Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2010., 18:07   #1
Crijevni paraziti

cini mi se da imam ovaj problem ...
molim vas obrazujte me o ovome jer nikako nac na googleu dobar odgovor.....

zanimam me kako se dobiju?
kakvi su simptomi?
šta oni uopce rade u crijevima i kakvu štetu nanose?
jeli moguce da je pojedinac koji se hrani cak i vise nego prosjecno mrsav zbog njih?
__________________
Sve gramatičke greške su ubačene namjerno :D
vinskamuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 18:58   #2
A šta tražiš na googlu, idi doktoru po tablete.
nan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:02   #3
Dobiju se tako što pojedeš njihova jajašca jer npr. ruke nisu bile čiste. I tih crijevnih parazita ima više vrsta.
Mali bijeli crvići obično izazivaju jak svrab oko anusa jer izlaze iz crijeva da polože jajašca. Osim tog simptoma mogući su i bolovi u trbuhu i možda još nešto , ali se ne mogu sada sjetiti.
Ako osoba jede baš puno , a mršavi to bi prije ukazivalo na trakavicu ako su uzrok crijevni paraziti a ne nešto deseto ( štitnjača, dijabetes...).
Preporačam posjet liječniku. Ima odličnih tabletica - popiješ i sve riješeno!
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 23:35   #4
mislia sam da ima nešto prirodno tipa kapula ok hvala na odgovoru pocu sutra
__________________
Sve gramatičke greške su ubačene namjerno :D
vinskamuha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 20:53   #5
neoprano povrce

pomogajte ne pitajte kako, ali dogodilo mi se to da sam pojela neopranu rikulu! sad dok ne odem kod doktora necu bit mirna! strah me parazita uzasno,.. ja inace panicno perem sve salate u 4 vode,.... danas sam mislila da je oprana, a mama ju je ipak samo ocistila,.... jedino dobro je to sto je iz kucnog vrta, a ne iz trgovine,.. sad ono glupo pitanje,... oce mi sto bit?
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 23:40   #6
ups, tako se najlakše pokupe paraziti, pogotovo oblići, ima ih u zemlji svakakvih, samo čekaju kad će te zaraziti, pogotovo ako netko vrši nuždu na otvoreno a zaražen je parazitima. inače sam čula slučaj da se u dječjim parkićima često pojave dječje gliste, valjda djeca baš i ne peru ruke, pa se lakše zaraze....najčešći parazit među zaraženima je velika dječja glista, može narasti i do 40 cm, tako da je bolje riješiti se toga što prije, nego da ti se razmnožava u trbuhu, pa i ih još povraćaš, uf to je tek užas, slučajno sam vidjela mačku kad je rigala glistu, pa sam eto povezala sa ljudima, al se valjda to ne događa često.
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 16:51   #7
Quote:
kleica_ri kaže: Pogledaj post
pomogajte ne pitajte kako, ali dogodilo mi se to da sam pojela neopranu rikulu! sad dok ne odem kod doktora necu bit mirna! strah me parazita uzasno,.. ja inace panicno perem sve salate u 4 vode,.... danas sam mislila da je oprana, a mama ju je ipak samo ocistila,.... jedino dobro je to sto je iz kucnog vrta, a ne iz trgovine,.. sad ono glupo pitanje,... oce mi sto bit?
Možda hoće,možda neće. Ali najvjerovatnije vam neče biti ništa.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 20:29   #8
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Možda hoće,možda neće. Ali najvjerovatnije vam neče biti ništa.
ma danas sam se vec smirila,.... al svejedno idem kod doktora jer inace cu stalno razmisljat o tome nego, koliko vremena bi trebala pricekat dok odem na tu analizu jel 2-3 tjedna ok?
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 20:39   #9
Quote:
kleica_ri kaže: Pogledaj post
ma danas sam se vec smirila,.... al svejedno idem kod doktora jer inace cu stalno razmisljat o tome nego, koliko vremena bi trebala pricekat dok odem na tu analizu jel 2-3 tjedna ok?
Je. Inače vrijeme inkubacije se razlikuje od parazita to parazita. Obično trje 7 dana.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 21:26   #10
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Je. Inače vrijeme inkubacije se razlikuje od parazita to parazita. Obično trje 7 dana.
hvala vam e nadam se da nece bit nis,.... a do tad bi mogla malo pojacat cesnjak cula sam da je to ok protiv tih parazita il su to samo price,... i jos jedno pitanje,.. da li se na toj analizi vide bas svi moguci paraziti ako postoje,.... ajme stvarno sam hipohondar! stvarno mislim da je to zbog toga sto sam vidila kad je taj tip izvuko tu glistu iz nosa,... traume to me uzasno prestrasilo,.... a nije ni pomogla ona epizoda dr. housea kad je onoj curi izvuko trakavicu,.. ne smim ni mislit o tome
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 10:04   #11
ma znam,... grozno,.... al ajd,... u vrtu stvarno niko od ljudi nije kakao,... eventualno mozda macke ne znam sto je gore,... al idem za 2 tjedna kod doktora,.... ako sam pokupila nesto, u 2 tjedna ce se razvit,... nema smisla da idem ranije pa da bude lazno negativno,....
ma zbog hebenog nesporazuma sam sad u paranoji! uzas zivi,.... ja stvarno na to pazim ful,.... perem ruke stalno, salatu u 4 vode i sad ovo,.... ma ja sam dozivila to da je jedan tip iz nosa izvuko glidtu cca 7 cm,.... od tad sam u paranoji sa parazitima! zato odoh ja kod doktora! nema se smisla sad zivcirat,... pojedeno je a sto cu,.. e sad mi je i nova paranoja,.... sto ako mi macka ima gliste pa je tamo kenjala,... jao,.... bolje mi ne mislit al uglavnom,... na onoj analizi kakice se vidi ako ima bilo kakov parazit il treba neke specijalne testove? ma udavit cu doktora,.. bas me brige,... nek salje na sve zivo! nije on pojeo neopranu rikulu
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:16   #12
Quote:
kleica_ri kaže: Pogledaj post
...na onoj analizi kakice se vidi ako ima bilo kakov parazit il treba neke specijalne testove?
Odeš kod doktora da ti da uputnicu (e zaboravio sam za di) ... Obaviš nuždu i dobiješ koji dan kasnije rezultate jel imaš ili nemaš parazite...

Bio je na tv-u tamo negdje 2004. BBC-jev dokumentarac o ljudskim parazitima
Šta sam tamo vidio, ufff, čovjek otišao na svjetski kup u MTB-u negdje dole u Indoneziju, i sa izgrebanim nogama je prolazio kroz rijeke, travu i sl., pobrao je neke crve koji su mu plazili ispod kože po cijelom tijelu, i tako godinama. Nije mogao spavati, živjeti, ništa, doktori mu nisu znali kako pomoći... i nakon dosta godina su ga nasapunali nekim insekticidom pa su se počeli povlačiti...
Nakon svega toga što sam tamo vidio, postao sam totalni paranoik kad su crvići u pitanju
Secret is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 20:54   #13
i kako se to rješava ako se pokaže da ih ima?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 20:58   #14
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
i kako se to rješava ako se pokaže da ih ima?
Lijekovima.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 22:05   #15
Quote:
Secret kaže: Pogledaj post
Odeš kod doktora da ti da uputnicu (e zaboravio sam za di) ... Obaviš nuždu i dobiješ koji dan kasnije rezultate jel imaš ili nemaš parazite...

Bio je na tv-u tamo negdje 2004. BBC-jev dokumentarac o ljudskim parazitima
Šta sam tamo vidio, ufff, čovjek otišao na svjetski kup u MTB-u negdje dole u Indoneziju, i sa izgrebanim nogama je prolazio kroz rijeke, travu i sl., pobrao je neke crve koji su mu plazili ispod kože po cijelom tijelu, i tako godinama. Nije mogao spavati, živjeti, ništa, doktori mu nisu znali kako pomoći... i nakon dosta godina su ga nasapunali nekim insekticidom pa su se počeli povlačiti...
Nakon svega toga što sam tamo vidio, postao sam totalni paranoik kad su crvići u pitanju
ufff,...... bolje ne gledat to,.... al mislim da takvih kod nas nema


Quote:
Adema kaže: Pogledaj post
Kako mi je drago da postoji ova tema.

Danas sam kupila sendvič u pekari s rikulom i pršutom, i nakon pola sendviča primjetim da na rikoli ima još zemlje. Pošizila sam, bacila sam pola sendviča. I sad naravno paničarim.

Gdje radim taj test koji spominjete? U domu zdravlja ili bolnici? I kako se točno provodi? Je li na sve parazite ili samo neke?

pa nemam pojma,... otici cu kod doktora po uputnicu,... mislim da tamo di i vadis krv,.... predas u laboratorij pa oni to salju ko zna kamo,...
ma zato ja inace ne uzimam nikad salatu u sendvic,.... oni to ni ne peru,... uzas. kako ih nije sram tako radit???
ja se nadam da pokazuje sve moguce,.... cesto se igram sa zivotinjama i iako "krvnicki" perem ruke posle,.... nikad nisam sigurna mozda vec i pretjerujem
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 22:16   #16
Quote:
kleica_ri kaže: Pogledaj post

pa nemam pojma,... otici cu kod doktora po uputnicu,... mislim da tamo di i vadis krv,.... predas u laboratorij pa oni to salju ko zna kamo,...
ma zato ja inace ne uzimam nikad salatu u sendvic,.... oni to ni ne peru,... uzas. kako ih nije sram tako radit???
ja se nadam da pokazuje sve moguce,.... cesto se igram sa zivotinjama i iako "krvnicki" perem ruke posle,.... nikad nisam sigurna mozda vec i pretjerujem
Skoro pa nikad ni ja ne jedem salatu vani ali ispred mene je kupilo par ljudi isti sendvič i žena s djetetom, i mislim pa ajde ma sigurno neće biti neoprana.

I putem skužim crne mrlje dok jedem i prvo sam pomislila da je ostatak pršuta ili sjemenke, i baš sam stala i otvorila sendvič i po cijeloj rikoli ostatci zemlje, i još se razmazuje po unutarnoj strani kruha. Želudac mi se preokrenuo.

I ako sam išta u hrani pažljiva a to je da lisnato povrće, od salata pa do špinata perem list po list ma koliko god trajalo. I sad se osjećam kao tuka jer nisam u tom trenu razmišljala.

Sutra idem kod doktora po uputnici. Užas!!!
Adema is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 22:27   #17
Quote:
Adema kaže: Pogledaj post
Skoro pa nikad ni ja ne jedem salatu vani ali ispred mene je kupilo par ljudi isti sendvič i žena s djetetom, i mislim pa ajde ma sigurno neće biti neoprana.

I putem skužim crne mrlje dok jedem i prvo sam pomislila da je ostatak pršuta ili sjemenke, i baš sam stala i otvorila sendvič i po cijeloj rikoli ostatci zemlje, i još se razmazuje po unutarnoj strani kruha. Želudac mi se preokrenuo.

I ako sam išta u hrani pažljiva a to je da lisnato povrće, od salata pa do špinata perem list po list ma koliko god trajalo. I sad se osjećam kao tuka jer nisam u tom trenu razmišljala.

Sutra idem kod doktora po uputnici. Užas!!!
joj ko da sebe slusam to pranje listic po listic al kad sam jedino tad sigurna da je ok,... al znas sto,... kad cujem da ljudi pojedu ono pomidor, a da ga samo malo kroz majicu pobrisu mi je lakse sad bi bilo najgore razbijat glavu s tim,... nema smisla,.. vec smo pojele to,.... drugi put cemo pazit
kleica_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 00:13   #18
ne možeš se zaraziti mačjim glistama, koliko znam, jer je to druga vrsta oblića, jedino možeš pokupiti sa njene dlake jajašca, zato uvijek treba paziti na mačke i pase ako se sadi salata u vrtu, jer su oni česti prijenosnici parazita. Stvarno ne znam otkuda tom čovjeka glista u nosu, mora da je imao baš jaku invaziju.

edit: ajme meni, pogotovo pazite sa tim sendvičima sa salatom, ona najčešće nije dobro oprana ako je uopće oprana,ja nikad ne jedem vani, apsolutno nikad, nemam povjerenja prema njima, samo im je zarada na pameti, a za higijenu i zdravlje ih nije briga
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 11:39   #19
dakle, za početak razdvojimo trakavicu od ostalih crijevnih parazita, jer se nju može dobiti jedino jedenjem sirovog odnosno termički neobrađenog mesa, uključujući i ribu.

za sve obliće (oble gliste) osim male dječje glistice (Enterovius vermicularis) jajašca moraju provesti određeno vrijeme u zemlji. dakle zemlja mora biti zagađena ljudskim izmetom. čisto sumnjam da se komercijalni vrtovi danas gnioje na taj način.

mačje i pasje gliste ne može čovjek dobiti, jedino je moguća upala na koži na mjestu gdje ličinka pokuša ući pa ugine, te gliste naime ulaze kroz vlažnu kožu.


glista u nosu nije baš tako neobična, s obzirom da dječju glistu jedan dio životnog ciklusa vodi kroz pluća, te ju je moguće iskašljati, a onda završi i u nosu.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 21:44   #20
Kako mi je drago da postoji ova tema.

Danas sam kupila sendvič u pekari s rikulom i pršutom, i nakon pola sendviča primjetim da na rikoli ima još zemlje. Pošizila sam, bacila sam pola sendviča. I sad naravno paničarim.

Gdje radim taj test koji spominjete? U domu zdravlja ili bolnici? I kako se točno provodi? Je li na sve parazite ili samo neke?
Adema is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.