Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2009., 22:28   #21
Quote:
leteči kaže: Pogledaj post
Došel Tito u posjetu roditeljima u Kumrovec. Pozdravi se on s njima izljubi i ode se pozdravit s mjesnim odbornicima. Gleda ga mamica i šapne japeku. Japa em to ni naš Jožek. Dej čkomi stara ne važno, glavno da je Maršal.


"Ovo je da prostite moja žena." kak vele Zagorci
__________________
-> ovako se to radi dio 1. - ovako se to radi dio 2. <-
gdje prestaje znanje počinju predrasude...
pobunjenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 07:37   #22
Nisam baš mislio otić u ove vode ali moram reć da je tito iz prve proša liječnički za vojsku i da u kartonu nije bilo nikakvih anomalija.Znači 10 prstiju a ne 9 ili 11
Jastreb01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 09:16   #23
Quote:
Jastreb01 kaže: Pogledaj post
Nisam baš mislio otić u ove vode ali moram reć da je tito iz prve proša liječnički za vojsku i da u kartonu nije bilo nikakvih anomalija.Znači 10 prstiju a ne 9 ili 11
Pa nije isto Tito na liječničkom za vojsku prije prvog svjetskog i onaj nakon prvog svjetskog. Tijekom ratovanja u Rusiji imao je sto prilika da izgubi i glavu a ne samo jedan prst. Rusi su ga zarobili kada ga je neki Čerkez proburazio kopljem ali je preživio.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 01:09   #24
Jožek je navodno zgubil prsta ko dečec dok je krave čuval
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:16   #25
Što je više kleveta i laži
Jbg, zaboravio sam kako ide dalje
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 10:33   #26
http://www.hercegbosna.org/forum/vie....php?f=5&t=684

Ovo je stvarno preglupo u režiji nekad i ovdje prisutnog inkvizitora
Jastreb01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 11:02   #27
Quote:
ataše kaže: Pogledaj post
kud baš Nagy išai u YUG veleposlanstvo, šta nije išao u UK i FRA ambasadu?
Mislim da ga ovi nisu htjeli pustiti, a moraš znati da se radilo o minutama...
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 11:39   #28
Quote:
solo_zara kaže: Pogledaj post
Da cuja san i ja tu pricu samo ti jos nisi navea da mu je mater rekla da njezin Joza nije ima neki prst na ruci a ovaj lazni Tito je ima sve prste na broju.
A mozda je bija Rus poslan od Sovjeta da kontroliraju situaciju e sad kako je doslo do razilazenja 48.
I ja sam cuo te spike uz navode da nije imao teoretske sanse da se izvuce iz Drvara nakon njemackog desanta...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 14:11   #29
Jos jednaa laz .
Dali je Tito pravi Hrvat ili je Rus ili Poljask
rencio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 21:25   #30
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
Pa nije isto Tito na liječničkom za vojsku prije prvog svjetskog i onaj nakon prvog svjetskog. Tijekom ratovanja u Rusiji imao je sto prilika da izgubi i glavu a ne samo jedan prst. Rusi su ga zarobili kada ga je neki Čerkez proburazio kopljem ali je preživio.
ja sam čula priče da ono nije pravi tito bio da kad je otiša u rusiju da se više nije vratio, da su oni našli nekoga rusa-kozaka sličnog njemu a ovoga pravoga tita ubili, nisam sigurna ali mislim da se ovaj lažni tito zvao ja mislim aleksandar nikolajevič ludbergijev ili tako nešto, i da ovaj uopće nije znao hrvatski nego su ga u tajnosti 3 mjeseca učili hrvatski i da su toj prof. zapritili smrću da ako ikome kaže o tome. a i ovaj je ima sve prste a ja mislim da bi se neki čak mogli znat onu pijesmu: sidi tito nasrid trsta jede govno sa tri prsta..... itd da ne duljim, prsta su mu dva bila odsječena jer je bio bravar i tako.... sad koliko tu ima istine ne znam al taki sam se priča naslušala od dosta starijih ljudi....
freddie"s queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 17:17   #31
Josip Broz Tito...Mislim da je čovjek zadužio narod i da je jedan od bitnih osoba 20. stoljeća svjetske povijesti....
to mislim radi:
1.organizirao je vojsku praktičćki iz ničega. Reko je "Idemo pokušati", i na kraju pobjedio.
2. Kad je staljin htio pola Europe, on je jedini imao hrabrosti reći mu: znaš kaj? odjebi stari....a sve ostale cicije (vođe rumunjske, poljske, i sl. su se slagale sa režimom koji im je nametnut,)
3. ako povučemo paralelu sa današnjim dobom, Tito je bio pojava, dobar predsjednik, čovjek koji je pokušao balansirati između zapada i istoka, kad je prijetila atomska opasnost. pripremao je Jugoslaviju na najgore.
4. Pokušao je izjednačiti ljude, nije bilo tolikog jaza bogati-siromašni ko danas...

ipak, nije bio savršen....
zamjeram mu što je išo onim principom "oko za oko" i omogućio da se dogode Tezno, pokolj u macljskoj šumi i sl.
nadalje, dok je pokušavao izjednačiti radnika, umanjiti jaz bogati-siromačšni, sam je ustvari taj jaz potencirao...volio je skupa odjela, putovanja, manifestacije, kič i raskoš...
i mgolo bi se još o titi pričati svašta....
davesheffield is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2009., 13:54   #32
Quote:
davesheffield kaže: Pogledaj post
Josip Broz Tito...Mislim da je čovjek zadužio narod i da je jedan od bitnih osoba 20. stoljeća svjetske povijesti....
to mislim radi:
1.organizirao je vojsku praktičćki iz ničega. Reko je "Idemo pokušati", i na kraju pobjedio.
2. Kad je staljin htio pola Europe, on je jedini imao hrabrosti reći mu: znaš kaj? odjebi stari....a sve ostale cicije (vođe rumunjske, poljske, i sl. su se slagale sa režimom koji im je nametnut,)
3. ako povučemo paralelu sa današnjim dobom, Tito je bio pojava, dobar predsjednik, čovjek koji je pokušao balansirati između zapada i istoka, kad je prijetila atomska opasnost. pripremao je Jugoslaviju na najgore.
4. Pokušao je izjednačiti ljude, nije bilo tolikog jaza bogati-siromašni ko danas...

ipak, nije bio savršen....
zamjeram mu što je išo onim principom "oko za oko" i omogućio da se dogode Tezno, pokolj u macljskoj šumi i sl.
nadalje, dok je pokušavao izjednačiti radnika, umanjiti jaz bogati-siromačšni, sam je ustvari taj jaz potencirao...volio je skupa odjela, putovanja, manifestacije, kič i raskoš...
i mgolo bi se još o titi pričati svašta....

Oćemo prvo o zamjerkama?

Klasični lider koji svoj ego hrani na kultu ličnosti, tako popularnj pojavi u 20. stoljeću. Da je bio faca, trebao je 60-tih reći: "eto, izbavio sam vas izu govana a vi sada, bez Tita, naprijed!"

Pokoljčić manje više, standardni oblik razmišljanja i djelovanja tog doba. Je li 45. trebalo spaliti stotinjak tisuća nijemaca u Drezdenu ili Tokiju da bi se dobio rat? Nije ali,praktično je, krajnje jednostavno i učinkovito.

Jaz o kojem pričaš nema veze sa ekonomijom već sa samoljubljivošću i kultom. Prosječnom radniku je, usprkos titovom bahaćenju bilo bolje nego danas. Eksploatacija je ipak bila van pravila igre.

Ajmo sad o "dobrim" stranama.

Jugoslavija je mogla rat proživjeti poput nekakve Nizozemske ili Norveške. Ali, avaj, lokalne vlastohlepne velemože su imale svoje planove. Nedostatak nekakve državne konzinstencije prije rata pretvorio se u masakr tijekom rata.

Tito je pak imao nekakvu ideju vodilju ali to ne znači da je on bio pravi. Sa 19.000 članova KPJ preuzeo je kompletnu vlast a neki antifašisti su tek na kraju rata shvatili za koga su se zapravo borili. Antifažizam bi, prije ili kasnije prtoradio, pitanje bi bilo samotko i kako bi ga vodio. Tito se pokazao kao najkrvavija alternativa.

"Ne" Staljinu je gotovo jedina pozitivna stvar. Nedaj bože da su nas rusi "oslobodili" jer "ne" su rekli i neki drugi pa su popušili. On je bio dovoljno lukav da s njim jaše toliko dugo dok mu je pasalo.

Balansiranje i Nesvrstani su upitni. Teško je i dan danas procijeniti kako bi se priča odvijala da je na njegovom mjestu bio netko drugi. Balansiranje je ispalo OK dok su Nesvrstani čisto pothranjivanje vlastitog ega (pogledaj malo sudbine ostalih "nesvrstanih" država i naroda.

"Izjednačavanje" je vrlo upitno. Ljude obično "izjednačavuju" iz vlastitog interesa. Tito je jahao na toj paroli dok se Franc odlučio za liberalni kapitalizm iako se, za razliku od svog bivšeg gazde, mogao odlučiti na prepisivanje npr. švedskog ustava i zakonika no, kao i uvijek, vlastiti interesi su daleko važniji od interesa naroda.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 10:37   #33
Quote:
Jastreb01 kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje,valjda je imao nekog razloga pa barem da je bila najbliža ili se samo do nje moglo doć
Amo malo dalje,laž broj 2.
1947 OBOREN AMERIČKI AVION KOJI kako se kaže u hrvatskoj slučajno malo zalutao a komunisti ga odmah oborili.Prava istina,američki avioni neprestano ulaze u jug.zračni prostor i to vrlo duboko.Polijeću u špijunske letove ali i pokušavaju opskrbit četnike.Jugoslavija više puta protestira i prijeti da će obarat avione štoje onda na kraju i učinjeno
Tako je, to je netočan podatak. Točno je da je u lipnju 1946. prisilno spušten u Skopje jedan C-47, a drugi je nakon toga (kolovoz '46) i oboren (PZO paljba). Nakon toga Ameri "čačkaju mečku" i nekoliko P-40 "slučajno" ulazi u zračni prostor iz Grčke, dva su oborena - jedan je oboren u zračnoj borbi (oborio ga je kapetan Marijan Kranjčec, kolovoz '46, Spitfireom), a drugi je srušen PZO topovima (rujan '46). Navodno su u tom razdoblju bila koškanja i nad Slovenijom, no moj deda (bio je pilot) je u to vrijeme bio stacioniran u Skopju, tako da ovo za Makedoniju znam iz njegovog dnevnika.
Consultant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.