Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2014., 18:02   #1
Bezuvjetna Ljubav

Često u duhovnosti čujem za bezuvjetnu ljubav. Nisam siguran da sam točno shvatio šta to znači. U stanju sam bezuvjetno prihvatiti ljude oko sebe, kad ih vidim i reći onaj je takav kakav je, ne može biti drugačiji jer je to tako i tako itd.. Ili ga pogledam srcem i vidim nevinost u njemu. A šta se tiće ljubavi u vezi npr. ili između ljudi, kako možemo tu tumačiti bezuvjetnu ljubav? Koja su vaša mišljenja na tu temu? Da li postoje granice u ljubavi prema drugome. Ne možeš npr. reći, on me tuće ali nema veze, ja ga bezuvjetno volim i to prihvaćam, jer je ljubav najveća ..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 21:46   #2
Napravi dijete pa ćeš znati što je bezuvjetna ljubav
Ciao is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 22:38   #3
Quote:
Ciao kaže: Pogledaj post
Napravi dijete pa ćeš znati što je bezuvjetna ljubav
Netocno. Postoji uvjet.

Ne postoji bezuvjetna ljubav. Obican BS u lijepom pakiranju.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 01:43   #4
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Netocno. Postoji uvjet.

Ne postoji bezuvjetna ljubav. Obican BS u lijepom pakiranju.
Svakako da postoji, probaj je doživeti kao objekt umesto misliti.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 23:35   #5
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Svakako da postoji, probaj je doživeti kao objekt umesto misliti.
Doživjeti bezuvjetnu ljubav kao objekt? Zar to nije mišljenje? Zašto ne bi bila subjekt? Kako tvoja ljubav može biti bezuvjetna ako ti za istu treba objekt?
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:38   #6
Quote:
duhovnjakinja kaže: Pogledaj post
Doživjeti bezuvjetnu ljubav kao objekt? Zar to nije mišljenje? Zašto ne bi bila subjekt? Kako tvoja ljubav može biti bezuvjetna ako ti za istu treba objekt?
Ovo je bila samo mala preporuka u odnosu na to da osoba ipak se usredsređuje direktno na ograničen subjekt iz njene okoline npr na sopstveno dete, i ne govorim da je to dobro niti loše, svakako nije loše, ali u ovom kontekstu je to fokus na doživljaj prema jednom ograničenom subjektu koji, iako postoji kao stvaran i za koga se vezuju snažne emocije (prirodno) on u nama postoji kao nešto što za sobom povlači različite impresije unutar nas: od prijatnih kao radosti, ljubavi do neprijatnih i degradirajućih, straha, frustracije, anksioznosti etc etc premda je odnos zasnovan na pozitivnom stavu, biološkoj i psihološkoj povezanosti - što je zapravo prilično ograničavanje u odnosu na ono što predstavlja Put ka oslobađanju prema osobinama koji ne čine razliku u percipiranju života kao jednog i nepodeljenog, svakako, čime se prevazilaze sve podele, ali i jasnije percpirianje onoga što je naša imaginacija (ljudska imaginacija: ideje, fikcija, norme, konvencije) i onoga što je kreacija po sebi (priroda u svim svojim slojevima i prelazima kao celovitost).

U tom kontekstu spominjem "objekt" u smislu nečega neodređenog formom, neodređenog kategorijom i u pravcu koji je neograničan, beskrajan, bezvremeni iako to nije podučje uma niti misli - i u onom smislu koliko je to moguće pri meditiranju na isti, čime se sadržaj uma prilično razuđuje - sam doživljaj koji se eventualno može dostići i takođe eventualno evocirati svakodnevno jeste nešto što je oslobađajuće, balansirajuće, a sam doživljaja ljubavi svakako ne predstavlja nešto što nužno proizilazi iz bilo čega već je to jedan sklad emocija, misli i energije, stanje koje se dostiže i koje se svakako deli sa svakom kategorijom uma koju mi određujemo kao "subjekt ili objekt" i koji u našoj percepciji ima određeno mesto, relaciju itd (kamen, drvo, čovek, priroda, kosmos).

Kao što sam spomenuo kasnije u postovima - osećaj takve bezuslovnosti je ipak samo bljesak ili sačinjen od bljeskova u mom iskustvu, ne predstavlja nikakvo iskustvo potpunog oslobođenja tog stanja - jer to je cilj koji nisam postigao.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 09:56   #7
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Netocno. Postoji uvjet.

Ne postoji bezuvjetna ljubav. Obican BS u lijepom pakiranju.
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Svakako da postoji, probaj je doživeti kao objekt umesto misliti.
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bezuvjetna ljubav je dozivljavanje bozanskog u sebi i drugima.
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Poserem vam se na ovakve pizdarije.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 02:03   #8
Bezuvjetna ljubav je dozivljavanje bozanskog u sebi i drugima.
Sto ne znaci da ces se prakticno ponasati kao budala, jer bi to upravo bilo u suprotnosti sa tim dozivljajem.
Dakle bezuvjetna ljubav itekako zna da postoje uvjeti i ona ih jasno postavlja.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 02:22   #9
Poserem vam se na ovakve pizdarije.
__________________
"Truth is like poetry. And most people fucking hate poetry." - Overheard at a Washington, D.C. bar
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 02:37   #10
Bezuvjetna ljubav je ljubav boga prema covjeku i nikako drugacije. E sad postoji li bog ili me, mislim da ovdje i nije bitno za ovu temu, ali ako ne postoji, onda ne postoji niti agape. Roditeljska ljubav je uvjetovana, u to se lako mozes uvjeriti kada pogledas oko sebe. Eros da i ne govorim. Danas za nekom zenom/muskarcem mozes biti totalno lud/a, nakon nekog vremena ti se recimo ogadi. Eto to je moje misljenje, rado cu procitati i neko suprotno.
Big Gogovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 11:09   #11
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Poserem vam se na ovakve pizdarije.
Jasno je to.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 12:05   #12
b

da bi ljudsko biće saznalo što je to bezuvjetna ljubav prvo mora osjetit šta je to uvijet... nema čovjeka na svijetu koji kroz svoje odrastanje nije osjetio šta to znači biti uvjetovan.. to nije samo mentalna konstrukcija i to se ne može samo umom razumijeti.. potrebna je predaja..
bezuvjetna ljubav je jedan dugačak proces, često jako nelagodan, koji se razvija kroz osobno iskustvo, jer kako drugačije možeš spoznati ako ne kroz sebe..
nelagodan je upravo zbog čvrstih uvjeta koji čovjek drži (nesvijesno) u sebi..
svaki čovjek na ovom svijetu u svojem djetinstvu je prošao kroz neki oblik traume..
to nije nikakva optužba nego tegobna istina, svi smo mi trebali u jednom trenutku okrenut ledja sebi (tj svome dječjem ja) da bi uspješno prihvatili ulogu u društvu..
nažalost nismo proživjeli svoja traumatična iskustva da kraja, nego smo ih duboko zakopali i pustili negdje daleko u djetinstvu..
neravnoteža koju čovjek osječa u odrasloj dobi večinom je samo odjek tih traumatičnih iskustava iz djetinstva.. čovjek je jednostavno programiran to doživljavat ispočetka..
i koji je lijek tu?
potrebna je volja, puno puno volje, iskrenosti i dosljednosti, ako je čovjek spreman uviditi da je neravnoteža kroz koju prolazi sada samo odjek nerazriješenih tegobnih emocionalnih iskustava iz djetinstva tada se može početi baviti sobom..
to nije lako jer za to moraš bit spreman postat ono što jesi..
nije lako jer moraš biti spreman osjetiti ono što si cijeli život potiskivao u sebi..
nije lako al je isplatljivo..
isplatljivo je jer čovjek tada odgovore pronalazi u sebi..
tada prestaje opčinjenost drugim ljudskim bićima..
nema više vođe koji se nalazi izvan tebe, sve je u tebi..
bio sam teški ovisnik o marihuani, amfetaminima, cigarama, nočnom životu, alkoholu, sexu, lošem društvu uglavnom svemu što me uništavalo..
uništavalo me jer nisam poštovao sebe, bježao sam od sebe što dalje..
dok se opet nisam susreo sa djetetom u sebi i polako se opet približio njemu.. trudim se kolko mogu, pružit mu ljubav, mazit ga i pazit, posljedice dolaze same od sebe..
sad sam radostan, još uvijek pušim cigare, pola kutije dnevno ne više 2 3 kutije, radostan sam jer kolko god život nije lagan uvijek ostaje prostora posvetit se najdragocijenijem što čovjek nosi u sebi tj svom dječijem ja..
netreba mi crkva ili bilo kakva organizacija, netreba mi nikakav duhovni vođa, sakrament, guru ili bilo što da bi osjetio božiju prisutnost u svemu..
ako ja to pišem znači da je takvo iskustvo svijeta dostupno baš svakome, bez iznimaka..
opusteni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 12:11   #13
b

da bi ljudsko biće saznalo što je to bezuvjetna ljubav prvo mora osjetit šta je to uvijet... nema čovjeka na svijetu koji kroz svoje odrastanje nije osjetio šta to znači biti uvjetovan.. to nije samo mentalna konstrukcija i to se ne može samo umom razumijeti.. potrebna je predaja..
bezuvjetna ljubav je jedan dugačak proces, često jako nelagodan, koji se razvija kroz osobno iskustvo, jer kako drugačije možeš spoznati ako ne kroz sebe..
nelagodan je upravo zbog čvrstih uvjeta koji čovjek drži (nesvijesno) u sebi..
svaki čovjek na ovom svijetu u svojem djetinstvu je prošao kroz neki oblik traume..
to nije nikakva optužba nego tegobna istina, svi smo mi trebali u jednom trenutku okrenut ledja sebi (tj svome dječjem ja) da bi uspješno prihvatili ulogu u društvu..
nažalost nismo proživjeli svoja traumatična iskustva da kraja, nego smo ih duboko zakopali i pustili negdje daleko u djetinstvu..
neravnoteža koju čovjek osječa u odrasloj dobi večinom je samo odjek tih traumatičnih iskustava iz djetinstva.. čovjek je jednostavno programiran to doživljavat ispočetka..
i koji je lijek tu?
potrebna je volja, puno puno volje, iskrenosti i dosljednosti, ako je čovjek spreman uviditi da je neravnoteža kroz koju prolazi sada samo odjek nerazriješenih tegobnih emocionalnih iskustava iz djetinstva tada se može početi baviti sobom..
to nije lako jer za to moraš bit spreman postat ono što jesi..
nije lako jer moraš biti spreman osjetiti ono što si cijeli život potiskivao u sebi..
nije lako al je isplatljivo..
isplatljivo je jer čovjek tada odgovore pronalazi u sebi..
tada prestaje opčinjenost drugim ljudskim bićima..
nema više vođe koji se nalazi izvan tebe, sve je u tebi..
bio sam teški ovisnik o marihuani, amfetaminima, cigarama, nočnom životu, alkoholu, sexu, lošem društvu uglavnom svemu što me uništavalo..
uništavalo me jer nisam poštovao sebe, bježao sam od sebe što dalje..
dok se opet nisam susreo sa djetetom u sebi i polako se opet približio njemu.. trudim se kolko mogu, pružit mu ljubav, mazit ga i pazit, posljedice dolaze same od sebe..
sad sam radostan, još uvijek pušim cigare, pola kutije dnevno ne više 2 3 kutije, radostan sam jer kolko god život nije lagan uvijek ostaje prostora posvetit se najdragocijenijem što čovjek nosi u sebi tj svom dječijem ja..
netreba mi crkva ili bilo kakva organizacija, netreba mi nikakav duhovni vođa, sakrament, guru ili bilo što da bi osjetio božiju prisutnost u svemu..
ako ja to pišem znači da je takvo iskustvo svijeta dostupno baš svakome, bez iznimaka..
opusteni123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 13:40   #14
bezuvjetno volim samo svoje dijete
ostale volim, al s uvjetom da vole i oni mene
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 16:59   #15
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Poserem vam se na ovakve pizdarije.
slažem se, o kakvim se sve glupostima raspravlja na ovom forumu...
Ciao is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 17:04   #16
Quote:
Ciao kaže: Pogledaj post
slažem se, o kakvim se sve glupostima raspravlja na ovom forumu...
To vam je isto kao među youtube komentarima.
Brate, ako ti se nešto ne gleda (ne čita), niko te ne bije po ušima da gubiš vreme. Širok je svemir.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 18:46   #17
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bezuvjetna ljubav je dozivljavanje bozanskog u sebi i drugima.
:
..sebe se ne ljubi..sobom se ljubi...
Angela1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 20:25   #18
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bezuvjetna ljubav je dozivljavanje bozanskog u sebi i drugima.

Quote:
Angela1990 kaže: Pogledaj post
..sebe se ne ljubi..sobom se ljubi...
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 20:51   #19
Quote:
Angela1990 kaže: Pogledaj post
..sebe se ne ljubi..sobom se ljubi...
ljubav je kad voliš sebe a sebe voli tebe...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 20:58   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
ljubav je kad voliš sebe a sebe voli tebe...
nije pošteno..cijelu neć će mi ova rečenica razbijati glavu !
Angela1990 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.