Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2017., 19:32   #461
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Mi smo taj okret podijelili na 24 sata, mogli smo ga podijeliti na dva sata, na 10 sati, na bilo kako. Nismo ga uopće morali podijeliti. To je društveni dogovor kako ćemo ga podijeliti. Podijelili smo ga radi koordinacije društva u cjelini. Zato ne postoji prirodno vrijeme, i zimsko i ljetno računanje su posljedica dogovora.
Desecima tisuća godina ljudi su svoj život prilagođavali dnevnoj svjetlosti, a ne fiktivnoj podjeli dana na 24 sata. Jer nisu morali biti na autobusnoj stanici u 7 da bi došli na posao u 8. Ali su znali što od zore do sumraka moraju napraviti. Ta zora i taj sumrak kako vidimo nisu u isto vrijeme tijekom godine, ali milijuni ljudi kojima posao ne omogućuje prilagodbu nemaju mogućnost izbora, njima je posao od 8-16. Tako će mu u neko doba godina posao završiti tik prije mraka, nekad će mu još ostati sati dnevnog svjetla da odvede djecu u šetnju, nekad će na posao putovati po mrklom mraku, a nekad će već biti dan.
Dakle, ako hoćeš prirodno trebaš ukinuti ikakvo računanje vremena.
Samo onda je teško organizirati i koordinirati zajednicu.
Zato je ljetno/zimsko računanje kakva takva prilagodba promjeni dnevnog svjetla, a to čovječanstvo radi od svog početka-prilagođuje svoje aktivnosti dnevnom svjetlu. To je prirodno.
Pa ne bas

Jer pazi, dali se moze negirati fizika? Mjerna jedinica za vrijeme, u zapadnom svijetu je sekunda. 60 sekundi je minuta itd... izmjeri se koliko traje dan, 24 sata. Kako mislis funkcionirati ako ukines mjerne jedinice, ili mozda fiziku? Ne razumijem te. Svijet ne moze bez znanosti funkcionirati. Pa sta je prirodno vise od toga? Ostalo su dogme, 'religije'.

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_of_time
WCPatka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:40   #462
Quote:
WCPatka kaže: Pogledaj post
Pa ne bas

Jer pazi, dali se moze negirati fizika? Mjerna jedinica za vrijeme, u zapadnom svijetu je sekunda. 60 sekundi je minuta itd... izmjeri se koliko traje dan, 24 sata. Kako mislis funkcionirati ako ukines mjerne jedinice, ili mozda fiziku? Ne razumijem te. Svijet ne moze bez znanosti funkcionirati. Pa sta je prirodno vise od toga? Ostalo su dogme, 'religije'.

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_of_time
Život na Zemlji uključivo čovjeka daleko duže funkcionira bez podjela dana na 24 sata nego sa njom. Ta podjela je samo društveni dogovor, može biti drugačija i ne mora je uopće biti. Ona postoji samo za potrebe koordinacije složenog društva. Da bi bila uspješna svaki pojedinac mora znati kakav je dogovor inače neće doći na posao na vrijeme ili se neće uspjeti susresti s nekim. To je sve stvar dogovora, a ne fizike. Nije fizika podijelila okret Zemlje na 24 sata nego ljudi. Mjerne jedinice su ljudski konstrukt.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 00:25   #463
Ovaj link koji sam ti dao, prouci pliz.
WCPatka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 09:23   #464
Jedno rješenje je stalno zadržavanje zimskog vremena s tim da sve termine pomaknemo jedan sat unaprijed. To bi zadovoljilo one kojima je bitno da podne bude u 12.

U biti dilema je između toga je li bitnije da svijetlo bude tijekom puta na posao i na početku radnog vremena ili da više svijetla bude nakon radnog vremena. Mislim da je velikoj većini bitniji dan nakon radnog vremena jer se tako dulje mogu šetati po parku ili sjediti vani na terasi.

Ova logika dana tijekom radnog vremena je imala više smisla prije jer se štedjelo energiju na rasvjeti. Danas to nije toliki problem.
zokster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 09:27   #465
Bolje da je više dana nakon radnog vremena, kad imaš mogućnost za razne aktivnosti i šetnju sa djecom. Zato radije ostaviti ljetno vrijeme.
Jedan od najddražih dana u godini mi je kad sa zimskog pređemo na ljetno vrijeme.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 09:36   #466
uz led i flo rasvjetu štednja struje pada u vodu.


radi se o prcanju u mozak.


zadnji bold.
hint: bankrot države, iseljavanja, poskupljenje struje, porez na nekretnine, agrokor itd.

Quote:
anonymously published a letter suggesting that Parisians economize on candles

Many publications credit DST proposal to the prominent English builder and outdoorsman William Willett,[30] who independently conceived DST in 1905 during a pre-breakfast ride, when he observed with dismay how many Londoners slept through a large part of a summer day.[16]

Winston Churchill argued that it enlarges "the opportunities for the pursuit of health and happiness among the millions of people who live in this country"[47]

Proponents of DST generally argue that it saves energy, promotes outdoor leisure activity in the evening (in summer), and is therefore good for physical and psychological health, reduces traffic accidents, reduces crime or is good for business.

DST's potential to save energy comes primarily from its effects on residential lighting, which consumes about 3.5% of electricity in the United States and Canada.[5]
https://en.wikipedia.org/wiki/Daylig...time#Rationale
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 09:38   #467
Kao što su se tamo neki dogovorili za ovakvu besmilicu pomicanja kazaljki na satu, tako se isto može sve vratiti kako je bilo prije toga. Kako je kexxs gore rekao, stvar dogovora. Vrijeme ne možeš prevariti. Nekada, prije ovoga, odlazili bi na "zapad" u kupovinu. Trgovine su se otvarale par sati kasnije nego kod nas. Stvar dogovora trgovaca. Rusi ne pomiču kazaljke iako su višezonska država kao i podosta drugih geografski velikih zemalja. Šta znači čovjeku kada se navikne da mu je u 12 sati jutro, a ne podne?.Oni na krajnjem sjeveru imaju mjesecima dan ili noć. Ja se dižem "po suncu". Jedino me dogovorena satnica prisiljava da se ravnam po njoj kako bih mogao funkcionirati kao građanin u državi koja ima dogovoreno vrijeme sa ostalim državama. Na koncu, nije Greenwich bez veze uspostavljen. Iz više razloga povezanih međusobno (vrijeme, navigacija, geografija...) A mi ga zakomplicirali... Ja sam za ukidanje ove bedastoće ljetno/zimsko.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 11:19   #468
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bolje da je više dana nakon radnog vremena, kad imaš mogućnost za razne aktivnosti i šetnju sa djecom. Zato radije ostaviti ljetno vrijeme.
Jedan od najddražih dana u godini mi je kad sa zimskog pređemo na ljetno vrijeme.
Hoće li standardno HR vrijeme biti zimsko (solarno) ili ljetno (pomaknuto), svejedno mi je. Samo neka za bude jedno te isto jer, obzirom da mi je budilica stalno na 5:50, promjene (posebice zimsko-ljetna) me doista ubijaju.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 11:41   #469
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Hoće li standardno HR vrijeme biti zimsko (solarno) ili ljetno (pomaknuto), svejedno mi je. Samo neka za bude jedno te isto jer, obzirom da mi je budilica stalno na 5:50, promjene (posebice zimsko-ljetna) me doista ubijaju.
Kad ti pomaknu ljetno radno vrijeme jedan sat ranije pomakneš budilicu na 4:50 i nemaš problema s pomicanjem kazaljke.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:35   #470
Apsolutno sam za ukidanje promene vremena. Svaki put me to izbaci iz koloseka i treba mi nekoliko dana da se oporavim.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:07   #471
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Hoće li standardno HR vrijeme biti zimsko (solarno) ili ljetno (pomaknuto), svejedno mi je. Samo neka za bude jedno te isto jer, obzirom da mi je budilica stalno na 5:50, promjene (posebice zimsko-ljetna) me doista ubijaju.
Kad ti pomaknu ljetno radno vrijeme jedan sat ranije pomakneš budilicu na 4:50 i nemaš problema s pomicanjem kazaljke.
moji satovi nemaju nikakvog problema
ionako se sami poslože obzirom su "radio controlled"

no, ja nastavljam po starom naravno zimskom - uvijek
bez obzira kaj satovi i budilice vele
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:40   #472
Ako išta valja kod tih Rusa, to je što su ukinuli ta muljanja s vremenom.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 09:01   #473
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180205

Evo danas ce u europarlamentu bit govora o ukidanju ljetnog racunanja vremena.
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 12:35   #474
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180205

Evo danas ce u europarlamentu bit govora o ukidanju ljetnog racunanja vremena.
prihvate li naši to ukidanje odma 10 posto manje prihoda od turizma, mala miljardica eura.

Uostalom neznan šta se EU miša u to. Naravno da nisu isti uvjeti u finskoj portugalu ili bugarskoj.
simpatizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:27   #475
Quote:
simpatizer kaže: Pogledaj post
prihvate li naši to ukidanje odma 10 posto manje prihoda od turizma, mala miljardica eura.

Uostalom neznan šta se EU miša u to. Naravno da nisu isti uvjeti u finskoj portugalu ili bugarskoj.
evo izglasali su ukidanje...biće zanimljivo gledat turističku zemlju koja nudi sunce i plažu a di sunce od 4-10 miseca prosječno zalazi u 18 sati.

edit: kako san uspija citirat samog sebe
simpatizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:59   #476
Quote:
simpatizer kaže: Pogledaj post
prihvate li naši to ukidanje odma 10 posto manje prihoda od turizma, mala miljardica eura.

Uostalom neznan šta se EU miša u to. Naravno da nisu isti uvjeti u finskoj portugalu ili bugarskoj.
Bas to, koga briga sta finci oce, nek oni uvode sebi i gotovo... zasto bi mi uostalon tribali bit u istoj vremenskoj zoni ka i francuzi a pogotovo spanjolci, pa jedna kina je citava u jednoj vremenskoj zoni... sta na to kazu zagovornici "pravog i prirodnog vremena"?

Nadan se da se EU nece misat u to kako ce koja zemlja sebi postavit vrime, samo se triba nadat da ce ovi nasi lopovi od politicara imat bar zrno soli u glavi i ostavit samo litnje vrime ka i madari npr..
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:06   #477
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
Bas to, koga briga sta finci oce, nek oni uvode sebi i gotovo... zasto bi mi uostalon tribali bit u istoj vremenskoj zoni ka i francuzi a pogotovo spanjolci, pa jedna kina je citava u jednoj vremenskoj zoni... sta na to kazu zagovornici "pravog i prirodnog vremena"?

Nadan se da se EU nece misat u to kako ce koja zemlja sebi postavit vrime, samo se triba nadat da ce ovi nasi lopovi od politicara imat bar zrno soli u glavi i ostavit samo litnje vrime ka i madari npr..
naši su tribali odavno ostavit litnje vrime ka stalno...ali dobro radi poslovanja i usklađenosti ok...ali ako ukinu litnje vrime hrvatska če izgubit tonu para... neču reć da je ovim naša najjača gospodarska grana ugrožena ali nije ni daleko. nije to samo stvar 7 i 8 miseca..tu će se i dalje punit (iako manje trošit) ali 5,6 i 9 misec, to če bit katastrofa...
simpatizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:18   #478
Quote:
simpatizer kaže: Pogledaj post
naši su tribali odavno ostavit litnje vrime ka stalno...ali dobro radi poslovanja i usklađenosti ok...ali ako ukinu litnje vrime hrvatska če izgubit tonu para... neču reć da je ovim naša najjača gospodarska grana ugrožena ali nije ni daleko. nije to samo stvar 7 i 8 miseca..tu će se i dalje punit (iako manje trošit) ali 5,6 i 9 misec, to če bit katastrofa...
Ma normalno... ovako liti svice dan u 4 sta je ionako prerano, a po novom bi triba u 3 a popodne covik dode s posla nece stic ni otic namore vec ce past sunce... majko mila kakvih ludih ljudi ima pa to je cudo
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:18   #479
Ukinut i zabranit da se ne ponovi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 14:23   #480
Ljetno vrijeme potiče optimizam i aktivnost. Ne bi se bunila ni da 2 sata duže traje dan.

Treba ukinuti zimsko vrijeme. Vampiri otkačite!
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.