Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2008., 21:09   #21
Quote:
bzr kaže: Pogledaj post
"Atlas oblaka" će u tiskaru ovih dana, što znači da će biti u prodaji oko Uskrsa. Hvala na strpljenju svima.

BR
Dva tjedna nakon Uskrsa - ničevo!

Sve mi se čini da će se ostvariti ona prvotna najava, o objavljivanju pred Božić.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:35   #22
Uh, zamalo zaboravih:
Quote:
bzr kaže: Pogledaj post
"Atlas oblaka" će u tiskaru ovih dana, što znači da će biti u prodaji oko Uskrsa. Hvala na strpljenju svima.

BR
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 22:16   #23
Dakle, kronologija, za one koji su se tek sad uključili:

Na Interliberu, mjeseca studenog 2007., štand izdavačke kuće Vuković&Runjić krasio je ogroman zastor s naslovnom ilustracijom romana "Cloud Atlas" Davida Mitchella. Na pitanje znači li to da prijevod ovog romana uistinu izlazi u izdanju ove izdavačke kuće, zaposlenici naštandu odgovarali su potvrdno, naime da se izlazak romana očekuje za mjesec dana, do Božića.

Božić je prošao, roman izašao nije.

Krenula je nova kalendarska godina, na siteu izdavačke kuće Vuković&Runjić i dalje se kočeperila spomenuta naslovna ilustracija, dok su zaposlenici knjižare Vuković&Runjić ljudima davali informaciju da prijevod romana samo što nije izašao.

Prošao je i siječanj. Pa i veljača. Ode i ožujak. Na siteu i dalje bijaše naslovna ilustracija, i to ne bilo gdje, već na vrlo vidljivom mjestu, na vrhu stranice. Kad, eto ti ukazanja. Na ovom se topicu pojavio netko, najavio izlazak romana oko Uskrsa i potpisao se inicijalima identičnim onima suvlasnika izdavačke kuće Vuković&Runjić.

No, Uskrs prođe, a roman se ne pojavi, čak ni puna četiri tjedna nakon ovog najvećeg katoličkog blagdana.

Kad, eto ti vraga! Prošli tjedan na siteu izdavačke kuće Vuković&Runjić objava izlaska romana. Sve je nabrojano, i cijena i broj stranica i meko šivanje, čak su na uvid ponuđena i dva poglavlja. Rekao bi čovjek da će sad, napokon, u knjižnici Vuković&Runjić u Teslinoj ulici u Zagrebu moći kupiti očekivani roman.

Kad ono - iznenađenje(?). Romana i dalje nema u knjižarama!

Pa me sad već stvarno interesira - služe li se svi domaći izdavači taktikom višemjesečnog lažnog oglašavanja, ili je to specifikum samo izdavačke kuće Vuković&Runjić?
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 12:41   #24
Ovdje svjedočimo pravedničkom gnijevu jednog obožavatelja-potrošača.
Koji je od jada i nevolje počeo naginjati slavenskom epskom stilu.

On topik, ma, glavno da su se prava kupila i zalokotali ugovori.
Sam čin izdavanja je zapravo, kako se to kaže, kmh, kolateralan.
A to je već balkanski epski stil.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 17:45   #25
Evo ga. Mada su mi uspjeli sjebati svaki gušt. Da su face, kao što nisu, trebali bi prvo izdanje podijeliti besplatno.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 14:43   #26
Dižem ovaj urnebesni monodramatski topik.

Naime, nakon što sam prije nekih dva tjedna stala na pola, danas sam upravo dovršila Atlas oblaka, u hrvatskom izdanju. Prije svega, doista razumijem porođajno-prevoditeljske muke ovog višediskursnog genijalnog romana, tako da dižem kapu Saši Stančinu, jer ni u jednom trenutku nisam osjetila artificijelnost prijevoda. A pošto sam ja sklona skribomaniji i analizi kad me ovako nešto ostavi bez daha i pukne na štovanje erudicije, ispričat ćete me, ali moram vam u nastavku ponuditi par nezgrapnih uvida...

Kad počneš čitati Atlas oblaka, i ne zabavlja te baš naručito taj prvi, defoeovsko-melvilleovski devetnaestostoljetni kolonijalističko-putopisni diskurs, osim što se diviš nepretencioznom a do savršenstva ponovljenom stilu tog diskursa. Ali ideš dalje.

Ubrzo dolaziš do novog stila, u epistolarnoj formi, modernističko-ekspresionističke ich-ispovijesti presenzibilnog i nihilističnog umjetnika, na tragu najboljih dionica Gidea ili Manna, pa čak i Nietzschea, zbunjuju te i začuđuju sjajne muzikološke metafore i atmosfera. Ne znam brijem li, ali uvjerenja sam kako je taj dio prožet referencama na meni najdražu modernističku, a vrlo zanemarenu knjigu, onu pripovijetku Georgesa Rodenbacha: Bruges-la-morte.

Da ne duljim, Mitchell te dalje vodi na put gotovo pa parodije na grishamovske suspenzne romane 80-tih, gotovo pa, jer je Mitchell mrtav-ozbiljan u tom ispisivanju stila, i nepretenciozan, koliko god je i genijalan; da bi se nakon toga, u novom dijelu, nepozvan našao u glavi nervoznog ciničnog ostarijeg intelektualca kraja devedesetih, sa sjajnim forama i referencama, u pravom pravcijatom rothovsko-woodyalenovskom stilskom 'habitusu', i onda te pukne totalni raspad.

Ozbiljno. Najozbiljnije. Kad sam došla do životne priče klonice Sonmi, rekoh, a u kurac, jebote. Tupila sam u zid jedno dva'est minuta. Sve do tad je bilo za povjerovati da se može napisati, ali taj odstrašćeni, orvellovsko-dickovski i zastrašujuće racionalni, otuđeni stil, u investigativno-dijaloškoj formi - u sklopu sa ovima prethodnima...ma daj...ne može...

I onda vrh, novi dio: začuđujuća humorističnost postapokaliptičnog govornog jezika, skupljenog možda iz Wellsovih dobrih divljaka, The Time Machine? Ma nije ni bitno. Zbog tog dijela najviše žalim što knjigu nisam čitala u originalu.

Pa onda sve ispočetka, prema krajevima svih žanrovsko-stilskih dijelova, cijeli sekstet.

I tako, babuškasta, koncentrična struktura i vremena i knjige, na koju se u jednom pasusu i eksplicitno referira. Siže koji sam, čak, iskazuje autorovu poantu, a koja bi se mogla sažeti na Nietzschea: od volje za moć do vječnog vraćanja istog. Preispisivanje raznih modernih stilova kao postupak koji, opet, od sebe govori o self-fulfilling prophecy budućnosti modernog doba i, dalje, o tumačenju čovjeka čovjeku u pisanju i čitanju prošlosti, te ponovnom i vječnom preispisivanju prošlosti.

I na kraju: to prožimanje istosti/sličnosti protagonista i znakova istosti kroz roman, opet, možda brijem, ali kao da se time, kroz čitavo značenje romana i te utkane hintove, autor poigrava s blagom ironijom na današnje njuejđovske izlete zbunjenog postmodernog čovjeka, same današnje paradigme popularne književnosti i samog sebe kao autora?

Što da vam kažem osim da sam oduševljena, i da trenutno imam duhovnu žgaravicu. Smijte se, ignorirat ću.

p.s. Ispričavam se na kupusini od posta, editiram.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to

Zadnje uređivanje gdja Castro : 29.06.2008. at 19:38. Reason: dodatak i pojašnjenje
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 00:48   #27
Gospa Castro, ti dobila "duhovnu žgaravicu" a nama si ovim finim entuzijastičnim postom namijenila duhovnu zarazu!
(osim ako si izdavač knjige, šef marketinga, prevoditelj ili tako nešto)

A ovu romančinu imah više puta u rukama, znam da ste neki oduševljeni...al opet mislim si, čituckajuć nasumce, ma tu sve vrvi od povijesti i (mladenačko-mužjačkih) avantura...možda tu nema ničeg između redova...bez obzira na očito izvrstan stil, al bit će da sam otvarala krive ulomke.
Gospa Castro sad sve razjasnila. Thanks.
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:22   #28
Je li itko od vrlih hrvatskih književnih recenzenata dosad popratio izlazak "Atlasa oblaka" kakvom, manje ili više, iscrpnom recenzijom?
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:35   #29
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Je li itko od vrlih hrvatskih književnih recenzenata dosad popratio izlazak "Atlasa oblaka" kakvom, manje ili više, iscrpnom recenzijom?
Jest, Dragan Jurak u JL. Teško bi se to moglo nazvati čak i manje iscrpnom recenzijom, ali tog lika je ionako bolje zaobilaziti u širokom luku.
THX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:43   #30
Quote:
THX kaže: Pogledaj post
Jest, Dragan Jurak u JL. Teško bi se to moglo nazvati čak i manje iscrpnom recenzijom, ali tog lika je ionako bolje zaobilaziti u širokom luku.
Ima kakvo linkovlje? Na tražilici Jutarnjeg mi ne daje ništa.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 13:48   #31
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ima kakvo linkovlje? Na tražilici Jutarnjeg mi ne daje ništa.
http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-kriti....php?ppar=2266
THX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 14:05   #32
Hvala.

Nije ni do skočnog zgloba Gđi Castro.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 23:38   #33
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Hvala.

Nije ni do skočnog zgloba Gđi Castro.
mda, samo nakon njezinog ostrašćenog osvrta, koji je bdv čisti spojler , meni mozak ulovi mala snaga, a baš bi htjela neš pohvalno napisat....

uglavnom mogu reć da baš mi se sviđa knjiga mi je skroz super i poučna. najdraži mi je dijo onaj u sredini gdi Zachary sretne onu... kaksezove... koja ih dođe promatrat i dobar je prijevod, da. al' mi se naslovnica ne sviđa nikako.
zmotana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 00:02   #34
Quote:
zmotana kaže: Pogledaj post
mda, samo nakon njezinog ostrašćenog osvrta, koji je bdv čisti spojler
Po čemu? Sad sam ponovo pročitao Castričin post i od spojlera ni s.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 00:46   #35
Po ovomu:

Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
.... i onda te pukne totalni raspad...
Ozbiljno. Najozbiljnije. Kad sam došla do životne priče klonice Sonmi, rekoh, a u kurac, jebote. Tupila sam u zid jedno dva'est minuta. Sve do tad je bilo za povjerovati da se može napisati, ali taj odstrašćeni, orvellovsko-dickovski i zastrašujuće racionalni, otuđeni stil, u investigativno-dijaloškoj formi - u sklopu sa ovima prethodnima...ma daj...ne može...

I onda vrh, novi dio:...

....Pa onda sve ispočetka, prema krajevima svih žanrovsko-stilskih dijelova, cijeli sekstet....
a posebno se osjećam zakinutom za boldanu senzaciju
zmotana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 09:36   #36
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Je li itko od vrlih hrvatskih književnih recenzenata dosad popratio izlazak "Atlasa oblaka" kakvom, manje ili više, iscrpnom recenzijom?
Evo ima nešto u novom Zarezu - Nenad Perković
Nije loše napisano (osim viška teksta di nepotrebno objašnjava kako ovo nipošto nije roman s ključem a la Aralica )
Self-portrait is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 10:39   #37
Quote:
zmotana kaže: Pogledaj post
a posebno se osjećam zakinutom za boldanu senzaciju
Buduci da sam preletio preko Castrinog posta, a sad cu pocet citat tog Mitchella, molim te nemoj me boldanjem zakidati za boldane senzacije
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 10:51   #38
Quote:
zmotana kaže: Pogledaj post

a posebno se osjećam zakinutom za boldanu senzaciju

Hihihihihihi. Baš me briga, to sa mentalnim stanjem čitatelja, zidovima i ostalom nije nominalno niti de facto spojler nikome osim tebi.

Uostalom, ovo oko vrha i natrag, ne seruckaj, više su u blurbu otkrili, a ionako ti je samoj bilo jasno u roku keks koja je struktura sižea. Nja.

A ti Side, (cenzurirat ću se ovdje.)
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 12:03   #39
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Hihihihihihi. Baš me briga, to sa mentalnim stanjem čitatelja, zidovima i ostalom nije nominalno niti de facto spojler nikome osim tebi.
To je, rekli bismo, metaspojler.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 22:41   #40
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Hihihihihihi. Baš me briga, to sa mentalnim stanjem čitatelja, zidovima i ostalom nije nominalno niti de facto spojler nikome osim tebi.
pa jeboteled, zakaj ljudi čitaju, nego da bi mogli reć "a u kurac" i "o, jebote", pa onda buljit u zid dvajst minuta

a kako ćeš reć "a u kurac", pa "jebote" pa buljit, kad ti neka veli kaće ti se i diće ti se to dogodit - mislim, nemojmo se šalit, uskraćeno mi je to zadovoljstvo, oteto, i to ne da je spojler, nego je iberspojler, i možeš se ti sad vadit i mogu ti pomagat jake snage moderatora, al' ja se osjećam... ma...
zmotana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.