Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2014., 17:32   #1
Non -fiction. sto se posljednje citali? preporuke

posto se na onoj drugoj temi vecinom recenziraju romani, mislim da bi doro dosla teme o non fiction romana.
non fiction nisu izmisljena stiva nego price bazirane na realnim dogadajima i informacijama.

sto ste posljednje citali iz tog zanra sto vam se svidjelo, izivciralo vas, uvelo vas mozda u neki novi svijet il smatrate jako vaznim informacijama za koje bi svatko trebao cuti.
ili imate neki non fiction roman koji bi svakome preporucili?



sto sve spada u non fiction :

journals, memoir documentaries, scientific papers, photographs, biographies, textbooks, travel books, blueprints, technical documentation, user manuals, diagrams and some journalism are all common examples of non-fiction works. Including information that the author knows to be untrue within any of these works is usually regarded as dishonest.

postajte.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 18:00   #2
Od non fictiona čitam samo pop science, preporučam Michio Kaku-a i Stephen Hawkinga
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 19:22   #3
Carl Sagan - Cosmos

Leon Lederman - Božja čestica

110% preporuke
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 21:45   #4
Najgore ekspedicije:
Jon Krakauer: Bez daha (Čomolungma)
Cherry-Garard: Worst Journey in the World (Scott na Antartici, nema prijevoda, a jezik je a la Downton Abbey pa ko voli...)
i još Krakauerova U divljinu (nije isto ko film).

Najzabavniji popularizator znanosti za mene je Robert Sapolsky. amazon

Jel taj non fiction ono što se kod nas uči kao "diskurzivni rodovi" (biografije, memoari, putopisi...)?
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 22:13   #5
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post

Jel taj non fiction ono što se kod nas uči kao "diskurzivni rodovi" (biografije, memoari, putopisi...)?
da u tom smjeru sam mislila

Diskurzivni rod je književni rod koji u sebi ujedinjuje značajke književnosti i znanosti. Sastoji se od dvije skupine srodnih djela: književno-znanstvene vrste i publicističke vrste.

Književno-znanstvene vrste
U književno-znanstvene vrste spadaju esej, putopis, životopis, autobiografija, memoari, dnevnik i polemika.

Esej
Esej je kraća prozna vrsta u kojoj se obrađuju različite teme iz života. U njemu se temi pristupa znanstveno, tj. na način koji uključuje razmišljanje i zaključivanje, ali se u načinu obrade ogleda autorova sposobnost umjetničkog oblikovanja, njegova osobnost i stil.

Putopis
Tema putovanja u putopisu se razvija opisom krajeva ljudi i običaja, a putopisac pritom unosi vlastiti stav o onome što opisuje.

Životopis i autobiografija
Životopis donosi opis života neke osobe, a autobiografija donosi opis vlastitog života.

Memoari
U memoarima (sjećanjima) autor piše o značajnim ličnostima te događajima u kojima je izravno sudjelovao ili im je bio suvremenik.

Dnevnik
U dnevniku autor iz dana u dan kronološkim redom zapisuje zbivanja i događaje te svoja zapažanja i razmišljanja.

Polemika
Posebna je književno-znanstvena vrsta polemika.U njoj se iznosi oštro suprotstavljanje stavova o stvarima, pojavama i dijelima od osobnog ili općeg interesa. Može biti književna, politička, znanstvena i sl.

Publicističke vrste
Neke se publicističke vrste svojim načinom obrade teme približavaju umjetničkoj prozi. Takvi su ponajprije feljton i reportaža.

Feljton ili podlistak
Feljton (podlistak) donosi neku aktualnu temu iz područja umjetnosti, znanosti ili filozofije, ali i iz svakodnevnog života koju najčešće obrađuje na zabavan i duhovit način, pristupačan prosječnome čitatelju.

Reportaža
Reportaža je novinarsko izvješće o nekoj temi, pojavi ili događaju na temelju obavijesti prikupljenih na terenu. O samome reporteru ovisi koliko će se tekst približiti umjetničkom načinu izlaganja.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 23:48   #6
Onda si trebala tako objasniti, ne samo reći non fiction
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 23:50   #7
da ali sve to spada u zanr non ficiton, a ako nekome se tu nesto svida zasto ne. glavno da nisu fiktivni romani
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 23:56   #8
army of one /elizabeth real

vec sam pisala na drugoj temi o ovoj knjizi, reportaza o zivotu 6 irackih veterana
jako me se dojmilo, prvenstveno zato sto je autorica i sama poprilicno involvirana u pricu kroz povezanost s jednim vojnikom iz knjige.
psihosloski isto odlicna, povezivanje proslosti s sadasnjosti.
i dobre slike jer pisac je i fotograf




__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.

Zadnje uređivanje iowa : 12.09.2014. at 00:13.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 17:40   #9
da pitam, jeli 'diskurzivni rod' ono što se na engleskom zove 'creative nonfiction' ili 'narrative nonfiction'?

http://en.wikipedia.org/wiki/Creative_nonfiction

i da dodam tri autora na brzinu:
Krakauerove knjige su mi odlične (netko ih je spomenuo)
Peter Matthiesson - Snježni leopard - ovo je više kao neko teško filozofiranje, pa tko voli...
J. Maarten Troost - Getting stoned with savages (na engleskom, nema prijevoda)
bosque verde is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 21:38   #10
Da, to je to.

Još mi je palo na pamet:
Geert mak: U Europi (povijest 20.st., razgovori autora sa svjedocima, sudionicima i sl.)
i ovaj putopis (najzagađenija mjesta na Zemlji)
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 22:14   #11
momentalno citam biljeske iz homsa
novinar jonathan litrell i frend fotograf na putu prema homsu, uz pomoc slobodne sirijiske vojske, skrivajuci se pod ilegalnim imenom
tip prica o svojim promatranjima i dogadajima u 2012 , o samoj knjizi govori da je to dokument a ne knjizevno djelo)
interesantno napisano




jel itko citao ista od jeremy scahilla?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 00:21   #12
nije ovo valjalo.
sve nesto ni vrit ni mimo, nimalo se nije islo u dubinu.
imal`netko sta bolje o tom ratu afghanistan irak ili opce o drugim zemljama?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 14:37   #13
U devedesetima je bio prilično popularan Andy McNab. SAS-ovac piše o svojem iskustvu u Pustinjskom ratu. Probaj jel ti valja Bravo Two Zero pa se prebaci na nastavke. Ima i prijevod na hrvatski!
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 12:37   #14
hvala ti. izgleda poprilicno interesantno.
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.