Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2014., 02:43   #1
Matija Antun Reljković - "Satir iliti divji čovik"

Matija Antun Reljković, (1732-1798), slavonski prosvetitelj, danas "veliki hrvatski pisac", najpoznatiji je na ovim prostorima sa svojim delom - "Satirom iliti divjim čovikom". Rođen je u selu Davoru (Svinjaru), u blizini Slavonskog Broda. Služio je kao krajišnik u gradiškoj pukovniji kao običan vojnik, a u vojsci je stekao čin kapetana. U Sedmogodišnjem ratu (1756-1763)pao je Prusima u ruke kod Wroclava (Breslaua) u Šleziji. Tada je napisao "Slavonske libarice" i "Satira", a kada se vratio iz zarobljeništva, premešten je u Vinkovce, gde nastavlja s pisanjem i prevođenjem. Zbog ratnih zasluga, austrijski car Josip II dodeljuje mu plemićku titulu. Dakle, zanimljiv čovek, svakako. Međutim, ono što je ovde vrlo zanimljivo i oko čega bih načeo temu, jeste stih iz njegovog "Satira", koji nam kazuje da je još u XVIII veku bilo školovanih Slavonaca koji su znali da su poreklom Srbi. On kaže:


"O Slavonče, ti se vrlo varaš,
kojigod mi tako odgovaraš:
vaši stari jesu knjigu znali,
srbski štili, a srbski pisali"


Želeo bih da mi neko objasni ovaj njegov stih, pa možemo dalje o Slavoniji da nastavimo...
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 11:32   #2
Quote:
marval kaže: Pogledaj post

Matija Antun Reljković (1732-1798),

"O Slavonče, ti se vrlo varaš,
kojigod mi tako odgovaraš:
vaši stari jesu knjigu znali,
srbski štili, a srbski pisali."

Želeo bih da mi neko objasni ovaj njegov stih, pa možemo dalje o Slavoniji da nastavimo...
Ako je o povijesti Slavonije, idi na potforum "Povijest". Ovdje samo o jeziku i pismu.

Što se stihova tiče, Reljković se vjerojatno obraća doseljenicima u Slavoniju kojima je književni jezik (i liturgijski) bio crkvenoslavenski, pisan ćirilicom.

U Slavoniji se inače pisalo narodnim jezikom (ili latinskim), i to latinicom.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 14:42   #3
Srbski štili, srbski pisali, srbski gov... e toga nema jerbo se srpski odnosi na pismo, ćirilicu.

Quote:
Želeo bih da mi neko objasni ovaj njegov stih, pa možemo dalje o Slavoniji da nastavimo...
Moremo, moremo. Što ono Maretić veli u jednoj podrubnici u knjizi Jezik slavonskijeh pisaca? Kako se ono Slavonci nikad nisu nazivali i kako nikad nisu nazivali svoga jezik, deder pronađi.
retsam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 15:04   #4
Quote:
retsam kaže: Pogledaj post
Srbski štili, srbski pisali, srbski gov... e toga nema jerbo se srpski odnosi na pismo, ćirilicu.



Moremo, moremo. Što ono Maretić veli u jednoj podrubnici u knjizi Jezik slavonskijeh pisaca? Kako se ono Slavonci nikad nisu nazivali i kako nikad nisu nazivali svoga jezik, deder pronađi.
Vrlo teško ili nikako bi se Reljkovića moglo Srbinom smatrati, doduše niti Hrvatom, jer se ons smatrao ustvari etničkim Slavoncem! No, istina je da se u Slavoniji jezik nazivao i Rackim, ali najčešće Slavonskim. Negdje sam pročitao, da Relković nije volio taj naziv "racki" već je inzistirao na nazivu Slavonski, za kojeg je tvrdio da je majka svim ostalim jezicima slavena, pa i Hrvatskom koji je za njega bio kajkavski.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 15:41   #5
Ma je li se to opet pojavio "stručnjak" za Reljkovića koji bi tu nešto "objašnjavao" i "razjašnjavao"?!
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 18:59   #6
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Ma je li se to opet pojavio "stručnjak" za Reljkovića koji bi tu nešto "objašnjavao" i "razjašnjavao"?!
Misliš na postavljača teme?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 19:25   #7
A što ti misliš?
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 22:51   #8
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
Matija Antun Reljković, (1732-1798), slavonski prosvetitelj, danas "veliki hrvatski pisac", najpoznatiji je na ovim prostorima sa svojim delom - "Satirom iliti divjim čovikom". Rođen je u selu Davoru (Svinjaru), u blizini Slavonskog Broda. Služio je kao krajišnik u gradiškoj pukovniji kao običan vojnik, a u vojsci je stekao čin kapetana. U Sedmogodišnjem ratu (1756-1763)pao je Prusima u ruke kod Wroclava (Breslaua) u Šleziji. Tada je napisao "Slavonske libarice" i "Satira", a kada se vratio iz zarobljeništva, premešten je u Vinkovce, gde nastavlja s pisanjem i prevođenjem. Zbog ratnih zasluga, austrijski car Josip II dodeljuje mu plemićku titulu. Dakle, zanimljiv čovek, svakako. Međutim, ono što je ovde vrlo zanimljivo i oko čega bih načeo temu, jeste stih iz njegovog "Satira", koji nam kazuje da je još u XVIII veku bilo školovanih Slavonaca koji su znali da su poreklom Srbi. On kaže:
Ajde molim te uozbilji se i stavi čitav odlomak da kontekst bude jasan. Čim sam pročitao riječ delom, odmah sam shvatio u kojem smjeru tema ide.
Prototype21c is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 05:25   #9
Tema je pomerena sa jezikoslovlja na književnost greškom urednika, jer misli da ja ovde raspravljam o književnosti ili o nacionalnosti autora. Bilo bi dobro da je vrati tamo.

Raspravljam o pismu ćirilici u slavoniji, jer je jasno da Reljkovic misli na nju u izlozenim stihovima. Kako se ona može nazivati bosančicom ili nekakvom arvaticom ako su je sami njeni korisnici nazivali srpskim pismom.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 17:37   #10
Stavi čitav odlomak, mulčino nepismena, pa ću ti objasniti zašto si u krivu.
Prototype21c is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 18:05   #11
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
(...) Kako se ona može nazivati bosančicom ili nekakvom arvaticom ako su je sami njeni korisnici nazivali srpskim pismom.
Može li dokaz toga da su je "sami njeni korisnici nazivali srpskim pismom"? Koliko vidim, tako ju je nazivao Reljković. A to je prilično daleko od nekakve većine koja se podrazumijeva sintagmom "njeni korisnici", zar ne?
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:20.