Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2006., 02:41   #61
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Kakva lilit u postanku? Lilit je nocni demon iz akadske i sumerske mitologije. Spominje se u gilgamesu. Spominje ju i izaija. Ime joj dolazi od protosemitskog korjena za noc, L-I-L. Zidovi su saznali za lilit, kao i za ostale mezopotamijske babaroge tek u babilonskom progonstvu. Sto bi tako nesto radilo u postanku?

U gilgamesu se spominje 3 puta, od toga jednom pise "demon lilit" a drugi puta "mracna djeva lilit". Nemoj mi rec da je vatikanska zavjera prepravila gilgamesa... (isprika ako post nije neka Da Vinco Code furka)

Literatura postoji, prvenstveno gilgames. to je najstariji izvor u kojem se spominje lilit. Pa onda znanstveni radovi o babilonskoj mitologiji i demonologiji...
Hvala Umpa!
Zato i pitam, u masu literature nailazila sam na ono sto sam napisala u postu i uvijek mi je to djelovalo pomalo , zapravo popuno nevjerojatno! (znam ja za Gilgames...Babilon...)

uguglas li pojam - opet masovno nailazis na Genesis
http://gnosis.org/lilith.htm
http://www.pantheon.org/articles/l/lilith.html
cak i Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Lilith
da sad dalje ne linkam....
u svakom slucaju - hvala na odgovoru - zanimao me 'sluzbeni' stav....iako me zanima od kud je nesto ovakvoga ufatilo korjenje u tumacenju kako sam ja postala...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 14:45   #62
Quote:
blue bird kaže:
Hvala Umpa!
Zato i pitam, u masu literature nailazila sam na ono sto sam napisala u postu i uvijek mi je to djelovalo pomalo , zapravo popuno nevjerojatno! (znam ja za Gilgames...Babilon...)

uguglas li pojam - opet masovno nailazis na Genesis
http://gnosis.org/lilith.htm
http://www.pantheon.org/articles/l/lilith.html
cak i Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Lilith
da sad dalje ne linkam....
u svakom slucaju - hvala na odgovoru - zanimao me 'sluzbeni' stav....iako me zanima od kud je nesto ovakvoga ufatilo korjenje u tumacenju kako sam ja postala...
Nema nekog sluzbenog stava. Postoje razne legende, ali to su samo legende, mjesavina babilonske demonologije i zidovskog misticizma.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 04:12   #63
Zasto se haredim ne briju ziletom nego samo aparatom (ili koriste makaze)?
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 12:34   #64
Quote:
dolma kaže:
Zasto se haredim ne briju ziletom nego samo aparatom (ili koriste makaze)?




Haredim se uglavnom uopće ne briju, a svi ortodoksi koji nisu haredi se briju isključivo brijaćim aparatom ili škarama (škare ne smiju biti preblizu licu- no to ionako nije brijanje već podrezivanje).

Izvor je Tora, i pasuk koji kaže, parafraziram: "neka vam britva ne prijeđe preko lica" i "ne brijte kutove lica" (malo iznad i ispod mjesta gdje se jagodična kost spaja sa vilicom).

Haredim imaju interpretaciju da se uopće ne brije (neki od kada im je brada počela rasti nisu samovoljno maknuli niti jednu dlaku) dok ortodoksi prate halaha koja kaže da je zabranjeno brijati se britvom/žiletom ali brijaćim aparatom nije- jer on prelama dlaku na način da je sječivo udaljeno od lica i nije u direktnom kontaktu.

Razlog za ovu micvu (ultimativno objašnjenje sadržaja, forme i motiva za njeno davanje) kao i za sve micvot u Tori nije poznat, budući su one izraz beskonačnog, omnipotentnog Bića i kao takvima njihovi razlozi (u gore navedenom smislu) su poznati samo Bogu. Rabini zato nikada ne govore o razlozima (ljudski um bi tada postulirao Božansko znanje- što nije moguće per se) za micvot već o okusima micvot, tako da daju neka objašnjenja odričući si sposobnost da ih iscrpe svojom interpretacijom. Zakon o ne brijanju britvom spada u hukim- zakoni koji izmiču u potpunosti racionalnom objašnjenju i koje ne bismo znali da nisu izneseni u Tori.

Uglavnom interpretacije za tu vrstu micvot srećemo u Kabali. Ja sam čitao jedno takvo objašnjenje ali mi baš i nije najjasnije tako da bi trebao ponovo prokopati po knjigama.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 13:41   #65
Quote:
Zeev Zion kaže:
Razlog za ovu micvu (ultimativno objašnjenje sadržaja, forme i motiva za njeno davanje) kao i za sve micvot u Tori nije poznat,
Postoje razne racionalizacije svih micvot, osim jedne, pepela crvene krave. Nju nitko nije ni pokusao odgonetnuti. Ali nije moguce potpuno shvatiti. Najbolja interpretacija mi je od Jesaje Leibovica, vrsenje micvot je najveca racionalizacija samih micvot, a najveca nagrada su one same. Koliko god to zvucalo nelogicno onima koji ih ne drze, onima koji ih drze je taj odgovor savrseno logican. Veliki princip je נעשה ונשמע (izlazak 24:7), "ucinit cemo, pa cemo cuti". Uostalom, sama tora dijeli micvot na hukim i mishpatim, gdje se mishpatim moze prevesti kao zapovjedi do kojih se moze doci logikom, a hukim zapovjedi do kojih se moze doci samo objavom.

Racionalizacije tipa, svinjetina nije zdrava, ili tada nisu imali frizidere a svinjetina se lako kvari nemaju nikakvog smisla. Ako se poblize pogledaju zakoni o kasrutu, oni ne prate nikakvu logiku osim logike hramske sluzbe, pa se treba racionalizirati hramska sluzba.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 20:04   #66
Hvala na odgovorima Zeev i Umpa.
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 23:20   #67
EVO NA PA PITAJTE KAKO NE BISMO SPAMALI TOPIKE PITANJIMA IZVAN SAMOG TOPIKA.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 02:14   #68
Quote:
Zeev Zion kaže:
Tebi je jasno kao dan pitanje- "Što Židovstvo misli o postojanju nevidljivog svijeta?"?
Ajde mi onda molim te pojasni jer ja sam u polilemi između: nevidljivog svijeta per se (?), vidljivog svijeta čulima bez instrumenata, s instrumentima, svijeta vidljivog vizijom pomoću "duhovnog oka", svijta i tom oku skrivenog, anđeoskih sfera, subangeličkih sfera itd..., pa ajde jasnoćo izaberi pa da dobijete odgovor na pitanje a ne na apstraktnu frazu. _Hvala
Očigledno je da se praviš gluh. Ako hoćeš da daš ptpun odgovor, a to je odgovor koji ja tražim od vas, onda trebaš krenuti iz temelja. Ali evo, malo ću pogurati stvar, da nebi se prepucavao dan i noć oko glupsti sa tobom.

1. Definicija nevidljivog svijeta?
2. Podjela nevidljivog svijeta?
3. Da li svako "biće" ima dvije frakcije tj. dobre i loše?
4. Šta je po vašoj teoriji najsličnije džinima? Kako vi to nazivate?
5. Da li džini mogu uči u tijelo čovjeće?
6. Ako da, kako? Ako ne, zašto ne?
7. Kako liječite osobu u koju uđe džin i pravi probleme?
8. Kako sihirbazi tj. ljudi koji su uzrok tom belaju "organizuju" te napade džina?
9. Kakva je kazna po vašem pravu za sihirbaze?
10. Da li je moguće da svaki čovjek, ma koliki vjernik bio, ima problema sa džinima?

Eto, to je za početak. Kada dođete to podpitanja broj 7, onda vas molim da ekstra detaljno opišete tu proceduru tj. šta se radi i šta se izgovara?

I jedno novo pitanje:
Mogu li neki od vas mislima otputovati u druge krajeve svijeta, tamo uraditi nešto i opet se vratiti u svijest? Ako da, kako?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 09:39   #69
potvrđuje se šabatna godina znanstveno

sorry, vraćam se na početak, jer sam nema dugo slušala na tv kako obradiva zemlja potrošena i ne pomaže joj više ni dohranjivanje
nit ikakva dubinska obrada.

kao primjer su naveli australiju, jer da tamosve uspijeva gotovo bez obrade...jer je zemlja djevičanska ono samo zabodeš biljku u zemlju i ona gotovo nenormalno rađa...

još jedan naš forumaš iz australije govorio nešto slično...kako gotovo ne treba puno truda i da zato svi bez problema imaju vrtove.


inače, mi je ideja o šabatnoj godini nelogična ako se nisu smjeli ni pokupiti plodovi, dakle zalihe za prehranu su trebale biti bogate.

i onda kažu, da su ovakve zapovijedi legende. možda jesu, ali s osnovom.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 09:49   #70
Quote:
Raiden kaže:
Očigledno je da se praviš gluh. Ako hoćeš da daš ptpun odgovor, a to je odgovor koji ja tražim od vas, onda trebaš krenuti iz temelja. Ali evo, malo ću pogurati stvar, da nebi se prepucavao dan i noć oko glupsti sa tobom.

1. Definicija nevidljivog svijeta?
2. Podjela nevidljivog svijeta?
3. Da li svako "biće" ima dvije frakcije tj. dobre i loše?
4. Šta je po vašoj teoriji najsličnije džinima? Kako vi to nazivate?
5. Da li džini mogu uči u tijelo čovjeće?
6. Ako da, kako? Ako ne, zašto ne?
7. Kako liječite osobu u koju uđe džin i pravi probleme?
8. Kako sihirbazi tj. ljudi koji su uzrok tom belaju "organizuju" te napade džina?
9. Kakva je kazna po vašem pravu za sihirbaze?
10. Da li je moguće da svaki čovjek, ma koliki vjernik bio, ima problema sa džinima?

Eto, to je za početak. Kada dođete to podpitanja broj 7, onda vas molim da ekstra detaljno opišete tu proceduru tj. šta se radi i šta se izgovara?

I jedno novo pitanje:
Mogu li neki od vas mislima otputovati u druge krajeve svijeta, tamo uraditi nešto i opet se vratiti u svijest? Ako da, kako?
pitanja od 1-10 su tipično muslimanska i to je tipična greška svih nas kad pokušavamo tražiti odgovore tipično kršćanske ili kao ovo tipično muslimanske. židovstvo treba promatrati iz njih samih. uostalom i oni imaju različite škole i nemaju na sve iste odgovore, ali tora je svima ista , eventualno su rabini prema datim prilikama možda pokušavali izvući iz tore prave odgovore...ali su ostali dosljedni u tome da poštuju tuđe argumente . zato su valjda i opstali.naučili to tisućama godina i to im ušlo u "krv" i gene.

da spomenem i to da su prvi imali obavezno osnovno obrazovanje i podupirali nadarene u nastavku školovanja.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 09:52   #71
koliko znam židovi ne poznaju nikakve džinove, kao ni kršćani...

4.Šta je po vašoj teoriji najsličnije džinima? Kako vi to nazivate?
5. Da li džini mogu uči u tijelo čovjeće?
6. Ako da, kako? Ako ne, zašto ne?

7. Kako liječite osobu u koju uđe džin i pravi probleme?
8. Kako sihirbazi tj. ljudi koji su uzrok tom belaju "organizuju" t

4. pitaš a ne čekaš odgovor, već odmah pod
5. pitaš kao da postoje i mogu li ući u tijelo, odnosno kako se liječe oni kojima uđu?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 10:18   #72
Pod 7. Koristim tonik.
džin-tonik
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:37   #73
Dunja.
Mi čekamo odgovor od njih a ne od njihovog glasnogovornika.
Bez uvrede.
Musliman.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:43   #74
Ma tko te uputi u rvatski jezik ?
Ma možeš ti to !

A inače nisam glasnogovornik.
Tu sam Govornik Životinjama !
Imaš li i obrazovanje kao jezikoznanje , znat ćeš iz kojeg je to kultnog dijela !
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:45   #75
Quote:
Musliman.hr kaže:
Dunja.
Mi čekamo odgovor od odgovor od njih a ne od njihovog glasnogovornika.
Bez uvrede.
Pitanja je postavio nick Raiden, što je on nečiji glasnogovornik?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:47   #76
UUps !
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 13:22   #77
Dobro ne moraju odgovorit.Zadovoljni?
Raiden neka nastavi ja se povlačim.
Ionako se čeka na ovaj odgovor predugo.
Musliman.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 13:42   #78
Quote:
Musliman.hr kaže:
Dunja.
Mi čekamo odgovor od njih a ne od njihovog glasnogovornika.
Bez uvrede.

tko su to mi, tj. čiji si ti glasnogovornik?


nit me je tko ovllasti nit mi treba dozvola da pišem po forumu u svoje ime i po svom skromnom znanju. kad sam u krivu uvijek prihvatim ispravak stručnjaka, a do sad me nisu ispravili.


zanimljivo, zašto se musliman osjeća prozvanim. bit će da sam pogodila u sridu.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 13:45   #79
Djeco, raspravu o islamu i dzinima molim prebaciti na temu o islamu. Ima, recimo, ona rimina o dzinima.
Hvala
U.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 14:30   #80
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Djeco, raspravu o islamu i dzinima molim prebaciti na temu o islamu. Ima, recimo, ona rimina o dzinima.
Hvala
U.

tnx tatice, hehe, to sam i rekla da to nema veze sa židovstvom nego s islamom, pa sam optužena za glasnogovorništvo. oni čekaju da im deklarirani židovi to kažu, a ne ja koja možda nešto malo znam.


ovi novi nisu nikad čuli za rimu, jedino da netko potraži taj stari topic.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.