Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2010., 20:05   #101
Quote:
Bombero kaže: Pogledaj post
Ovo je bila akcija na pocetku rata. Nisam siguran jesmo li se razumjeli.
Vjerovatno misliš na ovo . Post koji je objavljen prije od popa 84


To što ti misliš nema veza sa Bljeskom , to se odigralo u kasnu jesen 91 . Srbi su uglavnom svoju obranu učvrstili na glavnim komunikacijama . Cesta Novska -Okučani i na autoputu Zg-Bg na benzinskim postajama Stari Grabovac ( sjeverna i južna ,strana autoputa tj dvije benz .crpke jedna na suprot drugoj ) . Nakon zauzimanja brdskog i šumovitog djela iznad Novske ( Pujić , Crkvište , malo kasnije ,od naših snaga ) srbima je praktično ostao ne zaštićen desni bok ( od okupiranih sela prema brdovitom šumskom dijelu ) tako da su naše izvidnice bez većih problema silazile u ta sela između Novske i Okučana . Odlučilo se spustiti u Voćaricu . Tu su ,velikom većinom 1.gbr iznenadila srbe i nanijela im poprilične gubitke , ali ni mi nismo ostali neokrznuti , hrpa ranjenih itd... Recimo ( iz mog viđenja ) da je akcija uspjela (bilo je i čini mi se dvoje zarobljenih srba ) uz popriličnu cijenu , ali nije tada donijela nikakve pomake u linijama koje su se držale . Ali te pozicije koje su se držale sve do 95.g olakšale su akciju Bljesak . Da nije potpisano sarajevsko primirje , po mom uvjerenju Bljeska nebi ni bilo , jer su im u prosincu 91 padala uporišta jedno za drugim . To je viđenje iz Novske , kakva je situacija bila sa Novo Gradiške i Pakračke strane ne sječam se . Uglavnom Lipik i Pakrac su na sebi držali popriličan broj srba vezanih uz sebe , tako da su im oba boka i sa Novljanske i Novo Gradiške strane bili izuzetno klimavi .
felisconcolor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 20:16   #102
Quote:
felisconcolor kaže: Pogledaj post
Vjerovatno misliš na ovo . Post koji je objavljen prije od popa 84....
Da,da, mislio sam na tu akciju.
__________________
"Naš ponos je naša snaga"!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 24.12.2010. at 10:12.
Bombero is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 14:35   #103
U dokumentu "Osvrt na operaciju “Bljesak” u dokumentima Republike Srpske Krajine" (autor Ivan Brigović) kaže se:

"Pretrpjevši teške gubitke, ostaci razbijenih 98. i 54. pješadijskih brigada, zajedno s civilnim stanovništvom, povlačili su se prema Staroj Gradišci. Prema srpskim dokumentima, prilikom povlačenja, na području Nove Varoši ukobljavaju se s hrvatskim snagama te se, nakon višesatnih borbi, uspijevaju probiti kroz šumu prema Staroj Gradišci i dalje prema teritoriju BiH pod srpskom kontrolom."

Može malo više detalja o tom proboju, kako su uspjeli? Da li smo ih pustili jer je bilo očito da među njima i civila? Ili su nas tada i na tom mjestu trenutno nadjačali?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 15:34   #104
Koliko ja znam,probili su se samo pojedinci,ne i neke skupine.
Također u jednom intervju,Srbi kažu da su ljudi koji su išli u proboj ili ubijeni ili se probili, zarobljenika nije bilo.

Mislim da je to bilo u Pad Krajine
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 17:42   #105
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam,probili su se samo pojedinci,ne i neke skupine.
Također u jednom intervju,Srbi kažu da su ljudi koji su išli u proboj ili ubijeni ili se probili, zarobljenika nije bilo.

Mislim da je to bilo u Pad Krajine
Sekulic u "Knin je pao u Beogradu" kaze da se oko 100 boraca odbilo predati i nastavilo se skrivati na Psunju, zatim da se jedna veca grupa iz bataljona 98. brigade izvukla 11.5, dok se ostatak predao 20.5. Hrv. policiji.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:59   #106
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
U dokumentu "Osvrt na operaciju “Bljesak” u dokumentima Republike Srpske Krajine" (autor Ivan Brigović) kaže se:

"Pretrpjevši teške gubitke, ostaci razbijenih 98. i 54. pješadijskih brigada, zajedno s civilnim stanovništvom, povlačili su se prema Staroj Gradišci. Prema srpskim dokumentima, prilikom povlačenja, na području Nove Varoši ukobljavaju se s hrvatskim snagama te se, nakon višesatnih borbi, uspijevaju probiti kroz šumu prema Staroj Gradišci i dalje prema teritoriju BiH pod srpskom kontrolom."

Može malo više detalja o tom proboju, kako su uspjeli? Da li smo ih pustili jer je bilo očito da među njima i civila? Ili su nas tada i na tom mjestu trenutno nadjačali?
Od naših snaga, odstupnicu Srbima preko Nove Varoši presjekla je postrojba odprilike jačine ojačanog voda.
Došlo je do borbe gdje naša četvorica pogibaju, a oni, daleko brojniji, uspijevaju se probiti prema S. Gradišci.
To se dogodilo u noći 1/2.5. i kod njih je došlo do pravog meteža.
Sa svojom postrojbom sam bio u nastupanju preko Nove Varoši oko podne 2.5. pa sam, iako u hodu, pobrojao desetak mrtvih neprijateljskih vojnika i nešto više civila.
O ovome sam već pisao na ovoj temi. Najveći broj civila bio je jednostavno pogažen u paničnom proboju njihovih vozila i oklopnjaka.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:26   #107
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Od naših snaga, odstupnicu Srbima preko Nove Varoši presjekla je postrojba odprilike jačine ojačanog voda.
Pretpostavljam da je rijec o pripadnicima 265. IDS
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek..._flash_map.jpg
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:39   #108
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je rijec o pripadnicima 265. IDS
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek..._flash_map.jpg
Neka bude kako Wiki kaže.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:45   #109
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Neka bude kako Wiki kaže.
Ovako kako si to napisao kao da je rijec o nekoj drugoj postrojbi. No dobro...nije to ni bitno.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:41   #110
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je rijec o pripadnicima 265. IDS
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek..._flash_map.jpg
Ipak mi tu "smrde" Sokolovi . Ne znam ni sam zašto
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 17:25   #111
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ipak mi tu "smrde" Sokolovi . Ne znam ni sam zašto
Pope, ovdje se radi i o stvarima koje Savo Štrbac i co. trpaju HV-u na leđa.
Ne vrijedi to što sam svojim očima vidio tragove gusjenica preko civilnih automobila dok su naši tenkovi bili još u Okučanima.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 23:47   #112
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Pope, ovdje se radi i o stvarima koje Savo Štrbac i co. trpaju HV-u na leđa.
Ne vrijedi to što sam svojim očima vidio tragove gusjenica preko civilnih automobila dok su naši tenkovi bili još u Okučanima.
Ja do Okučana imam oko 25 km i znam isto što i ti . A Savu Štrbca nabijem na kurac . Prije nekoliko godina , možda desetak, išao sam sa prijateljem u Bos.Gradišku . Tamo je bio nekakav čovjek , možda u to vrijeme oko 35 g star .Uglavnom od njega smo nabavljali CD-e , cigarete . Inače je srbin iz Okučana . Kada je počeo Bljesak , u toj cijeloj strci i panici u Okučanima i okolo , na žalost poginula mu je kćerkica . Djete , mislim da je rekao da je imala oko 5 god. Ali nevjerovatno je to što on , ne osjeća nikakvu mržnju prema Hrvatima , nego za taj svoj tragičan gubitak krivi političare ( i hrvatske i srbske) . I on sam mi je opisao događaje isto onako kako ih i nas dvojica vidimo . Panika četnika i gas do daske , samo da se prijeđe preko mosta , ne birajući pri tome sredstva .Isto kao Kostajnica za vrijeme Oluje .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 11:53   #113
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Neka bude kako Wiki kaže.
Ova karta nije točna,ispada da je 125 dp išla samo na Jasenovac,neće proći
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 12:55   #114
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Ova karta nije točna,ispada da je 125 dp išla samo na Jasenovac,neće proći
zozef , to je Wiki , uređivati je može tko hoće . Ako si bio u Bljesku , sam najbolje znaš kuda si išao i gdje si bio . Pusti Wiki , ko je tukao minobacačima po Kremenduku ? Tko je išao kroz šumu , kraj Jezera i preko Pujića ? To ne piše u Wikiju , jeli tako
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 13:12   #115
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Ova karta nije točna,ispada da je 125 dp išla samo na Jasenovac,neće proći
Tu su ucrtani pravci djelovanja na početku napada, tako da je 125.dp vjerojatno prva zadaća bila zauzimanje Jasenovca.
2.5. operativni zemljovid bi bio puno drukčiji.
Ja pred sobom nemam, niti sam imao cjelokupnu operativnu kartu, ali sam uočio da oklopna bojna 3.gbr nije uopće ucrtana, tako da se, u biti, slažem s tobom.

Pope, sad je malo trta ići preko, a?
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 17:56   #116
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Pope, sad je malo trta ići preko, a?
Nije , idem redovno po cigarete bar dva puta mjesečno . Ako trebaš šta iz Republike Srbske , samo javi na pp
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 20:49   #117
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Nije , idem redovno po cigarete bar dva puta mjesečno . Ako trebaš šta iz Republike Srbske , samo javi na pp
Pajdo, čamcem je sigurnije i možeš više prevesti a da te niko ništa ne pita
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 21:17   #118
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
zozef , to je Wiki , uređivati je može tko hoće . Ako si bio u Bljesku , sam najbolje znaš kuda si išao i gdje si bio . Pusti Wiki , ko je tukao minobacačima po Kremenduku ? Tko je išao kroz šumu , kraj Jezera i preko Pujića ? To ne piše u Wikiju , jeli tako




Tako je tko je silazio u Jazavici i to ne piše.Ali mi to znamo.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 21:20   #119
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Tu su ucrtani pravci djelovanja na početku napada, tako da je 125.dp vjerojatno prva zadaća bila zauzimanje Jasenovca.
2.5. operativni zemljovid bi bio puno drukčiji.
Ja pred sobom nemam, niti sam imao cjelokupnu operativnu kartu, ali sam uočio da oklopna bojna 3.gbr nije uopće ucrtana, tako da se, u biti, slažem s tobom.

Pope, sad je malo trta ići preko, a?


Da ali samo jedna od zadaća bio je Jasenovac,prvog je bilo još puno zadaća na oba pravca,a drugi dan,to je druga priča.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 02:32   #120
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Pajdo, čamcem je sigurnije i možeš više prevesti a da te niko ništa ne pita
Ma , sve domaća raja na carini . Jebeš čamac , još uvijek najviše vjerujem svojim nogama
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.