Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2007., 21:05   #61
Može jedno pitanje? svojevremeno su mi određeni poznanici,koji se kreću u građevinskim vodama, nudili da zatražim izgradnju garaže i pomoćne prostorije,kojom bih navodno započeo proces,ishodio lokacijsku te uz idejno rješenje i izbjegavanje plaćanja komunalija,ali plaćanja svih priključaka....uspio izgraditi čvrsti objekt male kvadrature u kojem bi se za nuždu i u zavisnosti od fin.mogućnosti moglo stanovati.To se zvalo tzv. fingiranje, a neki susjedi tako žive godinama u objektima koji su 5m udaljeni od glavnog objekta(koji već 20 g nije napravljen) i nije viši od 4m,a dozvoljenu kvadraturu ne znam,da ne duljim kako bi i da li uopće je ovo moguće po novom zakonu?........Još jedna stvar,zemljište (dvije čestice po 500 m2, koje ću objediniti,nalazi se u neizgrađenom dijelu građevinskog područja, i cesta nije izgrađena , ali ima improvizirani put koji prolazi ispred naših zemljišta,širine je 4m, a po starom zakonu kako nam je rekla djelatnica u urbanističkom uredu ,dovoljna nam je pismena potvrda načelnika općine da će općina tu graditi cestu,uz to gup te općine je kompletiran i poslan u županijski ured i u njemu je interno nevedeno da cesta može biti 4m.inače imamo problem jer ako cesta na jednu stranu ne može biti veća jer prolazi ispred prozora neke ruševne građevine u kojo su stanari otkupili stanove,pa imta cesta prolazi točno ispred prozora.Rješenje bi bilo da se cesta širi na naše parcele ,odnosno na drugu stranu, ali koliko onda to sve skupa iznosi po zakonu,i da li se to može riješiti ovako ,po internim aktima gup-a općine .Jer ako sam dobro upućen ,za cestu treba 5m..+4m do njihovog objekta s one strane ulice, i 4m sa naše strane ...pa bi to ispalo 13m,a ima 4m.Znači da bi općini za cestu morali donirati 9 m od naših placeva,jer sa druge strane se ne može ,počinje ta njihova socijalna gradjevina ,(pitanje je i kako će oni odobriti tu cestu, a već su se bunili )što je malo puno...Nadam se da sam bar donekle bio razumljiv...samo da napomenem sve su to još poljoprivredna zemljišta ,ali u građevinskoj zoni...vjerojatno me čeka spajanje čestica ,pa onda reparcelizacija komada ispred za cestu... ali kolika..? pozdrav i sve najbolje!
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 10:09   #62
Idem i ja prema gradnji kuće...

Pozdrav svima!
Da vam pokušam objasniti svoju situaciju.
Kupio sam prije godinu dana građevinsko zemljište ali nisam još počeo graditi.
Sad sam napokon odabrao projekt kuće koji mi se dopada i namjeravam krenuti prema projektantu.
Sadašnja parcela sastoji se od tri katastarske čestice koje sam ja kupio i sad sve glase na mene. S obzirom da je cjelokupna površina zemljišta dovoljno velika namjeravam prodati pola parcele. Razlog jasan, da dobim početni kapital za gradnju kuće, plaćanje svoh doprinosa i tako dalje.
Sad mene zanima, koji je redoslijed aktivnosti da bih prodao zemljište, dobio dozvolu sa svoj dio parcele itd.
Ja namjeravam prvo krenuti k projektantu. On će mi sigurno reći da moram napraviti parcelacijski elaborat za idejno rješenje. Jel idem u dobrom smjeru?
Da li u okviru tog parcelacijskog elaborata mogu napraviti podjelu zemljišta na dvije parcele i da li kod "parcelacije/rasparcelacije" mora biti i nazočan susjed koji već ima napravljenu kuću, a međa nam je, oba smo se složili, malo "skrenula s puta".

Hvala svima na bilo kakvim informacijama i uputama.
Kolibirus!
kolibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 10:29   #63
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
i izbjegavanje plaćanja komunalija,
čisto sumnjam
u mojoj županiji se naplačuje sve, bez obzira na namjenu, pa bio i kokošinjac
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 10:32   #64
e da i prema novom zakonu: prostor se ne smije koristiti protivno svojoj namjeni
stoga da bi spremište postalo nužno-stambeno onda se mora napraviti prenamjena prostora za koju se opet mora tražiti dozvola a s tim i priključci
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 14:50   #65
??????

ljudi,molim pomoć- jel ukinuta građevinka već ili se još čeka??

hvala svima!
rossko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 19:10   #66
ovisi
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 19:37   #67
Smile re

Ovo što sam naveo u svom postu prije je napravio jedan susjed čiji plac udara u moj iz druge ulice,doduše bilo je to dosta davno, i stvarno on nema glavni objekat, e sad ne znam da li sam ja to baš dobro objasnio ali me on uvjeravao da komunalije nisu plaćene,priključci jesu,možda je platio komunalije na tu nus-prostoriju,to ne znam ,ali znam da je iskoristio rupu u zakonu i da je imao neke uvjete koje je zadovoljio,npr da je taj objekat najmanje 5m daleko od budućeg glavnog objekta,i da nije veći od ne znam koje kvadrature,...uglavnom mu je jedno vrijeme kćer s obitelji živjela tu,uredno paušalno plaćaju režije i dan danas kad čovjek dolazi tu kao na vikendicu..a radi se o prigradskom naselju Osijeka. Kada sam se raspitivao o izboru arhitekta i meni je bilo ponuđeno to "fingiranje"...u biti se izgleda radi o tome da se započne proces,a da se ne uplati cifra za komunalije ...za glavni objekt...odmah...nego se dobije dozvola za nekakvu garažu,ili se baš napravi nekakav stambeni minimalni nus -prostor...plate se priključci i kad se izda dozvola može se legalno napraviti nekakav objekt za preživljavanje.Ovo su masovno radili radnici, i prognanici iz bosne ,a i drugi koji nisu imali novaca ,pa su na ovaj način ljudi sebi rješavali kakvu-takvu egzistenciju.......Pozdrav svima....izvinite na dugom postu......zanimalo me samo da li i u novo zakonu postoji kakva rupica za nas sirotinju.....bok!
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 19:53   #68
nema rupa za sirotinju, novi zakon ih ne voli
sirotinja ne može platiti: geometra, kompletne nacrte, sve naknade, samogradnja je ukinuta .....
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 07:56   #69
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
da li i u novo zakonu postoji kakva rupica za nas sirotinju
Ne....al za bogatu klijentelu ziher postoji
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 08:34   #70
da zover se: komasacija
npr. imaš teren u zoni visokog turizma (hoteli)
prije: novi investitor bi sa tobom pregovarao oko cijene terena (i dogovoriš npr. 150€/m2) i kupio ga, te onda dao izraditi DPU
sad: općina/grad od tebe kupuje teren po "tržišnoj" cijeni (npr. srednja cijena građ. terena je 50€/m2), onda općina napravi DPU i proda novi teren tom investitoru

investitor može u oba slučaja sufinancirati izradu DPU-a
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 08:49   #71
!!!!!!!!!!!!!!!!

pomozite ljudi................
rossko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 09:23   #72
nema jednostavno, novi zakon je uveo:
- Riješenje o uvjetima građenja
- Riješenje o izvedenom stanju
- Lokacijsku dozvolu
- Potvrdu glavnog projekta
- Potvrdu izvedenog stanja
- Građevinsku dozvolu
- Uvjerenje o uporabi
-Uporabnu dozvolu

sve ovisi o tipu kuće
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:05   #73
pomoć!

kupili smo zemljište i šta sad?
gradili bi obiteljsku kuću gdje se trebam sad javiti ako ima netko popis svega što moram napraviti bila bih zahvalna!
zxr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:11   #74
Quote:
zxr kaže: Pogledaj post
pomoć!

kupili smo zemljište i šta sad?
gradili bi obiteljsku kuću gdje se trebam sad javiti ako ima netko popis svega što moram napraviti bila bih zahvalna!
moraš uzeti stvar u svoje ruke, zaboravi da će ti netko dati popis a ti češ samo slijediti upute. Gradnja kuće u hrvatskoj nije baš tako jednostavna.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:14   #75
to mi je jasno ma i planiram sve sama al sad mi je malo teže jer sam u 7mj trudnoće pa nemogu letati okolo naokolo nije lako a i radim. zato bar nešto od nekog ...
ma nemogu skužit ovaj novi zakon!
šta trebam od dokumentacije?
zxr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:15   #76
Quote:
zxr kaže: Pogledaj post
ma nemogu skužit ovaj novi zakon!
bez brige, ne mogu ga skužiti ni oni koji su ga napisali!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:32   #77
lokacija: na gradilištu???? vodiš gradilište?? gdje?
zxr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:34   #78
Quote:
zxr kaže: Pogledaj post
lokacija: na gradilištu???? vodiš gradilište?? gdje?
vidi link u mojem "potpisu"
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:38   #79
tvoj blog čitam ..... vi ste se za svoje izborili a mi tk počinjemo!
zxr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 12:40   #80
Quote:
zxr kaže: Pogledaj post
tvoj blog čitam ..... vi ste se za svoje izborili a mi tk počinjemo!
samo hrabro, misliš da u moje vrijeme isto nije bio kompetan cirkus?!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.