I sad bih ja trebao zaliti te zivotinje jer oni nemaju??? Dobro, ugrozene skupine poput bolesnih, starih i nemocnih, njih mi bude zao ako vidim da su u komi, ali za ostale ne.

Ili primjenimo ovo pitanje na situaciju ovdje: Kako uzivaju oni koji se zimi voze u autima od po stotinjak tisuca dolara pored beskucnika koji spavaju po cesti? Nije dobro postavljeno pitanje.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 04:31   #45
Quote:
XeiX kaže:
Ovdje imas pravnu zastitu za neke drasticne slucajeve. No, vecina ljudi nema love niti si moze priustiti naganjanje po sudovima i placanje odvjetnika. Tako da ovo kao argument ne stoji.
A ovdje te poslodavac ne smije ni krivo pogledati a kamoli sto krivo reci, jer u protivno ce se naci u problemima.

Quote:
Nigdje nisam vidio toliko i takve bijede kao u Torontu. Ljudi na minus trideset spavaju po cestama. Najgora sela u Hrvatskoj izgledaju bolje nego neki kvartovi.
Nizozemska je poznata po legalizaciji droga, ali i najgori junkiji imaju prenociste, hranu i svu potrebnu medicinsku njegu i ne spavaju po cestama.

Quote:

Ne brini, i ovdje su politicari korumpirani i nemilice kradu. Samo sto rulja ima previse obaveza i nema se vremena zajebavati s citanjem i zivciranjem oko toga je li sef poste u dvije godine potrosio dva milijuna dolara na putovanja i entertainment. A je. Znaci, ni po tome nisu bolji.
A ovdje zive kao i svi ostali normalni ljudi, dapace trude se biti uzor gradjanima.
Quote:
A sto mislis tko su idoli ovdasnjoj djeci? Isto tam nekakvi zabavljaci i glupanderi. Znaci, ni tu nisu superiorni.
Ma neka oni budu glupanderi koliko zele, ali ne da se pozivaju na nacionalizam i ostale gluposti jer takvima nije mjesto na bini.

Quote:
E ova je vrijedna spomena. Ja bih ti sugerirao slijedece: Ne moras voljeti taj zadah, ali ga postuj, jer dok se ljudi znoje znaci da rade. Oke? Ti ljudi stoje tam na placu po cijeli dan. I krvavo zaradjuju svoj kruh. I neka smrde .
Sto to da postujem smrad znoja?
Ma daj molim te, i dobra ti je izjava da se smrde zato jer rade.
Smrdi se zato jer se ne pere a ne zato jer se radi.

Quote:
E pa vjerojatno ti hoteli i ne vrijede vise od pet eura na dan. Ne?
Ma ne radi se o tome dali vrijede ili ne, radi se o nezdravoj konkurenciji jer je i autokamp skuplji pa sad razmisljaj sto ne valja.
Quote:
Ovo su spekulacije. 50 000 eura, ajmsori al to je grda lova. Govorimo o gotovini ne? Kad je to tak malo, hajde je TI izbroji.

To je skoro pet godina po 1000 eura mjesecno. Ili skoro deset godina po 500 eura mjesecno. Ne racunamo kamatu.

Sto se tice papirologije, ne bih bas rekao da je TOLIKI problem otvoriti obrt ili doo. Isto tako, vjerojatno ona nece otvarati s tim novcem biznis koji iziskuje 1 000 000 eura kapitala.

Zasto bi kostalo duplo? Sto mislis, da ce ona svoje krvavo zaradjene eure dati nekakvim majmunima u administraciji ne bi li joj se nesto rijesilo brze? Gdje ima volje ima i nacina.
50k € upce nije grda lova jer se istopi dok nisi rekao keks.
1 k mj. u Hr,nes' ti. Kad podmiris sve osnovne zivotne troskove sto ti ostaje. Znaci opet neko spajanje kraja s krajem.

Volje koliko hoces, ali ponekad nacina...

Quote:
O cjenama da ne pricam, da je vecina proizvoda skuplja nego u EU, a prosjecna placa oko 60-70% niza.
Evo citiram samu sebe jer ovdje se radi o brojkama a ne o mentalitetu.

Quote:
Kako uzivaju oni koji se zimi voze u autima od po stotinjak tisuca dolara pored beskucnika koji spavaju po cesti?
To bi ti oni bolje znali objasniti jer stvarno nikad nisam dozivila da se vozim pored beskucnika koji spavaju po cesti.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 05:37   #46
Quote:
Denys kaže:
Sto to da postujem smrad znoja?
Ma daj molim te, i dobra ti je izjava da se smrde zato jer rade.
Smrdi se zato jer se ne pere a ne zato jer se radi.


Volim kada je jedini moguca razina komunikacije ona u kojoj treba iskljuciti bilo kakvu apstrakciju. Pa evo onda. Nisam ti rekao da se moras diviti smradu nego da ne potcjenjujes. Jer sam uocio potcjenjivanje u tvojem pisanju. Bilo bi mi drago da nije tako, u svakom slucaju.


Ma ne radi se o tome dali vrijede ili ne, radi se o nezdravoj konkurenciji jer je i autokamp skuplji pa sad razmisljaj sto ne valja.


Sto, nije te kapitalizam nicemu naucio? Ono, trziste, cijena, ponuda i potraznja....Ako ne znas zasto nikakva konkurencija nije nezdrava, onda ces tesko razumjeti da u segmentu trzista kojemu takvi 5 eura hoteli nude svoje usluge oni jesu dobrodosli, jer inace sirotinja ne bi mogla ljetovati. Dok dobrostojeci traze i uslugu i kvalitetu, sto pet eura ne moze kupiti, pa da je sto puta od bosanskih izbjeglica.



50k € upce nije grda lova jer se istopi dok nisi rekao keks.


50 000 eura gotovine je grda lova, i meni je drago ako tebi nije, jer znaci da imas znatno vise. Doduse, i deset milijuna dolara moze se brzo istopiti.


1 k mj. u Hr,nes' ti. Kad podmiris sve osnovne zivotne troskove sto ti ostaje. Znaci opet neko spajanje kraja s krajem.


A koliko tebi ostane kada podmiris sve svoje troskove? Let me guess, ti si jedna od onih dijasporasa koji mlate grdu lovu ne? I zato je tebi svaka suma tak beznacajna. Jer ako je 50 k nis, onda sto smo mogli ocekivati s 500 ili 1000 eura.


To bi ti oni bolje znali objasniti jer stvarno nikad nisam dozivila da se vozim pored beskucnika koji spavaju po cesti.


Pa gledajuc iz njihove perspektive, a vezano uz tvoju dvojbu kak sirotinja hoda oko tebe u RH pa se zato ne bi mogla opustiti...Znas kaj srceko, lupetas gluposti. Ono, pises tak da nekaj napises, ali daj prosim te lepo, razmisli prije netgo sto utipkas. A i ne moras. Ovak je zabavnije.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 08:25   #47
da smo sređena i bogata zemlja nismo ali ovo ipak nije gulag
ko onda pitam vas kupuje te silne aute?
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 12:01   #48
Quote:
XeiX kaže:
Nisam ti rekao da se moras diviti smradu nego da ne potcjenjujes. Jer sam uocio potcjenjivanje u tvojem pisanju.
Pravila osobne higijene nemaju veze sa podcjenjivanjem.
U Nizozemskoj ljudi isto rade a ne smrde, Kako to?
Njihov standard je jedan od najjacih u EU mozes misliti gdje bi tek bili kad bi smrdili.

Quote:
Sto, nije te kapitalizam nicemu naucio? Ono, trziste, cijena, ponuda i potraznja....Ako ne znas zasto nikakva konkurencija nije nezdrava, onda ces tesko razumjeti da u segmentu trzista kojemu takvi 5 eura hoteli nude svoje usluge oni jesu dobrodosli, jer inace sirotinja ne bi mogla ljetovati. Dok dobrostojeci traze i uslugu i kvalitetu, sto pet eura ne moze kupiti, pa da je sto puta od bosanskih izbjeglica.
Ma nema problema, neka je smjestaj i 1 € ali moj komentar se odnosio na topic u kojem po nekima ne bi trebalo biti problema ako se ima par apartmana na moru.
Ja znam da problema ima jer moja frendica koja je zivjela od turizma to vise ne moze. U roku od god. dana u susjedstvu su joj osvanula velebna zdanja u kojima je nocenje 5€.

Quote:
A koliko tebi ostane kada podmiris sve svoje troskove? Let me guess, ti si jedna od onih dijasporasa koji mlate grdu lovu ne? I zato je tebi svaka suma tak beznacajna. Jer ako je 50 k nis, onda sto smo mogli ocekivati s 500 ili 1000 eura.
Kad podmirim sve svoje troskove ostaje mi sasvim dovoljno za putovanja, restorane, novu garderobu i ostale blagodati normalnog i prosjecnog zivota. U Hr sa 1k mj. svega toga bi se morala odreci. Ne mlatim grdu lovu ali je mlatim za sebe a ne za gazdu, mozda je tu kljuc rjesenja .

Quote:
Pa gledajuc iz njihove perspektive, a vezano uz tvoju dvojbu kak sirotinja hoda oko tebe u RH pa se zato ne bi mogla opustiti...Znas kaj srceko, lupetas gluposti. Ono, pises tak da nekaj napises, ali daj prosim te lepo, razmisli prije netgo sto utipkas. A i ne moras. Ovak je zabavnije.
Dobro je, vec sam shvatila da ti je u Kanadi lose ali zato ne moj biti uvjeren da nam je svima kao tebi. U ostalom i meni bi bilo na -30. Ma umrla bi. Zato razmisljanje prepustam tebi.
Tako jasno da mi ne bi bilo ugodno slusati bliske osobe da rade za 3k kn mjesecno, da 2/3 oceva u Hr ne placa alimentaciju, stare ljude kod doktora koji kad poplacaju sve participacije ostanu na nuli itd. Sve me to ljuti i istodobno rastuzuje.
A kad budes jednog dana napravio djir po Hrvatskoj u autu od 100k napisi mi kakav ti je osjecaj gledati magistre u Yugu?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 13:54   #49
Quote:
Denys kaže:
I sad sto ovo nije sramota?
Pa kako intelektualci nece bjezati iz hrvatske?
5 000 kn je pola od zivotnog minimuma u Nizozemskoj (sociala).
Evo, vidim da te zanimalo...

Ja sam radio u državnoj službi i otišao kod privatnika - razlog: plaća savjetnika u ministarstvu s magistarskim dodatkom nije prelazila 4.100 kn - pa živi s tim u Zagrebu.

Na fakultetu: plaća magistra znanosti je 4.400, doktora znanosti je 5.000, doktora docenta je 6000 a kao redovni profesor s katedrom bih imao nekih 8.000 kn (dakle 1.100 €), ali znaš koliko treba raditi za doći do katedre...

Vozač tramvaja u Zagrebu ima oko 5.500...

E, sad, ljudi kažu: pa radiš dodatno na veleučilištu, pa pišeš radove i sl., naravno može se - ali to znači da radiš 12 sati, trošiš godišnji za još koji članak i sl. i reci koliko bi imao neki nizozemski predavač koji bi radio na tri fakulteta, nakon posla na jednom vozio 2-3 sata da dođe na večernja predavanja u stručnu školu u drugom dijelu države, i onda za vrijeme godišnjeg još pisao radove?

Da ne spominjem liječnike. U Hrvatskoj - liječnik doktor znanosti primarijus koji radi recimo operacije na otvorenom srcu ima oko 9.000 kuna. Koliko ono ima Njemački, Nizozemski ili Američki liječnik takve kvalifikacije? Sigurno i kupuje stručnu literaturu sam jer mu bolnica nema para za takve "troškove"...

Da, da, plaće su jednake i vani je jednako teško... Ma zašto onda puno više ljude ide vani nego što dolazi u Hrvatsku?

Ali jedno se slažem - doći živjeti u Hrvatsku s nekom zapadnom mirovinom - e to je posao...

Da uvjete znanstvenog rada ovdje i vani i ne spominjem. Evo, pričali ljudi na PIK-u kako su morali iz Njemačke švercati kemikalije potrebne za eksperimente kod pisanja magisterija/doktorata. Srećom, društvenjak sam, ali meni knjige koštaju 100-200 dolara...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 13:57   #50
Quote:
nepta kaže:
da smo sređena i bogata zemlja nismo ali ovo ipak nije gulag
ko onda pitam vas kupuje te silne aute?
Sirotinja uglavnom. Ja sam imao zanimljiv pogled u državnoj službi - tajnice su vozile nove aute s kreditom na pola plaće, načelnice su se vozile u stojadinima.

To ti je karakteristika siromašne države.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 21:04   #51
ok, auti možda i jesu ali prodaja stanova?

mislim da se nikako ne može uspoređivati situacija znanstvenika i nekog iz privrede. u firmi u kojoj sam radila najviše krađa stručne literature su izvršili upravo znanstvenici i to samo zato jer nikako drugačije nisu mogli nabaviti novu literaturu. o zaposlenima u državnim firmama i tijelima uprave po sestri znam da im je plaća jad i bijeda ali ima ih ko kineza. nek smanje osoblje i stvore prostor za povećanje.

ima privatnih firmi koje nisu razvikane i na naslovnicama ali posluju sjajno. nedavno sam razgovarala sa jednim kolegom kojem klinci studiraju vani. on je pokrenuo firmu koju je isto tako mogao otvoriti i vani jer mu je žena strankinja, ali kaže da je sad trenutak da se ovdje zauzmu pozicije.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 22:23   #52
Quote:
nepta kaže:
[B]ok, auti možda i jesu ali prodaja stanova?
Što s prodajom stanova? Pa idu na kredit, imati stan je prva stvar potrebna za normalan život.

Quote:
mislim da se nikako ne može uspoređivati situacija znanstvenika i nekog iz privrede.
Zašto ne? I jedni i drugi nešto rade i dobivaju svoju plaću.

Quote:
o zaposlenima u državnim firmama i tijelima uprave po sestri znam da im je plaća jad i bijeda ali ima ih ko kineza. nek smanje osoblje i stvore prostor za povećanje.
Vidim da si poznavatelj. Molim te, navedi postotak zaposlenik u državnoj upravi u Hrvatskoj i u par drugih europskih država, zapadnih i tranzicijskih? Ako ne znaš - razlika je u nekoliko promila. Osim Francuske, gdje ih je puno više.

A državne firme su firme kao i druge. I plaće im nisu baš loše.

Quote:
ima privatnih firmi koje nisu razvikane i na naslovnicama ali posluju sjajno. nedavno sam razgovarala sa jednim kolegom kojem klinci studiraju vani. on je pokrenuo firmu koju je isto tako mogao otvoriti i vani jer mu je žena strankinja, ali kaže da je sad trenutak da se ovdje zauzmu pozicije.
U nekim djelatnostima da - u nekima ne. Za neke stvari treba imati kapital.

No i dalje imamo osnovni problem - em naši idu vani, em se dijasporaši slabo vraćaju. Čudno, mislim, ostaju radit za crkavicu u Njemačkoj, Nizozemskoj, SAD, Kanadi, umjesto da se vrate i uživaju u hrvatskom gospodarstvu, iznimno velikim ulaganjima u radnike i socijalna prava, te poslodavcima koji poštuju ugovore i radno vrijeme do maksimuma. Valjda su neinformirani?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 22:27   #53
Quote:
Denys kaže:
Ja znam da problema ima jer moja frendica koja je zivjela od turizma to vise ne moze. U roku od god. dana u susjedstvu su joj osvanula velebna zdanja u kojima je nocenje 5€.
Pa naravno da ne može. Punjenje hrvatskih turističkih kreveta ti je prosječno 45 dana, u Istri možda 60. Pa sad nađi mi jednu djelatnost osim droge i visoke prostitucije gdje se može živit od 45 dana rada godišnje.

Slovenci imaju punjenje nekih 120 dana. Valjda duža i ljepša obala.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 22:45   #54
kad već pitaš spomenut ću samo neke primjere:

elektroglasanje u saboru al i dalje plaćamo ljude koji broje

samo prebroji one zgradurine od FINE u kojima radi puno ljudi a platni promet vode banke

razdvojene službe mirovinskog i zdravstvenog osiguranja radi kojih trčkaramo ko budale od na primjer trpimirove do jukićeve

ima toga kolko voliš u praksi
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 22:59   #55
Quote:
nepta kaže:
[B]kad već pitaš spomenut ću samo neke primjere:

elektroglasanje u saboru al i dalje plaćamo ljude koji broje
Da, vidimo... Pet SSS djelatnika, to je nekih 55.000 kn godišnje brutto po svakome, dakle 275.000 kn, to je nekih 0,00034375% državnog proračuna. Ajde dobro za početak...

Naravno da se mogu napraviti uštede, ali onda dobiješ: potrebu za više VSS-a, bolju učinkovitost i jako puno ljudi na birou - a to niti jedna vlada ne voli. No, o upravi možemo govoriti na nekoj drugoj temi.

Quote:
samo prebroji one zgradurine od FINE u kojima radi puno ljudi a platni promet vode banke

razdvojene službe mirovinskog i zdravstvenog osiguranja radi kojih trčkaramo ko budale od na primjer trpimirove do jukićeve
Gore si govorila o tijelima uprave, ovdje govoriš o jednoj agenciji i dvama zavodima (javnim ustanovama) u kojima ne radi niti jedan jedini državni službenik. Slažem se da izvanproračunski fondovi troše jako puno love i danas rade jako malo toga. No, ovi gore ne uzimaju niti kune iz stavke za državne službenike ni državne službe, oni to nisu.

A nije fer pričati o jednome i onda kao argument navoditi nešto sasvim drugo...

No, zachatati ćemo temu - a to je: u Hrvatskoj se relativno slabije živi nego na Zapadu. Za isti rad se u prosječnoj zapadnoj državi dobije više love.

I nisu mi jasni ovi stavovi: "na zapadu rade cijeli dan". Ne znam NIKOGA tko ima plaću razine 1000 i više € u Hrvatskoj i tko ide u 16:00 doma, pa na piće s prijateljima. Nadprosječna plaća u nas se debelo debelo - odradi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 01:49   #56
Quote:
Denys kaže:
Pravila osobne higijene nemaju veze sa podcjenjivanjem.
U Nizozemskoj ljudi isto rade a ne smrde, Kako to?
Njihov standard je jedan od najjacih u EU mozes misliti gdje bi tek bili kad bi smrdili.


A mozes misliti kako bi se razvijala ova rasprava kada ti uporno ne bi potencirala potpuno nebitne detalje i interpretirala ih doslovno.



Ma nema problema, neka je smjestaj i 1 € ali moj komentar se odnosio na topic u kojem po nekima ne bi trebalo biti problema ako se ima par apartmana na moru.


Nije dovoljno reci kako imas ili netko ima apartmane na moru. Ako su ti apartmani shupe bez klime, tusha i veceja, sto kilometara daleko od mora onda jasno da nema biznisa s njima. Za takve je i jedan euro po danu previse. ALi i takvi trebaju postojati i imaju svoju publiku.

Ako imas pristojne apartmane s pristojnim namjestajem i na pristojnoj lokaciji, takav smjestaj mozes naplatiti puno vise od pet eura.


Ja znam da problema ima jer moja frendica koja je zivjela od turizma to vise ne moze. U roku od god. dana u susjedstvu su joj osvanula velebna zdanja u kojima je nocenje 5€.


Molim te, to je nekih osam dolara kanadskih ako se ne varam? Za to ne mozes ovdje kupiti ni kutiju cigareta a kamo li nociti. Vjerujem da je informacija koju koristis netocna. Nema hotela koji bi mogao raditi s takvim cijenama. Ako ima, onda ti "hoteli" vjerojatno izgledaju kao srediste grupe TNT.


Kad podmirim sve svoje troskove ostaje mi sasvim dovoljno za putovanja, restorane, novu garderobu i ostale blagodati normalnog i prosjecnog zivota. U Hr sa 1k mj. svega toga bi se morala odreci. Ne mlatim grdu lovu ali je mlatim za sebe a ne za gazdu, mozda je tu kljuc rjesenja .



Blago tebi. Znao sam.



Dobro je, vec sam shvatila da ti je u Kanadi lose ali zato ne moj biti uvjeren da nam je svima kao tebi.


Bojim se da nisi shvatila Denys, jer ja to nicime nisam naznacio, niti dao naslutiti. Pache, iako mi je u Kanadi prekrasno, ipak mislim da bi mi u Hrvatskoj bilo jos ljepse.


U ostalom i meni bi bilo na -30. Ma umrla bi.


E tu si sto posto u pravu. Koma...


Tako jasno da mi ne bi bilo ugodno slusati bliske osobe da rade za 3k kn mjesecno, da 2/3 oceva u Hr ne placa alimentaciju, stare ljude kod doktora koji kad poplacaju sve participacije ostanu na nuli itd. Sve me to ljuti i istodobno rastuzuje.


I ovo stoji, suosjecanja za manje sretne treba imati.


A kad budes jednog dana napravio djir po Hrvatskoj u autu od 100k napisi mi kakav ti je osjecaj gledati magistre u Yugu?


Daj boze da se to dogodi, javim ti se mam. Vis kak zemske odmah padaju na dobre aute. A ja sam mislio da je to tek urbana legenda.

Ali mala napomena: Nije dovoljno biti magistrom i ocekivati visoku placu. Da bi covjek dobio visoku placu, iznad diplome mora biti produktivan, ili krajnje jednostavno receno, zaraditi novac prvo firmi, pa gazdi, pa drzavi i onda tek sebi. TO je kruta realnost. Na zalost. Jer da se mene pita, ja bih svakome dao jednu carobnu svjetiljku kojom bi si mogli ostvariti sve snove. Ali zato se prica koja me je inspirirala na ovu izjavu zove bajkom.

XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 02:01   #57
Quote:
Vojky kaže:


No, zachatati ćemo temu - a to je: u Hrvatskoj se relativno slabije živi nego na Zapadu. Za isti rad se u prosječnoj zapadnoj državi dobije više love.


Apsolutno tocno. Ali u Hrvatskoj jos uvijek jedini bog nije dolar, euro a iskljuciva religija konzumerizam. Zato ovdje govorimo o tomu da sto je bolje a sto losije ne mozes utvrditi i definirati. Pitanje je sto tko preferira.

[B]
I isu mi jasni ovi stavovi: "na zapadu rade cijeli dan". Ne znam NIKOGA tko ima plaću razine 1000 i više € u Hrvatskoj i tko ide u 16:00 doma, pa na piće s prijateljima. Nadprosječna plaća u nas se debelo debelo - odradi. [B]

To je istina jer i ja sam za svoju placu radio kao crnac, imao manje novaca nego sada i tako dalje. No, nakon 14 satnog radnog dana ekipa se skupila, otisla u birtiju pored firme i svi lijeop zabrijali do sitnih sati da bi sutra ujutro opet dosli raditi kao crnci. Kuzite ljudi? Radi se al se i zivi.
Kao prednosti zivota u Hrvatskoj naveo bih neke detalje:

1. Nema tako uzasnog prometa. Zagrepcani misle da ima. Ali nema. Nema i tocka.

2. Ponekad mi treba jednako vremena doci do posla kao kada bih iz Zagreba isao do Splita. I isto toliko nazad.

3. Ak ne vjerujete, jedno jutro uzet cu digitalac sa sobom pa cu vam poslikat QEW ili 401.

3.1. Znam da vam na zivce ide kaj vam pilim s prometom. Ali provodite vi cetiri i vise sati u autu na putu do posla i s posla pa cu vas pitat...

4. Nista i nikamo ne mozes bez auta. Auto kosta. Osiguranje kosta. Znatno vise nego u Hrvatskoj. Koliko neki s dva mala prometna prekrsaja placaju za osiguranje, mnogi ne zarade u Hrvatskoj. A mora placati jer mu auto treba.

5. Nema prijatelja. Neki misle da ima. Ali nema. NITKO te je ejbe ni pet posto. Amerika.

6. Ima jos al mi se ne da pisati. Mislim da u mnogocemu, unatoc poteskocama Hrvatska jest pristojno mjesto za zivot.
Opcenito, mislim da je kvaliteta zivljenja veca kod nas nego u Kanadi. A pazite, ja volim Kanadu.

Zato bih se i volio vratiti.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 03:09   #58
XieX, kako samo laprdaš
necu se s tobom ni raspravljat, pa vrati se ovdje kad je tako dobro kad vidim samo kakve si sve razloge naveo protiv Canade jos vise zelim tamo, vidim da nije tamo lose.
s ovom temom sam gotov.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 04:19   #59
Quote:
Vojky kaže:

I nisu mi jasni ovi stavovi: "na zapadu rade cijeli dan". Ne znam NIKOGA tko ima plaću razine 1000 i više € u Hrvatskoj i tko ide u 16:00 doma, pa na piće s prijateljima. Nadprosječna plaća u nas se debelo debelo - odradi.
ja znam
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 04:36   #60
Quote:
papa štrumf kaže:
XieX, kako samo laprdaš

Strumfe, jebote, idi i uzivaj. Ne znam kako je u europskim zemljama, no, ovdje je tako. A ti, jer ne znas i mislis da je amerika ono sto vidis na TV mislis da ja laprdam. Zapravo, boli mene os ti ic ili neces. Ja nisam rekao da je losiji standard u Kanadi, nego da nije onak super kako ti to sebi zamisljas i kako ti je to tvoj frend opisal i kak vidis na filmu. Uostalom, ako odes, vidjet ces i sam.



necu se s tobom ni raspravljat, pa vrati se ovdje kad je tako dobro


Radim na tomu, hvala na pitanju.



kad vidim samo kakve si sve razloge naveo protiv Canade jos vise zelim tamo, vidim da nije tamo lose.
s ovom temom sam gotov.


Pa jeste vi ljudi tuljani ili koji vam je? Kaj vam se sve mora nacrtat?
Nisam naveo niti jedan razlog PROTIV Kanade. Kanada je moja zemlja, volim je i postujem. I poznajem malo bolje od tebe. Druga je stvar sto ti ne zelis vjerovati kada ti pokusavam objasniti kako jest.

Strumf, ja ti ipak zelim svaku srecu kad odes i nadam se da ces ostvariti svoj americki san (kanadski) :-).

No, mene jednostavno iritiraju ljudi koji bi se na svoje posrali i nista ne valja, a tudje im govno mirise. Takvih na zalost ima puno, i ja to jednostavno ne mogu shvatiti. Ono, ako ti je jebena Nizozemska ili Kanada bolja od Hrvatske, tad uzivaj, sve okej, al ne rise po Hrvatskoj. TO je cijela poanta mojega pisanja.

Covjece, u Hrvatskoj se napuhavaju i ne bi radili ovo i ne bi radili ono, te oni su intelektualci te oni su ovo te oni su ono, a tu bi guzicu dali za dolar koji Englez baci ispred njega. Ma vidjet ces...

Evo, da se ne uzrujavas, ja cu ti napisati ovako:

Dodji Strumfe u Kanadu, tu ti tece med i mlijeko, a novac lezi na cesti, ti se samo moras sagnuti i uzeti ga. Love ko blata, kad platis sve troskove, jos ce ti ostat i za putovanja, i za kurve, i za kockanje i za zajebanciju svakakvu. Super je. Ne moras ni radit puno, a ako si zavrsil faks u Hrvatskoj, tu ce se potrgat da ti daju posao, i to u dobrim firmama, a tupavi kanadski studenti, doktori, MBAs, racunovodje i ostali diletanti ce ti ustupiti svoje mjesto ustuknuvsi pred tvojom bljestavom pojavom. Jer TI si dosao iz Hrvatske, i dosao si osvojiti. Go for it. Sretan?


XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.