Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2003., 11:16   #241
Selam alejkum i veeeliki topli pozdrav ostaloj raji,

Ovaj..hajd kad vec raspravljamo...ako moRem i ja nesto upitati

Kaleme, koliko sam uspjela skontati iz tvojih postova, u kojima podvlacis da nije nikakva prepreka da se zena ponudi muskarcu, ti to zaista ozbiljno mislis???

Mislim, hajde de, OK je to (mada pomalo neobicno za nase podneblje)...i sahabijke su radile isto....

No postoji jedna stvar....takav korak cesto moze rezultirati neuspjehom, jer ipak, muskarac je taj koji sam odluci kada bi se trebao zeniti, tj. kada je u situaciji da izdrzava svoju buducu porodicu....U tom slucaju, veoma je riskantno za zenu da 'mu se ponudi', jer ona ne zna da li je to vrijeme kada se on misli zeniti...Ako me razumijes?

Zbog toga mislim da je ovaj nas, tradicionalni, nacin prosnje ipak nekako primjereniji...ponajvise za cast i ugled jedne sestre..
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 00:54   #242
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Selamun'alejkum & pozdrav

Da, najozbiljnije i josh bi imao toga reci, ali ipak se drzim neke svoje 'doze', sad za sad.

Gledaj, ukoliko ne budemo tu stvar posmatrala iz tradicionalnog ugla, shvatit cemo je lakshe. To da stvar posmatrash iz tradicionalnog ugla, zakljucujem upravo iz tvojih rijeci: "jer ipak, muskarac je taj koji sam odluci kada bi se trebao zeniti, tj. kada je u situaciji da izdrzava svoju buducu porodicu"

Heh, a shta da mushkarac kaze na to sve?- Takodje na to isto misle.

Ne znam dali si pratila topic izpocetka, iznio sam puno toga, mozda i previshe za ovaj put, dok si se sada fokusirala na taj detaljcic, mada sam i prije govorio o tome.

Pitash me dali te razumijem. Pa naravno, znam shta kontash i na koji nacin. Onaj prelijepi hadith je za studiranje. Koliko samo zakljucaka mozemo iz njega iscrpiti to je pravo cudo. Allahov dar.

Probaj se postaviti u situaciji one zene. Poslanik, ozenjen, vec brine o njima svima koje mora izdrzavati, prema svakoj pravedno postupiti i ona, Allah joj se smilovao, opet ide Njemu, s.a.w.s, i nudi mu brak. Zashto? Mnogo blagodati bi se moglo izreci na tu temu. Dovoljno je reci da je on, s.a.w.s, bio najbolji romanticar, sudija, otac, psiholog, lijecnik itd. Danas gledamo i ucimo iz raznoraznih nemoralnih filmskih industrija, a to sve imamo u njegovom Sunnetu. No ostavimo to za neku novu temu. Naravno, on je bio Poslanik, s.a.w.s, - recesh. Da, zato sam i rekao da ce se zena traziti najbogobojaznijeg - jer je upravo on, s.a.w.s, simbol najbogobojaznijeg. Zaboravi na trenutak tradiciju i posmatraj to iz neutralnog ugla. Islam nigdje ne istice prednost mushkarca nad zenom, niti zenu ispred mushkarca u ovom slucaju. Oboje biraju ono shto je najbolje za njih, te prema tome jednakopravno gube odnosno dobivaju. Koliko god ona ne zna, toliko i on ne zna ko je koliko spremam tj. kad je u situaciji izdrzavati svoju buducu porodicu. Naravno, podrzavam misljenje da je to u prvom zamahu pomalo neobicno za nasje podneblje. Tako isto nam je bila neobicna masa stvari, pa smo to prihvatili. Isto tako nemam nishta protiv tradicije, jer islam ne zabranjuje gajenje tradicije sve dok nam u istoj ne lezi shtetnost. Ali treba se postepeno navikavati na izvornu islamsku kulturu koja nam je toliko bogata i od koje ne mozemo nikako imati shtetu, vec, naprotiv josh vecu korist. Prava shteta shto je ne praktikujemo....a tako je lijepo sve obradjeno pocevshi od kulture ponashanja u toaletu.

Ono u cemu se nebi slozio s tobom jeste tvoj zadnji zakljucak da sestre cuvaj svoju cahst ukoliko se budu pridrzavale tradicionalnog nacina proshnje. Ili kako ti rece: "tradicionalni, nacin prosnje ipak nekako primjereniji...ponajvise za cast i ugled jedne sestre.." Zalzem se da je primjerniji jer smo na to navikli, ali cast se upravo brani i cuva iskrenoshcu, a brak je institucija, dar od Allaha, s.w.t., koji uzajamno shtiti i cuva ugled mushkarca/zene. Nazalost, cesto se Allahov zakon poremeti pa se ta cast izgubi opet kroz neke 'tradicionalne nacine.' Stetnost po cast mogu npr. biti predugi predbracni odnosi pa sotona iskoristi priliku da se umjesha i odradi svoj dio posla. Najceshce to rezultira raskidom, ili onim shto se nebi trebalo nikako desiti. Toliko prosto receno ludavali jedno za drugim i hop odjednom sve 'zaledjeno'. Stvarno cudnovato. A to je tako, kad se Allahovi zakoni poremete, odmah shejtan, Allah ga prokleo, izvrshava svoje obecanje s kojim se je zaduzio do dana sudnjeg. Necesh onako kako se Allahu pricinjava zadovoljstvo eh, evo ti zato moj robe shejtan i razna iskushenja koja si sam izazvao. Tako, ne mogu se sa ovim tvojim zadnjim sloziti. Dejvojka, sestra, koja zeli da zashtiti svoju cast odnosno ugled ce upravo to uciniti tako shto ce se zabrinuti za svoj status. Tako isto je i na drugoj strani, i islam ne poznaje 'princeve na bijelom konju' ili neke 'princeze'.
Naravno, mora se funkcionalno mjesto mushkarca/zene postaviti tamo gdje ce bez problem po Allahovom zakonu fercerati bez shtetnih drushtvenih posljedica. No, nema razlike izmedju zenidbe i udaje. Koliko je god mushkarcu potrebna zajednica, toliko je po prirodi i zenama ugradjen taj instikt. Heh zaista ne znam odakle se izrodila ta tradicija? Moze bit' shto su zene Allahovim davanjem ljepshe i privlacnije od mushkaraca, pa malo uzele furseta shto im se mora doci na noge Al' opet to je Allahov zakon kao shto je Allahov zakon da u potpunosti uravnotezeno jedno od drugog ima korist, tako da zena nimalo nije veci gubitnik odnosno dobitnik na odnosu mushkarca.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 16:05   #243
Selam alejkum,



Citala sam sve....mozda mali dio da sam izostavila...i znam na sta mislis, ali ja nisam htjela to da kazem...
Kazes, momenat zenidbe muskarca nije uvjetovan samo njegovim izborom...tj. sestra (kada njoj to odgovara) moze da od njega zatrazi brak..

Ja kazem, to je potpuno OK, licno nemam nikakve averzije prema tome...mada mi izgleda pomalo neobicno i avanturisticki! Zasto?
Evo, na primjer, ja tebi sad kazem: "Kaleme brate, ti se meni stvarno dopadas, tvoje praktikovanje vjere, tvoj ahlaq itd (recimo da te znam)...i eto, ja se tebi nudim, dakle, predlazem ti da me ozenis!"

Da ja to sada uradim tako, jer je meni povoljan momenat....ti bi se vjerovatno nasao u neprilici....Prvo, zato sto se ti mozda nisi mislio zeniti sada, vec tek po zavrsetku nekih svojih planova...
Drugo, ne znas me...jer se prethodno nisi raspitao o meni (valjda to tako ide)...? I sad ti, nakon svega toga, meni kazes..."Cek sestro, dok ja malo razmislim "(zenski fazon )..i slicno..

Upravo za takvu situaciju sam vezala cast zene...ne u onom kontextu na koji si ti isao (s tim se slazem)...
Primjer (stvarni zivot):

Sestra, koja se mislila udavati, vidjela slobodnog brata, raspitala se o njemu i 'ponudila' mu se...Sestra je na mjestu...
Sta se desava? Brat je 'prospe' totalno..u smislu "pa zar si tako jadna da se ti meni ponudis" I onda pocinju one price, sestra je bila osramocena u ocima ostalih...Naravno, kako ti to kazes 'Rejting' spao haman na nulu
Da, to je to ,kada kazes da narod mijesa tradiciju s vjerom....ali ostaje cinjenica da smo to mi i nas mentalitet
Vecina to prihvata na taj neki pogresan nacin...a protiv vecine je tesko
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 19:29   #244
Quote:
Dalila kaže:

Sestra, koja se mislila udavati, vidjela slobodnog brata, raspitala se o njemu i 'ponudila' mu se...Sestra je na mjestu...
Sta se desava? Brat je 'prospe' totalno..u smislu "pa zar si tako jadna da se ti meni ponudis" I onda pocinju one price, sestra je bila osramocena u ocima ostalih...Naravno, kako ti to kazes 'Rejting' spao haman na nulu

i onda sestra pita onako kroz naocare.. e zar si stvaaaaaaaaarno mislio da sam ozbiljna.. de ba.. spusti se na zemlju

pa i ona nejga spusti..

al nije fora u tom spustanju rejtinga... zena, kao i muskarac, ima pravo inicirati brak i tu se slazem sa kalemom
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 11:43   #245
Ma, jes' vala bas

To je, u sustini izvrsna stvar....

P.S. A jos mi draze vidjeti da se ti i Kalem sloziste

Ostalima....prijatan tek
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 02:23   #246
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Es-selamu'alejkum & pozdrav

Bash je lijepo chuti, samo da josh nisi umixala malo one nashe tradicije, ihhh ma koje. A bom shta fali, da malo i seste krenu u avanturu, ha jah. Vakat je. Shalim se, nema tu nikakve avanture, samo treba malkice ohrabrenja i to je sve.

Citirat cu neke opaske:

Da ja to sada uradim tako, jer je meni povoljan momenat....ti bi se vjerovatno nasao u neprilici....

Eh, Dalila kad bi svi tako razmisljali pa kad bi se taj narod pozenio/poudao? Ne znam shta bih ti rekao, fino je to shto ti na sve mislish, ali kad je vec zenidba/udaja u pitanju, pa necemo valjda nekoga povrijediti ukoliko ga upitamo? Shta znash bona mozda bude prilika. Jesil' kad tako razmisljala? Nemoj samo na neprilike misliti. Nije mi poznat slucaj od sahaba i sahabijki da su se dvoumili. Oni bi to po 'kratkom postupku' rjeshavali. Heh, a moze se i pitati: "et' Bogati ako ti nije shta zahmet, ja bi vala..."


Prvo, zato sto se ti mozda nisi mislio zeniti sada, vec tek po zavrsetku nekih svojih planova...

Pa to bi trebali i mushkarci razmisljati kad idu u prosidbu, al' jok.


Drugo, ne znas me...jer se prethodno nisi raspitao o meni (valjda to tako ide)...?

Jesi li kad pomislila da to upravo moze biti prijatno iznenadjnje. Onaj ko namjerava 'podnijeti zahtjev' kod svoga/svoje 'zapikane' se obazire na okolo i nuzno se raspituje, mada nije obavezno. Zbog toga postoji zaruka. A nakon zaruke, upoznavanje. Eh ti na sve mislish.

I sad ti, nakon svega toga, meni kazes..."Cek sestro, dok ja malo razmislim "(zenski fazon )..i slicno

Eh necemo sada fazone mjeshati. Neka eliminisat cemo, ako Bog da, te mushke i zenske trickove. Et' vidish jedan smo vec identificirali i ja ga biljezim u knjigu marifetluka. Fajn se okoristi.
Nego, gdje ga pokupi?

Sad te razumijem u potpunosti, citirat cu opet:

Brat je 'prospe' totalno..u smislu "pa zar si tako jadna da se ti meni ponudis"

To je zaista ruzno Takve ce 'prosuti' Allah na Sudnjem danu.
Bracu i sestre, koji se tao ponashaju, treba upozoriti hadithom u kojem Poslanik, s.a.w.s, rece:: "Koji god musliman ponizi drugog muslimana u situaciji u kojoj ovaj gubi svoju cast, Allah ce ga poniziti u situaciji kada mu je potrebna Njegova pomoc. A koji god covjek pomogne muslimana u situaciji u kojoj ovaj gubi svoju cast, Allah ce ga pomoci u situaciji kada mu je potrebna Njegova pomoc." Odista je to odvratno, i mrzim to u ime Allaha, jer On, s.w.t., je ljut na one koji se ohole i po zemlji hodaju nadmeno. Mislim, takvi su preshli sve granice. Pitam se ko bi se se takvima ponudio?


Ucenjak, veliki islamski autoritet, Ibnu-l Qajjim El-Dzewzijje, Allah mu se smilovao kaze: "Nasilje je gore od svih grijeha jer se ono sprovodi samo na one koji zbog svoje slabosti i nisu u stanju da uzvrate."

Allahov poslanik Muhammed, s.a.w.s, je takodje rekao:

"Musliman je brat muslimanu, nece mu nasilje uciniti, niti ce dozvoliti da drugi nad njime nasilje cini. Ko pomogne svome bratu u nevolji, Allah ce njemu pomoci u njegovoj nevolji. Ko otkloni od muslimana jednu nevolju, Allah ce od njega otkloniti jednu od nevolja Sudnjeg dana; ko prikrije mahanu jednog muslimana, Allah ce njega prikriti na Sudnjem danu oprostice mu neki grijeh." (Biljezi El-Bukhari)

Iskreni musliman ce pozdraviti tu ponudu i znat ce o cemu je rijec.
Pokvarenjaci kojima je u cilju poniziti sestru/brata uopce ne zasluzuju da budu zapazeni.

Eh na kraju cu ponoviti tvoj zakljucak:

Da, to je to ,kada kazes da narod mijesa tradiciju s vjerom....ali ostaje cinjenica da smo to mi i nas mentalitet

Vrlo lijepo

Kad smo vec kod toga vrijedi se malo zadrzati i prokomentarisati neke cinjenice.
Mushkarcima je u tradiciji da kobejagi 'bare'. Osjecaju neko herojstvo kada 'obare' neku koja se malo poduze 'koprcala'. I gle' u tome njihovog zadovoljstva. To im je ko neko junashtvo i sposobnost jer,eto, valja, obarit tu "koku". Eh, da im Allah oprosti i uputi ih na pravi put, takvima je ponuda 'jeftina roba', jer nije se izborio za nju. Tako sa onima koje im se ponude jednostavno sprdnju prave. Koja je to oholost, samo da su oni svjesni. Ne znam, mozda ima i djevojaka takvih, no nisu tako izrazajne poshto su obezhrabrene pred tim slavnim 'barioacima'.




Quote:
heureka kaže:
i onda sestra pita onako kroz naocare.. e zar si stvaaaaaaaaarno mislio da sam ozbiljna.. de ba.. spusti se na zemlju pa i ona nejga spusti..

Zar nije ljepshe i fadilnije onako 'spustiti' ga hadithom?


Quote:
heureka kaže:
al nije fora u tom spustanju rejtinga... zena, kao i muskarac, ima pravo inicirati brak i tu se slazem sa kalemom
Cudesa! Zar ja i ti da se slozimo? (shala ba)

Quote:
Dalila kaže:
A jos mi draze vidjeti da se ti i Kalem sloziste
Eeeee bocnut cu se iglicom, a nije losh ni ovaj cekic

selamun'alejkum!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 10:26   #247
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:

Shta znash bona mozda bude prilika. Jesil' kad tako razmisljala?
Nisam...ne smijem

U svakom slucaju, da te Allah Uzviseni nagradi na lijepom objasnjenju
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 19:13   #248
Quote:
Dalila kaže:

P.S. A jos mi draze vidjeti da se ti i Kalem sloziste

e to ti je primjer kako "strogi".. (konzervativni nije prava rijec) i liberalni islam imaju zajednickih tacaka
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 20:24   #249
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
[B]Bash je lijepo chuti, samo da josh nisi umixala malo one nashe tradicije, ihhh ma koje. A bom shta fali, da malo i seste krenu u avanturu, ha jah. Vakat je. Shalim se, nema tu nikakve avanture, samo treba malkice ohrabrenja i to je sve.
Ma ok je sve to, ali tradicija ne bi bila tradicija, da nije tradicija i tradicija se u nekim slucajevima ne moze izostaviti. Da zensko ponudi brak muskarcu, de ba.....vala ja ne bih, pa kad se nikad ne bih udala. Ali eo, nikad ne reci nikad


Osoba se potpuno upoznaje u braku, s tim se slazem, ali moras nesto i upoznati prije braka i otkriti. Brak jest kao lutrija sto kazu, ili dobijes ili izgubis, ali ljudi moji mora se malo upoznati i prije braka. Da ostavljam to kao neko iznenadzenje? Mislim da mi bude sve iznenadzenje? No, no....ako se upoznaju neke mali stvari ili velike, (zavisno od osobe sta te stvari mogu biti i koliko bitne) to moze pomoci u braku kada do njega dodze ili odmoci da do braka nikako i ne dodze.
Toiznenadzenje moze biti isto tako neprijatno kao i prijatno i bolje ga otkriti prije da ne bude toliko ne prijatno.
 
Odgovori s citatom
Old 12.11.2003., 02:45   #250
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Dalila kaže:
Nisam...ne smijem
U svakom slucaju, da te Allah Uzviseni nagradi na lijepom objasnjenju
Ma shta ne smijesh, shta smo mi to bolji od vas?
Allah nagradio sviju nas!


Quote:
Minatallah kaže:
Ma ok je sve to, ali tradicija ne bi bila tradicija, da nije tradicija
i tradicija se u nekim slucajevima ne moze izostaviti.
Ja sam u ovom slucaju striknto govorio o islamskoj tradiciji, pa sad probaj je izostaviti


Quote:
Minatallah kaže:
Da zensko ponudi brak muskarcu, de ba.....vala ja ne bih, pa kad se nikad ne bih udala. Ali eo, nikad ne reci nikad
Auuu..., nemoj poreci

Gle'

Ebu Hurejre, r.a, prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.w.s, rekao: "Udavana zena se ne udaje dok se ne upita za njeno misljenje, a djevica dok se od nje ne zatrazi dozvola. Upitali su: "Allahov Poslanice, kakva je njena dozvola?"
Rekao je: "Da preshuti"

Minatallah bona, jesi li kad razmisljala suprotno? Tj. da natjerash nekog mladica da 'preshuti'?.


Quote:
Minatallah kaže:
Osoba se potpuno upoznaje u braku, s tim se slazem, ali moras nesto i upoznati prije braka i otkriti. Brak jest kao lutrija sto kazu, ili dobijes ili izgubis, ali ljudi moji mora se malo upoznati i prije braka. Da ostavljam to kao neko iznenadzenje? Mislim da mi bude sve iznenadzenje?
Najljephi je brak sa prijatnim iznenadjenjima kojima se nismo uopce nadali. No, ako ta iznenadjenja 'ispucamo' prije braka onda nas to koshta. Bracna harmonija se narushava itd. itd. Zamislimo kako je to ruzno kad se je vishe njih nasladjivalo tim iznenadjenjima. Svaka osoba ima neshto specificno. Eh te specificnosti igraju vaznu ulogu kad je u pitanju da brak ucinimo zanimljivim.
Kad smo vec kod toga moram iznijeti nekoliko cinjenica. Ono shto bi osoba trebala upoznati prije braka jeste to da li pogledom na buduceg partnera osjecamo smiraj. Tj. kad nas pogleda dali nam njegova/njezina pojava, rijec, i sve u sklopu toga pricinjava neko zadovljstvo. Momak/djevojka mogu biti izricito lijepi , ali ako nam ne pricinjava zadovoljstvo i smiraj u dushi, Boga mi, nije preporucljiv izbor. Na drugoj strani imamo one kojima fizicka ljepota odnosno izraz lica, pricinjava smiraj. Sve je do insana shta kome odgovara. Smisao ovoga lezi u poznatom Poslanikovom, s.a.w.s, hadithu kojeg ovom prilikom necu navodti, mislim da svi znamo.


Quote:
Minatallah kaže:
No, no....ako se upoznaju neke mali stvari ili velike, (zavisno od osobe sta te stvari mogu biti i koliko bitne) to moze pomoci u braku kada do njega dodze ili odmoci da do braka nikako i ne dodze.
Toiznenadzenje moze biti isto tako neprijatno kao i prijatno i bolje ga otkriti prije da ne bude toliko ne prijatno.
Da, slazem se. Zato je Poslanik, s.a.w.s, pitao Mugire bin Shu'beta jeli vidio djevojku, pa kad mu je rekao da nije, naredio mu je da to ucini kako nebi doshlo do nekih neprijatnih iznenadjenja. Moja poenta je bila da upozorim na predugo upoznavanje koje prouzrokuje ashicarenje, a shto je u islamu zabranjeno. Neka svako o sebi povede racuna shta cini, a Allah Milostivi sve cuje i sve zna.



Quote:
heureka kaže:
e to ti je primjer kako "strogi".. (konzervativni nije prava rijec) i liberalni islam imaju zajednickih tacaka
Halali, ne slazem se Nema tzv. "strogi" niti tzv. "liberalni islam.
Islam je jedan i kao takav predstavlja koncept zivota kojeg je Uzvisheni Bog, odredio citavom covjecanstvu. Postoji <<srednji put>> i tu svi imamo zajednickih tacaka, opet sve zavisno koliko se pridrzavamo <<srednjeg (umjerenog) puta>>. Ukoliko neko od nas 'strshi', nemoguce je da se dodirnemo. Srednji put, nije put anarhija, a ni ekstremizma. Shto se tice muslimana, oni se moraju podredjivati tom <<srednjem putu>> koji sve te 'epitete' uravnotezeno podrazumijeva. U svakom slucaju razumijem shta hocesh da kazesh. Malo mi zapara oci, pomislih da nam je Allah Svemoguci odredio vishe razlicitih koncepata.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2003., 04:59   #251
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Minatallah bona, jesi li kad razmisljala suprotno? Tj. da natjerash nekog mladica da 'preshuti'?.
E sad.....kh,kh,kh.......ma nije to za foruma


E, ja nikako da se slozim s tobom Kalemaga u vezi ovog upoznavanja prije braka. Ne kazem ja bolan da se sve treba upoznati i asikovati puno, jok bolan............sta ja kazem jeste da se ne treba ici grlom u jagode i zeniti i udavati ne znajuci nista jedno o drugom. Ne kazem sad da se upoznaje hejbet vremena, vec eto nesto dovoljno za svakog pojedinca. Ne sad, upoznas ti curu danas i sutra je zaprosis. Toliko pricas o tim nekim iznenadzenjima, a sta ako ona budu neugodna? Sta ako se ta neugodnost mogla izbjeci prije sklapanja braka? Nije samo dovoljno vidjeti osobu. Nije sve u ljepoti. Bar ne meni.
Ne mora znaciti ako malo upoznas curu prije braka da je na isti nacin upoznavalo dosta njih. Vjeruj mi, prava osoba se odmah osjeti i ta prava osoba je posebna. To srce samo kaze. Sto se tice smiraja u dusi kada pogledamo izabranu osobu s tim se u potpunosti slazem. Meni ljepota lica ne pricinjava smiraj, vec osobnost i dusa, tj personality.
Jos jednom da kazem, ni ja se ne slazem sa predugim uoznavanjem i predugim asikovanjem, ali isto tako ni sa jednim pogledom i razgovorom. Treba naci sedinu u svemu tome.
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2003., 15:54   #252
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

selamun'alejkum & pozdrav

Quote:
Minatallah kaže:
E sad.....kh,kh,kh.......ma nije to za foruma
Aaaapschihaa, vala bash. No shalu na stranu, za koji trenutak

Halali, malo sam pretjerao, shto sam tvoje ime stavio u kontekst. Moja pogreshka. Naime, namjera mi je bila u smislu: zashto se (te) sestre/djevojke, kojima je neugodno iniciranje braka, a potreban im je, ne postave u situaciju one zene iz onog prelijepog haditha? Izraz <<preshuti>> sam koristio u smislu: iznenadjenja, zadivljenja, zadovoljstva, ubjedjenja. Nemoj sve shvatati subjektivno, iako mi se podzhkada desi lapsus. Nastojim to izbjeci koliko mogu. Malo sam se komicno ponio i zelio to sve povezati sa hadithom u kojem djevojka 'preshucuje' tj. daje znak inicijatoru braka da ona pristaje i da je zadovoljna sa njegovim kvalitetima odnosno eventualnim nedostacima. Zashto da djevojka ne natjera nekog mladica da preshuti? Tj. da ga postidi svojim lijepim islamskim ponashanjem (ahlaq), pa da se njemu hudnjaku jezik spetlja tj. da ne znadne ni jedne prozboriti. Totalni nimac, shto bi se u narodu reklo.

Nego, samo onako u njedrima shapuce:

- Ya Rabii, kako li jesamo cestita, slavljen neka je On,
- masha'allah, stid je njezina Gospodara da bilo kakvu vezu ostvaruje prije braka.
- zeli brak, a s tim je nash Gospodar zadovoljan
- ne zeli nishta drugo mimo braka
- zeli da je neko 'zagrne odjecom svojom', tj. zeli se sacuvati, pa i mi (mushkarci) to zelimo
- amaan, hrabla li je
- pronicljiva
- ozbiljna
- zenstvena, a po potrebi jaka poput mushkarca
- itd. itd.

Quote:
Minatallah kaže:
E, ja nikako da se slozim s tobom Kalemaga u vezi ovog upoznavanja prije braka.

Eeee vid',
pa ja se s tobom haman slazem.


Quote:
Minatallah kaže:
Ne kazem ja bolan da se sve treba upoznati i asikovati puno, jok bolan............
Salzem se, o tome sam pisao, s tim da ashikovanje treba totalno eliminirati.



Quote:
Minatallah kaže:
[B]sta ja kazem jeste da se ne treba ici grlom u jagode i zeniti i udavati ne znajuci nista jedno o drugom. Ne kazem sad da se upoznaje hejbet vremena, vec eto nesto dovoljno za svakog pojedinca.
Dabome, itekako se slazem. Tako imamo onog sahaba za primjer koji se kanio zeniti. Saznajemo, da njima ni na kraj pameti nije bilo ashikovanje tj. zabavljanje u pravom smislu te rijeci, shto se oznacava kao sevdisanje i to bez ugovora. No, kako ashikovanje nije isto shto i upoznavanje - radi braka - Poslanik, neka je na njega mir Allah ga pomilovao, je preduhitrio onog sahaba koji je krenuo 'grlom u jagode', pa ga je Poslanik, s.a.w.s, blagovremeno posavjetovao odnosno naredio da vidi djevojku sa namjerom upoznavanja. No ono u cemu nisma siguran da se ja i ti slazemo jeste upravo tajenje zaruke/prosidbe. Salzem se da begenisani jedno drugom postavljau pitanja, saznaju ono shto ce ih, ako Bog da, privuci. Eh kad je vec to tako, od islamske kulture je da se to zadrzi u tajnosti do konacne odluke, a to je brak. Ako bi, paj, eventualno doshlo da raskida zarudzbe, onda je pozeljno da se to zaboravi kao da nishta nije bilo. Dakle u smislu: "a vjeridbe u tajnosti drzite."

Quote:
Minatallah kaže:
Ne sad, upoznas ti curu danas i sutra je zaprosis. Toliko pricas o tim nekim iznenadzenjima, a sta ako ona budu neugodna? Sta ako se ta neugodnost mogla izbjeci prije sklapanja braka? Nije samo dovoljno vidjeti osobu. Nije sve u ljepoti. Bar ne meni.
Slazem se s tim da se cura prvo zaprosi pa ce se tek onda upoznati. Vidish, ovdje bi mogli upotrijebiti lijep izraz 'zapikati' koji oznacava indirektno upoznavanje preko rodjaka, komshija, dakle ono shto smo naculi o njemu/njoj. Ako je to bilo dovoljno da nas ponikne na 'face to face' upoznavanje, onda prvo trazimo odobrenje tj. pristanak u vidu simbolicnog ugovora koji nije na papiru, a to je zaruka/vjeridba. Dakle, podnosimo zahtjev zapikanom/zapikanoj dali on/ona je zadovljan/zadovljna sa nama koji smo doshli radi daljnjeg upoznavanja braka radi.


Quote:
Minatallah kaže:
Ne mora znaciti ako malo upoznas curu prije braka da je na isti nacin upoznavalo dosta njih. Vjeruj mi, prava osoba se odmah osjeti i ta prava osoba je posebna. To srce samo kaze.

Vjerujem ti i slazem se


Quote:
Minatallah kaže:
Sto se tice smiraja u dusi kada pogledamo izabranu osobu s tim se u potpunosti slazem. Meni ljepota lica ne pricinjava smiraj, vec osobnost i dusa, tj personality.
Ovdje sama kazes da se slazemo. Nedvojbeno, cak i uskus.


Quote:
Minatallah kaže:
Jos jednom da kazem, ni ja se ne slazem sa predugim uoznavanjem i predugim asikovanjem, ali isto tako ni sa jednim pogledom i razgovorom. Treba naci sedinu u svemu tome.
Fino si, Allah te nagradio rezimirala, s'tim da je islam apsolutno protiv ashikovanja. Ashikovanje treba premjestiti u brak. A shto se tice nuznog pogleda i ogranicenog razgovora to se podrazumjeva pod:

a) Muhmmed, neka je mir na njega pomilovao ga Allah, je cuo da je Mugire bin Shu'be zarucio neku zenu, pa ga je upitao da li ju je vidio. "Nisam", odgovorio je Mugire. "Idi, pa je vidi", rece mu Allahov Poslanik, s.a.w.s., "jer tako je sigurnije da cete se voljeti." (Biljezi Et - Tirmithi)

b) Prenosi se od Ebi Huwejda Es Saidija da je rekao: "Rekao je Allahov Poslanik, neka je na njega mir, pomilovao ga Allah: "Ako neko od vas zeli da zaprosi zenu nije mu grijeh da je pogleda ako je gleda radi zaruke, pa cak iako ona to ne zna" (Biljezi Ahmed)

Ovo je iz namjere za zaruku, svacije grude kriju namjeru, a Allah odista zna shta nashe grudi nose.

c) Prenosi Dzabir bin Abdullaha, neka je Allah zadovoljan s njim, da je Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Ako neko od vas zeli da zaprosi zenu pa mu bude omoguceno da od nje vidi ono shto ce ga potaknuti na brak s njom neka to i ucini". Dzbir, r.a, je reko: Zaprosio sam zenu pa sam potajno gledao u nju i u ono shto me je potaknulo na brak s njom i ozenio sam je" (Biljezi Ebu Dawud)

es-selamu'alejkum & topli pozdrav ostalima
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2003., 22:26   #253
Fino si ti sve ovo napisao. Samo da dam jednu ispravku. Pomijesala sam bila pojam asikovanja i upoznavanja prije braka. Sve to mislim pod upoznavanjem prije braka u svrhu braka. Nikako neko asikovanja ili "zabavljanje" iz nekog drugog razloga. Imamo dosta stvari da radimo u korist nego da dangubimo sa necim sto moze odvesti u nezeljenom pravcu. Dakle, samo upoznavanje prije braka s tim ciljem da je nijet brak i to onoliko koliko je svakom pojedincu dovoljno, sredina brate.
Sto se tice zaruka moje misljenje jeste da se o njima ne treba pricati, ni hvalisati, ali ako neko upita onda i reci da je doticna osoba zarucena i eto. Opet moja sredina
 
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 00:41   #254
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

es-selamu'alejkum & pozdrav

Eto definitnvno smo se slozili Mah, ne hatorim, nema veze i ja nekad pomijesham hejbet stvari.

Kazesh:
"Opet moja sredina"

Dabome, sredina, sredina, sredina

<<Tako smo vas ucinili zajednicom sredine, kako biste bili svjedoci drugim ljudima, i kako bi Poslanik vama bio svjedok.>> (El-Beqare - Krava, 143)

"Sredina" znaci pravednost.
Eto, to je umjerenost, nasha sredina tj. islam u pravom smislu. Zajednica pravedsnosti. Program koji se josh odlikuje i uravnotezenoshcu. On odrzava ravnotezu izmedju duha i tijela, uma i srca, izmedju ovoga i drugog svijeta, izmedju idealnog i realnog, izmedju teorije i prakse, ocekivanog i neocekivanog, slobode i odgovornosti, individualizma i kolektivizma, imitiranja i inovacije. To je srednji put za <<Zajednicu sredine>> tj. islama.
Zato, kad god bi Poslanik, neka je na njega mir, pomilovao ga Allah, osjetio ili naslutio sklonost kod svojih prijatelja (sahaba) ka pretjerivanju ili nemaru, istog momenta bi ih odlucno vratio u sredinu i upozorio na rezultate fanatizma i nemarnosti. Zato je ukorio onu trojicu u situaciji kada su mu doshel tri zene Poslaniku i zalile se da njihovi muzevi izbjegavaju jesti meso, koristiti parfeme i imati intimne odnose sa njima. Poslanik, neka je Allahov mir, pomilovao ga Allah, je brzo doshao do dzamije, popeo se na mimber i rekao: "Shta se to desilo sa nekima od mojih drugova da ne jedu meso, ne mirishu parfem i ne idu svojim zenama? A ja jedem meso, mirishem parfem i idem svojim zenama. Stoga, ko ne prati moj Sunnet, on nije od mene."

Tako isto od njegovih bliskih prijatelja (sahaba) je bio Uthman ibn Mez’un, neka njim allah zadovoljan. Jednoga dana, Uthmanova zena je doshla Poslaniku, neka je na njega mir, pomilovao ga allah, i pozalila se: "O Boziji Poslanice! Uthman posti u toku dana i ostaje u molitvama u toku noci." Drugim rijecima, htjela je reci da joj se njen muz nije priblizavao u postelji ni preko dana ni preko noci. Poslanik, s.a.w.s., se toliko razljutio zbog toga da nije ni obuo papuce. Izashao je sa papucama u rukama i otishao do Uthmanove kuce. Zatekao ga je u molitvi. Kada je Uthman zavrshio molitvu i okrenuo se Poslaniku, s.a.w.s, on mu rece: "O, Ushmane! Allah me nije poslao zbog isposnishtva, nego me je poslao sa jednostavnim i ispravnim sheri'atom. Ja postim, klanjam, a takodjer imam i intimne odnose sa svojom zenom. Dakle, kome god se svidja moj Sunnet, on bi ga morao slijediti, a brak spada u moj Sunnet."

Ovo je jasan dokaz protiv monashtva, celibata, dakle onoga shto se odupire izvornom programu <<sredine>> tj. - pravedne vjere - islama kao koncepta zivota, a shto je josh najgore skrece na klasicni fanatizam. Za kraj je vazno istaci i napomenuti da se ovi hadithi ne smiju zloupotrebljavati odnosno krivo tumaciti, kako bi smo ugodili nashim prohtjevima podeshavajuci sheri'atske propise onako kako to nama i nashem egu pashe.

ma'selam!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 17:52   #255
Smile

Gdje su, šta rade? Poženili se poudali se? :-)
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:46   #256
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Heheh to je Ahmeido,stara bošnjacka knjizevnost i poezija
Prije bih rekla da je to Alhamijado književnost.
Shadow1809 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.