Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2010., 00:26   #21
Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
"Van" nema veze s natjecanjem (odbijanje autoriteta i neimanje volje za životom u takvom svijetu, kritika sistema), a koliko znam ni "Duel" (psihopat koji traži žrtvu)!
I baš se pitam gdje ti je bil taj "širi pogled" kad si gledal "Van.."!?
E sad si poceo mijesati stvari i mutiti vodu. Naravno da svaki od filmova potjere ima svoje posebne tematske preokupacije i siri kontekst. Van sigurno jest kritika sistema, Duel je odraz atmosfere straha u americkom drustvu sedamdesetih, a Blues Brothers je neobavezna zabava. No ja to uopce ne sporim. Istovremeno, to nema bas nikakve veze sa onim sto si ti meni spocitnuo par postova prije:

Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
upravo iz razloga kaj se u Nadnici dela o dvije suprostavljene strane i natjecanju ona ne spada u ovu temu........
Dakle, ovdje raspravljamo o prilicno jednostavnoj stvari, a to je jesu li ova dva elementa legitimna da bi se neki film mogao nazvati filmom potjere. Ti tvrdis da nisu. Ja tvrdim ne samo da jesu, nego i da su (vise ili manje izravno) sastavni dio svakog filma potjere. Pritom - ovo naglasavam - uopce ne ulazim u dublji kontekst bilo kojeg pojedinacnog filma, nego izravno polemiziram sa tvojom tezom koju sam citirao.

Da budem jos jasniji, ti pokusavas uvesti sadrzajnu i znacenjsku raspravu nakon sto si poceo polemizirati o strukturalnim odlikama filmova potjere. Sto se mene tice, mozemo raspravljati i o tome, ali je jako bitno da uocis kako si presao na sasvim drugi teren i pomijesao stvari.

Za pocetak, Cannonball! (koji sam vec spomenuo) u potpunosti negira tvoju tezu. Rijec je o bedastom, ali simpaticnom filmu, koji - jasno i uocljivo - ima upravo ova dva elementa kao glavna, a definitivno jest film potjere. Dakle, ovdje sam nedvojbeno vec osporio ovo sto si napisao i, barem sa ovog aspekta, dao legitimitet da makar spomenem Nadnicu za strah.

Van i Duel mozda nisu tako ociti, ali probat cu i to elaborirati.

Prvi od dva elementa, suprotstavljene strane, nuzan je za svaki film potjere. To je jasno po definiciji - u filmu potjere moras imati onoga koji goni, i onoga koji bjezi. Mislim da je ovo toliko zdravorazumski jasno da ne trebam dalje trositi rijeci.

Drugi od dva elementa je kompeticija. Primjeti da ja opetovano koristim izraz kompeticija, dok ti koristis nas hrvatski izraz natjecanje, koji dijelom pokriva kompeticiju, ali ne sav njezin opseg. Jedan dio tog opsega je i izraz suparnistvo ili rivalitet (moguce je da si me ovdje krivo shvatio). U Duelu mislim da je sasvim jasno da to jest strukturalni element filma. U Vanishing pointu taj rivalitet takodjer postoji i to prema policiji, odnosno sistemu koji ona predstavlja (sto si i sam uocio).

Ovdje je rijec o mehanickim narativnim osnovama filma potjere. Znacenjska nadogradnja je nesto sasvim drugo, i ona moze biti bilo kakva nakon sto film zadovolji ove osnovne kriterije. U Vanishing pointu, recimo, ona je odlicno poantirana odustajanjem glavnog lika od potjere ili utrke, ne samo doslovne, nego i zivotne. No, ponavljam, to je sasvim druga dimenzija od ove o kojoj polemiziramo.

Sto se Nadnice tice, da se vratim na ono od cega je sve pocelo, samo sam ukazao da ovi osnovni mehanizmi postoje i tom filmu, iako niposto nije rijec o filmu potjere u klasicnom smislu.

Zadnje uređivanje xax233 : 28.05.2010. at 00:56.
xax233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 10:11   #22




I ovaj... Navodno po istinitom dogadjaju...







Nezaobilazan Stephen King...


Zadnje uređivanje Josey_Wales : 28.05.2010. at 10:24.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:59   #23
Film je smece ali je s autima...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 12:13   #24
Friedkinov klasik je izvrstan ali meni najdraži car chase je ipak Hillov Vozač, možda i najjača stvar koju je dotični ikad snimio. A nije da je konkurencija bezvezna.

I The Blues Brothers razbijačina, iz vremena kad je Landis bio bog.
cul-de-sac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:03   #25
a zašto molim vas lijepo se nigdje ne spominje film Brzi i Žestoki? ako je ikoji film trebao doći pod ovu temu "Car chase - Potere i jurnjave automobilima "
onda je to taj.

jedino se pojavljuje scena(slika) u uvodnom postu iz tog filma, ali da nema ni riječi o tome
El Nino9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:45   #26
Ma bolan, Semir iz Cobre 11 sere po svima gore navedenima.
__________________
"How my hair look, Mike?"
zidd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:52   #27
Quote:
El Nino9 kaže: Pogledaj post
a zašto molim vas lijepo se nigdje ne spominje film Brzi i Žestoki?
jer ne valja
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 00:36   #28
Bio sam zauzet nekim obavezama prethodna 2-3 dana pa nisam stigo nista da napisem a vidim da se tema mnogima dopada zbog cega sam jako srecan pa cu se prvo, kao sto je i red, zahvaliti svima a posebno onima koji pohvalise temu

Quote:
La Familia kaže: Pogledaj post
@Jacob J. Harper

Sto se mora, nije tesko - cak ni La Familii. A mora se priznati sljedece: zanimljivo, informativno, elaborirano, vraski zabavno i nadasve konstruktivno - sve pohvale za temu.



Bullit.

Top 25 movie car chases

10 Best Car Chases in Movie History
Hvala lepo

Takodje bih ti se zahvalio na slici kao i na linkovima.

Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Jacobe, super tema ali mogla se anketa napravit. Bilo bi zanimljivije
Hvala.
Mislim da bi anketa samo unistila temu jer bi ljudi samo glasali pa bi se tako manje pisalo i ne vidim potrebu za njom.

Quote:
dr.mabuse kaže: Pogledaj post
p.s. Zar ste toliki ovisnici o anketama (koje su ionak bes ikakvog smisla)!? Baš pohvala za otvaranje teme i to bez ankete i nepotrebnih bvesmislica, samo bitno
Hvala.
I ja tako mislim.

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Jake, stvarno dobra tema
Hvala, Deckard

I hvala ti za linkove.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 01:03   #29
Quote:
Jacob J. Harper kaže: Pogledaj post
Gledao sam puno filmova sa poterama/jurnjavama automobilima od kojih bi izdvojio sledece: Gone in 60 Seconds (1974), The Driver (1978), The Italian Job (1969), Vanishing Point (1971)... ali o njima kao i jos nekima drugom prilikom za sada toliko od mene.
Obecanje je obecanje pa da ga ispunimo.

Quote:
Jacob J. Harper kaže: Pogledaj post
Gone in 60 Seconds (1974)



Upravo sam ga odgledao po prvi put i odusevio se jer nisam imao velika ocekivanja.

Ocekivao sam malo a dobio puno, naime odlican akcioni film sa jednom od najboljih jurnjava automobilima koju sam video na filmu.

Procitao sam na imdb-u da su u 97 min koliko traje film unistena 93 automobila sto je prilicno ludo a ono sto je jos ludje je to da ta jurnjava u kojoj je inisteno vise od 90 automobila traje 40 min uh covece 40 minuta lude jurnjave zaista ko voli akciju i jurcanje kolima ovo je prava stvar za njega.
Veoma zabavan film koji cu sigurno gledati vise puta u svom zivotu i moram napomenuti da mi se jako svidja kako je sve to odradjeno a tu mislim na sam nacin snimanja pa sama potera i kraj koji je izuzetan zaista mi se svideo.

Moja ocena: 6/10

* * *

Gone in Sixty Seconds (2000)



Ovaj remake istoimenog filma sam jutros odgledao po cini mi se 4 ili 5 puta i uvek mi je zabavan ali to je zato sto nisam znao da je ovo remake i da postoji original inace bi ga sigurno manje puta gledao od originala koji je ipak bolji.

Remake iz 2000-e ima jedino bolje glumce dakle glumacka ekipa jeste bolja to se mora priznati ali je zato original iz 1974 mnogo uzbudljiviji i ima vise akcije koja fali u remake-u.
Sve u svemu zabavan je remake istoimenog filma iz '74-e koji vredi pogledati a inace jedan mi je od drazih akcionih filmova ali ocena manje u odnosu na original.

Moja ocena: 5/10
GONE IN 60 SECONDS 1974 (trailer)
Gone in 60 seconds Original chase scene
Gone In 60 Seconds (2000) Trailer

Da se ne bih ponavljao kopirah ovaj svoj post koji sam nedavno napisao i dodah trejlere/klipove.

* * *

The Driver (1978)



Vrlo dobar film, zapravo odlican je film, sa sjajnim glumcima ali ono sto je za ovu temu bitno je da ima odlicnih scena jurnjava automobilima koje ne znam kako da recima opisem to se mora pogledati slika govori vise od reci zaista jedan od najboljih filmova sa jurnjavama.

Posebno bih izdvojio onu scenu kada Ryan O'Neal unistava Mercedes na parkingu uh kako je to zestoko bilo bas je pokazao onim tipovima svoju preciznost jer ko je gledao zna o cemu pricam mislim ono kako je odvalio branik je bilo nevidjeno a ne da ih je isprepadao neko im se digla kosa na glavi hahaha.

THE DRIVER (1978) 1st Chase
The Driver 1978 (the driver let the driver go.)
The Driver - car chase scene (1978)

* * *

The Italian Job (1969)



Uh ovaj film prosto obozavam ! Odakle da pocnem ?

Vraski zabavan film pun uzbudjenja a Miniji ga posebno izdvajaju od ostalih filmova potere i juranjave sa automobilima.
Remake mu nije ni blizu mada cu i o njemu nesto reci nekom drugom prilikom drzimo se originala za sada koji ima dobru pricu i interesantan rasplet dogadjaja. Idvojio bih one lude scene sa Minijima kao recimo onu kada su otisli na krov nekog objekta valjda je to neka sportska dvorana ili tako nesto pa to je bilo nevidjeno kako se setise toga samo :hail!: sve pohvale posebno za to.

Italian Job best car chase

* * *

Vanishing Point (1971)



Bas sam ga ovih dana prvi put gledao i moram priznati da je daleko bolji od remake-a koji mu nije ni blizu.

Odlican film sa fenomenalnom poterom ono je zaista pravo uzivanje gledati.
Neponovljiva atmosfera uzbudjenje maksimalno koje dolazi do kulminacije na samom kraju i kada se film zavrsava znate vec kako ko nije obazno nek pogleda.
Posebno mi se dopada ono divljanje jake masine koju niko ne moze da stigne a i moram pomenuti DJ-a bez koga film ne bi bio isti.

Vanishing Point (1971) Trailer
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.

Zadnje uređivanje Jacob J. Harper : 30.05.2010. at 01:56.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 10:20   #30
Film od sinoc... Nije los...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:55   #31
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Film od sinoc... Nije los...

Koji film ?! Nista ne kapiram
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 19:09   #32
The Peacemaker (1997)



Iako nije tipican film potere/jurnjave automobilima meni je ona scena jurnjave Mercedesa i nekoliko BMW-a jedna od najboljih jurnjava samo steta sto ne traje duze.
Tada, 1996-e i 1997-e, novi Mercedes ako se ne varam rec je o modelu S-klase koji je ogroman i veoma mocan auto i bio je pojam tih godina mada je i sada pojam.
Odlicno je snimljena sva ta jurnjava u kojoj jos ucestvuju i malo stariji modeli BMW-a ali sve jedno BMW je BMW dobri su auti u to nema sumnje sto poteru cini odlicnom a samo okoncanje potere/jurnjave kada Clooney tim prelepim i ogromnim Mercedesom izudara male BMW-e i onaj na kraju upali jedan od BMW-a, znate vec kako ko je gledao film zna, to mi je vrlo napeto.




Ako jos uvek ima onih koji film nisu gledali vredi pogledati jer je film dobar a jurnjava automobilima o kojoj do sada pricah je odlicna.

The Peacemaker 1997 Trailer
Evo trejlera u kome se na zalost vidi samo jedna scena jurnjave ali jedna od boljih na 1:35 min - Mercedes preleti BMW.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.

Zadnje uređivanje Jacob J. Harper : 30.05.2010. at 19:15.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 19:32   #33
Quote:
Jacob J. Harper kaže: Pogledaj post



The Italian Job (1969)



Uh ovaj film prosto obozavam ! Odakle da pocnem ?

Vraski zabavan film pun uzbudjenja a Miniji ga posebno izdvajaju od ostalih filmova potere i juranjave sa automobilima.
Remake mu nije ni blizu mada cu i o njemu nesto reci nekom drugom prilikom drzimo se originala za sada koji ima dobru pricu i interesantan rasplet dogadjaja. Idvojio bih one lude scene sa Minijima kao recimo onu kada su otisli na krov nekog objekta valjda je to neka sportska dvorana ili tako nesto pa to je bilo nevidjeno kako se setise toga samo :hail!: sve pohvale posebno za to.

Na krovu sportske dvorane,a prate ih Carabineri Alfe Giulie koje ne mogu uzgurati do vrha?Pa se vraćaju unazad.
A tek one scene kroz tunele kanalizacije .
Nego zašto ti se ne sviđa remake?Meni je čak bolji od originala.Sviđa mi se ona scena s helikopterom,a odlična je i vožnja s Minijima kroz kanalizaciju.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 19:47   #34


Runaway Car (1997)

Trailer (riječ je o video clipu)

Za one koji vole poštene B filmove, dosta poznatih video/televizijskih faca i stvarne događaje - jedna preporuka u duhu teme. Troje ljudi se slučajno pronađe u osobnom automobilu koji, iako dolazi sa servisa, iznenada doživi zaključavanje motora i ne može se ugasiti,izbaciti iz brzine ni zaustaviti. Policija započinje akciju spašavanja, ali brzina auta samo raste onemogućavajući bilo kakav pristup putnicima. Iako je riječ o video filmu, napetost u njemu je iznad prosječna, uloge su odradili televizijski veterani i unijeli živosti u njih tako da finalni proizvod ispada sasvim zanimljiv filmić.

Istu situaciju su obradili i legendarni Specijalci sa Autoputa - Cobra 11 - prva epizoda gdje se pojavljuje Semirov partner Tom, uz razliku da je u njihovoj izvedbi potjera izvedena spektakularnije (kojih desetak starih Fordova i Opela je žrtvovano u procesu) no sve ostalo, uključujući i policijske pokušaje spašavanja, je ostalo isto.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:04   #35
Šta se tiče najboljih potjera na filmu izbor je od prilike sljedeći...(ne nužno ovim redoslijedom)...

Terminator 2: Judgment Day (Potjera kada T1000 ganja Johna u kamionu a Arnie im odmah za petama)
The Blues Brothers (legendarna potjera sa najviše razbijenih automobila ikada)
Mad Max 2: The Road Warrior ( Kultna potjera na kraju filma)
James Bond: Die Another Day (Potjera na ledu)
Bullitt (također kultna potjera kroz San Francisco - meni najbolji segment tog filma)
Ronin (Gotovo svaka veća potjera u tom filmu)
Grindhouse: Death Proof (Potjera na kraju)
Mission Impossible 2 (Možda i najbolja potjera na motorima ikada snimljena. Ako išta valja u tom filmu onda je to to)
The Bourne Supremacy (iako više podsjeća na naguravanje po cesti, meni je potjera po Moskvi baš zbog toga jedna od najrealističnijih)
Bad Boys II (potjera na autocesti)
Batman Begins (Batmanov bijeg u njegovom tenkovskom batmobilu pred murijom)
Die Hard: With a Vengeance (jurnjava u taksiju)
Transporter (jurnjava na početku)

I to je to za sada...ali past će mi još nešto na pamet...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:27   #36
Quote:
Dragonrage kaže: Pogledaj post
Bad Boys II (potjera na autocesti)
Uz ovo ide i potjera iz The Island pošto imaju debele sličnosti.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 11:09   #37
Quote:
Jacob J. Harper kaže: Pogledaj post
Koji film ?! Nista ne kapiram
Maknuo je poster... Stavljam ponovno...

Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 11:11   #38
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Uz ovo ide i potjera iz The Island pošto imaju debele sličnosti.

Ta u Islandu mi nije baš bila neš upravo zato jer je bila identična kopija ove iz Bad Boysa 2.
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 13:26   #39
i death proof je kombinacija jedno 3-4 filma (najviše vanishing point rekao bih), pa ti ne smeta
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 13:33   #40
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
i death proof je kombinacija jedno 3-4 filma (najviše vanishing point rekao bih), pa ti ne smeta

Je...ali tu se radi o starim filmovima kojima je posve drugi redatelj u posve drugo vrijeme odao homage na svoj način...

A ovdje je riječ o kopiranju od strane istog redatelja koji tu jednostavno nije pokazao ništa novo već je samo skopirao ono što je napravio u prethodnom filmu...tak da ono, da, to mi malo više smeta, ili da kažem, upada u oći nego u slučaju Death Proofa...
__________________
Well, opinions are like assholes. Everybody has one.
Dragonrage is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.