Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2023., 21:31   #1
Prava osoba s invaliditetom

Pokrećem temu...

Imam i jedno pitanje.

Upisana sam u Hrvatski registar osoba s invaliditetom.

Često pri kupovini ulaznica i sl. nailazim podatak da je ulaz slobodan za osobe s invaliditetom uz predočenje valjane potvrde, ili da postoji popust.
Da li potvrda iz tog registra važi kao dokaz, odn. mogu li nju koristiti kako bih ostvarila pravo na popust ili gratis ulaz?
(Skinula sam je s e-građana.)
Do sad nisam koristila tu mogućnost, a ljudi koje poznam a koji su osobe s invaliditetom uvijek su članovi nekakvih velikih udruga i imaju njihove iskaznice, što ja nisam i nemam.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 00:30   #2
E to i mene zanima, tj zanima me zasto su iskaznice nesto sto se “priznaje” kao dokaz invaliditeta. Gdje god se ide, traze clansku iskaznicu, a kao i ti nisam se nigdje uclanila, furam ili nalaz vjestacenja ili tu potvrdu iz registra. Ne razumijem zasto to nije dovoljno

Mislim da nam ne gine uclaniti se negdje…
Minimeminime is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 15:06   #3
Nesto sam citala ovih dana da ce se po pilot projektu Europske Unije izjednaciti sva prava invalida te da ce invalidi dobiti svoju karticu s kojim ce lakse doc do svojih prava...naprimjer sada invalid tezeg(3) ili teskog (4.og stupnja) ako nema 80 posto ukupnog tjelesnog invaliditeta ili 60 posto na ostecenje donjih extermiteta nema pravo iako ima tesko funkionalno ostecenje na znak pristupacnosti sto je za mene teska nebuloza...nadam se da je to istina...takodjer sam procitala da ce odsada invalidi imati oslobodenja od sudskih pristojbi u nekim slucajevima I oslododjenja od javnobiljanizkih pristojbi.Za sva ostala prava koja se stalno mjenjaju detaljnije info osim na netu moze se zatraziti pismenim putem mailom kod pravobraniteljice za osobe za invaliditetom...
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 21:04   #4
Pa ovaj dio s univerzalnom karticom bi bio odlican, da. A ne da se moram uclanjivat u raznorazne udruge i placat clanarinu.
Sto se tice izjednacavanja svih postotaka invaliditeta, imam podvojeno misljenje o tome, u jednu ruku ima smisla, a u drugu znam da je nekome sa 100% invaliditeta sigurno teze nego meni.

A o tome da se prava stalno mijenjaju, da se neke stvari tumace na razne nacine, necu ni pocinjat. Isto kao sto se svakih par g mora ici ponovno na vjestacenje, kao da ce mi odstranjeni dio tijela ponovno narast
Minimeminime is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2023., 08:41   #5
Quote:
Minimeminime kaže: Pogledaj post
Pa ovaj dio s univerzalnom karticom bi bio odlican, da. A ne da se moram uclanjivat u raznorazne udruge i placat clanarinu.
Sto se tice izjednacavanja svih postotaka invaliditeta, imam podvojeno misljenje o tome, u jednu ruku ima smisla, a u drugu znam da je nekome sa 100% invaliditeta sigurno teze nego meni.

A o tome da se prava stalno mijenjaju, da se neke stvari tumace na razne nacine, necu ni pocinjat. Isto kao sto se svakih par g mora ici ponovno na vjestacenje, kao da ce mi odstranjeni dio tijela ponovno narast
Zao mi.je zbig vase situacije I apsurdnosti zakona...ja imam 3 stupanj ostecenja I karticu za obalni I linijski prijevoz koja je kao osobna invalidska...ali je nikad nisam koristila da idem preko reda kao pokaz npr. ili nesto jer uvijek mislim nije meni tako tako...koliko drugima...a onda vidim drugu zenu koja hoda trci maraton a ide preko reda ispred nas trilijun u laboratorij(isto osoba sa invaliditetom)..ipak,to je stvar kulture pojedinca...ali ima svega.
Poslala sam email pravobraniteljici vezano za ovaj novi zakon pa da znam definitivno sta ce biti dali ce se prava invalida izjednacavati (to znaci veci obim prava svima )
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2023., 18:04   #6
Ma ni ja ne koristim nigdje nista, nekako mi se ne da, a i ne volim se isticat Ajde bas javi sto ce ti odgovorit. Da se ne uclanjujem sad bzvz u neku random udrugu
Minimeminime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2023., 23:08   #7
Evo da se nadovezem na temu,dobila sam odgovor ureda pravovranitelja I izgleda da se.nista.bitno u pravima ne mjenja nego uskoro samo uvode jedinstvene kartice koje ce olaksati vec postojeca prava.Odgovor prenosim u cijelosti;
vezano za Vaš upit dostavljen e-poštom o mogućnostima korištenja znaka pristupačnosti, odnosno parkiranja na parkirališnim mjestima rezerviranim za vozila osoba s invaliditetom na temelju buduće univerzalne kartice za osobe s invaliditetom, dostavljamo sljedeće informacije:



Pravo na znak pristupačnosti danas u Republici Hrvatskoj imaju osobe s invaliditetom sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenja donjih ekstremiteta 60 ili više posto. Ostvarivanje ovog prava ne određuje se stupnjem (kao što ste Vi naveli da imate utvrđeni III stupanj) nego utvrđenim postotkom tjelesnog oštećenje, odnosno postotkom oštećenja na nogama kao organima za kretanje.



Najavljivana mogućnost uvođenja univerzalne kartice za osobe s invaliditetom na temelju koje će se moći ostvarivati pojedina prava iz područja mobilnosti (kao što su to npr. povlašteni prijevoz u željezničkom i obalnom pomorskom prometu, pravo na parkirališnu kartu, pravo na povlaštenu cestarinu i pravo na olakšice prilikom registracije automobila) za sada prema dostupnim informacijama od nadležnih Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Ministarstva unutarnjih poslova neće obuhvaćati i promjene utvrđenih postotaka oštećenja. Ideja je da kartica bude jedinstveni dokument za ostvarivanje različitih postojećih prava na jednostavniji način, ali pod jednakim uvjetima. Dakle, cilj će biti olakšati ostvarivanje i kontrole ostvarivanja ovih prava sukladno postojećim uvjetima.



Republika Hrvatska nažalost nije sudjelovala u pilot projektu EU iskaznice za osobe s invaliditetom, ali nedavno objavljena informacija o potpisivanju sporazuma o partnerstvu između Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD) za provedbu projekta „Unapređenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“, daju određenu nadu da bi se u skoroj budućnosti i kod nas mogao poboljšati način ostvarivanja prava osoba s invaliditetom iz područja mobilnosti.



Već dugo vremena Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom ukazuje i predlaže izmjene postojećeg zakonskog okvira za ostvarivanje pojedinih prava iz područja mobilnosti posebno prava vezano za ostvarivanje oslobađanja od plaćanja cestarine i korištenja znaka pristupačnosti. Međutim, takve preporuke od strane nadležnih tijela do danas nisu prihvaćene. Kada je riječ o znaku pristupačnosti možemo se složiti s Vama kako bi funkcionalnost i provjera funkcionalnosti bili bolji kriteriji za provjeru osnove i potrebe osobe za ostvarivanjem ovih prava nego što se to sada utvrđuje na temelju postotka tjelesnog oštećenja ili stupanja invaliditeta.
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2024., 19:36   #8
Mislim da se pitanje logicno nastavlja na ovu temu.
Tata je dobio ovu karticu invalidsku, 100% invaliditet vezan za noge uz ostalo. Zbog dijagnoze nema mogucnost produljenja vozacke, niti je sposoban voziti. Ja posjedujem auto kojim ga vozim, ali nisam na istu adresu prijavljena.
Znaci li da mogu pred njegovom adresom istaknuti njegovu iskaznicu i parkirati na invalidsko mjesto, ako se on prevozi u tom autu? Cak i na dan kad mozda ne vozi se nikamo? Ili mora bit fizicki prisutan u autu? Nedefinirano mi je to, necu ga ostavkjati negdje u autu ako ga dovezem ili odvezem ��
I navodi se dio da na svoj auto ili auto staratelja ili roditelja (spominje se oduzeta poslovna sposobnost) ne mora platiti koristenje cesta pri registraciji. E sad, on je poslovno sposoban, ali vozno nesposoban. Ja mu ne mogu biti ni staratelj ni roditelj, a ovisi o mom autu i meni kao vozacu. Ima li moj auto tu povlasticu?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:16   #9
Nema, auto mora biti na osobu s invaliditetom i tada ostvaruje navedeno pravo
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2024., 11:27   #10
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
Mislim da se pitanje logicno nastavlja na ovu temu.
Tata je dobio ovu karticu invalidsku, 100% invaliditet vezan za noge uz ostalo. Zbog dijagnoze nema mogucnost produljenja vozacke, niti je sposoban voziti. Ja posjedujem auto kojim ga vozim, ali nisam na istu adresu prijavljena.
Znaci li da mogu pred njegovom adresom istaknuti njegovu iskaznicu i parkirati na invalidsko mjesto, ako se on prevozi u tom autu? Cak i na dan kad mozda ne vozi se nikamo? Ili mora bit fizicki prisutan u autu? Nedefinirano mi je to, necu ga ostavkjati negdje u autu ako ga dovezem ili odvezem ��
I navodi se dio da na svoj auto ili auto staratelja ili roditelja (spominje se oduzeta poslovna sposobnost) ne mora platiti koristenje cesta pri registraciji. E sad, on je poslovno sposoban, ali vozno nesposoban. Ja mu ne mogu biti ni staratelj ni roditelj, a ovisi o mom autu i meni kao vozacu. Ima li moj auto tu povlasticu?
Prepisi auto na tatu... Poreza nema.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 22:47   #11
Dijete mi ima Asperger sindrom, znači spada u autizam. Skroz je samostalan i funkcionalan, iznadprosjecan i nadaren. Znaci nema nikakvih problema vidljivih na prvu. Cak ni na drugu.

Ako odemo na vještačenje i dobije pripadajući 3.stupanj individualiteta, znam koja prava dobije.

Ali koji su rizici toga u budućnosti?
Hoće/može li biti diskriminiran kod upisivanja srednje/fakulteta/traženja posla/polaganja vozačkog?

Dijagnoza mu je ionako u kartonu jer smatram da njegovi liječnici imaju pravo znati njegovo stanje. U školi ćemo tražiti individualizaciju za 2 predmeta (tjelesni i hrv).


Samo me strah budućnosti, može li mu taj status donijeti prepreke?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 08:55   #12
Možda glupo pitanje ali.... , tražim sve po svud na netu al ništa konkretno da nađem.

Tata je upisan u registar invalida (e-građani) utvđeno ima 80%.
I to već cca. 20 god.
Nema ni nacionalnu iskaznicu ni ništa jer nikad ništa nije tražio

Sad sam se ja zainatio da dobije tu karticu pa barem da ne plaća parkirališta ako ništa drugo.

Kome se prvo mora obratiti ? Koji je postupak ?
Mirovinsko ?
Koliko to traje ? Ima li nekakav postupak ? Rok ?

Ako netko zna i nije mu teško napisati par rečenica bio bih mu zahvalan.
__________________
Jabuka ne pada daleko od stabla, ako je stablo jabukovo
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 09:30   #13
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
Mislim da se pitanje logicno nastavlja na ovu temu.
Tata je dobio ovu karticu invalidsku, 100% invaliditet vezan za noge uz ostalo. Zbog dijagnoze nema mogucnost produljenja vozacke, niti je sposoban voziti. Ja posjedujem auto kojim ga vozim, ali nisam na istu adresu prijavljena.
Znaci li da mogu pred njegovom adresom istaknuti njegovu iskaznicu i parkirati na invalidsko mjesto, ako se on prevozi u tom autu? Cak i na dan kad mozda ne vozi se nikamo? Ili mora bit fizicki prisutan u autu? Nedefinirano mi je to, necu ga ostavkjati negdje u autu ako ga dovezem ili odvezem ��
I navodi se dio da na svoj auto ili auto staratelja ili roditelja (spominje se oduzeta poslovna sposobnost) ne mora platiti koristenje cesta pri registraciji. E sad, on je poslovno sposoban, ali vozno nesposoban. Ja mu ne mogu biti ni staratelj ni roditelj, a ovisi o mom autu i meni kao vozacu. Ima li moj auto tu povlasticu?
Da, mozes.
Ne mora auto glasiti na osobu s invaliditetom, no ne smije se koristiti oznaka kad te osobe nema u autu.
Znaci stavis kad tatu vozis, i naravno ne koristis onda kad auto koristis za sve ostalo.

Ne mogu se sjetiti za cestarinu, u nekim slucajevima auto mora biti registriran na osi, ali ima nekih stvari kad mora biti a kad je dovoljna samo dozvola (iskaznica).
Probaj na stranici ministarstva, u nekom pravilniku je, kako nemam pravo na to nisam detaljno citala tj. zapamtila.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 09:33   #14
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Nema, auto mora biti na osobu s invaliditetom i tada ostvaruje navedeno pravo
Dijelom netocno.
Za neke stvari je dovoljno da se istakne dozvola.
Naravno, to vazi samo kad se prevozi osi.
Ne mozes staviti dozvolu ako ne prevozis osi,,samo kad je osi u autu, kad ga koristis za prevoz osi.

Citajte zakone i pravilnike.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 09:38   #15
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Dijete mi ima Asperger sindrom, znači spada u autizam. Skroz je samostalan i funkcionalan, iznadprosjecan i nadaren. Znaci nema nikakvih problema vidljivih na prvu. Cak ni na drugu.

Ako odemo na vještačenje i dobije pripadajući 3.stupanj individualiteta, znam koja prava dobije.

Ali koji su rizici toga u budućnosti?
Hoće/može li biti diskriminiran kod upisivanja srednje/fakulteta/traženja posla/polaganja vozačkog?

Dijagnoza mu je ionako u kartonu jer smatram da njegovi liječnici imaju pravo znati njegovo stanje. U školi ćemo tražiti individualizaciju za 2 predmeta (tjelesni i hrv).


Samo me strah budućnosti, može li mu taj status donijeti prepreke?

Vjerojatno bi za njega vazila pozitivna diskriminacija, sto se skolovanja tice.
Ako uopce postoji neka razlika.
To kaj pise na nalazu nis ne predstavlja ako ti ne krenes traziti neko pravo na temelju toga, inace je ko da tog i nema.
(Ako funkcionira normalno i sve je isto kao kod bilo kog drugog tko nema autizam. )
Za vozacki nisam ziher, tu mi se cini da bi moglo biti problema, ali Boze moj, ni prvi ni zadnji koji zbog neceg vezanog uz zdravlje ne bi mogao voziti.

Probaj na pdf-u Zdravlje, ako nema teme Asperger otvori je.
Vjerojatno ce vise ljudi to pogledati.
I mozda jos na pdf-u di je tema djeca.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 09:46   #16
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Možda glupo pitanje ali.... , tražim sve po svud na netu al ništa konkretno da nađem.

Tata je upisan u registar invalida (e-građani) utvđeno ima 80%.
I to već cca. 20 god.
Nema ni nacionalnu iskaznicu ni ništa jer nikad ništa nije tražio

Sad sam se ja zainatio da dobije tu karticu pa barem da ne plaća parkirališta ako ništa drugo.

Kome se prvo mora obratiti ? Koji je postupak ?
Mirovinsko ?
Koliko to traje ? Ima li nekakav postupak ? Rok ?

Ako netko zna i nije mu teško napisati par rečenica bio bih mu zahvalan.
Svi upisani u registar ce postom dobiti iskaznicu.
Ne moras nis posebno traziti.

Jeste ziher da je upisan?
Potvrdu mozete skinuti s e-gradana, a moze se i zatraziti mailom.
Ako ste je skinuli s e-gradana, ako je tamo, znaci da je upisan.
Mislim da registar ne postoji 20 godina, nisam ziher ali mislim da je relativno friski.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 15:30   #17
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Svi upisani u registar ce postom dobiti iskaznicu.
Ne moras nis posebno traziti.

Jeste ziher da je upisan?
Potvrdu mozete skinuti s e-gradana, a moze se i zatraziti mailom.
Ako ste je skinuli s e-gradana, ako je tamo, znaci da je upisan.
Mislim da registar ne postoji 20 godina, nisam ziher ali mislim da je relativno friski.
Da. Skinuo sam mu potvrdu s e-građanin da je upisan u registar invalida.

Mislio sam da on ima potvrdu preko 20 godina da je 80% invalid, ali ništa nije po tom pitanju tražio. Nikakve povlastice.
A ja bi sada da dobije tu iskaznicu gdje je navedeno za što sve ima pravo. I onu europsku iskaznicu također.
Ako ima neko pravo neka koristi. Za cestarinu- cestarinu. Što god.

Znači mislite da nikud (mirovinsko ili.....) ne treba ići ?
Dobiti će na kućnu adresu ?
__________________
Jabuka ne pada daleko od stabla, ako je stablo jabukovo
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 17:18   #18
Ako je upisan u registar, ne treba ići nikuda.


Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 20:22   #19
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
...Skinuo sam mu potvrdu s e-građanin da je upisan u registar invalida.
... ne treba ići ?
Dobiti će na kućnu adresu ?
Da, dobiti ce postom doma, ne treba nikud ici.

Koliko su brzi s tim slanjem nemrem reci.
Ja jos nisam dobila, ali tek su poceli slati.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2024., 22:23   #20
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Da, dobiti ce postom doma, ne treba nikud ici.

Koliko su brzi s tim slanjem nemrem reci.
Ja jos nisam dobila, ali tek su poceli slati.
Pa to je super onda.
Konačno da i kod nas nešto krene automatizmom, a ne da hodaš od šaltera do šaltera i moljakaš.

Još jedno pitanjce.
Na toj potvrdi da je upisan u registar, nigdje ne piše stupanj invalidnosti.
To će pretpostavljam isto iz sistema naći i dati na toj kartici što mu zakonski pripada ?
__________________
Jabuka ne pada daleko od stabla, ako je stablo jabukovo
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.