Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2024., 13:47   #1
IT kriza za juniore

Zanima me da li je istina da juniori više ne mogu dobiti posao u IT-u? Odnosno da se izjednačilo kao s ostalim poslovima, da trebaju godine iskustva i da su poslodavci jako izbirljivi?
Znam da se do prije godinu dana moglo itekako zaposliti ako samo naučiš programiranje.

Ako jest tako, hoće li ta kriza potrajati ili će kroz par godina opet biti moguće zaposliti se samo uz učenje i portfolio?

Koja su uopće zanimanja budućnosti, u što vrijedi uložiti trud u tom smjeru?
(Ne mislim na majstore, stolare, mislim na intelektualni rad).
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 08:33   #2
Teško je do posla i u ITu. Moraš biti jako aktivna na IT forumima i da poslodavci vide da itekako poznaješ programiranje. Nije dovoljno samo završiti neki tečaj. Bar 6 mjeseci učenja programa i pravljenja aplikacija. Možda i 12 mjeseci.
__________________
Borac
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 10:21   #3
Generalno, u koroni su prezapošljavali jer su it firme imale veliki rast. Onda je prošla korona, rast se smanjio, došlo na naplatu štampanje para, pa inflacija, investicije su lagano usporile i hrpe otkaza su podjeljene. Srećom, hrvatski IT je tu bolje prošao jer se nikad nije prezapošljavalo i jer nije bilo toliko love od investicija. Problem je da dobar dio hrvatskog IT sektora čine agencije. A onda kad klijent steže pipu, steže se svima.

IT sektor i dalje uzima juniore. Samo puno manje i puno su izbirljiviji. Vraćaju se tome da kao juniore ipak uzimaju školovane inženjere.

Nije da se ne može zaposliti bez diplome, samo uz učenje i dobar portofolio radova. Nego je puno teže. Pogotovo ako pričamo o kvalitetnijim firmama.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 15:13   #4
Zanima me kako upasti u IT firmu bez programerskog znanja da bi se kasnije napredovalo u neke ne-programerske sfere? Je li to ikako moguće i gdje mogu naći tečajeve da se osposobim za to? Tipa tehnička podrška i slično.

Također, čula sam da je cyber security sad jako tražen, ali opet, do toga trebaju godine u programerskim firmama.
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 16:43   #5
da se malo ja nadovežem pošto sam u it-u ali nisam programer nego it tehničar.

na prijašnjem poslu sam skupio iskustvo skoro godinu i pol dana. Tražio sam povišicu i nisu mi dali te sam odlucio dat otkaz i otić na sezonu.

Nakon kaj sam se vratio sa sezone i počeo aktivno tražiti posao u it-u i nakon valjda preko 60-70 poslanih prijava i nakon toliko odbijenica i bez ikakvih odgovora od poslodavaca htio sam odustati od svega.. Mislio sam da je problem u meni, čak sam se prijavljivao na poslove gdje nisu toliko vezani uz informatiku ali kad su mi ponudili placu od 800 eura zapitao sam se što je Hrvatska toliko u kurcu, na neko vrijeme sam odustao od traženja posla i mislio sam ponovno otic na sezonu jer jbg vec sam bio 6mj bez posla..

Na kraju sam upao u jednu IT firmu ali samo zato jer je jedan moj poznanik me preporučio tom poslodavcu i rekao da sam vrijedan i dobar dečko, obavio razgovor sa firmom, dogovorili uvjete, potpisao ugovor i krecem uskoro sa radom..

Poanta priče je da ako nemas iskustva ili nekog da te preporuci tesko ces pronaci posao koji želiš.

Ovo nije sad da te plašim ali je jednostavno tako.. Danas je iskustvo puno važnije od neke škole i to garantiram 110%

Nemoj odustati i šalji dalje CV bilo bi dobro kad bi te neka firma zvala na razgovor za posao i kad te pita za uvjete reci da si spremna raditi za minimalac, znam da ovo zvuči bolesno ali vjeruj mi bolje da si u branši koju želiš i skupljas iskustvo jer samo možeš napredovat a i sa vremenom plaća ce rasti..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 20:58   #6
Quote:
darlla kaže: Pogledaj post
Zanima me kako upasti u IT firmu bez programerskog znanja da bi se kasnije napredovalo u neke ne-programerske sfere? Je li to ikako moguće i gdje mogu naći tečajeve da se osposobim za to? Tipa tehnička podrška i slično.

Također, čula sam da je cyber security sad jako tražen, ali opet, do toga trebaju godine u programerskim firmama.
nikako

sto se tice buducnosti, za juniore nije bajna, a ako nema juniora nece biti ni eksperta u buducnosti,

Cyber security je preopsiran pojam
__________________
"When i find out all the reasons maybe i'll find another way, find another day. With all the changing season of my life maybe i'll get it right next time."
ElRey1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 09:02   #7
Quote:
darlla kaže: Pogledaj post
Zanima me kako upasti u IT firmu bez programerskog znanja da bi se kasnije napredovalo u neke ne-programerske sfere? Je li to ikako moguće i gdje mogu naći tečajeve da se osposobim za to? Tipa tehnička podrška i slično.

Također, čula sam da je cyber security sad jako tražen, ali opet, do toga trebaju godine u programerskim firmama.
Tehnička podrška , tj tzv helpdesk se poprilično smanjio jer je sve manja potreba za istim. Veća šansa za takav posao je u ne IT firmama. U neIT firmama, njihovi IT odjeli su dobrim djelom bazirani primarno na tome, tehničkoj podršci.

Kad kažeš napredovati u ne programerske sfere, na što misliš?

Kao što je kolega rekao, cyber security je širok spektar. Ali da bi se čovjek bavio time, treba imati jako dobru tehničku pozadinu i iskustvo. Kako ćeš znati gdje ti je sustav ranjiv ako ne znaš kako sustav radi?
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 10:39   #8
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Tehnička podrška , tj tzv helpdesk se poprilično smanjio jer je sve manja potreba za istim. Veća šansa za takav posao je u ne IT firmama. U neIT firmama, njihovi IT odjeli su dobrim djelom bazirani primarno na tome, tehničkoj podršci.

Kad kažeš napredovati u ne programerske sfere, na što misliš?

Kao što je kolega rekao, cyber security je širok spektar. Ali da bi se čovjek bavio time, treba imati jako dobru tehničku pozadinu i iskustvo. Kako ćeš znati gdje ti je sustav ranjiv ako ne znaš kako sustav radi?
Razumijem. Pitam jer sam dobila drukčije informacije od jedne žene koja je baš duboko u tome svemu, savjetovala je cyber security i law jer je to sad profitabilno i nema još velike konkurencije, rekla je da ne treba se znati programiranje.

Ja sam potpuni laik i zato pitam.
Ne želim ni uložiti par godina života (nisam više tako mlada) u nešto od čega ionako neću imati kruh. Ne bi mi bilo žao pomučiti se, ako znam da će se to jednom kako tako isplatiti, ne mora biti neka ne znam kakva zarada, ali da imam pristojna primanja.

Znači, ukratko, bez programiranja ništa? A konzultanti?
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 10:53   #9
teško je kad si izgubljena i imas zrele godine a ne znas ni sama što bi htjela. Vjeruj mi i ja sam se tako osjecao, ali ako nemas neki cilj bit ce ti opcenito jako tesko u životu. Ne možemo ti mi govorit sto da radis ako ne znas ni sama.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:02   #10
Ne radi se o tome da sam izgubljena, radi se o tome da se želim prekvalificirati u nešto gdje ću imati veće šanse za dobar posao. Tražim informaciju što bi to bilo. To nije izgubljenost niti nemanje cilja. Istina je da ne poznajem IT dovoljno da bih znala u što se trebam usmjeriti i gdje su najveće šanse i baš zato i pitam.
Valjda pitam na krivom mjestu.
Ako odem pitati na fejs grupe, pola će mi svejedno reći da odustanem, da se to radi iz velike žarke ljubavi i da nemam šanse jer sam stara (kasne tridesete).
Imam osjećaj da ne mogu dobiti info bez da me se kompletno demotivira.

Nisu ni drugi znali dok negdje nisu dobili korisnu informaciju. Ali to je teže dobiti nego posao.

Dakle, ne tražim da mi itko kaže što ja da radim nego da mi kaže koji je najbolji način za ući u IT vode i koja je grana trenutno najprofitabilnija s obzirom da je IT u krizi. Dalje ću se snaći sama. Hvala.
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:07   #11
Quote:
darlla kaže: Pogledaj post
Razumijem. Pitam jer sam dobila drukčije informacije od jedne žene koja je baš duboko u tome svemu, savjetovala je cyber security i law jer je to sad profitabilno i nema još velike konkurencije, rekla je da ne treba se znati programiranje.

Ja sam potpuni laik i zato pitam.
Ne želim ni uložiti par godina života (nisam više tako mlada) u nešto od čega ionako neću imati kruh. Ne bi mi bilo žao pomučiti se, ako znam da će se to jednom kako tako isplatiti, ne mora biti neka ne znam kakva zarada, ali da imam pristojna primanja.

Znači, ukratko, bez programiranja ništa? A konzultanti?
Kao što rekoh, cyber security je širok pojam. Da, ima područija za koje ne trebaš znati klasično programiranje. Za npr network security, moraš znati kako funkcioniraju mreže, routeri, dopuštenja, protokoli. Law? Misliš pravni aspekt? Za to pak trebaš barem određeno predznanje o pravnom sustavu, legistativi i regulativi.

Na FER-u imaš specijalistički postdiplomski studij Informacijska sigurnost. Baci oko malo na program.

Konzultant za što? Konzultant je isto jako široki pojam. Generalno, konzultantni su ljudi sa stručnim znanjem iz određenog polja, specijalisti, koje firme zovu za rješavanje određenih problema ili kad nemaju in house eksperta za nešto. Doduše, danas je to dosta isprostituirano pa se svaka šuša zove konzultant.

Vidim da si izgubljena i lutaš. Znam, nemaš više 20 pa da si možeš priuštit bacanje vremena. Ali moraš se fokusirati na jednu stvar. Nađi što te zanima točno i onda pitaj. Ovako općenito, teško je dati neki konkretni odgovor.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:19   #12
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Za npr network security, moraš znati kako funkcioniraju mreže, routeri, dopuštenja, protokoli.
Ok, recimo da me ovo zanima. Ako krenem učiti o tome, na koji način uopće mogu doć do te pozicije? Vidjela sam da u inozemstvu postoje entry level pozicije za security, ali ovdje ne.
Što bi uopće onda bila prva stepenica?

Recimo ovaj oglas.

Nisam primijetila da u našim firmama ima takvih pozicija... Možda se varam.
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:33   #13
It je jako težak i treba ogromna strast i volja da se uči bar godinu dvije i paralelno rade projekti. Tek kad se isteknes kvalitetom ćeš dobiti pozive od firmi. Do tad ništa od toga. Čini mi se da danas svi žele velike plaće a njih možeš dobiti jedino ako si najbolji u nečemu i ekspert. Koja god branša bila. Vidi u čemu možeš postati ekspert. Ne mora biti isključivo IT.
__________________
Borac
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:35   #14
Quote:
Luzzia kaže: Pogledaj post
It je jako težak i treba ogromna strast i volja da se uči bar godinu dvije i paralelno rade projekti. Tek kad se isteknes kvalitetom ćeš dobiti pozive od firmi. Do tad ništa od toga. Čini mi se da danas svi žele velike plaće a njih možeš dobiti jedino ako si najbolji u nečemu i ekspert. Koja god branša bila. Vidi u čemu možeš postati ekspert. Ne mora biti isključivo IT.
Znam. Ali iskreno, cijeli sam život se bavila stvarima iz ljubavi, potratila godine, ništa od toga nije bilo, sad bih probala drukčije.
Ne želim više živjeti u oblacima, očito mi ne ide da postanem ekspert u nečem što me zanima, pa da bar budem mediocre u nečem što će mi dati dovoljna primanja.
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:41   #15
Quote:
darlla kaže: Pogledaj post
Znam. Ali iskreno, cijeli sam život se bavila stvarima iz ljubavi, potratila godine, ništa od toga nije bilo, sad bih probala drukčije.
Ne želim više živjeti u oblacima, očito mi ne ide da postanem ekspert u nečem što me zanima, pa da bar budem mediocre u nečem što će mi dati dovoljna primanja.
Ne možeš dobiti posao u ITu ako si mediocre. Moraš se isticati s kvalitetom. Ko u svemu drugom. Rad iz ljubavi je različito od biti ekspert u nečemu.
__________________
Borac
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:43   #16
Quote:
Luzzia kaže: Pogledaj post
Ne možeš dobiti posao u ITu ako si mediocre. Moraš se isticati s kvalitetom. Ko u svemu drugom. Rad iz ljubavi je različito od biti ekspert u nečemu.
Mislim da se i može, znam neke koji stvarno nisu neki niti prepametni niti nekakvi eksperti, a rade u IT. Doduše, ne neke lukrativne pozicije baš nego više u državnim i sporednim nekim firmama.

Čak znam jednog koji stvarno nije neka inteligencija, a probio se u IT i to super pozicija. Ok, možda je fahidiot, možda mu samo to ide, ne znam, ali ako je on mogao, zašto ne bih i ja...
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:47   #17
Primjeti u tom oglasu. Prva stavka - prvostupnička diploma iz prikladnog polja, ergo 3 godine FER/FOI/TVZ/VVG, nakon toga, nekoliko certifikata. I to je sve za entry level poziciju.

Postoje i kod nas. I obično se popunjava interno. Od ljudi koje znam da su radili u tom polju, uključujući i osobu koja je bila direktor odjela sigurnosti u jednoj našoj financijskoj instituciji, za početak, svi su bili primarno školovani inženjeri koji su prvo radili na održavanju i implementiranju i onda se prebacili na sigurnost. Znači mrežaš je prvo skupio iskustvo rada sa mrežama, a onda se prebacio na network security. Frendu je firma platila recimo taj postdiplomski nakon što je već odradio par godina kao inženjer za cloud rješenja. Danas se bavi cloud securityem.

Kod mene u firmi, ljudi informatička sigurnost se isto popunjava primarno od iskusnih ljudi koji se specijaliziraju samo dodatno za sigurnost u polju u kojem već imaju iskustva. Ali ima tu kolega koji imaju više iskustva iz prve ruke, pa vjerujem da ti mogu dati detaljnije informacije.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:47   #18
Kreni učiti programske jezike tipa javascript ili php i vidjeti ćeš kako ti ide. Ako shvatiš da ne ide i da to nije za tebe onda nema smisla.

Ja sam učila javascript i stala sam na funkcijama koje nikako nisam mogla shvatiti. Završila sam za servisera računala i idu mi te neke tehničke stvari vezano uz kompjutere i mogu ih popraviti i održavati ali programiranje je baš teško i mislim da to jednostavno ne može svatko raditi.
Ja bi vjerojatno prije bila dobra u strojarstvu nego tome. Tehnički mi je išao. Na žalost nema takvih poslova u ITU za žene. Samo muškarce zapošljavaju. Mi smo fizički limitirane
__________________
Borac
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:57   #19
Ako ti se da ili možeš, završi ovaj fakultet

https://www.uopeople.edu/programs/online-associates/

Povoljna diploma i možeš završiti samo višu. Paralelno uci programiranje i radi na projektima. Za 2 godine ćeš imati šanse u manjim firmama.

Neke drzavne i tako.
__________________
Borac
Luzzia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 11:58   #20
Nije meni problem učenje i certifikati, ali ako zaista treba i diploma i ako se nikako ne može upasti, onda ništa. Ne razumijem zašto je ta žena onda to uopće savjetovala i zašto su neki drugi rekli da je to sad super, dok nema konkurencije kad očito to nije posao u koji se može upasti bez debelog iskustva.

Probat ću onda učiti programiranje, pa ako ne ide, ne ide. Nismo svi za sve.
darlla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.