Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2006., 09:24   #1
Bitka na Neretvi

Ima li koja dobra duša da stavi objektivan prikaz bitke na Neretvi?

Demosten, Bajlo, Athumanunh, Lappino... netko drugi?
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 09:14   #2
pa di baš objektivan?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:44   #3
toga ima malo previše, jednom davno započeo sam članak na stranici, ali nisam previše napredovao, više me privlače manje nepoznate operacije - puno manje za pisat

uglavnom se možeš osloniti na jugoistoriju ako imaš na umu navodnu izjavu jednog starca dok su snimali film Bitka na Sutjesci, na sve strane se puca, proleteri se kolju prsa o prsa sa SS-ovcima... a deda "Sećam se ja rata dobro, ali se ne sećam da je bilo ovako žestoko."
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:00   #4
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
toga ima malo previše, jednom davno započeo sam članak na stranici, ali nisam previše napredovao, više me privlače manje nepoznate operacije - puno manje za pisat

uglavnom se možeš osloniti na jugoistoriju ako imaš na umu navodnu izjavu jednog starca dok su snimali film Bitka na Sutjesci, na sve strane se puca, proleteri se kolju prsa o prsa sa SS-ovcima... a deda "Sećam se ja rata dobro, ali se ne sećam da je bilo ovako žestoko."
Gledao sam film, čitao sam memoare Vladimira Dedijera i sve mi se to čini malo nevjerojatno.8 puta manje partizana nanijeli su neprijatelju trostruke gubitke nego što su ih sami imali!? Dedijer govori o nekoliko tisuća pobijenih švaba samo u 4 ofenzivi, da ne spominjem četnike, talijane i ustaše.

A možda je stvarno tako bilo. Ako netko ima (ili misli da ima) objektivniji prikaz bitke s kretanjima, borbama i žrtvama- što se čeka?

Na wikipedii nema puno, a na guglanju sve me vodi na film a ne na samu bitku, jebo ih patak.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:27   #5
Quote:
ferda kaže:
Gledao sam film, čitao sam memoare Vladimira Dedijera i sve mi se to čini malo nevjerojatno.8 puta manje partizana nanijeli su neprijatelju trostruke gubitke nego što su ih sami imali!? Dedijer govori o nekoliko tisuća pobijenih švaba samo u 4 ofenzivi, da ne spominjem četnike, talijane i ustaše.
lupanje o broju poginulih na neprijateljskoj strani su radili svi da je netko to išao zbrajati bilo bi par milijuna poginulih partizana, još toliko švaba i domaćih izdajnika

ovdje imaš švabske gubitke od rujna 1943 do prosinca 1944 pa ti to može poslužiti da dobiješ sliku
http://www.vojska.net/eng/world-war-...alties/pzaok2/
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 14:39   #6
Quote:
Ivan Bajlo kaže:
lupanje o broju poginulih na neprijateljskoj strani su radili svi da je netko to išao zbrajati bilo bi par milijuna poginulih partizana, još toliko švaba i domaćih izdajnika

ovdje imaš švabske gubitke od rujna 1943 do prosinca 1944 pa ti to može poslužiti da dobiješ sliku
http://www.vojska.net/eng/world-war-...alties/pzaok2/
1.Zato i tražim nešto objektivno Tko je od povjesničara ex Juge po vama najobjektivniji?
2.Već sam prije posjetio tvoje stranice. Svejedno hvala.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:47   #7
Neretva ukratko?
Englezi poslali vojnu pomoc: municiju i viski. Tile raspodijelio municiju borcima, a viski odnio u stab, gdje su se napili zemlja-zrak...
I tako, dosavsi pred Neretvu vodu ladnu jos uvijek pijan, spazi DVA mosta, pa veli zasto dva, ajde srusi jedan...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:30   #8
...preko vode do slobode...
Quote:
lappino kaže:
Englezi poslali vojnu pomoc: municiju i viski. Tile raspodijelio municiju borcima, a viski odnio u stab, gdje su se napili zemlja-zrak...
I tako, dosavsi pred Neretvu vodu ladnu jos uvijek pijan, spazi DVA mosta, pa veli zasto dva, ajde srusi jedan...
...a, i ovo ti je vijeran prikaz događaja...
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 13:23   #9
ljudi, trebam pomoc.. evo,ko bi rekao al pisem maturalni rad bas o ovoj temi.. trenutno sam u fazi prikupljanja literature, pa jel ima tko od vas kakav prijedlog..? preporuka dobre knjige il nes..?
 
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 15:06   #10
"Tajne i zamke II svj. rata" od Vladimira Velebita (Prometej, Zagreb 2002.)
--------------------------------------------------------------------------
Nedavno pročitao tu knjigu. Mislim da su objektivno prikazana ratna zbivanja u Jugoslaviji za vrijeme II svj. rata
... a, što se tiče same bitke na Neretvi ... prvi put sam pročitao / saznao nešto više o tkz. "Martovskim pregovorima" 1943. godine - to je dugo vremena bila "tabu" tema... navodno, Tito je vukao za nos Njemce ... pričao protiv saveznika... duga priča ...
Tajne pregovore potvrđuje i bivši Njemački obavještajac iz II svj. rata Walter Hagen u svojoj knjizi "Die geheime Front"
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 15:37   #11
bitka na neretvi

Quote:
branac kaže: Pogledaj post
ljudi, trebam pomoc.. evo,ko bi rekao al pisem maturalni rad bas o ovoj temi.. trenutno sam u fazi prikupljanja literature, pa jel ima tko od vas kakav prijedlog..? preporuka dobre knjige il nes..?
evo ti pisac Bitka na neretvi Nikica Kalogijera Vladimir kraus Rajteric.Ako ne idi da vidis www.priceminister.com
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 11:21   #12
OBJEKTIVNO :P

Evo ti objektivno:

Početkom 1943. godine nemački generali su počeli, po Hitlerovom ličnom naređenju, sa sprovođenjem plana "Vajs" za uništenje partizanskih jedinica. Pritisnuti daleko nadmoćnijim neprijateljem, partizani, sa Vrhovnim štabom i 4.500 ranjenika i tifusara, našli su se opkoljeni u dolini Neretve. Ostao je samo jedan most na čijoj drugoj strani su čekale jake neprijateljske snage, pripremajući se za masakr ranjenih boraca i bespomoćnog naroda. Tito je naredio da se sruši most. Iznenađeni neprijatelj je prebacio svoje snage na drugu stranu predviđajući da će partizani pokušati samoubilački proboj obruča. Ali, u toku samo jedne noći partizani su izgradili provizorni most pored srušenog i prebacili se na drugu stranu izigravši neprijatelja.


Bitka na Neretvi je cjelovečerji igrani Film, trajanje: 163'

Vidi sa Veljkom Bulajićem
__________________
SEKS JE BEZVEZE!!! TREBA SE DUHOM BORIT!!
tekonako is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 18:24   #13
Uvijek sam mislio da je taj brilijantni taktički potez rušenja mosta u stvari bio neki zajeb, krivo shvaćena zapovijed ili možda samovolja kakvog komandira,(ili Yul Brynnera ), ili kriva procjena, pa kad su uvidjeli da su se zeznuli, navrat nanos su noću skrpali ponton i organizirali prelazak. Poslužila ih je luda sreća i sve je prošlo super, pa je to poslije proglašeno brilijantno smišljenim potezom. Kako nema nikoga više koj je stvarno bio tamo, ko zna kako je to stvarno bilo...
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:22   #14
Nije bas konstruktivan prilog diskusiji o desavanjima na Neretvi, ali

Ima dobar vic, ali prije nego sto ga ispricam, za one koji ne znaju, kratak uvod.

Cuveni most na Neretvi, koji naravno i dan danas stoji onako srusen, uz popratni (i propali) muzej, se nalazi u blizini malog mjesta koje se zove Jablanica. Svako ko ide, recimo iz Sarajeva prema Dalmaciji, prodje tuda. E bas na tom mjestu, uz cestu se razvila 'industrija' pecenih janjaca, koji su naravno jako ukusni. Tu je ljeti uglavnom guzva staju svi i lokalni i stranci. Elem vic...

"Prelaze partizani Neretvu i dolazi neko drugu Titu i kaze, druze nemamo vise hrane ostalo nam je samo par sendvica. Kaze Tito, ma nema veze, podijeli sendvice ranjenicima, a mi idemo kod Gojka na janjetinu"
vedrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 10:47   #15
Kako mi rekoše mještani, most koji danas stoji u Jablanici nije «original». Original je davno odnijela rijeka, a ovaj današnji srušio je Yul Brynner…
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 11:56   #16
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Uvijek sam mislio da je taj brilijantni taktički potez rušenja mosta u stvari bio neki zajeb, krivo shvaćena zapovijed ili možda samovolja kakvog komandira,(ili Yul Brynnera ), ili kriva procjena, pa kad su uvidjeli da su se zeznuli, navrat nanos su noću skrpali ponton i organizirali prelazak. Poslužila ih je luda sreća i sve je prošlo super, pa je to poslije proglašeno brilijantno smišljenim potezom. Kako nema nikoga više koj je stvarno bio tamo, ko zna kako je to stvarno bilo...
Evo što o tome kaže Koča Popović, zapovjednik 1. proleterske:
Da, ima i krupnih nesklada, pa i ozvaničenih legendi koje ne odgovaraju istini. Takav jedan slučaj, dužan sam da kažem, vezan je i za prikaze dela glavne bitke u četvrtoj neprijateljskoj ofanzivi, dakle u razdoblju koje je prethodilo Sutjesci. Reč je o rušenju mosta na Neretvi što se veliča kao »genijalna varka« po zamisli vrhovnog komandanta. Uveren sam da Tito nije mogao ni pomišljati da tada krene na drugu obalu Neretve. On je, u stvari, nameravao da se probija napred, prema Gornjem Vakufu. Na kraju krajeva, cela ta stvar logički je apsurdna: ko je tada, u tadašnjim ratnim uslovima, uz tako oskudne tehničko-inženjerske snage mogao izvesti operaciju takve delikatnosti: da miniranjem sruši most a da njegov kostur ostane u položaju pogodnom za prebacivanje ljudi i opreme preko plahovite reke takoreći usred zime? Stručnjaka koji bi mogli da pripreme i izvedu takvu pirotehničku operaciju sigurno nismo imali u to vreme. Jedina namera je, nema sumnje, bila da se most potpuno onesposobi. Siguran sam, u svakom slučaju, da nije bila u pitanju neka promišljena »varka«. Ali tu, izgleda, deluje logika nekontrolisane nesamokritičnosti. Jer, kad su takva tumačenja uzela maha kao omamljiva legenda, ona više nisu mogla biti obuzdana, pa nije isključeno da su i oni koji su legendu lansirali i doterivali počeli iskreno verovati da ona odgovara istorijskoj istini. Uzgred rečeno, vrhovni komandant pre donošenja odluke o rušenju mosta nije mogao znati raspored i namere četničkih jedinica niti je, što je najvažnije, raspolagao informacijom koja je bila bitna: nemačka ofanziva se tu, na obali Neretve u stvari završavala, što je za nas, naravno, bilo povoljno. Posleratnim uvidima u nemačka ratna dokumenta utvrđeno je, naime, da Nemci nisu planirali prelazak Neretve. Bili su smislili da nas potisnu do nje, valjda računajući da će ostali deo posla obaviti jake četničke grupacije.
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 07:50   #17
Tako je, operacija Weiss je bila vremenski ograničena akcija češljanja terena. Most je srušen...bezveze. Uskoro će izaći i knjiga sa svjedočanstvom iz prve ruke.
verudez is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 09:30   #18
Evo sta sam na ovu temu nas na ovom povijesnom portalu.Ima jos dosta zanimljivih povijesnih opisa bitaka nevezanih samo za Hrvatsku.

http://povijest.net/sadrzaj/hrvatska...eiss-uvod.html

http://povijest.net/sadrzaj/hrvatska...n-weiss-i.html

http://povijest.net/sadrzaj/lenta/20...a-neretvi.html

Istina da se pokusalo pisat kroz cinjenice , al postoji mala doza velicanja partizanske borbe. U svakom slucaju nisu se stidili priznanja velikih gubitaka protiv crne legije na kupresu ,a isto na kraju mozete naci ukupne podatke o broju poginulih. Vidjet cete da je brojka poginulih Njiemaca smijesna u usporedbi sa ostalim.

Neke stvari nazalost nisu spomenete , a dale bi malo drugacije svjetlo na cijeli ovaj dogadaj.

U svakom slucaju jako zanimljivo
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 19:59   #19
Quote:
verudez kaže: Pogledaj post
Tako je, operacija Weiss je bila vremenski ograničena akcija češljanja terena. Most je srušen...bezveze. Uskoro će izaći i knjiga sa svjedočanstvom iz prve ruke.

ovo je glupost.
rušenje most je natralo švabe da se ukopaju a ne jurišaju na partizane.
cista takticka domisljatost.
__________________
.:ZNAČI NAN ON PUNO VIŠE NEGO ČA U FOJE PIŠE:.
skinny45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 21:52   #20
Quote:
skinny45 kaže: Pogledaj post
ovo je glupost.
rušenje most je natralo švabe da se ukopaju a ne jurišaju na partizane.
cista takticka domisljatost.
Ipak je više vjerujem onom što kaže Koča Popović.
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.