Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 07:07   #4201
Onda ćeš morati. Koliko je pas star? S obzirom na to da je udomljen, u kojem je tipu, to jest koliko je velik?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 08:27   #4202
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
Da potvrdim - prešli na barf i napokon došao na 8,5kg. To mu je taman, ima mišiće, struk se i dalje vidi, a nije više onako mršav.

Kastraciju smo morali odgoditi jer se bio naglo razbolio, smršavio, pa dobio giardiju, sad se potpuno oporavio i slijedi kastracija kroz 10 dana. Sada ima 16 mjeseci i mislim da je tek sad potpuno fizički sazreo, s godinu dana bi ipak bilo prerano (po mom mišljenju). Strašno sam nervozna, dobivam poriv za guglanjem "zašto ne kastrirati i zašto je kastracija loša" i dođe mi da odustanem od svega.
Evo moje friško iskustvo.

Odvela ga, za 45 minuta došla po njega, počeo se već lagano buditi iz narkoze (ne znam jel kod vas u Zg ostave tih par sati dok seskroz ne probude). Nakon 3-4 sata je malo došao k sebi u smislu da je imao periode kad je budan i kad je pokušavao hodati, tek nakon 12 sati se skroz razbudio da smo se mogli normalno šetati (išla sam ga 2 puta spustiti dolje samo da se popiški i to sam ga nosila jer je bio još dosta omamljen).

Sutra dan je bio ko da se nije ništa dogodilo, jedino što sam mu stavila ovratnik i držala svo vrijeme jer je čeprkao po šavovima i lizao pa me bilo strah da ih ne strga. Evo skinuli smo neki dan šavove, sve je ok, splasnula je oteklina kod jaja, šavovi su fino zarasli. Sad samo čekam da se smiri jer još uvijek kad osjeti kuju koja se tjera hoće hopsati po njoj. Vetica mi je rekla da im treba jedno cca mjesec dana da se očiste od hormona i da se smire.

12 sati prije kastracije nemoj dati jesti, nakon kastracije ne daj ništa dok se skroz ne razbudi. Moj je ujutro bio na kastraciji, jeo je tek negdje oko 11-12 navečer. Vodu sam mu dala koji sat ranije ali nije bio zainteresiran. Nije mi rigao uopće, jedino kad je primio anesteziju se zrigao al to mi je odmah vetica rekla da znaju tako neki psi reagirati.
Što se tiče šetnji i skakanja, vetica mi je rekla da prvih 2-3 dana pripazim da ne divlja i da budu kraće šetnej, nakon toga sve normalno.

Eto ako imaš još kakvih pitanja slobodno pitaj. I ja sam na dan same kastracije guglala posljedice kastracije :mazohista u duši:, nemoj si to raditi. Vjerujem da i sama znaš pozitivne i negativne strane kastracije.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:23   #4203
Inhalacijska narkoza, nju tražiti. Brže i lakše dođu sebi.
Bella je sterilizirana pod običnom. Isto je satima dolazila sebi.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 12:37   #4204
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Onda ćeš morati. Koliko je pas star? S obzirom na to da je udomljen, u kojem je tipu, to jest koliko je velik?
Mali je i takav je mišung da je nemoguće odrediti u tipu čega je (terijer/šnaucer/ptičar/nešto neodređeno). Ima 8,5kg, ali je visok s obzirom na veličinu jer ima duge noge - visina 55cm, ali ne u grebenu, nego do vrha glavice. Atletski je građen. U trenutku kastracije će biti star malo manje od 17 mjeseci.

Ide na inhalacijsku anesteziju, pretraga krvi prije, vodimo ga i na pretragu srca i nosimo drek na analizu. Dakle obavit ćemo komplet pretrage.

Znam općenite prednosti kastracije kod muškića, negativne se ni ne usudim previše guglati.

Hvala svima!
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 13:05   #4205
Inhalacijska je super, ja bi je uzela da je bila u opciji, ali u ovoj ambulanti je nisu imali.

Ma Carla bit će on ko nov začas, u biti najgore je to dok se bude iz anestezije satima. Moj kad se razbudio bio je ok, nije pokazivao ni da ga boli i fino se naklopao kad se razbudio, sam je žicao okolo žderat.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 15:47   #4206
I ja mislim, sad kad imam sve podatke ( ), da će s malim biti sve okej, pogotovo uz ove ovjete koje si nabrojila. Jedino... ja bih mu za svaki slučaj ipak stavila "lampu" jer mi izgleda da bi, zvrkast kako ga opisuješ, mogao dirati šavove.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 16:07   #4207
Ne samo da će imati lampu, nego smo uzeli i godišnji odmor za vrijeme oporavka, da se pobrinemo da ne bi skinuo lampu. Već ju je jednom trebao nositi na dva dana i uspio ju je skinuti. Mali je živa energija i turbo pametan.

Obavili smo pregled srca, kaže vet da puca od zdravlja što se toga tiče, za drekec ćemo sutra saznati, a krv ćemo vaditi tik prije zahvata. Malo ste me utješile, hvala vam na tome.


Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo moje friško iskustvo.

Eto ako imaš još kakvih pitanja slobodno pitaj. I ja sam na dan same kastracije guglala posljedice kastracije :mazohista u duši:, nemoj si to raditi.
Jako poznato.

Meni je vet rekao da je bolje da ga ja ne dovodim na kastraciju jer paničarim, nego da ga muž dovede, a ja mogu doći po njega. Kaže da ću prenijeti paniku na malog.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 16:25   #4208
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
Ne samo da će imati lampu, nego smo uzeli i godišnji odmor za vrijeme oporavka, da se pobrinemo da ne bi skinuo lampu. Već ju je jednom trebao nositi na dva dana i uspio ju je skinuti. Mali je živa energija i turbo pametan.
Pogledaj ovo umjesto lampe. Nama se pokazalo udobnije od lampe.
Naravno, za neke slučajeve nije primjenjivo ako psu ne blokira pristup čemu bi trebao.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 16:27   #4209
Zar joj ne stoji dobro?


http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ea85a62798.jpg

Sent from CocoNut Galaxy using Tapatalk

Zadnje uređivanje fermina-daza : 14.02.2018. at 14:19. Reason: prevelika fotografija
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 17:10   #4210
Hahahaha, koja faca.

Budem probala s time ako ovratnik ne upali ovaj put.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 17:10   #4211
haha, super istvar

da sam se bar toga sjetila kad nam je trebalo
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 19:16   #4212
Kako se to pričvršćuje? Čičkom? Sitko bi to u sekundi skinula, a Jucko još i brže.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 19:57   #4213
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Kako se to pričvršćuje? Čičkom? Sitko bi to u sekundi skinula, a Jucko još i brže.
S unutarnje strane su "trakice" kroz koje se provuče nešto. Mi smo stavili ogrlicu s kopčom. S vanjske strane je čičak.

Sent from CocoNut Galaxy using Tapatalk
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 20:26   #4214
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
S unutarnje strane su "trakice" kroz koje se provuče nešto. Mi smo stavili ogrlicu s kopčom. S vanjske strane je čičak.
Ogrlica, to već da. Ne znam čime sam "zaslužila" ovakve dvije majstorice.

A nikada neću zaboraviti Sitku i Toy, dok je mala bila na čuvanju, kako su se lijepo organizirale da Sitko uhvati šešir, a mala izvuče glavu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 20:35   #4215
Popusti na sterilizaciju

Trebam info akp netko zna da li ima kakva veterinarska ambulanta popuste na sterilizaciju macaka? Posto imam dvije macke koje nisu u kuci jer su lutalice i hranim ih a planiram ih i sterilizirati...
Hvala unaprijed
kodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 20:39   #4216
Quote:
kodo kaže: Pogledaj post
Trebam info akp netko zna da li ima kakva veterinarska ambulanta popuste na sterilizaciju macaka? Posto imam dvije macke koje nisu u kuci jer su lutalice i hranim ih a planiram ih i sterilizirati...
Hvala unaprijed
Ako si iz Zagreba, VetPoint se nedavno oglasio s takvom ponudom, a u ovo doba godine uglavnom svi nude popust. Raspitaj se malo pa vidi gdje ti je najbliže i najpovoljnije.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 11:18   #4217
Meni je ovaj ovratnik za napuhavanje odličan, imam i za mačke. Znači mogu normalno spavati s njime (osim što je pseto hrkao ko najgora babetina ), jesti, igrati se... Jedino što pripazite ako idu vanka s njime da ga ne probuše, moj je fino 3. dan nakon kastracije probušio vani u igri (znači nema igranja sa drugim psima, nosanja grana i tak ) pa sam trčala kupiti novi. Budući da vanka nije natezao ranu nisam mu stavljala nakon što je ovog sredio, da je natezao uzela bi lampu pa bi vani hodao sa lampom.

Unutra ima 3 trakice za provući ogrlicu i na taj način se fiksira. Tako sam mačkama fiksirala, psu nisam jer nije skidao. Da je, ugurala bi unutra ogrlicu i nema šanse da bi skinuo. Prije bi probušio nego skinuo sa vrata skupa sa ogrlicom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 20:39   #4218
Pozdrav!
Znam da garant negdje to i piše ali tu je 200str, pa vas molim ukratko da mi ponovite.
U iščekivanju sam ženke labradorice.
1. Koje je doba adekvatno za odvajanje od majke. (okot 23.3. a nudi već 1.5. da dođem po pasicu)
2. Kastracija- ovariotomija ili ovariohisterektomija? kad?
3. Ovariotomija je podvezivanje jajovoda? U tom slučaju se ne izbjegava menstruacija?
4. Vidim da su svi suglasni da treba tražiti inhalacijsku anesteziju?
5. Sredstva protiv nametnika - ogrlice/kapi/ nekakve tablete kod veterinara?
6. neki savjet?

Hvala unaprijed
MarioMP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 21:11   #4219
Quote:
MarioMP kaže: Pogledaj post
U iščekivanju sam ženke labradorice.
1. Koje je doba adekvatno za odvajanje od majke. (okot 23.3. a nudi već 1.5. da dođem po pasicu)
Minimalno osam tjedana ili dva mjeseca. Očito ne uzimaš iz kontroliranog uzgoja, što znači da će pas stići bez rodovnika, a takav se pas ne kupuje, nego dobiva na poklon. Ako ti netko poklanja štene, radije mu plati hranu za još dva-tri tjedna jer su ti prvi dani silno bitni za pseću socijalizaciju.

Štene bi tebi trebalo doći u ruke čipirano, očišćeno od unutrašnjih parazita i prvi put cijepljeno protiv zaraznih bolesti. Nadam se da će to biti slučaj, a ako ne, kastracija će ti biti najmanji problem.
Quote:
2. Kastracija- ovariotomija ili ovariohisterektomija? kad?
Najbolje nikad ako nema medicinskih indikacija za to ili ako se bojiš da nećeš moći spriječiti nekontrolirano parenje, a ako ipak odlučiš kastrirati, onda u dobi od dvije-dvije i pol godine dok pas završi puni fizički i mentalni razvoj. Između ovo dvoje, ovariotomija.
Quote:
3. Ovariotomija je podvezivanje jajovoda? U tom slučaju se ne izbjegava menstruacija?
Nažalost, ne. Ovariotomija je odstranjivanje jajnika, a ne podvezivanje jajovoda. Navodno negdje kod nas postoji i ta mogućnost, ali nije provjereno. Podvezivanje jajovoda svakako bi za psa bilo bolje jer se time ne narušava hormonalna ravnoteža, a sprečava se neželjena skotnost. Koliko čujem, vani se u posljednje vrijeme, ako se išta odstranjuje, odstranjuje maternica (histerektomija), a jajnici se ostavljaju - iz istog razloga.
Quote:
4. Vidim da su svi suglasni da treba tražiti inhalacijsku anesteziju?
I meni se čini boljom, ali ne znam puno o tome.
Quote:
5. Sredstva protiv nametnika - ogrlice/kapi/ nekakve tablete kod veterinara?
Na temi o labradorima imaš kalendar s rasporedom čišćenja od unutrašnjih parazita i cijepljenja protiv zaraznih bolesti, uz napomenu da je kalendar sastavljen u doba kada je cijepljenje protiv bjesnoće bilo obvezno do četvrtog mjeseca, sada je je taj rok smanjen na tri. Cijepljenje protiv bjesnoće i čipiranje nisu nužno povezani pa ne vjeruj ako te netko pokuša uvjeriti u to. Vanjski su nametnici uglavnom buhe i krpelji, a treba se čuvati i jednoga drugoga - prvo je neugodno i može infestirati cijeli prostor, a drugo može biti smrtonosno. Imaš cijelu temu o tome pa ćeš morati isprobati i vidjeti što tvojem psu najbolje odgovara. Na svoje beštije stavljam Advantix i zadovoljna sam zaštitom, samo uzmi u obzir da štene ne smije biti mlađe od sedam tjedana.
Quote:
6. neki savjet?
Pročitaj knjižicu Prije nego što nabavite štene. Čuvaj, pazi, odgajaj pa ćete se uzajamno voljeti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 21:35   #4220
Puno hvala na opsežnom odgovoru
MarioMP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.