Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2007., 00:40   #81
samo ću reći da je kafka zakon
Perfect Gentleman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 17:29   #82
Kafka - preobražaj o.O

evo , taman sam pročitao ovu knjigu .. (imam je za lektiru ali to nije važno) .. htio bih je nazvati najglupljom knjigom koju sam ikad pročitao, ali je ipak na neki način zanimljiva. jel ju je još netko pročitao ? .. zašto se prokleti Gregor pretvorio u kukca !?! whyyyy ?!

sve u svemu, jako tužna priča ....
__________________
MAN I'M HOT, LIKE THE SUN, LIKE THE MIDDLE OF THE SUMMER!!!
morrbido is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 20:27   #83
si cuo kad za riječ alegorija? možda ti bude sad malo jasnije..
stewie_griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 23:26   #84
kafka
preobrazaj i proces, ajme super knjiga
rif is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 14:17   #85
ja ju tek danas posudio isto za lektiru... ima 43 stranice tako da ću morati pričekati koji tjedan da ju pročitam do kraja i dobijem dojmove
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 21:02   #86
nije mi trebalo tjedan dana da pročitam preobražaj

kao prvo knjiga je super. tanka je i mekih korica pa se knjiga ne zatvara sama od sebe i ne mora ju se čvrsto držati. a priča je teška ali dobra. jako je realno opisano, uznemirujuće, jedina rupa u zapletu je da mi je teško za shvatiti kako nitko ne bi pozvao policiju ili doktora, ali nema veze jer tu nije uopće bitna radnja
pripovjetke, već njena pouka ili razmišljanje koje ona potiče.

a pouku ne znam u predgovoru sam pročitao da nitijedna kafkina priča nema ispravno tumačenje ili "prijevod" pa tako ni pravu pouku. jednostavno potiče svakoga na razmišljanje, ne na neku direktnu pouku.

ali ako netko zna detaljnije objasniti preobražaj neka se javi
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 14:34   #87
i tako...upravo sam procitala preobrazaj..i proces do pola.. i sad i moram napisati za skolu...i uz to esej usporedbe kafke i prousta i dosla sam tu misleci da ce mi ovaj topic nesto pomoci ali od vas nema bas neke velike koristi
__________________
"Life's short...talk fast..."
Klara5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 00:57   #88
Quote:
Klara5 kaže: Pogledaj post
i tako...upravo sam procitala preobrazaj..i proces do pola.. i sad i moram napisati za skolu...i uz to esej usporedbe kafke i prousta i dosla sam tu misleci da ce mi ovaj topic nesto pomoci ali od vas nema bas neke velike koristi
kakva usporedba kafke i prousta?

baš sam imao prousta prije kafke za lektiru, pa znam o kome se radi

ja ne mogu vjerovati da takve stvari stavljaju za lektire, baš sam čitao onaj combray i ima na 30 stranica kako se lik prevrne u krevetu s boka na bok. pazi, 30 stranica. ne samo da nema radnje nego lik samo opisuje te svoje praznike i ništa se ne događa. e da, pred kraj jedino ima jedna stranica di se dvije lezbače zakače inače je lik imao astmu ili tako nešto pa je počeo pisati taj svoj veliki roman koji se sastoji od tih petsto hiljada knjiga koje je napisao. da se zaključiti da lik puno opisuje u detalje i tak. i sve je to autobiografski.

a u usporedbi s kafkom valjda vidiš razliku, sve su to neke čudnovate nedovršene pripovjetke/zagonetke kojima nema pravih odgovora i znaju biti i ružne i elementi fantastike i svašta...

nego, meni niko nije još objasnio preobražaj i njegovu pouku
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:10   #89
Ako vam se saznaje malo vise o Kafki, Milan Kundera ga dosta analizira u Umjetnosti romana.
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 01:03   #90
Uh, crni Kafka, kraj Procesa oslikava vrhunac tragedija 20. stoljeća. Čovjek je živio život s toliko malo samopouzdanja da se stalno pitao da li je to što piše dobro ili ne. Svojom privatnom traumom oslikao je traumu 20. stoljeća.

Kafka je za mene pisac atmosfere. Stil, pogotovo u Procesu i Zamku, je vrhunski. Svi likovi, sve stvari, sav svijet su kafkijanski i nikako drugačiji zbog stila. Čovjek se ne može prepoznati u njegovim djelima, ali opet s druge strane sve se može shvatiti na jedan simbolički način, njegova djela se mogu tumačiti. Zamak mi je možda njegova najbolja knjiga.
augustin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 12:58   #91
Quote:
augustin kaže: Pogledaj post
Zamak mi je možda njegova najbolja knjiga.
Also, i meni je "Zamak" najdraža knjiga od Kafke. Bila sam silno razočarana što nije dovršena, iako joj to možda daje i neku dodatnu čar...
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 19:08   #92
.. proces je osjet ..
.. čovjek je ono kako se osjeća ..
.. osjet se u čovjeku može stvoriti potican raznim stvarima ..
.. pa i stanjem okoline ..
.. tako da proces može biti i jedno stanje okoline .. stanje svijeta ..

.. a to bi značilo prostor u kojem je čovjek potpuno bespomoćan .. ali među ljudima ..
.. recimo .. kao treći rajh za žide ..
.. a i danas ima sličnih ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 23:46   #93
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
Also, i meni je "Zamak" najdraža knjiga od Kafke. Bila sam silno razočarana što nije dovršena, iako joj to možda daje i neku dodatnu čar...
Svako njegovo djelo pati od nedovršenosti osim možda Procesa gdje mi je kraj nezaboravan ("poput psa... kao da će ga stid nadživjeti" ili tako nešto), ali zamak do kojeg je nemoguće doći ma koliko se trudio, to je krasna metafora u kojem se vrtila moderna, a i danas poneki od naših života. Međutim, atmosfera tog romana je uistinu nešto posebno, plastični likovi koji pričaju kao u snu, njihove susretljivosti i odbojnosti, drugim riječima posebna hladnoća koja probija iz njihova odnosa kreirala je najumjetničkije književno štivo koje sam ikad pročitao.
augustin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 00:00   #94
Od Kafke najmilija pisma Mileni, tu mu ne mogu odoljeti....i jedva čekam da sad već nakon godinu dvije čitam ponovo.....to njegovo izgaranje duha, gotovo do smrti , koja opsesivno traži od njega da svojoj ljubljenoj piše svaku misao, svaku sliku ne odvajajući se, zauvijek odvojen, ni trenutak u mislima od nje i toči svoju dušu kao neku divlju, strastnu rijeku ....ma eto, meni najmilija
Svjetlosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:13   #95
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
nego, meni niko nije još objasnio preobražaj i njegovu pouku
Kad bi se novele i romani mogli svesti na pouku, i kad bi se pouka mogla "izvući" iz književnog djela onda se romani ne bi ni čitali niti bi ih itko pisao nego bi pisali "pouke" pa bi tako Kafka napisao dvije rečenice i naslovio ih "Pouka preobražaja", a ne bi se mučio pisati 50 ili koliko već stranica ... samo zato da bi vi mogli rješavati zagonetke tipa 'izvuci pouku iz "Preobražaja"'.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:29   #96
Quote:
Black Hawk Down kaže: Pogledaj post
Kad bi se novele i romani mogli svesti na pouku, i kad bi se pouka mogla "izvući" iz književnog djela onda se romani ne bi ni čitali niti bi ih itko pisao nego bi pisali "pouke" pa bi tako Kafka napisao dvije rečenice i naslovio ih "Pouka preobražaja", a ne bi se mučio pisati 50 ili koliko već stranica ... samo zato da bi vi mogli rješavati zagonetke tipa 'izvuci pouku iz "Preobražaja"'.
znam da u tome nije bit književnosti, ali za razliku od svih ostalih pisaca kafka je teški specijalac kada treba biti neshvatljiv
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 12:40   #97
Moram ovaj tjedan pročitat Preobražaj, a trenutno te knjige nema u knjižnici...
Pa jel ima 'ko link da čitam online cijelu knjigu, ja se ubi tražeći, ali ne mogu nać :/
__________________
There's so many different words, so many different songs. We have just one world but we live in different ones.
softplaytime is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 00:43   #98
Quote:
softplaytime kaže: Pogledaj post
Moram ovaj tjedan pročitat Preobražaj, a trenutno te knjige nema u knjižnici...
Pa jel ima 'ko link da čitam online cijelu knjigu, ja se ubi tražeći, ali ne mogu nać :/
Također i meni triba...
Nema je u knjiznici...Nema je na netu...Izgleda da mi nije sudjeno da je procitam...
Pesti61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 00:45   #99
Nabavila knjigu, ima nekih cca 50 stranica
to u komadu riješit
__________________
There's so many different words, so many different songs. We have just one world but we live in different ones.
softplaytime is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 01:21   #100
ima neko esej, preobrazaj???????
dorc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.