Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2016., 22:36   #1
Matematičari vs. Fizičari vs. Udavače

Uvijek su mi bile zanimljive rasprave matematičara i fizičara, koji jedni drugima prišivaju zamjerke i nedostatke u načinu razmišljanja. Naravno, radi se o povezanim prirodnim znanostima, ali ono što mene zanima su sitne predrasude i osnovne razlike u samom načinu razmišljanja. Od nedavno sam na forumu i prateći prirodoslovne teme sam primjetio da ima situacija kad neki upućeni fizičar iznese svoje zamjerke u razmišljanju matematičara (ili obratna situacija), naravno bez zle krvi, ali ponekad i s malo provokativnog tona. :klap:

Ugl. volio bih potaknuti matematičare i fizičare da iz prve ruke iznesu svoja mišljenja i pokušaju dočarati što im to smeta kod druge strane.
casmona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 22:39   #2
Quote:
casmona kaže: Pogledaj post
Naravno, radi se o povezanim prirodnim znanostima...
Matematika nije prirodna znanost .


Ne smetaju mi fizičari i ne zamjeram im ništa .
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 01:16   #3
Quote:
casmona kaže: Pogledaj post
Uvijek su mi bile zanimljive rasprave matematičara i fizičara, koji jedni drugima prišivaju zamjerke i nedostatke u načinu razmišljanja. Naravno, radi se o povezanim prirodnim znanostima, ali ono što mene zanima su sitne predrasude i osnovne razlike u samom načinu razmišljanja. Od nedavno sam na forumu i prateći prirodoslovne teme sam primjetio da ima situacija kad neki upućeni fizičar iznese svoje zamjerke u razmišljanju matematičara (ili obratna situacija), naravno bez zle krvi, ali ponekad i s malo provokativnog tona. :klap:

Ugl. volio bih potaknuti matematičare i fizičare da iz prve ruke iznesu svoja mišljenja i pokušaju dočarati što im to smeta kod druge strane.
Onaj dio matematike koji možemo zvati prirodna znanost, zove se teorijska fizika.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."

Zadnje uređivanje El Ninho : 09.02.2016. at 13:53.
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 08:36   #4
Matematičari su alatničari fizičara.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 11:40   #5
ček da vidiš kako učenici koji su matematičari razmišljaju u kemiji - komedija
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 11:52   #6
Ja sam teorijski fizičar i kao takav imam određeni nivo apstraktnog razmišljanja koji nije ništa u usporedbi sa nivoom apstraktnog razmišljanja matematičara. I na tome im zavidim.

Naravno, pri tome mislim na tzv. "čiste" matematičare. Postoje i primjenjeni matematičari, to su oni koji su tijekom studija matematike shvatili da su ipak trebali studirati fiziku.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 09.02.2016. at 12:11.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:05   #7
Evo nekih provokativnih citata o vezi matematike i fizike:

Physics is mathematical not because we know so much about the physical world, but because we know so little; it is only its mathematical properties that we can discover.
Bertrand Russell

The miracle of the appropriateness of the language of mathematics for the formulation of the laws of physics is a wonderful gift which we neither understand nor deserve.
Eugene Wigner

We use mathematics in physics so that we won’t have to think.
Bryce DeWitt

It's better to do the right calculation in the wrong theory than the wrong calculation in the right theory.
Juan Maldacena

As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain, and as far as they are certain, they do not refer to reality.
Albert Einstein

It is more important to have beauty in one's equations than to have them fit experiment... It seems that if one is working from the point of view of getting beauty in one's equations, and if one has really a sound insight, one is on a sure line of progress. If there is not complete agreement between the results of one's work and experiment, one should not allow oneself to be too discouraged, because the discrepancy may well be due to minor features that are not properly taken into account and that will get cleared up with further developments of the theory.
Paul A.M. Dirac

It is almost impossible for me to read contemporary mathematicians who, instead of saying, ‘Petya washed his hands’, write ‘There is a t1 < 0 such that the image of t1 under the natural mapping t1 -> Petya(t1) belongs to the set of dirty hands, and a t2, t1 < t2≤0, such that the image of t2 under the above-mentioned mappings belongs to the complement of the set defined in the preceding sentence.
V. I. Arnol’d
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 09.02.2016. at 12:16.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:19   #8
Kako matematičar i fizičar kuhaju kavu u kafetijeri?

I jedan i drugi naliju vodu, stave mljevenu kavu, zašarafe i stave na špaher.

Kako matematičar i fizičar kuhaju kavu u kafetijeri ako je u njoj već i voda i mljevena kava?

Fizičar zašarafi kafetijeru i stavi ju na špaher.
Matematičar izlije vodu, istrese kavu i sve svede na prethodni problem.

__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:23   #9
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Matematika nije prirodna znanost .
Ali neke grane čiste matematike koriste prirodne znanosti kao inspiraciju. Npr. apstraktna matematička teorija parcijalnih diferencijalnih jednadžbi vjerojatno nikad ne bi postojala da nije bilo fizike.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:24   #10
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Matematičari su alatničari fizičara.
Zapravo ne bih tako rekla.
Slučajnost je da fizici treba matematika. Obrat ne vrijedi. Matematika je sama sebi dovoljna.

(Osim toga i druge znanosti osim fizike koriste rezultate iz matematike.)
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:28   #11
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Slučajnost je da fizici treba matematika.
To je lijepo izrekao i Wigner (vidi post #7).
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:31   #12
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Onaj dio matematike koji možemo zvati prirodne znanosti zove se teorijska fizika.
Onaj dio prirodnih znanosti koji ne možemo zvati matematika zove se skupljanje maraka.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 09.02.2016. at 12:57.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:56   #13
U tom tihom ratu između matematičara i fizičara najgore prolaze siroti stringaši. Fizičari im kažu "To nije fizika, javite se matematičarima!", a matematičari im kažu "To nije matematika, javite se fizičarima!".

Izuzetak je Witten, koji je za rješenje matematičkog problema nerigoroznom stringaškom metodom dobio Fieldsovu medalju.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 14:51   #14
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Postoje i primjenjeni matematičari, to su oni koji su tijekom studija matematike shvatili da su ipak trebali studirati fiziku.
Netočno
Primjenjenog matematičara zanima kako riješiti problem i kolika je eventualna greška u računu. Ne zanima ga ni zašto ni kako je došlo do neke pojave. Nisu skloni razmišljanju što bi bilo kad bi bilo, ni postavljanju teorija koje mogu biti srušene. Kao i ostali matematičari, vole egzaktan pristup samo što (često) polaze od nekog postavljenog problema, a ne apstrakcije.
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ali neke grane čiste matematike koriste prirodne znanosti kao inspiraciju. Npr. apstraktna matematička teorija parcijalnih diferencijalnih jednadžbi vjerojatno nikad ne bi postojala da nije bilo fizike.
Teorija parcijalnih diferencijalnih jednadžbi se danas puno više razvija pod utjecajem tehničkih znanosti nego fizike. Taj spoj je doveo i do razvoja numeričke matematike. Ne možemo zbog toga reći da je matematika tehnička znanost.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 15:10   #15
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Matematika nije prirodna znanost .

Istina! Ljudi često kažu da je prirodna znanost, ali nije. Često ljudi pokušavaju precizno opisati što je matematika, smominju se riječi: logički, aparat, jezik,..., nešto. Teško je to opisati.

Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Zapravo ne bih tako rekla.
Slučajnost je da fizici treba matematika. Obrat ne vrijedi. Matematika je sama sebi dovoljna.
Da, to je prednost same matematike iz koje proizlazi prednost fizičara nad matematičarima - jer fizičar nužno mora biti i matematičar, dok matematičar ne mora biti fizičar. Zato su fizičari pametniji


Inače, ni ja nemam nšta protiv fizičara ali volim ih zezati
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 15:51   #16
Quote:
jojo jojić kaže: Pogledaj post
Zato su fizičari pametniji
Ne, ne! Matematičari su pametniji od (nas) fizičara. Prije će matematičar shvatiti neki vrlo apstraktni rad iz fizike nego što će fizičar shvatiti neki vrlo apstraktni rad iz matematike.

Evo npr. ja sam se "ubio" ne bi li shvatio Galoisovu teoriju, i nakon svog tog samo-ubijanja još uvijek ne mogu reći da ju razumijem, osim na nekom mutnom površnom nivou.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 15:57   #17
Quote:
kofilica kaže: Pogledaj post
Teorija parcijalnih diferencijalnih jednadžbi se danas puno više razvija pod utjecajem tehničkih znanosti nego fizike. Taj spoj je doveo i do razvoja numeričke matematike.
Numerička matematika spada u primjenjenu matematiku, ne u "čistu" matematiku. Pod "čistom" teorijom parcijalnih diferencijalnih jednadžbi ja podrazumijevam apstraktnu teoriju na nivou, recimo, Evansove knjige:
http://www.amazon.com/Partial-Differ.../dp/0821849743
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 15:58   #18
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ne, ne! Matematičari su pametniji od (nas) fizičara. Prije će matematičar shvatiti neki vrlo apstraktni rad iz fizike nego što će fizičar shvatiti neki vrlo apstraktni rad iz matematike.

Evo npr. ja sam se "ubio" ne bi li shvatio Galoisovu teoriju, i nakon svog tog samo-ubijanja još uvijek ne mogu reći da ju razumijem, osim na nekom mutnom površnom nivou.
Nema to veze s ovim što je Jojo napisao i objasnio, oni ne trebaju shvatit fiziku, a fizičari matematiku trebaju.
Meni je uvijek Schrödinger sa svojom mačkom uzor apstrakcije, ali obožavam viceve vezane uz isto iako ih ljudi ne shvaćaju baš.


Fora je ova tema, pametni su i jedni i drugi.
I meni je smiješno ovo svrstavanje matematike u prirodoslovnu znanost, prema tome bi i faks bio PF, a ne PMF, ne vole ljudi baš puno razmišljat o nečemu prije nego ga svrstaju u neki koš.
Matematika nam je temelj bez kojeg ne ide.
__________________
'' Od onih, što vole slobodu duha, daha, pokreta, mira. ''
Infinitezimalna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:06   #19
Quote:
Infinitezimalna kaže: Pogledaj post
Meni je uvijek Schrödinger sa svojom mačkom uzor apstrakcije,
Onda ćemo ovako: Ako ti meni uspiješ objasniti Galoisovu teoriju tako da ju ja razumijem, ja ću tebi objasniri Schrodingerovu mačku tako da ju ti razumiješ. Vrijedi?
(Ponuda vrijedi za sve matematičare.)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 16:07   #20
Quote:
jojo jojić kaže: Pogledaj post
Zato su fizičari pametniji
Nije usporedivo - nema ti tu relacije poretka .
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.