Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2011., 10:18   #1
Ovrhe na plaći

Ako radnik ima kredit koji ga plaća putem trajnog naloga, znači nije mu vidljiv na plaći ali mu je 1/3 (možda i više) plaće opterećeno da li se u tom slučaju može otvoriti zaštićeni račun i zaštititi ostatak plaće obzirom na taj postojeći kredit ili Fina to ne uzima u obzir?

Naravno pitam za otvaranje zaštićenog računa ukoliko Fina pošalje obavijest u firmu da mora 1/3 plaće za neku drugu ovrhu uplaćivati na redovan tekući kako bi se naplaćivala ovrha?
Znam da ako se djelatniku sa plaće skida 1/3 u korist kredita da tada ostatak plaće ide na zaštićeni račun a Fini tj u korist te nove ovrhe ništa ali ne mogu saznati za onaj prvi slučaj..pa ako netko zna molim vas..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 11:01   #2
Pitam i odgovaram jer sam u međuvremenu saznala, malo smiješno ali eto možda je još nekoga zanimalo..
Ako se kredit otplaćuje putem trajnog naloga tada Fina to ne smatra opterećenjem na plaći i mora se po nalogu Fine bez obzira na taj kredit obustavljati 1/3 plaće u korist ovršenog račununa..a onda će djelatniku doći druga ovrha jer zbog prve više nije mogao plaćati kredit i tak..veli tete u Fini..zgodno zar ne?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 13:10   #3
Hvala Vitas, kao i obično si jako korisna



Ako nekoga više zanimaju razne mogućnosti i inventivni načini skidanja ovrha, može malo prelisatati temu FINA i problemi s blokadama, uz napomenu da bi bilo smiješno, da nije tragično.

Evo, dobili smo i prigodan smajlić, pa da ga iskoristim
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 02.09.2011. at 13:15.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 13:13   #4
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Hvala Vitas, kao i obično si jako korisna



Ako nekoga više zanimaju razne mogućnosti i inventivni načini skidanja ovrha, može malo prelisatati temu FINA i problemi s blokadama, uz napomenu da bi bilo smiješno, da nije tragično.

Evo, dobili smo i prigodan smalić, pa da ga iskoristim
hvala..e ima i tamo nešto no pisala sam na Poduzetništvu jer me sa ove strane gledišta zanimalo, tako da sam se nadala da me ne buš premjestila
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 13:17   #5
Ne mislim premještati jer nas zanima drugi aspekt ovrha. Ovo sam stavila kao zabavnu literaturu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 14:11   #6
Pametno i nadasve mudro
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 07:16   #7
Evo mene i "mojih" radnika opet sa problematikom ovrha....Čovjek ima master karticu u zagrebačkoj banci..oni naplaćuju troškove po toj kartici tako da ih "puste" na tekući, e sada pošto čovjek ne prima plaću na taj tekući tu nema novaca a zbog smanjenja plaće više nije u mogućnosti plaćati taj master (na njemu su neke stare rate kredita koji je digao da bi se izvukao iz sranja ali nije uspio) pa mu je sada taj tekući u crvenom minusu od 20.07.2011. Sada je od zabe dobio opomenu pred tužbu gdje su naveli da ukoliko u roku od 3 dana ne podmiri dugovanje (a neće moći jer nema novaca) da će poduzeti mjere naplate sudskim putem..zanima me da li netko zna koliko vremena može proći od takve opomene pa do ovrhe tj blokade po računima?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 17:01   #8
Evo mene opet sa ovrhama... Nadam se da neću opet pričati sama sa sobom...
Ovako, već sam prije pitala vezano za isplatu plaće u gotovini ili na ženin tekući..rečeno mi je da je to moguće i ok..sada, radi se o čovjeku koji prima plaću na ženin tekući jer je očekivao da mu fina blokira račun.. Naime, račun mu je sada blokiran (ne znam od kada)..kad je bio na šalteru banke rekli su mu da nek ode u finu i da niti fina niti banka ne šalje nikakve obavijesti.. e, sada on pita..obzirom da u firmu nije došlo ništa od fine vezano za blokadu, firma ne čini prekršaj ako mu i dalje isplaćuje lovu na ženin tekući.. njega zanima što bi bilo ako bi mu firma i dalje nastavila tamo isplaćivati plaću (ako fina ništa ne pošalje u firmu) a on da sam uplaćuje na tekući svaki mjesec nešto love da otplaćuje dug.. da li tetko zna da li fina šalje obavijest da je radniku račun blokiran na adresu firme? Ja još nikad nisam za nikoga dobila obavijest osim ako je radnik sam otišao u finu i otvorio zaštićeni račun.. Nije mi jasno kako taj sustav funkcionira , jer ako nitko ne šalje obavijest u firmu kako onda "natjerati" poslodavca da uplaćuje plaću na tekući umjesto da isplaćuje u gotovini što je po zakonu dozvoljeno??
Molim one koji imaju iskustva sa tim fininim aktivnostima da mi se jave..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 18:24   #9
ovrhe

s obzirom da je ovo aktualna tema evo ja ću pokušati dati svoje iskustvo s tim:
1) Zabranjeno je isplaćivati plaću na tekući od supruga/supruge - ukoliko banka skuži da to radite dobiti ćete od njih opomenu i sigurno da će to javiti dalje daljnim institucijama - govorim iz iskustva

2) ukoliko gospodin zna da će mu tekući i SVI ostali računi biti bokirani treba otići u FINU i tamo otvoriti zaštićeni tekući račun - to je onaj koji počinje sa brojkicama 35..... - ukoliko prima plaću na tekući prilikom ispunjavanja zahtjeva u FINI upisati će podatke o svom poslodavca koji će TEK ONDA biti obaviješten da će se njihov djelatnik naći pod ovrhom.
Onda ulazi u igru 1/3 plaće na tekući koji počinje sa 32 ... a 2/3 plaće na tekući sa 35... (paziti na obračun kada je u pitanju minimalna plaća)

3) nešto što nisam tako protumačila pa mi je sada objašnjeno je DA UKOLIKO SE RADI O OVRHI ZBOG DUGA POREZNOJ UPRAVI - a radnik prima minimalnu plaću (čitaj 2814,00) plaća se NE dijeli 1/3 odn. 2/3 nego je kompletna plaća zaštićena jer porezna uprava NE SMIJE dirati minimalnu plaću.

Ako radnik ima minimalnu plaću ovrhom se iz nje mogu naplatiti samo krediti, ovrhe zbog računa i sl. ------ porez NE

Nadam se da sam malo pripomogla ovoj PREopširnoj temi
IPS SERVIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 07:58   #10
Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
s obzirom da je ovo aktualna tema evo ja ću pokušati dati svoje iskustvo s tim:
1) Zabranjeno je isplaćivati plaću na tekući od supruga/supruge - ukoliko banka skuži da to radite dobiti ćete od njih opomenu i sigurno da će to javiti dalje daljnim institucijama - govorim iz iskustva
Ovo je zanimljiva informacija obzirom da se čak ovdje na forumu pričalo o tome..meni je bitno da poslodavac ne može biti sankcioniran a radnik neka odgovara za posljedice ako ga banka uhvati

Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
2) ukoliko gospodin zna da će mu tekući i SVI ostali računi biti bokirani treba otići u FINU i tamo otvoriti zaštićeni tekući račun - to je onaj koji počinje sa brojkicama 35..... - ukoliko prima plaću na tekući prilikom ispunjavanja zahtjeva u FINI upisati će podatke o svom poslodavca koji će TEK ONDA biti obaviješten da će se njihov djelatnik naći pod ovrhom.
Onda ulazi u igru 1/3 plaće na tekući koji počinje sa 32 ... a 2/3 plaće na tekući sa 35... (paziti na obračun kada je u pitanju minimalna plaća)
Znam da ne može otvoriti zaštićeni račun prije nego što mu redovni bude blokiran..no kažem..čovjek umjesto na ženin račun može primati plaću u gotovini i ako ga nitko ne obavijesti kako da zna da su mu računi blokirani?


Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
3) nešto što nisam tako protumačila pa mi je sada objašnjeno je DA UKOLIKO SE RADI O OVRHI ZBOG DUGA POREZNOJ UPRAVI - a radnik prima minimalnu plaću (čitaj 2814,00) plaća se NE dijeli 1/3 odn. 2/3 nego je kompletna plaća zaštićena jer porezna uprava NE SMIJE dirati minimalnu plaću.

Ako radnik ima minimalnu plaću ovrhom se iz nje mogu naplatiti samo krediti, ovrhe zbog računa i sl. ------ porez NE
Ovo je također bitna informacija no to sam shvatila kad sam dobila ovrhu sa porezne za jednog radnika..

Još nešto..radnik je sada pri prelasku od jednog poslodavca drugome..od 01.12. treba početi raditi kod novog poslodavca..ako sada ode u finu otvoriti zaštićeni račun kojeg će poslodavca napisati..novog ili starog? Ako upiše starog tko javlja fini promjenu poslodavca? I da li novom poslodavcu radnik nosi račune na koje mu se treba uplaćivati plaća ili i novom poslodavcu fina treba slati obavijest?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:36   #11
Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
1) Zabranjeno je isplaćivati plaću na tekući od supruga/supruge - ukoliko banka skuži da to radite dobiti ćete od njih opomenu i sigurno da će to javiti dalje daljnim institucijama - govorim iz iskustva
Ako radnik ima minimalnu plaću ovrhom se iz nje mogu naplatiti samo krediti, ovrhe zbog računa i sl. ------ porez NE
Ne znam kojim je propisom zabranjeno isplaćivati plaću na tekući kojeg je vlasnik neka druga osoba
Ovo sa poreznom se slažem

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Znam da ne može otvoriti zaštićeni račun prije nego što mu redovni bude blokiran..no kažem..čovjek umjesto na ženin račun može primati plaću u gotovini i ako ga nitko ne obavijesti kako da zna da su mu računi blokirani?
Još nešto..radnik je sada pri prelasku od jednog poslodavca drugome..od 01.12. treba početi raditi kod novog poslodavca..ako sada ode u finu otvoriti zaštićeni račun kojeg će poslodavca napisati..novog ili starog? Ako upiše starog tko javlja fini promjenu poslodavca? I da li novom poslodavcu radnik nosi račune na koje mu se treba uplaćivati plaća ili i novom poslodavcu fina treba slati obavijest?
Na ovrhovoditelju je da, ako mu se nakon predaje ovršnog rješenja na finu, ne naplaćuju sredstva (prima plaću u gotovini ili na neki drugi tekući), sazna poslodavca ovršenika i proslijedi ovršno rješenje poslodavcu temeljem kojeg je on u obavezi ustezati radniku sa plaće (ako ima šta za ustegnuti).

Radniku je u interesu da mu se plaća "raspodjeli" na zaštićeni i nezaštićeni dio (onim radnicima koji primaju plaću na svoj tekući). Ako će plaću za studeni dobiti kod starog poslodavca, odnijeti će njemu, nakon toga bi poslodavac trebao javiti fini da radnik više nije u radnom odnosu kod njega, a radnik bi trebao dati fini obavijest o novom poslodavcu, Temeljem toga će fina novom poslodavcu dostaviti obavijest o zaštićenom računu.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 10:59   #12
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post

Na ovrhovoditelju je da, ako mu se nakon predaje ovršnog rješenja na finu, ne naplaćuju sredstva (prima plaću u gotovini ili na neki drugi tekući), sazna poslodavca ovršenika i proslijedi ovršno rješenje poslodavcu temeljem kojeg je on u obavezi ustezati radniku sa plaće (ako ima šta za ustegnuti).
To mi je logično, i znači da se poslodavac nema šta zamarati dok ne dobije nešto od fine... Mislim da tu ima poprilično rupa.. Do sada su poslodavci dobilavi one obrasce G1 i G2 od fine samo nakon što je radnik koji je primao plaću na tekući vidio da mu je tekući blokiran i kad je radnik išao u banku i u finu to riješavati..još nikad nisu dobili (barem moji) prvo od fine neku obavijest.. Malo mi je to sve nekako naopako.. Ako su htjeli osigurati da se preko fininih ovrha naplate dugovanja onda je trebalo zabraniti isplatu plaće u gotovini..ovako se ljudi mogu švercati tko zna koliko dugo.. Baš smo smrdana država skroz.. Nešto bi kao uredili a jadni ne znamo kako to postaviti..

Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Radniku je u interesu da mu se plaća "raspodjeli" na zaštićeni i nezaštićeni dio (onim radnicima koji primaju plaću na svoj tekući). Ako će plaću za studeni dobiti kod starog poslodavca, odnijeti će njemu, nakon toga bi poslodavac trebao javiti fini da radnik više nije u radnom odnosu kod njega, a radnik bi trebao dati fini obavijest o novom poslodavcu, Temeljem toga će fina novom poslodavcu dostaviti obavijest o zaštićenom računu.
Sve pet, jedino što ovaj ne prima na svoj tekući..ma baš me briga..neću se time zamarati..ako šta dođe od fine dobro, ako ne nek čeka kod novog poslodavca da mu dođe pa nek se drugi s tim bavi..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 14:28   #13
Radnik mi ima na plaći otplatu kredita.Nakon obustave mu ostane cca 2000,kn neto. Sad mi je došlo iz fine obavijest da je radniku banka otvorila poseban račun za uplatu primanja. Znači ima ovrhu ( neznam još točno zbog čega), i sad bi ja trebala na tih 2000,00 kn podijelit mu plaću na 2/3 i uplatiti na poseban račun, a 1/3 na stari račun pod ovrhom?..pa kaj će mu ostati od plaće?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 08:07   #14
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Radnik mi ima na plaći otplatu kredita.Nakon obustave mu ostane cca 2000,kn neto. Sad mi je došlo iz fine obavijest da je radniku banka otvorila poseban račun za uplatu primanja. Znači ima ovrhu ( neznam još točno zbog čega), i sad bi ja trebala na tih 2000,00 kn podijelit mu plaću na 2/3 i uplatiti na poseban račun, a 1/3 na stari račun pod ovrhom?..pa kaj će mu ostati od plaće?
Ako ima obustavu na plaći koja mu tereti 1/3 plaće onda mu ništa više ne skidaš već ostatak tj 2000 kn uplaćuješ na zaštićeni račun..sve dok mu se kredit ne skine sa plaće..a fini možeš eventualno poslati dopis da je to tako ili neka čovjek sam odnese u finu isplatnu listu na kojoj se vidi taj kredit i sve 5..Uglavnom ništa mu više ne šalješ na blokirani račun..imam ja takvu situaciju kod jedne ženske..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 13:22   #15
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ako ima obustavu na plaći koja mu tereti 1/3 plaće onda mu ništa više ne skidaš već ostatak tj 2000 kn uplaćuješ na zaštićeni račun..sve dok mu se kredit ne skine sa plaće..a fini možeš eventualno poslati dopis da je to tako ili neka čovjek sam odnese u finu isplatnu listu na kojoj se vidi taj kredit i sve 5..Uglavnom ništa mu više ne šalješ na blokirani račun..imam ja takvu situaciju kod jedne ženske..
Kredit će mu trajati do 2018 To znači da mu ja nikakvu novu obustavu ne radim, nego ono šta mu ostane nakon obustave prvog kredita isplaćujem na novi račun?

Jesmo mi kao firma u nekom prekršaju zato što smo se "oglušili" na poslanu obavijest od fine za novom ovrhom?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 15:16   #16
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Kredit će mu trajati do 2018 To znači da mu ja nikakvu novu obustavu ne radim, nego ono šta mu ostane nakon obustave prvog kredita isplaćujem na novi račun?

Jesmo mi kao firma u nekom prekršaju zato što smo se "oglušili" na poslanu obavijest od fine za novom ovrhom?
niste u prekršaju, ali ako ne reagirate, skinut će vama tu ovrhu i tretirat kao da je skinuto radniku... imao ja istu situaciju sa splitskom bankom... lik se oglušio na obavijest da mora obustavit radniku određeni iznos zbog neplaćanja kredita i nakon mjesec i pol su mu skinuli s njegovog računa jer s radnikovog nisu imali šta skinut...

a lijepo su mu napisali da ako već postoji zakonska osnova zbog čega se obustava nemože provesti, neka im pošalje obavijest...

Moram također napomenut da ukoliko imate zaposlenika kojima obustavljate plaću za neki kredit ili sl. i taj zaposlenik dobije otkaz, odmah u roku tjedan dana obavijestit pismeno banku da taj zaposlenik više ne radi kod vas i da nećete više obustavljati plaću u korist kredita...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 15:35   #17
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
niste u prekršaju, ali ako ne reagirate, skinut će vama tu ovrhu i tretirat kao da je skinuto radniku... imao ja istu situaciju sa splitskom bankom... lik se oglušio na obavijest da mora obustavit radniku određeni iznos zbog neplaćanja kredita i nakon mjesec i pol su mu skinuli s njegovog računa jer s radnikovog nisu imali šta skinut...[/B]
Čekaj, kome će skinuti ? Poslodavcu? Po kojoj osnovi ako je 1/3 plaće opterećena? To je glupost.. A ako se u finu pošalje obavijest?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 15:37   #18
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Čekaj, kome će skinuti ? Poslodavcu? Po kojoj osnovi ako je 1/3 plaće opterećena? To je glupost.. A ako se u finu pošalje obavijest?
pa kažem ti da oni neznaju ako ih ti ne obavijestiš... a poslije ih tuži kako bi ti vratili, njih se ne tiče... tako sam ja dobio obrazloženje od splitske banke...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:24   #19
Ako mi radnik ima već opterečnu plaću sa 1/3 kredita, dobio je i drugu ovrhu gdje mi je rečeno da mu ne mogu skidati još i to, da li mi ipak možemo njemu "skidati" neki određeni iznos NA NJEGOV ZAHTJEV..jer se eto želi što prije riješiti duga?! ( Mada će mu nakon svih tih obustava ostati ako 1000,00 kn neto )
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:55   #20
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Ako mi radnik ima već opterečnu plaću sa 1/3 kredita, dobio je i drugu ovrhu gdje mi je rečeno da mu ne mogu skidati još i to, da li mi ipak možemo njemu "skidati" neki određeni iznos NA NJEGOV ZAHTJEV..jer se eto želi što prije riješiti duga?! ( Mada će mu nakon svih tih obustava ostati ako 1000,00 kn neto )

Ja sam imala takve zahtjeve pa su mi rekli da obzirom da po zakonu nije dozvoljeno skidati mu više da nikakvi radnikovi zahtjevi više ne dolaze u obzir.. U slučaju nadzora poslodavac čini prekšaj.. ako se hoće čim prije riješiti duga ti im skidaj sa plaće koliko možeš po zakonu, daj mu kopiju te nove ovrhe pa neka sam uplaćuje drugu ovrhu..zašto bi morala ići preko plaće?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.