Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2005., 12:41   #1
zdrava prehrana

Recimo da sam ja covijek koji uziva u hrani, ali ni u kom slucaju toliko da ne moze odoliti necemu ponudzenom. Zašto bih odoljevao pitate se? Volim paziti na kilažu, a ujedno bih se volio i zdravo prehranjivati.

Za pocetak me zanima da li postoji neki on-line (tipa .org) sadrzaj koji predlaze nacin zdrave prehrane, sto jesti, u koje doba dana, odnosno koliko vremena prije spavanje itd, i sve vezano uz to. Mislim da bi bilo jako korisno imati sve takve informacije na jednom mjestu. Da li netko zna za nesto tako?
__________________
život je jedan
nardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 16:15   #2
neznam stvarno di bi apsolutno sve moga nac na jednom mistu. pliva ima dobre savjete, ali i miljun drugih stranica. jednostavno potrazi malo na netu.
zdrava prehrana je odlicna stvar za zdravlje, ali ja mislim da ako se ne kreces da to nije dovoljno. ako sta nades javi!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 18:47   #3
Prvo se odrekni industrijski proizvedene hrane, tj. smeća kaj se prodaje po dućanima i supermarketima.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 19:21   #4
budem

budem potrazio na netu. Sve informacije cu stavljati ovdje. Mozda nekom pomogne. Iako mislim da je to zadaca za ministarstvo zdravlja
__________________
život je jedan
nardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 19:33   #5


Dakle...

1. za one koji znaju engleski:
http://health.yahoo.com/centers/nutrition_and_food/

2. za one koji znaju hrvatski
http://hrana.com/

3. za one koji se bave sportom i znaju engleski
http://www.phonefitnesscoach.com/new...2001/01-08.htm


to je to za sada. Kad malo budem proucio mozda i napravim sazetak!
__________________
život je jedan
nardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 20:52   #6
Re: zdrava prehrana

Quote:
nardev kaže:
Za pocetak me zanima da li postoji neki on-line (tipa .org) sadrzaj koji predlaze nacin zdrave prehrane, sto jesti, u koje doba dana, odnosno koliko vremena prije spavanje itd, i sve vezano uz to. Mislim da bi bilo jako korisno imati sve takve informacije na jednom mjestu. Da li netko zna za nesto tako?
http://www.zoneperfect.com/site/content/index.asp
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 10:03   #7
Najzdravija prehrana je mediteranska, dakle dalmatinska. Puno blitve i sponjaka u maslinovom ulju, od mesa uglavnom riba zalivena maslinovim uljem, može koji put i pečeni janjak s ražnja s pamidorama u maslinovom ulju i pršuta uz zelene masline, paškog sira i slane srdele u maslinovom ulju i tako to samo neka je maslinova ulja.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 02:10   #8
Mediteranska u obican dan, a ne mediteranska u blagdane. Lakse s tim prsutom i paskim (masnim) sirom. to se jede na mrvice, ko zlato!

A covjek se najede crnog kruha, pomidora, blitve, biloga luka i kap uja.

I kisela mlika.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 10:23   #9
Quote:
Zavelim kaže:
... sponjaka...
sta je to?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:12   #10
Mislim da je stvar vrlo očita:

1. No junk food - od suhomesnatog, do grickalica, konzervi pa sve do slatkiša i ostalih gluposti
2. Birati bio hranu - uzgojenu bez pesticida i ostalih cida
3. Ulje - maslinovo i nerafinirano. U biti - svako ulje nek bude nerafinirano / hladno prešano
4. Nerafinirane bi trebale biti i sve ostale namirnice (šećer, brašno, riža...)
5. Preferirati sezonske namirnice
6. Jesti više lakših namirnica - bolje pile nego svinja i tako to
7. Puno ribe, povrća, voća...

I mislim da je to to...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:21   #11
Re: Re: zdrava prehrana

definitvno potpisujem

a da ti pogne u tome downloadaj ovo
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:25   #12
Quote:
Martinn kaže:
Prvo se odrekni industrijski proizvedene hrane, tj. smeća kaj se prodaje po dućanima i supermarketima.
da, ovo u idealnom slucaju. Nazalost ja ne zivim ni u idealnom drzavi ni u idealnom svijetu.
Maslinovo ulje je zdravo ali mi se cini da sad svi malo previse briju na njega. Ima i drugih vrsta ulja, koje su zdrave.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:28   #13
Quote:
dodouprolazu kaže:
da, ovo u idealnom slucaju. Nazalost ja ne zivim ni u idealnom drzavi ni u idealnom svijetu.
Maslinovo ulje je zdravo ali mi se cini da sad svi malo previse briju na njega. Ima i drugih vrsta ulja, koje su zdrave.
bademovo, sesamovo, kokosovo, suncokretovo
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 16:37   #14
Quote:
margarita kaže:
bademovo, sesamovo, kokosovo, suncokretovo
da, laneno, bucino itd. Ma ja kad sam vani uvijek nakupujem tih finih, hladno presanih ulja po delikatesnim ducanima, ima bolji izbor nego kod nas a i jeftinija su. Trosim bas na ulja vise love nego sto bi mnogi smatrali ekonomicnim ali kvalitetno ulje jest vazno za zdravu prehranu a ne ono 2 litre ulja na placu za 20 kuna.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 17:14   #15
Quote:
margarita kaže:
bademovo, sesamovo, kokosovo, suncokretovo
koliko znam, kokosovo ulje ima jako veliki postotak zasicenih kiselina. odnosno, ekvivalent je prakticki svinjskoj masti.

i sigurno je zdravije jesti putar nego margarin.
gurtna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 17:21   #16
Quote:
gurtna kaže:
koliko znam, kokosovo ulje ima jako veliki postotak zasicenih kiselina. odnosno, ekvivalent je prakticki svinjskoj masti.

i sigurno je zdravije jesti putar nego margarin.
hm nisam znala to za kokosovo - dobro da znam

nego kako koji margarin

ovdje sad imaju veliki izbor margarina od non-hydrogenated ulja i sa 60 - 75% manje masnoche
takvi su odobreni od Heart & Stroke Foundation

dakle od cardiologa
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 19:22   #17
ma postoje i neki margarini s patentiranim sastojkom koji navodno dokazano smanjuje kolesterol. al meni ipak ima vise smisla jesti manje rafiniranu hranu. i u kojoj se gustam.
uostalom, francuzi jedu vrlo mnogo masnoce pa opet imaju zdravija srca nego vecina nacija. mozda je sve to zbog crnog vina, a vrlo vjerojatno je razlog i u mnogo raznolikog povrca. i u tome sto jedu svjezu hranu, a ne poput nekih zapadnih zemalja hrpu ready made meals sa tko zna kakvim aditivima i hidrogeniziranim uljima.
gurtna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 19:27   #18
Quote:
gurtna kaže:
ma postoje i neki margarini s patentiranim sastojkom koji navodno dokazano smanjuje kolesterol. al meni ipak ima vise smisla jesti manje rafiniranu hranu. i u kojoj se gustam.
uostalom, francuzi jedu vrlo mnogo masnoce pa opet imaju zdravija srca nego vecina nacija. mozda je sve to zbog crnog vina, a vrlo vjerojatno je razlog i u mnogo raznolikog povrca. i u tome sto jedu svjezu hranu, a ne poput nekih zapadnih zemalja hrpu ready made meals sa tko zna kakvim aditivima i hidrogeniziranim uljima.
francuska kuhinja je najblizha prehrani u zoni

pogle samo njihove recepte

drugo - i svinjska mast je prirodna i nerafinirana pa danas svi znamo da nije dobra za srce i krvotok

nije sve shto je prirodno automatski bolje od necheg preradjenog - da je danas bi mi zivjeli krache a ne duzhe nego nashi pradjedovi

nemojmo zaboraviti da se biotehnologija usavrshava iz dana u dan i da pored rizika ima i veliki broj dobrih stvari koje pruzha
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 11:15   #19
Samo je maslinovo ulje zdravo i samo je maslinovo ulje ukusno i maslina je sveta biljka još od davnina.

ŽIVILA MASLINA !!!


A sponjak je špinat.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 11:39   #20
Quote:
margarita kaže:
francuska kuhinja je najblizha prehrani u zoni
nemoj mi se uvrijediti molim te, samo primjecujem...jesi se uhvatila propovjedanja oko zone, ko jehovin svijedok
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.