Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 11:53   #61
d2267 nisi baš u pravu, za tih 50 m2 će mu bit i previše taj kamin. U ranijim postovima možete vidjeti izmjenjivač topline koji je uradi sam varijanta. Plamen ga oplahuje, ja imam kuću od 125 m2 i uspješno ju grijem, kad je ispod minus 10 onda uključujem i peć iz kotlovnice. Dobra drva, istina netko mora svaki 4-5 sati natrpat drva, al to bar nije teško jel uvijek je netko doma. Vatra mi se negasi 24 sata i nemam gubitaka temperature, izolacija dosta dobra i toplina je prisutna izuzetno ugodno. Inače trošim od 15-20 metara drva. SALE SITNI- kamini nisu bacanje novaca, al mislim da je za toliki prostor ipak poreban nešto jači izvor temperature, inače loženje svaki sat i po. Pogledaj ranije postove - grijanje na drva.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 08:55   #62
Ljudi,

da vidimo vaša mišljenja, koji kamin za centralno kupiti ?

Površina kuće 100 m2 , potrebno grijati preko radijatora dnevni boravak, dvije

kupaone, i 3 sobe.
Mav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 09:51   #63
Pozdrav,

da li ime netko iskustva sa kaljevim pećima proizvođaća Dva kralja iz Srbije ? Kvaliteta izrade, dugotrajnost i slično ?

Hvala

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 08:39   #64
Trenutno u kući imam kamin na drva i grije savršeno , čak i previše, ali samo prostoriju gdje se nalazi, dok ostatak kuće (320m2) grijem preko centralnog grijanja na plin.
Pošto više od pola topline od izgaranja u kaminu odlazi u dimnjak i van,došao sam na ideju da idem u rekonstrukciju kamina, tj. izgradnju novog sa kotlom i priključivanjem istog na sustav centralnog grijanja.
E sad troškovi izgradnje i spajanja su oko 30 000 kuna (novi kamin,i cijevi, pumpe , termostat...)(+-tisući dvije).
Procjena izvođaća je da će za kompletno grijanje kuće ipak biti potrebno dogrijavat plinom,naravno manje nego sad
Što mislite isplati li se ići u takav zahvat.
Denno is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 19:05   #65
JA KUPIO SPECTRA R.BOSCH KAMIN ALI ZA SAMO 2-3 SATA LOZENJA STAKLO KROZ KOJE BI TREBAO
ZIMI GLEDATI VATRU ZAČAĐAVI SE. KAMIN KOSTA 12.000KN !!!! + SVA OSTALA INSTALACIJA. DIMNJAK
POSEBNO OD INOXA. TROSAK SISTEMA CCA 50.000KN A U DNEVNOJ SOBI ČAĐA. TRAŽIM NEKOG KORIS-
NIKA SPECTRE KOJI JE ZADOVOLJAN .
SOLARPLIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 23:35   #66
Quote:
SOLARPLIN kaže: Pogledaj post
JA KUPIO SPECTRA R.BOSCH KAMIN ALI ZA SAMO 2-3 SATA LOZENJA STAKLO KROZ KOJE BI TREBAO
ZIMI GLEDATI VATRU ZAČAĐAVI SE. KAMIN KOSTA 12.000KN !!!! + SVA OSTALA INSTALACIJA. DIMNJAK
POSEBNO OD INOXA. TROSAK SISTEMA CCA 50.000KN A U DNEVNOJ SOBI ČAĐA. TRAŽIM NEKOG KORIS-
NIKA SPECTRE KOJI JE ZADOVOLJAN .

Evo ja sam ponosni i zadovoljini vlasnik SPECTRE.E sad imas više modela odnosno proizvođače.Ja imam SPECTRu koju zadi Krakti iz Poljske.Imam dovod svježeg zraka 160mm te akumulaciski spremnik 2x1000l.(u sistemu je sa pirolitičkim kotlom).Originalni kamin sa suhim drvima kod gorenja začađi staklo malo sastrane.Čistim ga u jurtro.
Malo sam isprobaval sa šamotnom oblogom,te su rezultati više nego zadovoljavajuči.Pogotovo kad sam ložište dignuo cca 8 cm,staklo je bilo potpuno čisto.
tekiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 18:06   #67
pitanje za tekiga

Quote:
tekiga kaže: Pogledaj post
Evo ja sam ponosni i zadovoljini vlasnik SPECTRE.E sad imas više modela odnosno proizvođače.Ja imam SPECTRu koju zadi Krakti iz Poljske.Imam dovod svježeg zraka 160mm te akumulaciski spremnik 2x1000l.(u sistemu je sa pirolitičkim kotlom).Originalni kamin sa suhim drvima kod gorenja začađi staklo malo sastrane.Čistim ga u jurtro.
Malo sam isprobaval sa šamotnom oblogom,te su rezultati više nego zadovoljavajuči.Pogotovo kad sam ložište dignuo cca 8 cm,staklo je bilo potpuno čisto.
Bok..
Moze li malo detaljnije oko tog šamota? Ako imas vremena. Mozemo li izmjeniti fotografije uređaja?
SOLARPLIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 11:23   #68
Imam kamin plamen Franklin, i u jega sam ugradio cijevi promjera 48mm koje prate boćne stranice te leđa kamina i formiraju jednu vrstu spirale, ukupna zapremina tih cijevi ( kotla ) je cca 8 litara vode. Sve spojeno na sustav centralnog grijanja ( pumpa, sig ventil, ekspanziona i dr. ), 120 rebara solarovih radijatora + ljestve u kupaonici. Pre, pre, zadovoljan, sa istom kolićinom drva kojom sam ložio kamin ranije i grijao boravak, hodnik i jedan dio sobe, sada grijem cijelu kuću, a ponekad moram i smanjivati termo regulatore na radijatorima jer je u sobama pre vruće. Površina kuće mi je cca 140 kvadrata u jednoj etaži. Pozdrav!
renchi100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 13:00   #69
Quote:
renchi100 kaže: Pogledaj post
Imam kamin plamen Franklin, i u jega sam ugradio cijevi promjera 48mm koje prate boćne stranice te leđa kamina i formiraju jednu vrstu spirale, ukupna zapremina tih cijevi ( kotla ) je cca 8 litara vode. Sve spojeno na sustav centralnog grijanja ( pumpa, sig ventil, ekspanziona i dr. ), 120 rebara solarovih radijatora + ljestve u kupaonici. Pre, pre, zadovoljan, sa istom kolićinom drva kojom sam ložio kamin ranije i grijao boravak, hodnik i jedan dio sobe, sada grijem cijelu kuću, a ponekad moram i smanjivati termo regulatore na radijatorima jer je u sobama pre vruće. Površina kuće mi je cca 140 kvadrata u jednoj etaži. Pozdrav!
Može slikice?
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:33   #70
I ja planiram nesto slicno svaki savjet dobro dosao

Quote:
renchi100 kaže: Pogledaj post
Imam kamin plamen Franklin, i u jega sam ugradio cijevi promjera 48mm koje prate boćne stranice te leđa kamina i formiraju jednu vrstu spirale, ukupna zapremina tih cijevi ( kotla ) je cca 8 litara vode. Sve spojeno na sustav centralnog grijanja ( pumpa, sig ventil, ekspanziona i dr. ), 120 rebara solarovih radijatora + ljestve u kupaonici. Pre, pre, zadovoljan, sa istom kolićinom drva kojom sam ložio kamin ranije i grijao boravak, hodnik i jedan dio sobe, sada grijem cijelu kuću, a ponekad moram i smanjivati termo regulatore na radijatorima jer je u sobama pre vruće. Površina kuće mi je cca 140 kvadrata u jednoj etaži. Pozdrav!
a
slugagada is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 17:02   #71
Imam novu kaljevu pec u hodniku kuce koja je spojena na centralno grijanje. U kotlovnici imam pec na loz ulje. Kada grijem kucu/radijatore na keljevu pec ugrie mi se i pec u kotlovnici. Kroz nju znaci prolazi vruca voda koju ugrije kaljeva pec. Dali je to normalno ili majstor nije nesta dobro napravio?

Bio bi ti zahvalan na nekoj informaciji.
gideon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 08:57   #72
Quote:
gideon kaže: Pogledaj post
Imam novu kaljevu pec u hodniku kuce koja je spojena na centralno grijanje. U kotlovnici imam pec na loz ulje. Kada grijem kucu/radijatore na keljevu pec ugrie mi se i pec u kotlovnici. Kroz nju znaci prolazi vruca voda koju ugrije kaljeva pec. Dali je to normalno ili majstor nije nesta dobro napravio? Bio bi ti zahvalan na nekoj informaciji.
Pola sela bu reklo da to ni dobro, a druga polovica da je!
Vjerojatno ima neki ventil na polaznom ili povratnom vodu na kotlu ili pumpi.
ZATVORI SAMO JEDNOG!
Ako ne - spriječi propuh u kotlu na ložu, da ne hladi kotao preko dimnjaka.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 16:35   #73
Jos jedno pitanje:
Ako se kaljeva pec ne lozi, preko termostate se automacki pali pec na loz ulje u kotlovnici. Ako zatvorim koji ventil dali moze tu doci do problema? Ili bi tu trebalo ugraditi nepovratni ventil?
gideon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 19:38   #74
Quote:
gideon kaže: Pogledaj post
Jos jedno pitanje:
Ako se kaljeva pec ne lozi, preko termostate se automacki pali pec na loz ulje u kotlovnici. Ako zatvorim koji ventil dali moze tu doci do problema? Ili bi tu trebalo ugraditi nepovratni ventil?
Ne možemo odgovoriti jer ne znamo kako je sve to spojeno!
Inače, ako ručno zatvoriš ventil dok radi kaljeva, a da se ne grije kotao na ložu - tko će ga otvoriti?
Koji termostat pali ložu, onaj na kotlu ili neki drugi? Ako je onaj na kotlu čim nestane cirkulacije preko kotla isti odmah starta jer njegovo osjetilo reagira.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 18:42   #75
Quote:
renchi100 kaže: Pogledaj post
Imam kamin plamen Franklin, i u jega sam ugradio cijevi promjera 48mm koje prate boćne stranice te leđa kamina i formiraju jednu vrstu spirale, ukupna zapremina tih cijevi ( kotla ) je cca 8 litara vode. Sve spojeno na sustav centralnog grijanja ( pumpa, sig ventil, ekspanziona i dr. ), 120 rebara solarovih radijatora + ljestve u kupaonici. Pre, pre, zadovoljan, sa istom kolićinom drva kojom sam ložio kamin ranije i grijao boravak, hodnik i jedan dio sobe, sada grijem cijelu kuću, a ponekad moram i smanjivati termo regulatore na radijatorima jer je u sobama pre vruće. Površina kuće mi je cca 140 kvadrata u jednoj etaži. Pozdrav!
Može slike? Možda neki kontakt telefon? Takođe imam kamin plamen Franklin, kuća mi je 90 m2 u jednoj etaži. U nekim djelovima kuće nam je hladnije, pa bih isto kao i vi spojio prerađeni Franklin na postojeći sustav centralnog grijanja koji je sada na plin (kombi bojler). Zanima me od kakvih cijevi (bakar? rosfrei?)ste radili kotao koji ste ugradili u peć, i tko vam je to radio?
branne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 21:37   #76
Thumbs up Kamin Franklin

Quote:
branne kaže: Pogledaj post
Može slike? Možda neki kontakt telefon? Takođe imam kamin plamen Franklin, kuća mi je 90 m2 u jednoj etaži. U nekim djelovima kuće nam je hladnije, pa bih isto kao i vi spojio prerađeni Franklin na postojeći sustav centralnog grijanja koji je sada na plin (kombi bojler). Zanima me od kakvih cijevi (bakar? rosfrei?)ste radili kotao koji ste ugradili u peć, i tko vam je to radio?
Ja sam isto uradio samo što nisam stavio cevi nego napravio posudu od lima debelog 4 mm koja se proteže na zadnji deo kamina i malo odozgo , volumen posude je okolo 11 l iz nje izlale dve debelostenaste cevi od 1" i sve to povezano na postoeće centralno grejanje , prvi sprat kuće od okolo 75 m2 se zagreva od samoga kamina a gornji sprat iste kvadrature se zagreva od radijatora , pumpu uopšte i ne uključujem jer si vruća voda po zakunu fizike sama ide gore po radijatorima . Od svega ovoga sam prezadovoljan, kod kamina nije se ništa promenilo u pogledu zagrevanja prostorija i sa istom količinom drva zagrevam i gornj sprat u drugim sobama na prizemju kad želim zagrevati moram ukljuciti pumpu. prije sam se grejao na naftu i to je bilo katastrofa potrošim od 1500 do 2000 litre nafte i to je štedim i nisam se opustio da se zgrejem ko čovek , a sad mislim da neću potrošiti više od 6 do 7 m3 drva kombiniram akaciju i buku . imao sam problem kamin potroši zrak iz prostorije i ga izbaci preko dimnjaka tako ohladi prostoriju i pluš prostorija ostane bez svežok zraka zato sam zrak za kamin doveo iz vani, ustvari iz podruma . prezadovoljan, 4 puta evtinije a duplo toplije
DELUKS TOURS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:56   #77
Danas u jednom restoranu u mojoj blizini naidem na kamin plamen tena s ugradenim kotlom...
Fascinirana kaminom:-)
Pec stvarno lijepo grije, ne dimi..
Kotao je u peci izrazen od cijevi povezanih u spiralu, iza peci sam uspjela vidjeti pumpu malu i sat kak se zove za temp...
Ekspanzionu nisam vidjela:-/
Sa strane je ups s akumulatorom u slucaju nestanka struje..
Dimnjak imaju direkt spojen ravno van, visine cca 6m-limeni..
I sve to tako lijepo funkcionir:-)
Nadam se da ce i kod mene :-)
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 09:31   #78
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
I sve to tako lijepo funkcionir:-)
Nadam se da ce i kod mene :-)
Pa ostaje Tvoj UPS - muž!
Makar nisam siguran u to jer smrdiš po češnjaku!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:30   #79
Pozdrav!

Pročitavši ovu temu, svi uglavnom pričaju o dimenzioniranju kotla/cijevi koje prolaze kroz peć.

Mene zanima kako spriječavate da voda ne proključa? Recimo da u dnevnoj sobi ložim kamin, i na njega spojim cijevi ili kotao, kak već treba.

I tak, ja ložim da mi u dnevnoj bude ugodno toplo, a kako se regulira dalje protok vode?

Kužim ja da je tu pumpa i da ona, preko termostata, kad se voda zagrije, potjera vodu u krug.

E sad, šta ako voda cirkulira, ali svejedno se brže grije, nego se uspije u ostalim sobama ohladiti?

Može li netko laički objasniti princip takvog grijanja, i koliko je to sigurno?

I kako se takav sistem može povezati/spojiti s sistemom postojećeg plinskog centralnog?

Puno pitanja - taman za jedan elaborat
ZdravacVZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:52   #80
ZdravacVZ
Mene zanima kako spriječavate da voda ne proključa? Recimo da u dnevnoj sobi ložim kamin, i na njega spojim cijevi ili kotao, kak već treba.
Ako ti radi cirkulaciona pumpa i imaš protok, onda ne može doći do kuhanja jer količina drva u ložištu je pre mala za nešto takvog.

I tak, ja ložim da mi u dnevnoj bude ugodno toplo, a kako se regulira dalje protok vode?
Otvoriš sve ventile i prigušnice na radijatorima. Tamo gdje je pretoplo pritvaraš prigušnicu ili ventil.

E sad, šta ako voda cirkulira, ali svejedno se brže grije, nego se uspije u ostalim sobama ohladiti?
Ne trebaš se bojati, u takvim pećima nema dovoljno drva (ono prvo), ali nemoj pretjerivati sa nemilosrdnim trpanjem. Kad jedna tura izgori na žar stavljaj drugu turu drva.

Može li netko laički objasniti princip takvog grijanja, i koliko je to sigurno?
O kojoj sigurnosti želiš znati?

I kako se takav sistem može povezati/spojiti s sistemom postojećeg plinskog centralnog?
Može se spojiti! Samo se treba definirati ručno prebacivanje ili automatsko!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.