Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2014., 19:26   #41
Quote:
malaprinceza375 kaže: Pogledaj post
Tražim da mi se javi netko tko ima psa dijabetičara. Imam ženku mramornog koker španijela staru 10, 5 god kojoj je nedavno dijagnosticiran dijabetes.
Prima inzulin actrapid 3 puta dnevno.Medjutim, nikako pogodit dozu.
Ja ću s gledišta humanog dijabetesa, isti ti je vrag.

Najprije par pitanja.

Je li predebela? Je li se najprije pokušalo s dijetom (s obzirom na starost, u pitanju je najvjerojatnije tip 2)? Koliko je teška (ovo nije ponavljanje prvog pitanja, nego me zanima terapija), koliko joj je kalorija propisano dnevno i u koliko obroka te koje su doze actrapida?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:15   #42
Question

Nažalost, morala sam ju uspavati, jer je otkazala gušterača. Naime, kod pasa se uvijek javlja dijabetes tip 1.A i izgleda da je bilo nasljedno jer je većina mramornih kokera iz te llinije uginulo od toga.
Zapravo izgleda da je dijabetes bio samo posljedica bolesti.
U jendom malom periodu se je i oporavila, ali nažalost već je bolest uzela maha, tako da se ubrzo sve vratilo i nije bilo pomoći.
Tražila sma puno mišljenja i iskustva, al eto i ovaj post sam vidjela kasno.
Svejdno ako netko ima iskustva neka se javi.
__________________
"Djeca su tihi anđeli koji ti pomognu da se podigneš na noge kad ti krila zaborave na let."
malaprinceza375 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 17:30   #43
Počivala u miru, točnije neka veselo i sretno trči po livadama iza duge

koji simptomi su bili da ste posumnjali na dijabetes. Ili nije bilo simptoma nego je otkriveno usput?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 22:04   #44
Unhappy

Pila je jako puno vode, nenormalno.I isotobno jako puno mokrit. Odjednom je postala jako umorna i teško je hodala. Onda je pocela povracat.To se sve dogodilo u samo 3 dana.
Kada smo ju dovezli veterinaru, nakon pretraga ustanovljen je teški dijabetes tipa 1 koji je već toliko uznapredovao da je imala ketone u krvi, te zadah na aceton.
Nakon 5 dana liječenja infuzijom, inzulinom, antibioticima, vitaminima, došla je k sebi. Tada je počeo strogi režim prehrane , 5 puta po malo zbog tri puta davanja inzulina.Nekih 2tjedaa je bila ok, sve je to prihvatila .Nakon toga odjednom ponovno dobijanje hrane, jako povračanje te jaki proljev. Opet terapija, ovog puta 2 dana , nakon koje ponovno postaje veseo pas. Samo 5 dana poslije toga, počinje agonija. Ponovno povračanje kojem nema kraja, odbijanje hrane. Apatična, depresivna, nema snage. Ponovno odlazak veterinaru, koji utvrđuje da opet ima ketone u krvi. Treba povisiti inzulin, ali pas odbija hranu, povrača. A bez hrane nema inzulina. Održavaju ju infuzijama, lijekovima,...Postaje sve gore i gore.. Ne moze hodati,abdomen povečan, šečer divlja od hiopglikemije do hiperglikemije. Nakon 10 dana infuzije i svi mogućih ljekova, odlučujem završiti liječenj i odvozim psa kući. Jedva diše, povrača i povrača iako danima nije jela. Ne može više hodati , puzi. .Držim ju čvrsto u rukama i molim Boga da joj skrati muke. Najduža noć u mom životu. I najtužnija. Jedva dočekujem zoru , stavljam ju dekicu i jurim veterinaru da ju uspava. Tolika muka..Otkazala joj je gušterača ili je čak bio karcinom, tumor..Strašno, strašno.
__________________
"Djeca su tihi anđeli koji ti pomognu da se podigneš na noge kad ti krila zaborave na let."
malaprinceza375 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 15:13   #45
Zene, jel ima koja od vas doma macka secerasa?

Upravo me zvala frendica, sva u suzama.
Cijeli vikend ga mora ustimavati na terapiju, znaci mjeri mu secer u krvi svakih sat vremena, macak inace ide van i divlji je od zatvaranja u kucu sad i svako jutro mu mora uz svo sranje koje ujutro s malom bebom ima jos i inzulin davati i svaku vecer.

Bilo kakav savjet je dobro dosao.
Na sto paziti, neka iskustva?
Ili samo ovo trebala na Butlere staviti?
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 13:54   #46
Moj mačak je bio dijabetičar... Dijabetes smo stavili pod kontrolu s hranom - u početku mu je trebao inzulin, zadnja 3mjeseca je bio bez inzulina...

Uglavnom, uspavan je prekjučer radi zatajenja organa i raznoraznih upala koje su se konstantno javljale - duga priča...

Prvo smo mu skidali šećer s hranom bogatom vlaknima i ribom... kad se ustabililo - jeo je piletinu (želuci, srca, malo jetrice, bataci/nadbataci), goveđi jezik, ribu smo skoro izbacili - ono eventualno 2-3x mjesečno je dobivao srdelice... + povrće - brokula, mahune u manjim količinama, tikvice, patliđani... stavljala sam mu i šalicu kuhanog ričeta (ječma) jer mu on nije dizao GUK...

u svakom slučaju strašna bolest, tihi ubojica... imunitet će mu vrlo vjerojatno biti loš pa će se malo malo javljati svakakve upale (moj je imao 2x upalu mjehura i 2x upalu grla s tim da mu je zadnji put prešlo na sve, otišao je doslovno u 24h)...

PS: imam 4*3ml inzulina (Lantus, daje se 2x dnevno), pa ako netko treba - POKLANJAM... paket od 5*3ml dođe oko 430kn... Rok trajanja je čini mi se svibanj 2015...
__________________
Da Bog postoji, na crkvama ne bi bilo gromobrana!
Pandurka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 11:52   #47
Hvala na odgovoru. Osoba ciji je to macak je samohrana mama male bebe i ima full time job, pa ne moze jos i za macka kuhati. Ni za sebe ne stigne. Presla je na specijalnu prehranu za dijabetes. Jos uvijek ga pika ujutro i navecer i mjeri secer i daje inzulin.
Macak se na klik spravice za mjerenje vec pokusa izvuci.

Hvala ti i na ponudi za inzulin, jer mi se cini da bas taj i koristi, ali jako smo daleko, druga drzava.

Necu joj ovo negativno pricati da ju ne ubediram.
Zao mi je za tvog miceka.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 14:21   #48
Pitanje u vezi prehrane mačaka s povišenim šećerom: nije li poanta da u hrani za takve mice bude što manje ugljikohidrata? Gledam sastav Hill i RC hrane za mace sa šećerom pa opet sve vrvi od riže, kukuruza i sl. i priznajem da ne kužim .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 19:26   #49
Ima li netko tko ima iskustva sa dijabetesom kod mačke?
Moja Zlata ima šećer 28 i trenutno je na terapiji inzulinom, 3 jedinice 2Xdnevno.
Postoji li mogućnost da se u neko vrijeme uspije staviti šećer pod kontrolu bez inzulina?
Za sada joj nisam još mijenjala hranu jer vet hoće vidjeti kako će reagirati na terapiju. trenutno od suhe hrane jede royal canin za sterilizirane mačke, a uz to jede kuhano i svježe meso i ribu.
__________________
mali ptič
*zlata* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 19:50   #50
Quote:
*zlata* kaže: Pogledaj post
Ima li netko tko ima iskustva sa dijabetesom kod mačke?
Moja Zlata ima šećer 28 i trenutno je na terapiji inzulinom, 3 jedinice 2Xdnevno.
Postoji li mogućnost da se u neko vrijeme uspije staviti šećer pod kontrolu bez inzulina?
Za sada joj nisam još mijenjala hranu jer vet hoće vidjeti kako će reagirati na terapiju. trenutno od suhe hrane jede royal canin za sterilizirane mačke, a uz to jede kuhano i svježe meso i ribu.
Ima
procitaj za pocetak malo ovu temu...
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 20:09   #51
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Ima
procitaj za pocetak malo ovu temu...
temu sam pročitala, no postovi sa početka teme su relativno stari. a znamo da se trendovi u liječenju mjenjaju

zanimalo me ako ima netko friški da možemo podjeliti iskustvo
__________________
mali ptič
*zlata* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 20:14   #52
Quote:
*zlata* kaže: Pogledaj post
temu sam pročitala, no postovi sa početka teme su relativno stari. a znamo da se trendovi u liječenju mjenjaju

zanimalo me ako ima netko friški da možemo podjeliti iskustvo
Nažalost, u pogledu dijabetesa nema puno promjena. Ili se kontrolira inzulinom ili dijetom. Kao što reče Corduroy, ima šanse da sve završi samo na dijeti, no to ovisi o mnogim okolnostima. Nadajmo se da će biti tako.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 20:32   #53
i ja se nadam da ćemo kroz neko vrijeme izbaciti inzulin ili barem smanjiti na 1 bockanje.
ona ta bockanja za sada stvarno ok podnosi. vidjeti ćemo što će pokazati slijedeće vađenje krvi.
__________________
mali ptič
*zlata* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 10:21   #54
Pozdrav, da li mi neko moze preporuciti veretinara internistu (dijabetologa) u Zg? Imam psa Zlatnog retrivera koja je oboljela od dijabetesa. Nisam iz HR, ali bih rado je rado dovela u ZG kod iskusnog dijabetologa jer nikako da joj se odredi adekvatna terapija.
Lunla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 20:30   #55
A u čemu je problem?

Dijabetologa neš nač, doduše veterinara koji se zna pozabaviti dijabetesom vjerovatno češ
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 21:15   #56
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
A u čemu je problem?

Dijabetologa neš nač, doduše veterinara koji se zna pozabaviti dijabetesom vjerovatno češ
Najveci problem je u terapiji, odnosno u odabiru odgovarajuceg inzulina. Veterinari kod kojih sam bila su zaista krasni i dobri ali nemaju iskustva sa diabetesom, niti smo uspjelu naci nekoga u blizem okruzenju. Najblizi veterinari koji se bave diabetesom bili bi u HR. Dakle, Caninsulin je inzulin koji se koristi kod lijecenja ove bolesti, medjutim ne postoje uvoznici Canizulina kod nas. Koliko smo danas saznali, najblizi uvoznici su u Sloveniji. Na netu se navode razlicite alternative za taj inzulin, i na osnovu toga smo se odlucili (pocetnom 4. mjeseca kada je dijagnosticirana bolest) za Humalog Mix 25 jer je veterinar napisao da ke potrebna inzlinska terapija (humani, svinjski, lente). Za ostalo smo se edukovali putem net-a. Ukljucili smo u Royal Canin Diabetic hranu 2xdnavno. Bez obzira na sve navedeno, uz ovaj inzulin koji smo povecavali svakih nekoliko dana, secer oscilira. Pas ima 22 kh i poceli smo da 10 IU jer je inzulin prilikom dijagnosticiranja bio 19, a sada samo na 25 IU. Jucer smo pravili glukoznu krivulju i ovo su vrijednosti:

03.05
07:00 16,5
07:30 150 gr RC diabetic
07:45 13 IU Humalog mix 25
09:30 12,3
12:30 9,7
14:30 9,3
16:30 13
18:30 18,2
19:30 150 gr
19:45 12 IU
20:30 23,0
22:30 12,8
00:45 8,5
04.05
07:00 13,9
07:30 150 gr
07:45 13 IU
09:30 17

Inace je raspolozena i zivahna i ima samo blagu karataktu koja nije tako strasna. Ostali nalazi su u granicama normale osim ALKP (23-212) 418 ali je to valjda normalno kod pasa sa dijabetesom.

Hvala unaprijed na svakom savjetu!
Lunla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 18:25   #57
GUK ne samo što oscilira, nego su vrijednosti i previsoke. Koliko znam, i kod pasa vrijednosti trebaju biti kao i kod čovjeka (4,2 - 6,1). Kao što kaže Corduroy, nema psećih dijabetologa, ali ima veterinara koji su možda više zainteresirani za taj problem i / ili više znaju o tome. Pitat ću na svojoj FB grupi za preporuku, ja ne znam.

U međuvremenu, bilo bi pametno oponašati ljudsku prehranu kod dijabetičara, a tako je radio i moj kum s mačkom šećerašicom: ne dva obroka dnevno, nego više - recimo, četiri. I ne najprije hraniti pa onda davati inzulin, nego obratno - nakon injekcije 15-30 minuta pričekati pa onda dati hranu. Pri svakoj takvoj promjeni treba biti jako oprezan i promatrati pseće ponašanje te, ako se čudno ponaša - kao da ne zna za sebe, izgubljeno gleda, tetura, smjesta provjeriti vrijednost šećera. Ako je preniska, uvali joj štogod slatko - med, šećer.

Pokušala sam pokriti sve mogućnosti, a sada idem na grupu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 08:22   #58
Našoj je dijagnosticiran prenizak šećer.
Čak je pala u šok prije nekoliko godina dok nismo ni znali da ima s time problema, jedva smo ju spasili.
Mi dajemo kao što Didi kaže, neovisno što je kod nas hipoglikemija u pitanju, isto nekoliko puta dnevno obroke.
Nikako samo jednom ili dva puta.
Pazimo na znakove od malaksalosti, trešnje tijela.

Za prvu ti je preporuka ponašati se kao s ljudima koji imaju viši šećer, više puta dnevno manji obroci, da ima uvijek dostupnu vodu, kretanje, laganija prehrana. Možda da prijeđete na kuhano, industrijska hrana ima uvijek svega i svačega, imam tešku alergičarku pa joj kuham odavno, nije to neki problem.

A za terapiju vidjeti kod nekoga stvarno iskusnog veterinara da ne bi bilo nagađanja, krivih terapija.
Osobno mogu preporučiti vet Tomislava Šegotu u Zagrebu, on je nama spasio pesicu sa hipoglikemijom, bez njega ne bi bila živa sada.
I eventualno vet Žarko Ćirić, Vet Point, isto u Zagrebu, dosta zna stvari mimo klasičnih zahvata i bolesti, također mi je puno pomogao kad se sumnjalo na neke rijeđe bolesti kod jedne pesice.
Sretno.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 11:23   #59
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Mi dajemo kao što Didi kaže, neovisno što je kod nas hipoglikemija u pitanju, isto nekoliko puta dnevno obroke.
Nikako samo jednom ili dva puta.
Pazimo na znakove od malaksalosti, trešnje tijela.
Da, i u jednom i drugom slučaju treba tako s prehranom. Imam prijateljicu hipoglikemičarku po kojoj možeš sat navijati - jede svaka dva sata pomalo, ako nedajbože zakasni, ruši se u nesvijest.

Nažalost, kod psa dijabetičara problem je u tome što malaksalost može nastupiti kako od preniskog, tako i od previsokog šećera pa treba gledati ukupnu sliku, sve simptome. Ako se može izmjeriti šećer, super, ali ako ne... Za ljude kažu da, ako ne znaš, svejedno uvališ kocku šećera: ako je GUK previsok, jedna kockica neće bitno promijeniti vrijednost, a ako je prenizak, spasio si čovjeku život.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 11:53   #60
Hvala vam puno na odgovorima. Pokusat cu stupiti u kontakt sa veterinarima koje ste naveli. Sa dijabetesom se borimo vise od mjesec dana. Prima inzulin, jede medicinsku hranu i doziranoj kolicini i krece se svaki dan. Medjutim, izgleda da joj inzulin koji joj dajemo ne odgovara, iako i to zavisi kako koji dan.
Lunla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.