Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 15:27   #81
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Postoje pučke kuhinje, postoji nekoliko modela socijalne pomoći i postoji postupak za dobivanje iste. Imaš neku konkretnu promjedbu na taj sustav? (Ja ih imam par, definitivno, ali volim čuti i druge.)

Dio onih koji sakupljaju boce nije upućen da ima pravo na pomoć, dio ih je odabrao takav način rada (zaradi se jedna skromna plaća, a nema šefa i radnog vremena), a dio je polurobovska radna snaga koja radi za šefove u mercedesima.

Slično kao i prošnja. S jedne strane sirotinja, a s druge gazde koje su na tome vile sagradili.
da, a što smo postigli smanjenjem naknade? Još više odbačenih praznih boca po šumama? Nije dovoljno kaj imamo automobilskih olupina na izbor po velebitu i još nam treba i plastika?
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:28   #82
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ako dobiješ 100.000 boca složenih u palete i već napola isprešanih, onda ne vidiš svaku. Ne ide pravi šverc boca po boca...



.
koliko znam trgovine uglavnom ne žele uzimat zmazane i sprešane boce čak ne uzimaju ni bez etikete jer inače bi prvima palo na pamet onima koji ih proizvode da si svaki dan natrpaju u vreću pa prodaju
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:39   #83
Skupljanje boca postalo je socijlana kategorija zbog neimaštine,bolje je i kopati po kantma za smeće pa si zaraditi koju kunu nego ležati doma. Nažalost ovim potezom vlada uzima kruh iz usta još većem broju ljudi,id a razlog napalte nije socijala ali je njen efekt socijalni
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:29   #84
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa onda si rješavaj sustav pučkih kuhinja.
Dakle, ovo je vrhunski cinizam.
Čovjek koji nema što za jesti treba si rješiti sustav pučkih kuhinja. Još bolja je ideja da otvori restoran?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dodatno, za razne socijalne svrhe se u ovoj državi daju milijarde i nije istina da nije dovoljno za skromnu egzistenciju - nekome tko je potpuno uključen u sustav socijalne pomoći gotovo se ni ne isplati prihvatiti poslove za minimalac od 2000 kuna.
Istina je da se daju milijarde, ali daj mi, molim te, primjer koliko bi nezaposleni samac od 40+ godina maksimalno mogao dobiti pomoći od države? I objasni kako da živi od toga (ako nema pristup pučkoj kuhinji), ako nije problem

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A glede "bezosjećajnosti", uvijek možemo usporediti godišnje uplate poreza, koliko tko od nas daje za socijalu, mirovine, vrtiće... Ja si te boce osobno ni ne vraćam. Da li ih i ti ostaviš pokraj kontejnera?
Glede bezosjećajnosti, porez nitko ne plaća da bi pomogao sirotinji, već zato što mora.
I ja sam uvijek ostavljao boce pokraj kontejnera, do nedavno, otkako mi je kredit porastao, a naplata i pronalaženje poslova se odužila.
Nikad ne bacam u smeće bilo što što je još uvijek upotrebljivo.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Povratna naknada opterećuje cijeli sustav jer rezervira nemale novce. Opterećivanje sustava znači da će manje novca biti za ulaganje, gospodarske poduhvate, otvaranje novih radnih mjesta... Dakle, velike naknade povećavaju broj ljudi bez posla i smanjuju ulaganja u širenje posla, jer jednostavno smetaju poduzetništvu. Uzimaju novce koji se "ne vrte" u privredi. Stoga naknada mora biti točno tolika da ispuni svoju svrhu, a koja je samo i isključivo ekološka.
Zašto onda nije u startu bila 30 lp?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Rješenje socijalnih pitanja nije u omogućavanju kopanja po smeću.
Ne, nije, ali je to trenutačno jedina šansa nekima da prežive. Trebaju li oni umrijeti od gladi ili bolesti da bi se socijalna pitanja riješila?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, omogućimo da preživljavaju kopajući po smeću, da se ne bi pojavila ozbiljnija pitanja... Inače, netko će te boce sakupljati dok god postoji naknada, bez obzira na standard.
Da, omogućimo im. Ako Vidošević, Kesovija i Kosorica mogu dobiti stanove, ne vidim razloga da neki siromašak dobije pola kune po boci.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Naravno da se sakuplja i za gazde u mercedesu. Isto kao prošnja na semaforima. I da se od sakupljanja smeća grade kuće.
A za koji će mi gazda u mercedesu ako mogu skupljati za sebe? Da mi plati mirovinsko?
Na koju foru gazda u mercedesu može nekoga nagovoriti da skuplja boce za njega?

Quote:
Imaš neki konkretan primjer gdje netko nije dobio socijalnu pomoć ili ostao pred vratima pučke kuhinje?
Evo, ja imam. Znam siromaška koji ima četiri kilometra do busa za zagreb, a vozači ga ne žele voziti besplatno 20 km do grada. On ne može doći do pučke kuhinje i prisiljen je prositi da ne umre od gladi.
Jadnik se uvijek nudi da nešto napravi za siću, ali i siće je sve manje, tako da ga više nitko ne zove na nadnicu.
A socijalne pomoći ima, ako se ne varam, nekih 500 kn. Isključena mu je struja, vode nema.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:34   #85
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Dakle, ovo je vrhunski cinizam.

Da, omogućimo im. Ako Vidošević, Kesovija i Kosorica mogu dobiti stanove, ne vidim razloga da neki siromašak dobije pola kune po boci.

.
ali oni su "ugledni" gradjani ove drzave. Ti i ja i onaj koji skuplja boce nemamo tako razvijene vjestine uvlacenja u cmarove onima iznad sebe niti cijedjenja i iskoristavanja onih ispod sebe, isto tako ne znamo dobro lagati tj ne govoriti istinu kao dr. Andrija, ne znamo si zadrzat stanove koje smo dobili na koristenje ko Nadan, nit znamo ko isti prijavljivat ogromna imanja kao planinarske domove. Nit smo podobni bit na nekoj boljoj funkciji. To je rezervirano za djecu i unuke bivsih visokih partijskih funkcionera, sefova udbe i milicije. Npr todoricev sin, pa nadan, pa jaca, pa bebic, pa seks zvani sova, nastavi niz...
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:40   #86
Quote:
audi_driver kaže: Pogledaj post
koliko znam trgovine uglavnom ne žele uzimat zmazane i sprešane boce čak ne uzimaju ni bez etikete jer inače bi prvima palo na pamet onima koji ih proizvode da si svaki dan natrpaju u vreću pa prodaju
Je, taman se šverc opterećuje etiketama...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:51   #87
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Dakle, ovo je vrhunski cinizam.
Čovjek koji nema što za jesti treba si rješiti sustav pučkih kuhinja. Još bolja je ideja da otvori restoran?
Pa ne on, ti se potrudi, osnuj udrugu, pomogni Caritasu, piši svom gradonačelniku ili načelniku... Traži od vijećnika da povećaju općinska/gradska izdvajanja za socijalu. Ja se prvi bunim svom vijećniku jer grad božićnice za umirovljenike dijeli linearno radi glasova, a ne npr. samo onima koji imaju do 1.500 kuna, ali u dvostrukom iznosu nego kada se dijeli svima.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Istina je da se daju milijarde, ali daj mi, molim te, primjer koliko bi nezaposleni samac od 40+ godina maksimalno mogao dobiti pomoći od države? I objasni kako da živi od toga (ako nema pristup pučkoj kuhinji), ako nije problem
Dobije dovoljno za preživjeti. Imaš na prethodnoj stranici popis na sve što ima pravo. Sustav nije savršen, ali boce ga neće poboljšati, već reforma socijalne skrbi.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Glede bezosjećajnosti, porez nitko ne plaća da bi pomogao sirotinji, već zato što mora.
I ja sam uvijek ostavljao boce pokraj kontejnera, do nedavno, otkako mi je kredit porastao, a naplata i pronalaženje poslova se odužila.
Nikad ne bacam u smeće bilo što što je još uvijek upotrebljivo.
I dakle sada u sred krize ti daješ manje za siromašne? Zašto onda optužuješ druge za bezosjećajnost? Zašto ne postaš npr. par uplatnica Crvenom križu i pokažeš nam primjerom kako želiš i pomažeš drugima?

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Zašto onda nije u startu bila 30 lp?
Zato što su glupo procijenili.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne, nije, ali je to trenutačno jedina šansa nekima da prežive. Trebaju li oni umrijeti od gladi ili bolesti da bi se socijalna pitanja riješila?
U Hrvatskoj imamo opću zdravstvenu zaštitu, a hvala bogu, niti se ne umire od gladi. Štoviše, jedna smo od najdebljih nacija na svijetu. Masu problema uzrokovanih - pretilošću.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Da, omogućimo im. Ako Vidošević, Kesovija i Kosorica mogu dobiti stanove, ne vidim razloga da neki siromašak dobije pola kune po boci.
I kakve veze imaju propisi od početka 90-tih sa sadašnjim stanjem? Davno su proglašeni neustavnim.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A za koji će mi gazda u mercedesu ako mogu skupljati za sebe? Da mi plati mirovinsko?
Na koju foru gazda u mercedesu može nekoga nagovoriti da skuplja boce za njega?
Pa postoje cijeli obiteljski biznisi oko sekundarnih sirovina, nemoj se tu praviti naivan.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Evo, ja imam. Znam siromaška koji ima četiri kilometra do busa za zagreb, a vozači ga ne žele voziti besplatno 20 km do grada. On ne može doći do pučke kuhinje i prisiljen je prositi da ne umre od gladi.
Jadnik se uvijek nudi da nešto napravi za siću, ali i siće je sve manje, tako da ga više nitko ne zove na nadnicu.
A socijalne pomoći ima, ako se ne varam, nekih 500 kn. Isključena mu je struja, vode nema.
Vozaču ako ga nekoga vozi bez karte prijeti otkaz. A kontrole su svako malo.

Ako čovjeku prijeti glad - daj mu 100 kuna i nazovi svog (grado)načelnika da riješi taj problem. Kod mene gradske službe znaju za svaki taj slučaj i pokušaju pomoći. I pomažu. Nazovi i župnika, Caritas također može pomoći, barem odjećom i s nešto hrane.

Kopanje po smeću nije oblik socijalne pomoći. Usput, zar tebi netko zabranjuje da uz svaku bocu koju baciš u smeće zalijepiš novčanicu od 20 lipa, ako misliš da je to rješenje socijalnih problema?

Rješenje socijalnih problema jednostavno nije tako da "bogati" bacaju boce u smeće, a onda siromašni kopaju po istima i pronalaze boce. Mogli bi u koju staviti i 10-20 kuna, da bude zanimljivije? Onda bogatima savjest čista, a siromašni neka kopaju po kantama. Bitno da možemo reći kako smo "socijalno senzibilni" omogućavajući preživljavanje kopanjem po smeću...

Ideju boce kao socijalna kategorija treba izbiti iz glave. Jer to jednostavno one nisu i ne smiju biti.

Zadnje uređivanje Vojky : 15.02.2011. at 17:04.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:44   #88
Quote:
Toyboy kaže: Pogledaj post
uzrok tome je nekvalitetna prehrana a ne kolicina hrane koja se unese
I većina bogatih i većina siromašnih su mršaviji od nas... Tako da je pitanje izgladnjelosti stanovništva prilično deplasirano. Mislim, spadamo u bogatije države svijeta, s jednim od najvećih sustava socijalnih transfera u svijetu i priličnom razinom socijalne jednakosti (npr. ne postoje posebne četvrti za bogate po hrvatskim gradovima, relativno su male razlike prosjeka i medijana plaće...).

Hrvatski sustav socijalne skrbi ima valjda 1000 falingi, ali nije način njihovog rješavanja uvrštavati kopanje po smeću kao socijalnu metodu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:47   #89
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa ne on, ti se potrudi, osnuj udrugu, pomogni Caritasu, piši svom gradonačelniku ili načelniku... Traži od vijećnika da povećaju općinska/gradska izdvajanja za socijalu. Ja se prvi bunim svom vijećniku jer grad božićnice za umirovljenike dijeli linearno radi glasova, a ne npr. samo onima koji imaju do 1.500 kuna, ali u dvostrukom iznosu nego kada se dijeli svima.
Ja da se potrudim?
Nemam viška ni love ni vremena. Plaćam porez, nisam kriminalac, i to je dovoljno.
Ne mogu pomoći ni sebi, a kamoli drugima.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dobije dovoljno za preživjeti. Imaš na prethodnoj stranici popis na sve što ima pravo. Sustav nije savršen, ali boce ga neće poboljšati, već reforma socijalne skrbi.
Ne dobije. Od 500 kn se ne može živjeti.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I dakle sada u sred krize ti daješ manje za siromašne? Zašto onda optužuješ druge za bezosjećajnost? Zašto ne postaš npr. par uplatnica Crvenom križu i pokažeš nam primjerom kako želiš i pomažeš drugima?
Ne, ne dajem manje za siromašne. Samo što sada ja vraćam boce. Jebiga, kriza je.
Kad država omogući da ja naplatim što sam zaradio, možda nešto i uplatim. Dok nemam dosta za tebe, oslanjam se na ekonomske stručnjake s debelim plaćama da pomognu gladnima.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato što su glupo procijenili.
Nemoguće. To su isti ljudi koji su donijeli zakone, a zakoni su nepogrešivi.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj imamo opću zdravstvenu zaštitu, a hvala bogu, niti se ne umire od gladi. Štoviše, jedna smo od najdebljih nacija na svijetu. Masu problema uzrokovanih - pretilošću.
Moja je pokojna mama čekala CT 9 mjeseci da bi joj dijagnozirali rak od kojeg je umrla. Nemoj meni o općoj zdravstvenoj zaštiti, molim te.
A pretilost, što zna svatko imalo upućen, uzrokovana je lošom i nekvalitetnom prehranom.
Ne debljaju kamenice, već loši, jeftini ugljikohidrati. Želiš li reći da su u Americi crnci bogatiji od bijelaca?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I kakve veze imaju propisi od početka 90-tih sa sadašnjim stanjem? Davno su proglašeni neustavnim.
Imaju veze, jer ista je banda na vlasti.
A to s neustavnošću - tko je vratio stan?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa postoje cijeli obiteljski biznisi oko sekundarnih sirovina, nemoj se tu praviti naivan.
Ma kakvi obiteljski biznisi? Daj primjer. Tko skuplja boce za gazdu u mercedesu?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Vozaču ako ga nekoga vozi bez karte prijeti otkaz. A kontrole su svako malo.

Ako čovjeku prijeti glad - daj mu 100 kuna i nazovi svog (grado)načelnika da riješi taj problem. Kod mene gradske službe znaju za svaki taj slučaj i pokušaju pomoći. I pomažu. Nazovi i župnika, Caritas također može pomoći, barem odjećom i s nešto hrane.
Daj mu ti, ja nemam otkud. Da ti pošaljem račun, ti uplati, a ja ću proslijediti? I priloži bon za mobitel, da zovem župnika i Caritas.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kopanje po smeću nije oblik socijalne pomoći. Usput, zar tebi netko zabranjuje da uz svaku bocu koju baciš u smeće zalijepiš novčanicu od 20 lipa, ako misliš da je to rješenje socijalnih problema?
Da si ikad u životu bio u oskudici, znao bi koliko vrijedi desetak kuna. A novčanice od 20 lipa neću komentirati.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Rješenje socijalnih problema jednostavno nije tako da "bogati" bacaju boce u smeće, a onda siromašni kopaju po istima i pronalaze boce. Mogli bi u koju staviti i 10-20 kuna, da bude zanimljivije? Onda bogatima savjest čista, a siromašni neka kopaju po kantama. Bitno da možemo reći kako smo "socijalno senzibilni" omogućavajući preživljavanje kopanjem po smeću...
Zašto ne? Ovako su bogati senzibilniji?

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ideju boce kao socijalna kategorija treba izbiti iz glave. Jer to jednostavno one nisu i ne smiju biti.
Ovakva retorika je trebala još davno izaći iz mode.

I za kraj: s obzirom da si stručnjak, MOLIM TE izračunaj koliko u kunama socijalne pomoći može dobiti samac od 40+ godina.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:05   #90
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ja da se potrudim?
Nemam viška ni love ni vremena. Plaćam porez, nisam kriminalac, i to je dovoljno.
Ne mogu pomoći ni sebi, a kamoli drugima.
Pa onda propusti vladajućima da vode državu, možeš s vremena na vrijeme pričati po Internetu kako je loše i svi zadovoljni. Njima jer vladaju, tebi jer se osjećaš socijalno senzibilnim zalaganjem da siromašni mogu nešto zaraditi kopanjem po smeću.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne dobije. Od 500 kn se ne može živjeti.
Pomozi mu. Odi u gradsku upravu, odi do Centra za socijalnu skrb, odi do župnika, pomozi mu isprintati 500 letaka za proljetne radove i daj mu stari mobitel da može primiti pozive. Nemoj čekati da država reformira sustav.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne, ne dajem manje za siromašne. Samo što sada ja vraćam boce. Jebiga, kriza je.
Kad država omogući da ja naplatim što sam zaradio, možda nešto i uplatim. Dok nemam dosta za tebe, oslanjam se na ekonomske stručnjake s debelim plaćama da pomognu gladnima.
Ništa tu povratna naknada neće promijeniti... Ona služi ekologiji, da se plastika ne baca okolo. Ničemu drugome.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Moja je pokojna mama čekala CT 9 mjeseci da bi joj dijagnozirali rak od kojeg je umrla. Nemoj meni o općoj zdravstvenoj zaštiti, molim te.
A pretilost, što zna svatko imalo upućen, uzrokovana je lošom i nekvalitetnom prehranom.
Ne debljaju kamenice, već loši, jeftini ugljikohidrati. Želiš li reći da su u Americi crnci bogatiji od bijelaca?
Žao mi je za tvoju mamu, a za CT je poznato koliko se čeka. To je stvar reforme zdravstvenog sustava. No, velik dio zdravstvene zaštite se ipak dobiva odmah i dobiva se besplatno. Nisam baš čuo da siromašni nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti. Čak se i liječe u istim državnim bolnicama u kojima se liječe npr. saborski zastupnici. U puno država nije tako.

Glede prehrane, Hrvati su globalno među bogatijim nacijama, dakle stvar nije samo u obrazloženjima da je hrana "nekvalitetna". Podhranjenih objektivno imamo veoma malo.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Imaju veze, jer ista je banda na vlasti.
A to s neustavnošću - tko je vratio stan?
I kakve to ima veze s povratnom naknadom? Propis nije poništen, već ukinut.

A ako nisi zadovoljan vlašću, ovo je izborna godina, tvoja prilika za promjenu.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ma kakvi obiteljski biznisi? Daj primjer. Tko skuplja boce za gazdu u mercedesu?
Ti zaista ne znaš koji su biznisi oko sekundarnih sirovina? Bio kada u kakvom romskom naselju?

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Da si ikad u životu bio u oskudici, znao bi koliko vrijedi desetak kuna. A novčanice od 20 lipa neću komentirati.
Bio u oskudici ratnih godina, živjelo nas četvero od 150-200 DEM i opet to nema veze s topicom... Povratna naknada služi da bi ova država bila ljepša i da bi hrpe smeća bile manje. Ničemu drugome. Potpuno je pogrešno gledati je kao socijalnu mjeru. Ako 30 lipa može ispuniti taj učinak da se boce na bacaju - onda ne treba biti 50 lipa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:45   #91
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Postoje pučke kuhinje, socijalna pomoć, subvencije stanarine, socijalni smještaj... Ne samo kruh, već i cijeli ručak. I državni, i od Caritasa. Ja bacanje praznih boca u smeće kako bi netko kopao po istome ne smatram "socijalnom osjetljivošću", niti kopanje po smeću smatram socijalnom mjerom. I uopće ne želim da se cijena boca pojavljuje kao "socijalna mjera". Svojih par boca ostavim pokraj kontejnera, kome trebaju (isto kao i staru jaknu, košulje koje više nisu za ured i drugo). Ako želiš nekome dodatno pomoći, evo: www.hck.hr, pa uplati koju kunu. Možeš i mjesečno točno razliku smanjene cijene otkupa. Da ljudi dobiju što im treba, a ne da moraju kopati po kantama.

Generalno, optužbe kako su onome tko ne smatra da je socijalna mjera bacanje sitniša u kontejnere, "osjećaji za druge potpuno amputirani", neću komentirati. Porazmisli o svom osjećaju socijalnog.

Prava iz socijalne skrbi:

Prava iz socijalne skrbi, korisnici, kao i uvjeti njihovog korištenja, propisana su Zakonom o socijalnoj skrbi („Narodne novine“, broj 73/97) i zakonima o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi („Narodne novine“, broj 27/01, 59/01, 82/01, 103/03, 44/06 i 79/07), ostvaruju se u centrima za socijalnu skrb na zahtjev korisnika, njegovog bračnog druga, punoljetnog djeteta, roditelja, skrbnika ili udomitelja, a i po službenoj dužnosti.

Prava iz socijalne skrbi su:

Stalna pomoć koja se priznaje samcu ili obitelji koji nemaju sredstava za uzdržavanje u visini utvrđenoj u članku 16. Zakona, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način.
Članak 16. Zakona o socijalnoj skrbi glasi:
(1) Osnovicu na temelju koje se utvrđuje pravo na stalnu pomoć određuje Vlada Republike Hrvatske.
(2) Visina stalne pomoći utvrđuje se u postotku od osnovice iz stavka 1. ovog članka i iznosi za:
- samca 100% osnovice,
- obitelj za:
o odraslu osobu 80% osnovice,
o dijete do 7 godina 80% osnovice,
o dijete od 7 do 15 godina 90% osnovice,
o dijete od 15 do 18 godina 100% osnovice.
(3) Iznosi utvrđeni prema stavku 2. ovog članka povećavaju se ako je korisnik:
- potpuno radno nesposobna odrasla osoba koja živi sama za 50% osnovice,
- potpuno radno nesposobna osoba koja živi u obitelji za 30% osnovice,
- trudnica nakon 12 tjedana trudnoće i rodilja do 2 mjeseca nakon poroda za 50% osnovice,
- dijete samohranog roditelja za 25 % osnovice.
(4) Visina stalne pomoći uvećava se za iznos troškova smještaja u učeničkom domu ako je član obitelji, polaznik srednje škole i smješten u učeničkom domu.
(5) Pravo na stalnu pomoć priznaje se obitelji za člana-polaznika srednje škole smještenoga u učeničkom domu u visini troškova smještaja, pod uvjetom:
- da prosječni mjesečni prihod po članu obitelji, tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva, ne prelazi ili je jednak iznosu od 150% osnovice iz stavka 1. ovog članka,
- ako se radi o djetetu samohranog roditelja čiji prosječni mjesečni prihod po članu obitelji, tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva, ne prelazi ili je jednak iznosu od 200% osnovice iz stavka 1. ovog članka,
- ako se radi o djetetu pod skrbništvom čiji vlastiti prihod ne prelazi ili je jednak iznosu od 250% osnovice iz stavka 1. ovog članka.
(6) Iznimno, polazniku srednje škole, smještenom u učeničkom domu, koji zbog tjelesnoga ili mentalnoga oštećenja pohađa školu po posebnom programu izvan mjesta prebivališta priznaje se pravo na stalnu pomoć, neovisno o njegovim prihodima ili prihodima njegove obitelji.

Pomoć za podmirenje troškova stanovanja koja se može odobriti samcu ili obitelji, ako mjesečni prihod samca ili obitelji u posljednja tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti, ne prelazi visinu stalne pomoći utvrđene prema članku 16. stavak 2. i 3. Zakona.

Doplatak za pomoć i njegu koji se može odobriti osobi kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju ili zbog starosti prijeko potrebna stalna pomoć i njega druge osobe, jer sama ne može udovoljavati osnovnim životnim potrebama, uz uvjet da taj doplatak ne može ostvariti po drugoj osnovi, te ako prihod po članu obitelji ne prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 16. stavak 1. Zakona, odnosno ako prihod samca ne prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 16. st. 1. Zakona u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti.

Pomoć i njega u kući koja se može odobriti osobi kojoj je zbog tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili trajnih promjena u zdravstvenom stanju ili starosti prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe, pod uvjetom da nema mogućnosti da joj pomoć i njegu osiguraju roditelj, bračni drug i djeca, niti ima mogućnost da pomoć i njegu osigura na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, a prihod po članu obitelji ne prelazi iznos od 300% osnovice iz članka 16. stavak 1. Zakona. Zakon pod istim uvjetima omogućuje i psihosocijalnu rehabilitaciju, koja se osigurava kao stručna pomoć u obitelji (patronaža).

Osobna invalidnina koju ostvaruje teže tjelesno ili mentalno oštećena osoba s trajnim promjenama u zdravstvenom stanju, a čije je oštećenje ili bolest nastalo prije navršene 18. godine života, ako osobnu invalidninu ne ostvaruje po drugoj osnovi, a iznosi mjesečno 250% osnovice iz članka 16. stavka 1. Zakona.

Naknada do zaposlenja koju može ostvariti tjelesno ili mentalno oštećena ili psihički bolesna osoba kojoj je tjelesno ili mentalno oštećenje ili psihička bolest utvrđena sukladno odredbama Zakona, a nakon završetka osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili visokoškolskog obrazovanja, a najranije s navršenih 15 godina života. Odluku o priznavanju prava donosi mjesno nadležan centar za socijalnu skrb, iznosi 70% od osnovice članka 16. st. 1. Zakona.

Skrb izvan vlastite obitelji su svi oblici smještaja i boravka u domu socijalne skrbi ili drugoj pravnoj osobi koja obavlja djelatnost socijalne skrbi, obiteljskom domu, udomiteljskoj obitelji i organiziranom putovanju, pomoć za osobne potrebe za korisnike stalnog smještaja, jednokratni dodatak za slučaj smrti korisnika stalnog smještaja, pomoć pri uključivanju djeteta i mlađe punoljetne osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem u programe redovitih predškolskih ili školskih ustanova (integracija), osposobljavanje za samostalan rad ili samozbrinjavanje (prijevoz i smještaj), financijsku potporu studentima-korisnicima skrbi izvan vlastite obitelji kojima je prestao stalni smještaj.

Status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja djeteta, kojemu je zbog održavanja kvalitete života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata, a za koje je prema preporuci liječnika roditelj osposobljen. Iznimno, pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja, ako dijete ima težinu oštećenja zbog kojeg je u potpunosti nepokretno, zbog čega je potpuno ovisno o brizi roditelja.
Roditelj koji ima status njegovatelja ima pravo na naknadu u iznosu od pet osnovica iz čl. 16. Zakona o socijalnoj skrbi.


http://www.oc-bbz.hr/vijest.asp?id=13

Ako treba taj sustav reformirati - treba. Ali ne prati savjest građana i nerad vlasti obrazloženjem da mogu kopati po smeću...
Znam nekoliko ljudi koji nemaju nikakvih prihoda jer su npr. bili seljaci koji su povremeno honorarno radili preko godine u poljoprivrednim zadrugama, sad su ostarili, ne mogu više brinuti o životinjama, a u centru za socijalnu skrb koji je nadležan za taj dio okolice Đakova su im rekli da nemaju prava na nikavu socijalnu pomoć.
Stekla sam dojama da se socijalna pomoć teško ostvaruje, vjerojatno jedan dio isto dobiju podobni, a ne potrebiti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:59   #92
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Hrvatski sustav socijalne skrbi ima valjda 1000 falingi, ali nije način njihovog rješavanja uvrštavati kopanje po smeću kao socijalnu metodu.
PVC ambalaža nema veze s socijalom, ali činjenica da je da u Hrvatskoj sve više ljudi koji sa ostvarenom punom starosnom mirovinom ne mogu ni režiji platiti. A čisto se sumnjam da će moja generacija uopče dobivati mirovinu.

Možda bi trebali kao socijalnu kategoriju uvjesti eutanaziju?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 20:40   #93
A koliko se novaca može zaraditi skupljanjem boca iz smeća i prodajom po 50 lipa za komad?
trava12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 21:06   #94
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Znam nekoliko ljudi koji nemaju nikakvih prihoda jer su npr. bili seljaci koji su povremeno honorarno radili preko godine u poljoprivrednim zadrugama, sad su ostarili, ne mogu više brinuti o životinjama, a u centru za socijalnu skrb koji je nadležan za taj dio okolice Đakova su im rekli da nemaju prava na nikavu socijalnu pomoć.
Stekla sam dojama da se socijalna pomoć teško ostvaruje, vjerojatno jedan dio isto dobiju podobni, a ne potrebiti.qu
Znam i ja ljude koji imaju kuće ispod Novog Zagreba, dok je to područje još bilo selo. Mnogi nemaju za kruh, a socijalu ne mogu dobiti jer imaju kuće. Vjerojatno to znači da pomalo grickaju svoju kuću da bi preživjeli!

U vrijeme rata i mene nagovorili da probam, dugo su me nagovarali. Muž u ratu, ja na čekanju, a djeca moraju jesti. Uza svu dokumentaciju potrebnu za dobivanje "socijale", potrebna je porezna potvrda za prošlu godinu. Ako sam prošlu godinu radila i prešla neki prag od ne sjećam se koliko, ništa od socijale. Što to znači? Ako ja trebam sada, danas, kakve veze ima to koliko sam zaradila prošlu godinu?
Drugim riječima, ništa ne smiješ zarađivati ove godine da bi slijedeće dobio neku lovu. I to se zove socijala? Mora da postoji neka mogućnost ušivanja želuca na godinu dana.

Vojky, od socijale se ne može živjeti, ne budi u zabludi. Daju ti taman toliko da ne umreš od gladi, vidiš i sam cenzus, napisao si.
Ako uspiješ preživjeti, ne plaćaš komunalije. Dakle, siromašni ljudi, kao u našoj državi, puno skuplje "žive".

Zadnje uređivanje somied : 15.02.2011. at 23:17. Reason: quote
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:31   #95
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Znam i ja ljude koji imaju kuće ispod Novog Zagreba, dok je to područje još bilo selo. Mnogi nemaju za kruh, a socijalu ne mogu dobiti jer imaju kuće. Vjerojatno to znači da pomalo grickaju svoju kuću da bi preživjeli!

U vrijeme rata i mene nagovorili da probam, dugo su me nagovarali. Muž u ratu, ja na čekanju, a djeca moraju jesti. Uza svu dokumentaciju potrebnu za dobivanje "socijale", potrebna je porezna potvrda za prošlu godinu. Ako sam prošlu godinu radila i prešla neki prag od ne sjećam se koliko, ništa od socijale. Što to znači? Ako ja trebam sada, danas, kakve veze ima to koliko sam zaradila prošlu godinu?
Drugim riječima, ništa ne smiješ zarađivati ove godine da bi slijedeće dobio neku lovu. I to se zove socijala? Mora da postoji neka mogućnost ušivanja želuca na godinu dana.

Vojky, od socijale se ne može živjeti, ne budi u zabludi. Daju ti taman toliko da ne umreš od gladi, vidiš i sam cenzus, napisao si.
Ako uspiješ preživjeti, ne plaćaš komunalije. Dakle, siromašni ljudi, kao u našoj državi, puno skuplje "žive".
ma tko uopće kontrolira te centre za socijalnu skrb i kako raspoređuju dobivena sredstva? Nedavno je forumasica satori napisala da su u sklopu jedne humanitarne akcije otkrili da su na popisu korisnika socijalne skrbi nepostojeći ljudi na nepostojećim adresama.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 15.02.2011. at 23:45.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:51   #96
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Je, taman se šverc opterećuje etiketama...
a kome prodaju ti navodni šverceri koji u BiH proizvode milijune boca te iste ako ne trgovačkim centrima gdje ljudi obično i predaju svoje korištene boce. Gdje se prodaju te velike količine nije mi jasno.

To su sve lažne pričice i konstrukcije, vlada nema love, godišnje samo jamnica proizvede 200 000 000L napitaka a to je 100 000 000 kn naknade za boce a ovi nemaju love i sad nastoje smanjit tu naknadu i zdravo. Bit će više boca po šumama i gorama to je sigurno pa i usred grada.
A sigurno je isto da tu nema neke zarade. Da bi se kupio stroj treba bar 300 000€ a to je 2,2 mil kuna a to je 4,4 mil boca. Gdje su još radnici koji bi bar u tri smjene šibali te boce, dijelovi za stroj jer taj od 300 000 je kinez i šrot je, gdje je lova za majstora kad krepa nešto vitalno, a struja je posebna priča. Jedan takav stroj ima po 60-70 grijača i ak se radi i najmanja boca rade najmanje na 50% i to bar pola od njih dakle 35 grijača*1200W svaki a nek rade na 50% dakle to je 600W*35 = 21 kW na sat * 24 sata * 30 dana u mjesecu. A koliko je kilovat? Plus što sušač zraka potroši struje a kompresor koji druka 40 bara u boce još uf 380V* negdje 200A (P=U*I) + potrošnja vode+antifriza za hlađenje... ma sto čuda a proizvodnost 8-10000 boca na sat ali u teoriji, u praksi je manje jer zna bit masu malih zastoja do 2-3 min tijekom dana...
audi_driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:04   #97
Pa potpuno je nebitno kolko košta proizvodnja plastične boce...Pa ne plača se naknada za zbrinjavanje zato što neka boca košta XY kuna nego zato što ta boca zagađuje okoliš.....
Tako da objašnjenje smanjenja naknade nema baš nikakvog smisla.
Naknada od 50 lipa uvedena je upravo kao stimulacija skupljanja boca i svako njeno smanjenje cjeli smisao naknade za zbrinjavanje potpuno negira...
svi proizvođači ambalaže plačaju za njeno zbrinjavanje i čisto sumljam da su im naknade u visini proizvodne cjene ambalaže (kartonska i druga ambalaža)...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:11   #98
Fond za zaštitu okoliša radi negdje od kraja 2005, početka 2006. Prihodi fonda su razne naknade koje prikuplja temeljem zakona i pravilnika. Najvažnije od svih naknada su baš naknade za zbrinjavanje ambalažnog otpada. Također, Fond ostvaruje prihode od prodaje ambalaže firmama koje se bave oporabom (recikliranjem) otpada. istim tim firmama Fond daje licence za rad. Ako to nije muljaža - ne znam što jest.

No, ajmo malo dalje...u razdoblju od 2006-2009 Fond je ostvario gubitak od skoro 700 mil KN. Odnosno, da bude jasno i onima u zadnjim klupama - plaćeno je više povratne naknade nego što su proizvođači ambalaže stavili na tržište!

Te milijune kuna platili su proizvođači pića i napitaka, kao i njihovi uvoznici. Ali, ne berite brigu, taj trošak su prevalili na potrošače - kupce u dućanima.
----------------
Ako vam se je dalo pratiti ovu kratku priču, onda vam je jasno ovo:

1. bezvezno trošenje novca je uvijek bezvezno
2. tvorničari sigurno nisu na gubitku. prebacili su to na potrošače
3. 700 milja kuna je zamračeno
4. 700 milja kuna može platiti jako puno socijalne pomoći
--------------------------
ako i dalje mislite da je bacanje novaca kroz prozor dobra stvar, zato jer se negdje na marginama tog bacanja novca šaka kovanica nađe i u smeću a time se provodi i socijalna politika - bacite svoje kompjutere u smeće. možda ga nađe netko kome je više potreban nego vama.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:25   #99
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
Fond za zaštitu okoliša radi negdje od kraja 2005, početka 2006. Prihodi fonda su razne naknade koje prikuplja temeljem zakona i pravilnika. Najvažnije od svih naknada su baš naknade za zbrinjavanje ambalažnog otpada. Također, Fond ostvaruje prihode od prodaje ambalaže firmama koje se bave oporabom (recikliranjem) otpada. istim tim firmama Fond daje licence za rad. Ako to nije muljaža - ne znam što jest.

No, ajmo malo dalje...u razdoblju od 2006-2009 Fond je ostvario gubitak od skoro 700 mil KN. Odnosno, da bude jasno i onima u zadnjim klupama - plaćeno je više povratne naknade nego što su proizvođači ambalaže stavili na tržište!

Te milijune kuna platili su proizvođači pića i napitaka, kao i njihovi uvoznici. Ali, ne berite brigu, taj trošak su prevalili na potrošače - kupce u dućanima.
----------------
Ako vam se je dalo pratiti ovu kratku priču, onda vam je jasno ovo:

1. bezvezno trošenje novca je uvijek bezvezno
2. tvorničari sigurno nisu na gubitku. prebacili su to na potrošače
3. 700 milja kuna je zamračeno
4. 700 milja kuna može platiti jako puno socijalne pomoći
--------------------------
ako i dalje mislite da je bacanje novaca kroz prozor dobra stvar, zato jer se negdje na marginama tog bacanja novca šaka kovanica nađe i u smeću a time se provodi i socijalna politika - bacite svoje kompjutere u smeće. možda ga nađe netko kome je više potreban nego vama.
Uz pretpostavku da su ti brojke u redu u što ne sumnjam ja iz toga mogu samo isčitat nevjerovatnu nesposobnost države koja nije u stanju organizirat otkup i prikupljanje ambalaže bez štete za istu.

I jasno da od nesposobnih ne možeš očekivat da poboljšaju sustav jer im je jednostavnije ne radit ništa na sebi i oko sebe i svest račune na nulu jednostavnim smanjivanjem naknade.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 00:29   #100
Jao super mi je ova bura debilizma dignuta oko smanjenja naknade za boce....

Ali da ne budem glupavo nekonstruktivan evo ideje:

Neka flaša ostane 50 lipa. Proizvodnja flaše košta 20 i neka je netko donese za 30 lipa, ALI pitam vas...

Zar ne bi bilo uljuđeno i pošteno da država propiše obvezatno predočavanje osobne iskaznice i bankovnog računa pri predaji boca te uplaćivanje poreza i doprinosa unutar tih ekstra 30 lipa?
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.