Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2013., 09:35   #21
tiskana knjiga propasti nece nego ce koegzistirati s e-knjigama. sto je dobro. u puno razvijenijim i bogatijim zemljama koje su vec na ti s novim tehnologijama i napretkom knjiznice i knjige i dalje postoje i dalje imaju svoje korisnike. nije se puno toga zapravo ni promjenilo osim sto knjiznice trebaju naci nacina integrirati nove tehnologije u svoje poslovanje.
ja sam za jedno i drugo ali fizicka knjiga nema zamjene
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 14:35   #22
Kad se već ne može putovati kroz vrijeme, može se zaviriti u zemlje za kojima zaostajemo, a idemo istim putem.

Evo kako je prošao američki lanac Borders koji je zanemario elektroničke knjige:

Borders Group, Inc. (former NYSE ticker symbol BGP) was an international book and music retailer based in Ann Arbor, Michigan. The company employed approximately 19,500 throughout the U.S., primarily in its Borders and Waldenbooks stores.

As of January 30, 2010, the company operated 511 Borders superstores in the US. The company also operated 175 stores in the Waldenbooks Specialty Retail segment, including Waldenbooks, Borders Express, Borders airport stores, and Borders Outlet stores.
.................................................. ......................
In 2001, as their online store struggled and was therefore viewed as a distraction from the core bricks and mortar retail business, Borders made the decision to outsource their e-commerce to Amazon.com. That short term convenience became fatal in the long term, as Borders failed to take the organizational steps necessary to transform digital into a true business core competence. The Amazon experience evolved to provide more choice and convenience than any traditional Borders' retail experience. Ultimately Borders had no way of competing at this level of personalized service. The last time Borders made a profit was 2006. Its yearly income dropped by $1 billion over the next four years.[15]

.................................................. ...........
In 2003, Borders had 1,249 stores using the Borders and Waldenbooks names
.................................................. ..............................................
On February 16, 2011, the company announced that it had filed for Chapter 11 bankruptcy protection, listing $1.275 billion in assets and $1.293 billion in debts in its filing.

Zadnje uređivanje Lucky Jim : 23.10.2013. at 14:41.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 23:49   #23
Baš i ne mogu naći HR tekstova i rasprava o e-knjigama, no našao sam neke novitete u Srbiji, možda nije loše pročitati kako razmišljaju:


E-knjiga budućnost srpskih izdavača
Izvor: Tanjug

Digitalna knjiga je realnost koja se ne može ignorisati, poručili su danas učesnici skupa posvećenog digitalnim knjigama srpskih izdavača I ocenili da će e-knjige u Srbiji biti vidljivije za nekoliko godina.

Stana Šehalić, direktorka “Stilosa” ocenila je na forumu Sajma knjiga “Digitalne knjige srpskih izdavača i svetski trendovi” da i ovaj trend, kao i većina drugih svetskih trendova, kasni u Srbiji ali da je e-knjiga naša realnost, a da od brzine i kvaliteta rešavanja problema, poput plasmana ili autorskih prava, zavisi kulturna misija knjige.

Šehalićeva je ocenila i da je digitalna knjiga u Srbiju stigla okružena atmosferom straha da će “istrebiti” klasičnu knjigu, što se, kaže ona, neće dogoditi.

Zlatko Ahmić, savetnik za digitalno izdavaštvo firme “New Look Entertainment” izložio je istorijat razvoja e-knjige i e-čitača u svetu, pre svega u SAD, gde je profit od prodaje e-knjiga 2010. iznosio 863 miliona dolara. Poređenja radi, 2009. taj profit je iznosio 287 miliona dolara.

Razvoj e-izdavaštva doveo je do usporavanja rasta industrije štampane knjige, rekao je Ahmić.

Njegova firma radi kao distributer E-knjiga domaćih izdavača na inostranom tržištu, a glavni kupci su iz naše dijaspore, koja kupuje dečje knjige, istorijske I knjige domaćih autora.

Govoreći o zaštiti autorskih prava, Ahmić je rekao da je u Srbiji ukinuto tužilaštvo za visokotehnološki kriminal. Mi smo kao država razgolićeni, ali pošto smo potpisnici ugovora sa velikim sistemima I distributerima I izdavačima se isplati da im plate procenat i njima prepuste brigu o “pirateriji”, objasnio je on.

Zamenica direktora “Klija” Nataša Ðelošević ocenila je da se srpski izdavači uveliko pripremaju za dolazak e-knjige, “iako ne deluje tako”.

E-knjiga je dramatična promena. Kod nas se uvek misli da ona znači propast knjige, a to nije tako. Mi smo kao izdavač koji je okrenut mahom mlađoj, studentskoj publici I ranije bili suočeni sa piraterijom u vidu fotokopiranja. Sa e-knjigom, knjige su dostupnije, jeftinije i pristupačnije i potreba za fotokopiranjem opada, rekla je ona.

Ðeloševićeva je ukazala na velike mogućnosti e-knjiga i čitača, objasnivši da e-knjige nisu mrljavi skenirani PDF-ovi već da, zahvaljujući čitačima (pre svega Kindlu) čitalac može da za nekoliko minuta nabavi traženu knjigu, obeleži stranu na kojoj je stao (napravi ”uvo”), zapiše belešku, koristi rečnik i ima desetak naslova u jednom čitaču.

E-knjige su naša stvarnost i srpski izdavači se ozbiljno pripremaju za to, a veće prisustvo elektronskih knjiga u Srbiji se može očekivati za najranije dve godine, rekla je ona.

Ðeloševićeva je ukazala na problem nedostatka distributera e-čitača (čija je cena u svetu od 69 dolara naviše), ali je izrazila uverenje da će se situacija i tu uskoro promeniti.
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:33   #24
E-knjige svakako! Imam Kindle i obožavam ga. Puno više čitam no ranije. Ponekad, naravno, poželim imati neku knjigu i u "papirnatom" obliku, što je za razumijeti, jer, svi smo robovi nostalgije, toga kako neki kažu "mirisa" stranica i tinte., To čovjeku pomalo i nedostaje. Ali, puno je prednosti oko e-izdanja. Pogledajte samo trošak pripreme knjige (prijelom i cover) već su ne znam koliko tisuća kuna. Plus još i tisak. Sve skupa minimum 10 tisuća. Natravno, može jeftinije, ali kako i gdje će ta knjiga biti dostupna? Nigdje. Autor će je držati kod kuće u ormaru. A e-knjigu se napravi iz običnog wordovog dokumenta, stavi se npr. na Smashwords i za 5 minuta je gotova. I dostupna svugdje. Cijena prijeloma 0 kuna. To je tako. Ipak, tu i tamo još uvijek odlazim u knjižare. Hodam uokolo, razgledavam i mislim: "Puno je ljudi s našim standardom dati 130 kuna za knjigu, puno."
Pozdrav svima.
tetec3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 14:38   #25
Quote:
tetec3 kaže: Pogledaj post
E-knjige svakako! Imam Kindle i obožavam ga. Puno više čitam no ranije. Ponekad, naravno, poželim imati neku knjigu i u "papirnatom" obliku, što je za razumijeti, jer, svi smo robovi nostalgije, toga kako neki kažu "mirisa" stranica i tinte.
I na to se mislilo. http://smellofbooks.com/
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 23:09   #26
Volim čitati, puno čitam i definitivno ogromnu prednost dajem tiskanim knjigama. Vjerojatno je to stvar navike, ali uopće ne želim mijenjati klasičnu knjigu za elektronsku.

Volim si kupiti knjigu i kad ju pročitam, volim ju imati dalje na svojoj polici.

A knjige iz kojih učim - e njih si pogotovo ne mogu zamisliti u elektronskom izdanju.... Knjige iz kojih učim (neke su originali, neke kopije) pune su mojih bilješki po stranicama, ispisanih cevenom ili plavom kemijskom... Sve važno podvučeno je s markerima, točno znam što se podvlači žutim, što zelenim, što rozim, a što narančastim markerom.... Jednostavno mora bit papir!
Melinda Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 23:55   #27
Quote:
Melinda Gordon kaže: Pogledaj post
Volim čitati, puno čitam i definitivno ogromnu prednost dajem tiskanim knjigama. Vjerojatno je to stvar navike, ali uopće ne želim mijenjati klasičnu knjigu za elektronsku.

Volim si kupiti knjigu i kad ju pročitam, volim ju imati dalje na svojoj polici.

A knjige iz kojih učim - e njih si pogotovo ne mogu zamisliti u elektronskom izdanju.... Knjige iz kojih učim (neke su originali, neke kopije) pune su mojih bilješki po stranicama, ispisanih cevenom ili plavom kemijskom... Sve važno podvučeno je s markerima, točno znam što se podvlači žutim, što zelenim, što rozim, a što narančastim markerom.... Jednostavno mora bit papir!
zasad je još uvijek lakše crtat i pisat po knjizi ili papiru nego po tabletu ili e-ink čitaču al to bi uskoro za dvije-tri godine moglo bit potpuno izjednačeno a tome dodajmo i sve one prednosti digitaliziranih podataka.

ako želimo dodatni audio ili video komentar moramo ionako koristit neki snimač i hrpu teških debelih knjiga a ovako će nam bit dovoljan jedan ili nekoliko laganih tankih specijaliziranih tableta sa nekakvim elektronskim papirom u boji i olovkom.

novim generacijama će potpuni prijelaz na elektronsko učenje bit nešto lakši jer starijim generacijama na pamćenje podataka i ponavljanje materijala sigurno utječe i listanje, pozicija po debljini u dijelu knjige, osjećaj težine, razbacani listovi po stolu itd.

Zadnje uređivanje ursamajor : 09.02.2014. at 00:56.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 15:50   #28
Quote:
tetec3 kaže: Pogledaj post
Pogledajte samo trošak pripreme knjige (prijelom i cover) već su ne znam koliko tisuća kuna. Plus još i tisak. Sve skupa minimum 10 tisuća. Natravno, može jeftinije, ali kako i gdje će ta knjiga biti dostupna? Nigdje. Autor će je držati kod kuće u ormaru. A e-knjigu se napravi iz običnog wordovog dokumenta, stavi se npr. na Smashwords i za 5 minuta je gotova. I dostupna svugdje. Cijena prijeloma 0 kuna. To je tako.
Lijepo opisano. I nikad mi neće biti jasno zašto su kod nas hrvatske e-knjige po istoj cijeni kao i kupljena u knjižari.
morčić_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 00:27   #29
Quote:
morčić_ri kaže: Pogledaj post
Lijepo opisano. I nikad mi neće biti jasno zašto su kod nas hrvatske e-knjige po istoj cijeni kao i kupljena u knjižari.
Nisu oslobođene poreza.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 14:31   #30
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Nisu oslobođene poreza.
Mislim da nije samo to. Vjerojatno ih malo ljudi kupuje. Ja sam do sada kupila nekoliko e-knjiga, ali isključivo na engleskom, preko Amazona.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 18:39   #31
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Nisu oslobođene poreza.
Govorimo o troškovima, a ne prolaznoj stavci. Za e-knjigu su puno manji troškovi od tiskanja knjige i samo u RH su cijene iste jednih i drugih bez obzira na porez. Kako u našoj zemlji nema nigdje logike niti na jednom području tako i ovdje.
morčić_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 18:51   #32
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Nisu oslobođene poreza.
Ne samo da nisu oslobođene poreza, nego su na stopi od 25%, za razliku od tiskanih izdanja (5%). Naši su birokrati, naime, zaključili da e-knjiga nije knjiga.
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 19:14   #33
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Ne samo da nisu oslobođene poreza, nego su na stopi od 25%, za razliku od tiskanih izdanja (5%). Naši su birokrati, naime, zaključili da e-knjiga nije knjiga.
Pa nije to baš na hrvatskim birokratima... Hrvatska samo slijedi EU regulativu koja kaže da se digitalna dobra oporezuju po višoj stopi PDV-a. (A ta stopa se naravno razlikuje od jedne EU zemlje do druge). I know, it sucks, nadam se da EU uskoro to promijeni.
__________________
Gwen: "What'll you do when I'm gone?"
Jack: "The usual. Pizza, Ianto, save the world a couple of times."
roqui is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 22:00   #34
Quote:
morčić_ri kaže: Pogledaj post
Govorimo o troškovima, a ne prolaznoj stavci. Za e-knjigu su puno manji troškovi od tiskanja knjige i samo u RH su cijene iste jednih i drugih bez obzira na porez. Kako u našoj zemlji nema nigdje logike niti na jednom području tako i ovdje.
Nisu.
Na Amazonu jaaaako često naletim da je knjiga u Kindle formatu skuplja, ponekad čak i od hardcovera.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 23:40   #35
Quote:
roqui kaže: Pogledaj post
Pa nije to baš na hrvatskim birokratima... Hrvatska samo slijedi EU regulativu koja kaže da se digitalna dobra oporezuju po višoj stopi PDV-a. (A ta stopa se naravno razlikuje od jedne EU zemlje do druge). I know, it sucks, nadam se da EU uskoro to promijeni.
Nadajmo se, vani postoji inicijativa da se to promijeni.

Nabili su najveću stopu bezveze, jer od nje praktički nemaju koristi. Broj prodanih e-izdanja u Hrvatskoj je zanemariv, u povojima. Ako već mora biti veća, mogli su ići s međustopom.
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 00:33   #36
Nije toliki problem u stopi poreza - ako dobra e-knjiga košta 20kn ja ću bez problema dati 25 za nju

no nikada neću dati 195kn kao i za 1200 grama teško tvrdo ukoričeno izdanje


izdavači su jedini problem za sada, oni određuju cijenu
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 02:31   #37
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Mislim da nije samo to. Vjerojatno ih malo ljudi kupuje. Ja sam do sada kupila nekoliko e-knjiga, ali isključivo na engleskom, preko Amazona.
Koliko se ljudi u hrv. ne zna služiti računalom, rekla bi da je postotak kupljenih opravdan Daleko smo mi od e-knjiga, to će za 20 godina tek postati hit, kad već nešto drugo izmisle

Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Ne samo da nisu oslobođene poreza, nego su na stopi od 25%, za razliku od tiskanih izdanja (5%). Naši su birokrati, naime, zaključili da e-knjiga nije knjiga.
Kad su Kaj oni znaju o tehnologiji, ne bi vjerovali koliko ljudi u državnim institucijama ne zna naredbu copy/paste ili otvoriti novi folder (i sve to iz prve ruke, nije rekla-kazala).

Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Nisu.
Na Amazonu jaaaako često naletim da je knjiga u Kindle formatu skuplja, ponekad čak i od hardcovera.
I ja znam naći skuplji e-book, dođe mi da Ne kužim zbog čega. E-book $15, a paperbok $7-8.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
izdavači su jedini problem za sada, oni određuju cijenu
Self publisheri (a vjerujte da i oni znaju nabiti cijene i do $10 za indie knjigu) sami određuju cijenu.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 12:45   #38
Ja lično volim prvo pročitati knjigu u elektronskom izdanju, pa tek onda ako mi se dopadne kupiti je, jer dobre knjige volim držati u ruci i podvući po koji citat čisto da se potsetim ako zaboravim.
Glavni problem kod elektronskih kjiga je taj što se nemogu baš uvek naći sve knjifge u e-izdanju.
Npr. upravo sad pokušavam naći u e-izdanju knjigu: Koje je boje vaš padobran? Bols, Ričard N.
Neidemi baš od ruke sve sami odlimci
Iskra94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 13:25   #39
Quote:
Iskra94 kaže: Pogledaj post
Ja lično volim prvo pročitati knjigu u elektronskom izdanju, pa tek onda ako mi se dopadne kupiti je, jer dobre knjige volim držati u ruci i podvući po koji citat čisto da se potsetim ako zaboravim.
Glavni problem kod elektronskih kjiga je taj što se nemogu baš uvek naći sve knjifge u e-izdanju.
Npr. upravo sad pokušavam naći u e-izdanju knjigu: Koje je boje vaš padobran? Bols, Ričard N.
Neidemi baš od ruke sve sami odlimci
Probaj na engleskom
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 12:06   #40
Quote:
Iskra94 kaže: Pogledaj post
Ja lično volim prvo pročitati knjigu u elektronskom izdanju, pa tek onda ako mi se dopadne kupiti je, jer dobre knjige volim držati u ruci i podvući po koji citat čisto da se potsetim ako zaboravim.
Ne e-čitaču je sve praktičnije, pa i podvlačenje - sve podvučeno se izdvaja u zasebni fajl i kasnije je lako je pronaći i vratiti se na dio knjige oko citata...

No, papirna knjiga ima nešto što se stapa sa sadržajem i pojačava njegov dojam.
S nama, zemaljskim prahom, predmeti ostvaruju kontakt koji fajlovi, kao i sve čisto virtualne i duhovne stvari, ne mogu.
U teoriji, bitan je samo sadržaj, ideja, misao, ali ...

No, fizička je knjiga toliko nepraktična (naročito u velikim količinama) da je sigurno da će gubiti s vremenom u ovom sudaru s e-knjigama i nestajati kao i mnoge stare (premda šarmantne, romantične ili ukusne) stvari...

Quote:
Iskra94 kaže: Pogledaj post
Glavni problem kod elektronskih kjiga je taj što se nemogu baš uvek naći sve knjifge u e-izdanju.
Npr. upravo sad pokušavam naći u e-izdanju knjigu: Koje je boje vaš padobran? Bols, Ričard N.
Neidemi baš od ruke sve sami odlimci
Sve ovisi o tome koristi li se čovjek barem engleskim i je li opsesivno zainteresiran za nešto opskurno...
Meni je glavna prednost e-knjiga upravo apsolutna lakoća nabavljanja praktički beskrajne količine onog što me zanima (da čovjek ima tisuću života ne bi pročitao sve do čega se može doći klikom miša).

Kad se zamisli što je čovjek morao raditi da dođe do neke knjige prije samo 15-ak godina....
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.