Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2013., 17:25   #1081
Da li je netko sadio papricice u >samonavodnjavajucim< kantama iz kucne radinosti (Two Bucket Sub-Irrigated Planter), i kakva su vasa iskustva s njima u odnosu na >vulgaris< kante ??

Ovo su moji >sam svoj majstor< primjerci namjenjeni zacinskom bilju (Bosiljak, korijander i menta. Isto kao i papricice ovo su moji prvi pokusaji sadnje necega ) Naravno ideja "pokupljena" s interneta nadjena na barem stotinjak raznih stranica sa neznatnim razlikama. Vodjen filozofijom "ako svi to rade valjda nije lose" tj. kud svi turci tu i mali mujo :-) i ja sam napravio svoju verziju.

Potrebni "dijelovi" :
2 kante 1 poklopac, komad plasticne cijevi (visina kante + 3-5cm)
plasticna casica, najlonska vrecica, plasticna steznica za fiksirati cijev(ili komad zice)

Potreban alat :

Busilica
Skalpel(ili noz)
dobra volja i strpljenje :-)





















Na vanjskoj kanti 1cm ispod dna unutrasnje kante izbusiti rupu ( ili vise njih)
radi odljeva viska vode.

Mislim da je dosta >slikovito< :-)
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:30   #1082
Primjeti da su moje biljke stare pola godine

Koristio razne varijacije tih samonavodnjavajucih, nisu neka sreca s papricicama koje ne vole previse vlage. Postoji daleko jednostavnija varijacija s jednom kamtom i komadom stiropora u kojoj uspjesno uzgajam rajcice.

Zadnje uređivanje AndrejX : 05.04.2013. at 17:37.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:47   #1083
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Primjeti da su moje biljke stare pola godine

Koristio razne varijacije tih samonavodnjavajucih, nisu neka sreca s papricicama koje ne vole previse vlage.
Ma mislio sam cisto iz razloga da izbjegnem razmisljanje jesam li ih zalio dovoljno, a da nije mozda previse, ili je to ipak premalo .............itd

Narucio sam kod kineza preko neta "3 in 1 mutifunctional moisture, PH and light meter"


Kad stigne probat cu se igrat s tim za odrzavanje vise-manje dobrog postotka vlage dok ne ulovim rutinu "odokativnog" zaljevanja.
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:54   #1084
Ma kante su mi najmanji problem imam ih na poslu u velicinama od 3-20 litara na bacanje :-)
Chillishegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 20:14   #1085
Mjerac vlage solidno funkcionira (ostalo ne) ali svako malo prodi sonde s finim brusnim papirom jer kad se jednom uhvati patina onda daje prilicno pogresna mjerenja.

Nije problem u broju kanti nego sto je izvedba znatno jednostavnija, budem pronasao slike,
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 01:07   #1086
Nedavno sam naiso na jedan zanimljiv video koji je na ovom linku:

http://www.youtube.com/watch?v=z599R8MKDKs

pa sam doso na ideju da nesto sam iskombiniram po sistemu "A JE TO" od materijala kojeg imam pri ruci

Malo pronjusko po radionici i garazi i pronasao sljedece:

- osuseni flomaster
- spula od konca za vrece
- gumice od kocionog cilindra
- vibrator od mobitela
- punjive baterije
- kuciste za baterijie
- tipkalo od neznam cega

uh kolika lista materijala...bas ko "a je to" samo mi jos fali cekic i testera




vibrator od mobitela naguro u flomaster i zice uzvrstio izolirkom da nediraju ekscentar



Na flomaster navuko gumicu od kocionog cilindra i ucvrstio na spulu, stavio tipkalo i baterije koje sam ucvrstio komadom spuzve da neklimaju i kako nebi ispale.


Oprasivac u akciji
Subliminal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 16:39   #1087
Ako može mala pomoć oko ovoga,Ovo je moja Jolokia dva tjedna nakon klijanja...Eto danas dođem s posla i nađem je ovakvu odnosno oni prvi listići su poeli venut!! Od čega,zašto jel se može to ikako spasit??

niksam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 17:19   #1088
Odrezi te listice i smanji zaljevanje, tj. pusti da se zemlja dobro osusi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 20:35   #1089
Ok hvala!!
niksam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 00:35   #1090
Makar, ja sam doma isto smanjio zalijevanje na svakih 7 dana, no nakon 5 dana sam našao pola biljki ufrkanih i pohabanih kao da im je sudnji dan. Nakon toga sam ih zalio i do ujutro su sve bile ponovno žive . Eto, ako imate mlade biljke nerazvijenog korijena koji nije proširen po cijeloj posudici, lako moguće je da biljka ostane brže bez vode jer joj je korijen pri vrhu zemlje.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 13:12   #1091
A nerazvijen je posto nema potrebu ici u dubinu trazeci vlagu jerbo ih previse zaljevamo
Bas sam jucer pocupao visak mladih netom proklijalih biljcica u Agralanu (propagator s mnostvom uskih cjevcica) i dok je nadzemni dio bio max. 1 cm pod zemljom se ukopalo dobrih pet puta vise.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 18:10   #1092
Ma ja svoje stvarno ne zalijevam puno, tek kada se lišće počne frkati od muke .

Andrej, može li neki opis za te kante sa stiroporom za samo navodnjavanje. Jel sa stiroporom napraviš lažno dno u kojem je voda pa samo spustiš neku krpu da navlači vodu ili nešto drugo
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 19:30   #1093
Nemam vremena rezuckati pa nemam sliku ali nije tesko za pojasniti:
- ploca stiropora od 5cm je taman
- izrezes cetiri komadica i slozis ih na dno kante (i utore da se preklapaju) tako da slozeni izgledaju kao polje za krizic-kruzic s devet celija
- na njima izbusis ili izrezes rupe/otvore posto je to rezervoar pa ne zelis izolirane celije
- izrezes poklopac tlocrta same kante (lazno dno) i na njemu izrezes rupe tako da su otvorene 4 celije tj. svaka u svom uglu u koje stavis ili obicnu zemlju ili glinene kuglice i njihova svrha je dovlacenje vlage u samu zemlju
- na poklopcu izbusis bezbroj rupa kroz koje ce ulaziti zrak iz rezervoara ali i korijen moci do vode ako zeli
- na boku kante izbusis jednu rupu koja ce regulirati nivo vode u rezervoaru i to tako da postoji jedan zracni dzep od cca. 2cm
- zatrpas uradak
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:13   #1094
Ostalo nesto sadnica viska, koja velika tegla pa mi sinula ideja da isprobam "clumping" tj. ispreplesti dvije razlicite sorte u cilju atraktivnog grma s razlicitim plodovima:

Prvo sam ukopao tanki stiropor kako bi podijelio posudu posto bi se inace dvije biljke medusobno mlatile oko prostora i nutrijenata te tako nepotrebno trosile energiju:


Sa svake strane cim blize zasadio po jednu biljku, oslobodio ih velikih listova, pokusao ih cim vise ispreplesti te ucvrstio s kopcama.

Trinidad Scorpion BT/Douglah:


TS Morouga/Orange Jolokia
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:22   #1095
Fora, a jel treba neka cijev za natakanje vode ili natačem vodu kroz iberlauff rupicu na stranici kutije, ili potopim zemlju sa vodom i čekam da se procijedi do dna . Ovo zadnje je zajebancija da netko nebi to radio zastvarno.

Ovaj clumping, malo sam tražio po netu, nema baš puno o tome i svi sade biljke da dijele i krošnju i korijen, bez odvajanja korijena.

Zadnje uređivanje pklicov : 10.04.2013. at 21:36.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:40   #1096
Prvobitno sam stavio cijev koju je mali sroljo iscupao sto mu nisam zamjerio jer je to bila davez za utakati pa ostatak sezone najnormalnije zaljevao dok nije procurilo na preljevu - kako je ta sezona bila prilicno kisovita mislim da sam zalio svega nekoliko puta, a paradajzi su bili ogromni.

Ako se ne varam kod Madara je najnormalnije da sade po dvije paprike u paru. Kod dvije biljke u istoj posudi je problem sto se podzemno medusobno mlate pa ce prije ili kasnije jedna postati dominantna, a posto se nepotrebno zamaraju na kraju niti urod nije nesto i vrlo cesto cak manji od jedne biljke u takvim uvjetima. Zato komadic stiropora, malo kopanja i nema takvih problema
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 22:16   #1097
Zakon, ja okrenuo na zajebanciju a ono za stvarno se zalijeva da se potopi zemlja dok ne počne curiti . Pošto ove godine imam puno biljki u pripremi, a prostora niotkud, mislim da ću i ja staviti po dvije u posudu i pustiti da se kolju .
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 22:22   #1098
U lokalnom Baumaxu kupio 2x2m plahtu geotekstila (rezu na metar) za dvadesetak kn, klamericu u ruke ili nekoga tko je imalo vjest sa strojem za sivanje i za par sati gnjavaze imas hrpu Smart Potsa vrijednu koju stotinu USD
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 23:24   #1099
Hehe, svašta ljudi mogu prodati, pa tako i pametne teglice od sintetike, sam kaj je cijena malo manja, oko 9 dolara . Osim kaj ima porozno tijelo, ne vidim neku prednost u odnosu na plastične teglice, a njih isto možeš probušiti na više mjesta da zemlja dobije kisika.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 00:04   #1100
Jedna je jeftina ali zamisli koliko ih mozes izrezuckati od velike plahte

Prica je ipak malo kompleksnija kod ovih od geotekstila isto kao kod raznih air-pruning (ja se docepao desetak Infinity komada od 50 litara) - sve polazi od poznate teorije da biljka "osjeca" prepreke i zastaje s rastom kad dode do zida. Smisao svih ovih specijaliziranih je da se njezni korijencici izlaganjem zraku i suncu suse i na taj nacin biljci sugeriraju da ima neograniceno raspolozivog prostora. Kod geotekstilnih sama prozracnost odraduje rezuckanje jer se njezni korijencici suse na zraku dok varijante s rupama imaju poseban oblik proreza koji usmjerava korijencice prema van gdje ih sunce unisti i to ne mozes replicirati s obicnim busenjem posude.

Na kraju sezone je razlika jako vidljiva, kod prozracnih nema krupnih komada koji se pri dnu zapetljavaju nego je cijeli podzemni dio jedna velika gusta hrpa vlakana, daleko bujnija nego inace.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.