Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2022., 12:29   #1
Nacionaliste znam, ali tko su internacionalisti ?

Nacionaliste poznajem.
Znam tko su.
Ne samo domaći veći susjedni, europski...
To su prepoznatljive osobe koje ponavljaju kolektivne simbole i generiraju usiljeno zajedništvo utvarajući neprestane opasnosti bez kojih nacionalizam ne vrijedi.
Nacionalizam mora imati prijetnju, umišljnog neprijatelja, utvaru od koje se brani.
Jer nacionalizam ima divni ures koji je sam izmislio da se uvijek brani.
Pa se stoga opravdava.

Znaš što je nacionalizam. Tko su nacionalisti..

Ali tko su internacionalisti ?
Što je to internacionalizam ?
Udruga kontinentalnih nacionalista ?
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2022., 15:26   #2
Internacionalizam očito pretpostavlja postojanje nacija.
Ni na trenutak ne dvojim kada treba prihvatiti nacionalizam uz internacionalizam. Naprotiv, uvjeren sam da je, da bi se internacionalizam ukorijenio, nužno da ljudske skupine prije toga izbore autonomiju
.
Bernard Lazare

Iako je prezirao šovinizam svih vrsta, Lazare je tvrdio da nacionalne težnje nisu nekompatibilne s internacionalizmom.

U pojedinim trenucima povijesti, nacionalizam je za ljudske skupine manifestacija duga slobode.., tvrdi Lazare.
__________________
Sve zavisi od naroda, a narod zavisi od riječi - Efisten, 3.000 god. pr.n.e.
Valkyraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2022., 15:18   #3
Evo par internacionalista:

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Rosa_Luxemburg
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Lazar_Ludvig_Zamenhof

Bujrum
Nyittiuny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2022., 18:08   #4
Quote:
Valkyraa kaže: Pogledaj post
Nacionaliste poznajem.
Znam tko su.
Ne samo domaći veći susjedni, europski...
To su prepoznatljive osobe koje ponavljaju kolektivne simbole i generiraju usiljeno zajedništvo utvarajući neprestane opasnosti bez kojih nacionalizam ne vrijedi.
Nacionalizam mora imati prijetnju, umišljnog neprijatelja, utvaru od koje se brani.
Jer nacionalizam ima divni ures koji je sam izmislio da se uvijek brani.
Pa se stoga opravdava.

Znaš što je nacionalizam. Tko su nacionalisti..

Ali tko su internacionalisti ?
Što je to internacionalizam ?
Udruga kontinentalnih nacionalista ?
Zasto bi jedan nacionalist trebao imati nenprijatelja ?

Mislim da je sge u glavi.
Oduvijek su postojali narodi, pa tako i nacionalizam, pripadnost svojoj naciji. Ali to ne znaci ako uzdizemo svoje, i svoje postujemo, drzimo do svojega, da mrzimo nekoga drugoga i da drugome zelimo lose.
trijadaqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2022., 20:24   #5
Služebena definicija raznih ideologija, od najblaže do one najljuće.
Ja licno mislim da u nama svima ima svih sedam, samo je pitanje razmjere i postotka koja ideologija prevladava.


1. Kozmopolitizam - (grčki: kosmopolites = građanin svijeta) onaj koji sebe smatra prije svega građaninom svijeta, a tek iza toga pripadnikom svoje nacije; onaj koji općesvjetsko zajedništvo svih ljudi nadređuje nacionalnoj pripadnosti.

2. Internacionalizam - politički princip političke i ekonomske saradnje među državama i nacijama. Pristalice internacionalizma su poznati kao internacionalisti i općenito vjeruju da bi se ljudi trebali ujediniti preko nacionalnih, političkih, kulturnih, rasnih ili klasnih granica kako bi unaprijedili svoje zajedničke interese, ili da vlade treba da sarađuju jer su njihovi zajednički dugoročni interesi važniji od njihovih kratkoročnih sporova.

3. Liberalizam - (latinski: liber; slobodan) je politička filozofija koja je zasnovana na idejama slobode i jednakosti. Liberali se zalažu za široki spektar pogleda u zavisnosti od njihovog razumijevanja ovih načela, ali generalno oni podržavaju ideje i programe kao što su sloboda govora, sloboda štampe, sloboda vjeroispovjesti, slobodno tržište, građanska prava, demokratsko društvo, sekularna vlada, ravnopravnost spolova i međunarodna saradnja.

4. Patriotizam - (grčki:; patris, otac; lat. patria, domovina) označava emocionalnu privrženost svome narodu. Pojam domoljublja ili domoljubnog ponosa na vlastiti narod i može biti temeljen na vrlo različitim karakteristikama ili aspektima naroda, kao što je jezik, kultura, politika, povijest ili sport. Domoljublje se razlikuje od nacionalizma i šovinizma po tome što se domoljub identificira sa svojom zemljom i svojim narodom bez vrijeđanja ili omalovažavanja drugih naroda.

5. Nacionalizam - je ideologija u kojoj je nacionalni identitet odsudan za oblikovanje i opstojnost jedne suverene države. Prema nazoru nacionalističkih škola i pravaca, za pripadnike jednog naroda je odnos prema naciji važniji od svakog drugog elementa osobnog ili skupnog identiteta i od svakog drugog odnosa odanosti.

6. Šovinizam - je uvjerenje u nadmoćnost ili superiornost vlastite skupine ili naroda nad drugima. U izvornom smislu oblik pretjeranog ili čak i agresivno pretjeranog nacionalizma. Šovinisti se osjećajaju superiorni prema pripadnicima drugih naroda i tako obezvređuju druge ljude.

7. Fašizam - (italijanske riječi fascio što znači savez) se definiše kao treći stadij nakon nacionalizma i šovinizma i smatra se radikalnom totalitarističkom ideologijom. Fašizam je oblik krajnje desnice, autoritarni ultranacionalizam [1] odlikuje diktatorske vlasti, prisilno suzbijanje opozicije, i jak ustrojiti društva i ekonomije, Ova vrsta vladavine se služi potiskivanjem, sprječavanjem i gušenjem opozicije terorom i cenzorstvom, i tipičnom politikom ratobornog šovinizma i rasizma.
220volt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.