Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2003., 18:12   #1
Ima li tko recept za Jabukovo vino?

Jel tko zna ili ima recept za proizvodnju vina od jabuka? To englezi mislim zovu cider
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2003., 19:15   #2
Cider koji sam ja pio je bio jacine oko 5% znaci nesto kao pivo a dosta slabije od vina. Ima ih razlicitih vrsta od jabuka su najcesci pa od krusaka itd...
Dalje kupovao sam i cider koji je bilo malo jaci od piva ( ako se ne varam oko 9 %). Pravio sam nisam mada mislim da aparatura ne bi trebala da se puno razlikuje od pravljenja ostalih alkohola na prirodnoj bazi....
Nisam nasao nista na hrvatskom... Na engleskom postoji masa linkova od kojih su mozda ova dva svrshishodna...
Aparatura i pravljenje cidera
Recept za pravljenje

Iskreno receno ovlas sam preletio preko njih... Ako bude trebalo jos linkova javljaj.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 11:05   #3
Pretpostavljam da se vino pravi kao i svako vino, vrenje mora biti bez prisustva zraka da ne dođe do kiseljenja. Ak ne uspiješ napraviti vino, još uvijek možeš imati jabučni ocat koji je jako zdrav
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 11:22   #4
Zagorska varijanta

Uzmes ljetne jabuke koje padaju sa stabla, ocistis od trulih dijelova, sameljes, stavis u presu / za grozdje a ako su male kolicine u pitanju moze i ona za cvarke/, sok ocijedis, stavis u bacvu / ili neku drugu posudu koja se da zatvoriti/ stavis vrelnjacu i cekas da se vocni sok pretvori u jabucnicu ili cider ili jabukovo vino ili kako ga vec zoves. U bacvu mozes ubaciti i malo vinskog kvasca / Vrelko/ da ubrzas i pojacas vrenje ali nije nuzno. Bacvu drzi u podrumu ili na nekom hladnijem mjestu / ne frizider/. Nakon tjedan-dva imas jabucnicu od 4-5% alkohola / ovisno o slatkoci jabuka/, pretoci ju da odstranis talog, eventualno profiltriraj. Dalje ju mozes ostaviti u bacvi na hladnom mjestu i pomalo cugati ili ako zelis sacuvati do zime, isflasiraj.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 17:25   #5
Imam aliminijske bačve za čuvanje vina. Dali da odmah stavim cider u njih ili ih je bolje držati u drvenim bačvama dok traje vrenje?
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 18:46   #6
Alu bacve za vino ? To jos nisam cuo. Da nije mozda u pitanju rostfraj ?
Uglavnom, mi smo jabucnicu delali jos u vrijeme kad nije bilo rostfrei-a pa je sve bilo u drvenim bacvama. Ali moze i rostfrei, zasto ne.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 18:49   #7
Ma da, pardon, mislio sam na rosfrei ali sam mulac napisao aluminij... To je ona bačva s poklopcem gore (hermetički zatvorena) i s pipom dolje tako da se može istakati.
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 19:00   #8
Jel mozes staviti vrelnjacu na nju ? Ako mozes, sve ok. Ako ne onda ili improviziraj s najlonom kao poklopcem i vrelnjacom ili radi u drvenoj bacvi.

PS Za one koji neznaju vrelnjaca je komad plasticne cijevi koji omogucuje da visak CO2 ide van iz bacve a da ne ulazi zrak.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 21:39   #9
Ima u sredini poklopca plastični čep koji se može maknuti i gdje se stavi vrelnjača. Taj dio mi je jasan. Zanima me ima li utjecaja na kvalitetu vina to što je vino u rosfrei bačvi (naime, temperatura u rosfrei bačvi se mjenja u odnosu na okoliš znatno brže) - može li zrenje u rosfrei bačvi uzrokovati lošiju kvalitetu vina?
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2003., 22:03   #10
Quote:
mifner kaže:
Ima u sredini poklopca plastični čep koji se može maknuti i gdje se stavi vrelnjača. Taj dio mi je jasan. Zanima me ima li utjecaja na kvalitetu vina to što je vino u rosfrei bačvi (naime, temperatura u rosfrei bačvi se mjenja u odnosu na okoliš znatno brže) - može li zrenje u rosfrei bačvi uzrokovati lošiju kvalitetu vina?
Drvo i čelik su ti najbolji materijali za vino. Samo je važno da se temperatura u podrumu ne mijenja. Zato su ti najbolji ukopani podrumi u kojima je temperatura zraka stalna.
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.