Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2007., 15:57   #41
baš sam jučer dobila mail od DOMPROJEKT-a...
ma iako sam čula da nisu baš neki, al su mi super poslali nekakve osnovne informacije za građenje...
i pogotovo sam saznala nešto o cjenama (jer kada pitam svog starog, on mi govori još u dinarima...)

pa kad se sve zbroji, treba mi 10000€ prije nego što uopće mogu počet gradit...jesam li to dobro shvatila?!?
ok, mozd je 10000 malo pretjerano, ali ne i previše
ancipz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 20:33   #42
Quote:
ancipz kaže: Pogledaj post
baš sam jučer dobila mail od DOMPROJEKT-a...
ma iako sam čula da nisu baš neki, al su mi super poslali nekakve osnovne informacije za građenje...
i pogotovo sam saznala nešto o cjenama (jer kada pitam svog starog, on mi govori još u dinarima...)

pa kad se sve zbroji, treba mi 10000€ prije nego što uopće mogu počet gradit...jesam li to dobro shvatila?!?
ok, mozd je 10000 malo pretjerano, ali ne i previše

Hmmm... Evo, ja sam na rubu ZG županije, dakle nekakva zadnja zona i najmanja davanja. Projekti + doprinosi + malo sređivanje grunta = 100.000 kn prije bilo kakve gradnje. Jednostavno, ne ide ispod toga.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 15:00   #43
nadam se da ce i meni netko pomoci
prijatelj i ja kupujemo jedno gradjevinsko zemljiste
prije novog zakona, trebalo je ishoditi lokacijsku dozvolu, i onda bi isparcelizirali zemljiste
tek onda bi mogli kupiti ta dva parcelirana zemljista

a sta sad s novim zakonom?
fora je sto je nama cilj parcelirati zemljiste, a ne (jos) graditi
zna li netko koja je procedura, sta treba napraviti da se ta zemlja parcelira i koliko bi nas to sve kostalo?
bubahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 16:11   #44
gradite sebi ili parcelirate za prodaju?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 16:25   #45
parceliramo za sebe, ali sad nemamo para za gradnju
bubahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 16:39   #46
ako gradite kuću (bez obzira na namjenu) ukupne površine do 400m2, idete na Riješenje o uvjetima građenja (novi tip lokacijske) na kojima će biti usvojen prijedlog parcelacije i onda ćete cjepati nakon izdavanja Riješenja, jedini bed ti je taj što se već na Riješenjima plaćaju vodna i komunalna naknada
u roku od 2 g nakon izdavanja Riješenja trebate početi gradnju

ako znate šta želite od kuće pokrenite postupak izdavanja Riješenja

ako nemate novaca za naknade, onda čekajte dok bude para
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 17:06   #47
GUP - UPU

Pozdrav svima!

Pročitao sam postove i zaključio da ovdje ima znalaca koji mi mogu odgovoriti na pitanje. Radi se o slijedećem:

Naime, novi zakon o građenju kaže da za sva neizgrađena građevinska područja veća od 5000 m2 treba donijeti UPU, da bi se tek po njemu mogla izdati lokacijska dozvola.

po toj logici, većina gradnje većih objekata (poput trgovačkih centara i sl.) bi jednostavno stala, jer UPU-ovi na mnogim lokacijama nisu niti u planu, a kamo li u izradi.

Ako je građevinsko zemljište (iznad 5000 m2) po GUP-u uredno u G zoni, te GUP nije propisivao UPU za područje na kojem je parcela, ima li načina da se ipak dobije lokacijska dozvola te se krene s gradnjom?

Puno Vam hvala!
Carpe diem! is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 13:58   #48
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Hmmm... Evo, ja sam na rubu ZG županije, dakle nekakva zadnja zona i najmanja davanja. Projekti + doprinosi + malo sređivanje grunta = 100.000 kn prije bilo kakve gradnje. Jednostavno, ne ide ispod toga.
ovo mi je sad ubilo sve snove o gradnji vlastite kućice! pa nije mi jasno odakle našim ljudima toliko para kako bi se izgradili svoj vlastiti dom?! kako mlade obitelji uopće uspjevaju? pa to su krediti od 25godina!
frustrirana sam ...
ancipz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 15:48   #49
A isto kao što se kupuju stanovi od 45 m2 za 600.000 kn , pa to nikom nije puno.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 17:49   #50
Quote:
Carpe diem! kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Pročitao sam postove i zaključio da ovdje ima znalaca koji mi mogu odgovoriti na pitanje. Radi se o slijedećem:

Naime, novi zakon o građenju kaže da za sva neizgrađena građevinska područja veća od 5000 m2 treba donijeti UPU, da bi se tek po njemu mogla izdati lokacijska dozvola.

po toj logici, većina gradnje većih objekata (poput trgovačkih centara i sl.) bi jednostavno stala, jer UPU-ovi na mnogim lokacijama nisu niti u planu, a kamo li u izradi.

Ako je građevinsko zemljište (iznad 5000 m2) po GUP-u uredno u G zoni, te GUP nije propisivao UPU za područje na kojem je parcela, ima li načina da se ipak dobije lokacijska dozvola te se krene s gradnjom?

Puno Vam hvala!
niije to jedina rupa u zakonu
još su sad i izbacili GUP iz hijerarhije planova , tako da će ubuduće odmah poslije Prostornog ići u izradu UPU

čekaj tumačenje ministarstva, možda dopuste bez UPU-a, u skladu s GUP-om
tako se desilo i kad su proglasili ZOP (1km od mora ) pa su kasnije ublažili i rekli da se može izdavati po GUP-u
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 11:01   #51
MOJ SLUČAJ

Ovo što ću napisati nije niti savjet niti sugestija niti prodavanje pameti. Samo ću iznijeti svoje iskustvo.


MAnje visjeti po forumu, zaista, čitajuči forume i iskustva dragih forumaša, ponekad se može pasti u bed i u letargiju....

Ja sam svaki trenutak slobodnog vremena iskoristio za hodočašća po uredu za urbanizam, kastastru......Uvijek samo s osmijehom na licu, pa čak i onda kad su me znali totalno izludjeti i kada bi ih najradije potjerao u P.M....

I, naravno, pokoja sitnica, čokoladica, buteljica....

Sve je bilo relativno brzo gotovo.......2 mj lokacijska i cca 3 mj gradjevinska


LP

Damir
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 16:18   #52
probaj ovo u omisu, pa da vidis!
sve ludji od ludjeg, nista nitko ne zna....
cak traze lovu za samofinanciranje upu-a!
pa si misli.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:13   #53
Question Od kuda krenuti

Najprije svima zelim dobar dan...
U posljednja dva mjeseca pratim vas forum...medjutim tek sam se danas registrirala...
Naime, prije dva mjeseca kaparili smo gradjevinsko zemljiste, ugovor o kupoprodaji bit ce potpisan oko 10.12. kad ce biti i isplata preostalog dijela. Sto znaci da formalnim vlasnikom postajem tek za dva tjedna. Zemljiste se nalazi na podrucju Velike Gorice. Upala sam u tzv. vakum prostor, novi zakon je stupio na snagu 1.10. ali nije zazivio u samoj lokalnoj samoupravi i praksi... Po starom sam tocnu znala od kuda trebam krenuti, na koja vrata redom kucati...Medjutim, po novom zakonu nemam pojma na koja vrata prvo trebam kucati? Mogu li iskoristiti ovo vrijeme od dva tjedna...za predaju nekih papira? Prvo smo planirali ici na montaznu kucu, radi "kraceg vremena gradnje" i nesto jeftinije cijene, medjutim u medjuvremenu su me uspjeli odgovoriti od svega toga, jer kao zidana kuca se gradi samo dva tjedna duze (naravno, pod uvjetom da se uzme dobra ekipa), a cijena ponekad zna biti ista, ako ne i niza od montaznih. Jednako tako, tu je i hipoteka koju ne bi mogla staviti na montaznu, jer banke u pravilu ne zele uzeti montaznu kucu pod hipoteku...Htjela bi nabolje sto mogu iskoristiti svaku minutu, da imam sto manje praznog hoda i da kucu sto prije zavrsim. Ako netko zna mogu li sta uciniti u tom vakum prostoru i od kuda da uopce krenem...pisite....
PetraP is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:21   #54
Quote:
PetraP kaže: Pogledaj post
Najprije svima zelim dobar dan...
U posljednja dva mjeseca pratim vas forum...medjutim tek sam se danas registrirala...
Naime, prije dva mjeseca kaparili smo gradjevinsko zemljiste, ugovor o kupoprodaji bit ce potpisan oko 10.12. kad ce biti i isplata preostalog dijela. Sto znaci da formalnim vlasnikom postajem tek za dva tjedna. Zemljiste se nalazi na podrucju Velike Gorice. Upala sam u tzv. vakum prostor, novi zakon je stupio na snagu 1.10. ali nije zazivio u samoj lokalnoj samoupravi i praksi... Po starom sam tocnu znala od kuda trebam krenuti, na koja vrata redom kucati...Medjutim, po novom zakonu nemam pojma na koja vrata prvo trebam kucati? Mogu li iskoristiti ovo vrijeme od dva tjedna...za predaju nekih papira? Prvo smo planirali ici na montaznu kucu, radi "kraceg vremena gradnje" i nesto jeftinije cijene, medjutim u medjuvremenu su me uspjeli odgovoriti od svega toga, jer kao zidana kuca se gradi samo dva tjedna duze (naravno, pod uvjetom da se uzme dobra ekipa), a cijena ponekad zna biti ista, ako ne i niza od montaznih. Jednako tako, tu je i hipoteka koju ne bi mogla staviti na montaznu, jer banke u pravilu ne zele uzeti montaznu kucu pod hipoteku...Htjela bi nabolje sto mogu iskoristiti svaku minutu, da imam sto manje praznog hoda i da kucu sto prije zavrsim. Ako netko zna mogu li sta uciniti u tom vakum prostoru i od kuda da uopce krenem...pisite....
što se tiče odluke da ne radite montažnu mislim da je ispravna i drago mi je vidjeti da je netko u praksi došao do pametnih zaključaka. Pišem to zato jer smo mi (neki) ovdje puno toga natipkali da ljudima objasnimo da su u zabludi s tim montažnimi kućama.

Što se papirologije tiče, kad sam ja kretao u sve to, prvo sam izvadio "Izvod iz urbanističkog plana" koji mi je trebao za uvjete gradnje. Valjda je to tako i danas pa za početak odi po taj papir na općinu.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:42   #55
Codegun, i to je vec nesto za pocetak... Hvala... ma samo da se maknem s mrtve tocke. Ubija me ovo cekanje...vec dva mjeseca su prosla, a ja nisam uspjela nista napraviti....U kontaktu sam s nekim gradjevincem u V.G. koji je inertan do neba...a ja bi kao sto sam i rekla iskoristila svaku minutu...Cini mi se da cu se njega morat rijesiti pod hitno...
PetraP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 06:56   #56
Quote:
PetraP kaže: Pogledaj post
Najprije svima zelim dobar dan...
U posljednja dva mjeseca pratim vas forum...medjutim tek sam se danas registrirala...
Naime, prije dva mjeseca kaparili smo gradjevinsko zemljiste, ugovor o kupoprodaji bit ce potpisan oko 10.12. kad ce biti i isplata preostalog dijela. Sto znaci da formalnim vlasnikom postajem tek za dva tjedna. Zemljiste se nalazi na podrucju Velike Gorice. Upala sam u tzv. vakum prostor, novi zakon je stupio na snagu 1.10. ali nije zazivio u samoj lokalnoj samoupravi i praksi... Po starom sam tocnu znala od kuda trebam krenuti, na koja vrata redom kucati...Medjutim, po novom zakonu nemam pojma na koja vrata prvo trebam kucati? Mogu li iskoristiti ovo vrijeme od dva tjedna...za predaju nekih papira? Prvo smo planirali ici na montaznu kucu, radi "kraceg vremena gradnje" i nesto jeftinije cijene, medjutim u medjuvremenu su me uspjeli odgovoriti od svega toga, jer kao zidana kuca se gradi samo dva tjedna duze (naravno, pod uvjetom da se uzme dobra ekipa), a cijena ponekad zna biti ista, ako ne i niza od montaznih. Jednako tako, tu je i hipoteka koju ne bi mogla staviti na montaznu, jer banke u pravilu ne zele uzeti montaznu kucu pod hipoteku...Htjela bi nabolje sto mogu iskoristiti svaku minutu, da imam sto manje praznog hoda i da kucu sto prije zavrsim. Ako netko zna mogu li sta uciniti u tom vakum prostoru i od kuda da uopce krenem...pisite....
Evo, ja za nekih tjedan dva predajem zahtjev za Rješenje o uvjetima gradnje, pa ću vam moći prenijeti svoja iskustva. Inače uz Zahjtev ću dostaviti: dokaz o pravnom interesu,
idejni projekt i
obračun kubika buduće građevine (kako i piše na zahtjevu za izdavanje Rješenja)
Tystzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 09:34   #57
Quote:
Tystzg kaže: Pogledaj post
Evo, ja za nekih tjedan dva predajem zahtjev za Rješenje o uvjetima gradnje, pa ću vam moći prenijeti svoja iskustva. Inače uz Zahjtev ću dostaviti: dokaz o pravnom interesu,
idejni projekt i
obračun kubika buduće građevine (kako i piše na zahtjevu za izdavanje Rješenja)
Koliko se vremena okvirno izgubi na izradu idejnog projekta?
PetraP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 09:43   #58
Meni je arhitekt ponudio osnovnu ideju u nekih par dana, a pravi idejni projekt (uz troškovnike koje ću razdijeliti potencijalnim izvođačima) mi riješi u nekih tjedan dana, možda desetak. S tim da ću dio oko glavnog projekta rješavati naknadno.
Tystzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 13:42   #59
Prema prostornome planu je predvideno da se nasa 2 zemljista nalaze u gradevinskoj T3 zoni (auto kamp). Jedno zemljiste je 4000m2, s dvije strane more, a najudaljenija tocka je 60m od mora ali ima prikljucak struje. Drugo zemljiste je 5500 m2 i 150m od mora je najbliza tocka. Mjesto je jako malo (20-tak ljudi) pa se prema nacelniku opcine mozda i ne treba donositi GUP a mene zanima da li ja na tome zemljistu (bilo kojem) mogu izgraditi obiteljsku kucu jer nitko ne zna da li ce se to moci (barem ne sigurno)?
Isto tako sam po forumu nacuo da ako je nesto pod opcinskom upravom, unutar gradevinskog podrucja da drzava nece rusiti kucu nego samo zahtijevati neku kaznu i kao ima se dozvola - malo mi to nategnuto zvuci... Molio bih nekoga da mi odgovori koje su mogucnosti jer ovi iz zupanijskog (prostorno uredenje) jos kao nisu ni dobili taj plan i kao nema jos urbanistickog pa treba cekati na to.... A cekali smo 3g samo na prostorni plan da se donese... Ili mozda treba donijeti bocu viskija nasem sluzbeniku pa ce mu se razvezati jezik....
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 00:24   #60
Quote:
PetraP kaže: Pogledaj post
Koliko se vremena okvirno izgubi na izradu idejnog projekta?
Nama je trebalo jedno 3 dana i još smo ga nakon toga 2 puta dorađivali, sve ukupno jedno 5 dana
__________________
"...na svome putu prema gore, budite pristojni prema ljudima, jer ih možda opet sretnete na svome putu prema dolje..."
Aussie-Gold is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.