Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji > Tisak

Tisak Za pranje prozora, potpalu i dresuru pasa. Možda i čitanje.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2014., 01:34   #541
Quote:
believer kaže: Pogledaj post
Istina je da su dnevnici na nacionalnim televizijama gola kopija sadrzaja koji su taj dan objavili vodeci dnevni listovi i slazem se s tvojom ocjenom da je kvaliteta urednickih i novinarskih kadrova po tv postajama katastrofalna, ali to ne znaci da je utjecaj ni vl ni jl velik. Jer da stvarno je, onda bi ljudi spinove saznavali iz dnevnih novina, sto je ipak slucaj u samo malom dijelu populacije, a ne s tv ekrana, a bas to je praksa (neovisno o prepisivacini). Dakle, tvoja ocjena govori samo jedno: da tv stanice imaju lose kadrove (i velik utjecaj na kreiranje javnoga mnijenja), a ne da su tiskani mediji nesto jako dobri i utjecajni. Bas obratno, losi su i slabo citani, a teme koje oni donose publika (u najvecoj mjeri) doznaje iz tv dnevnika koji ih prestrikavaju.
Možda smo malo skrenuli sa teme, ali i Nacional je tiskovina a u prošlom broju im je jedna od udarnih tema bila EPH pa vjerujem da smo još uvijek unutar zadanih okvira.
Mislim da si dobro dijagnosticirao stanje na medijskom tržištu (ako tu blago rečeno čudnu pojavu u Hrvatskoj tako možemo nazvati). Spinovi su jedan od glavnih razloga što su tiskovine na koljenima. Spinovi i PR tekstovi i intervjui, odnodno sprega politike, kapitala i totalnog pada standarda u novinarstvu. Stvari idu toliko daleko da naručitelji (nazovimo ih tako) ne samo da nude "teme" nego čak biraju i autore koji će ih (pot)pisati. Ako ovo posljednje ne rade sami, za njih to obavljaju urednici koji "vruće priče" i dokumente dilaju i rasparčavaju svojim prijateljima i pulenima. Te poluinformacije se onda predstavljaju kao "ekskluzive" koje onda nekritički preštrikavaju elektronski mediji (prvo portali, a onda i radijske i TV stanice). Jedini problem u cijeloj priči je što to nije novinarstvo. Većina ljudi to kuži i zato već odavno ne kupuje novine. Niti ih čita po kafićima i frizerajima, kako se to ovdje često misli. Zato im je i utjecaj danas skoro zanemariv (ma kako to nekima bolno zvučalo).
Kada tome dodaš i osiromašenje ljudi, pa još i efekt novih medija (portali), u čemu se hrvatski medijski prostor generalno uopće nije uspio snaći, plus katastrofalnu kadrovsku politiku po medijima (koja više podsjeća na kreiranje nekih zatvorenih rodbinsko-prijateljsko-jamačkih krugova nego na izbor kadrova koji znaju i hoće raditi), dobivaš zatvoreni krug. Nitko ni ne nudi rješenja, čak ni strukovne organizacije (HND, sindikat, kojekakva vijeća i savjeti, vlast...). Svi su totalno zakazali.
Nacional je ponovno pokrenut u stanju na medijskom tržištu koje je bar 10 puta gore od onog kakvo je bilo kada se ugasio. Ljudi još manje kupuju novine nego prije, siromašniji su, depresivniji i zaglupljeniji nego onda. Uvjeti rada po redakcijama puno su teži nego prije dvije i pol godine, na tržištu je još više nezaposlenih novinara (sa svim implikacijama koje to nosi). Danas je i puno jasnije koji medij koga zastupa i tko koga fila dokumentima i informacijama (tj. zna se za koga tko "odrađuje"). Nacionalu želim puno uspjeha, potreban je hrvatskom medijskom prostoru i nadam se da će opstati, ali sumnjam da će to ostvariti na način na koji su krenuli. Morali bi nešto naučiti na svojim i tuđim greškama.

Zadnje uređivanje donaldduck : 16.12.2014. at 02:05.
donaldduck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 08:49   #542
Quote:
donaldduck kaže: Pogledaj post
Mislim da si dobro dijagnosticirao stanje na medijskom tržištu (ako tu blago rečeno čudnu pojavu u Hrvatskoj tako možemo nazvati). Spinovi su jedan od glavnih razloga što su tiskovine na koljenima. Spinovi i PR tekstovi i intervjui, odnodno sprega politike, kapitala i totalnog pada standarda u novinarstvu. Stvari idu toliko daleko da naručitelji (nazovimo ih tako) ne samo da nude "teme" nego čak biraju i autore koji će ih (pot)pisati. Ako ovo posljednje ne rade sami, za njih to obavljaju urednici koji "vruće priče" i dokumente dilaju i rasparčavaju svojim prijateljima i pulenima. Te poluinformacije se onda predstavljaju kao "ekskluzive" koje onda nekritički preštrikavaju elektronski mediji (prvo portali, a onda i radijske i TV stanice). Jedini problem u cijeloj priči je što to nije novinarstvo. Većina ljudi to kuži i zato već odavno ne kupuje novine. Niti ih čita po kafićima i frizerajima, kako se to ovdje često misli. Zato im je i utjecaj danas skoro zanemariv (ma kako to nekima bolno zvučalo).
Prvi dio, o katastrofalnom stanju u novinarstvu, opisao si OK. No to je već prastara vijest, ja sam ovdje pisao protiv toga prije 5 ili 8 godina, dok je još bilo vremena za popravak.

U drugom dijelu (slabom utjecaju) nisi u pravu.

Vrijeme je da podjelu medija, pa i na ovom podForumu, malo korigiramo. Naime, ne radi se o tiskanim i elektroničkim medijima, već o pisanim i nepisanim medijima. U pisane medije ubrajaju se i tiask i portali, to je za čitatelja zapravo jedna vrsta sadržaja. Dva glavna dnevna lista (Jutarnji i Večernji) do čitatelja doturaju jednaki sadržaj (pisane tekstove) i u papirnatom i u "ekranskom" obliku. Kad se zbroje čitatelji papirnatih novina (ne samo kupci, već i po kafićima...) sa puno mnogobrojnijim čitateljima istih tih novina na ekranima, dolazi se do jako velikog utjecaja.

TV-"novinari", nažalost, sve što znaju o stvarnosti saznaju tako da prvo pročitaju portale. Ako je neki portal objavio vijest da su 3 studentice zbog Facebooka "suspendirane" na fakultetu, prvo će tu istu vijest objaviti svi ostali portali. A onda će to pročitati svi TV-urednici, pa će tu "važnu "vijest objaviti i na TV-u. Hrvat koji u jednom danu pročita 3 portala, 1 tiskane novine i pogleda 2 informativne emisije, u manje od 12 sati će 6 puta pročitati ili čuti istu vijest o suspendiranim studenticama. Slijedećeg dana će pročitati što o suspendiranim studenticama misle Saša Cvetojević i još 17 ljudi. Mišljenje Saše Cvetojevića prvo je bilo objavljeno na nekom portalu, a onda je za par dana u tiskanom Večernjaku to mišljenje zauzelo veći dio jednog od članaka (bilo ih je više) o prevažnoj temi "3 suspendirane studentice".

Nisam brojao, ali mi se čini da sam osobno temu "3 suspendirane studentice na Ekonomskom fakultetu" čuo ili pročitao u bar 50 novinskih, portalskih ili televizijskih članaka ili priloga.

Za to vrijeme se događaju važne stvari. O kojima se ne piše. Tvoje susjede onda vjerojatno misle da bi o "3 suspendirane studentice na Ekonomskom fakultetu" trebale pročitati i 51. put - u Nacionalu. Tvoji susjedi misle da je to jedna od najvažnijih tema današnjice. Ja mislim da bi ipak trebale pročitati o Paviću i Hanžekoviću.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 09:09   #543
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Prvi dio, o katastrofalnom stanju u novinarstvu, opisao si OK. No to je već prastara vijest, ja sam ovdje pisao protiv toga prije 5 ili 8 godina, dok je još bilo vremena za popravak.

U drugom dijelu (slabom utjecaju) nisi u pravu.

Vrijeme je da podjelu medija, pa i na ovom podForumu, malo korigiramo. Naime, ne radi se o tiskanim i elektroničkim medijima, već o pisanim i nepisanim medijima. U pisane medije ubrajaju se i tiask i portali, to je za čitatelja zapravo jedna vrsta sadržaja. Dva glavna dnevna lista (Jutarnji i Večernji) do čitatelja doturaju jednaki sadržaj (pisane tekstove) i u papirnatom i u "ekranskom" obliku. Kad se zbroje čitatelji papirnatih novina (ne samo kupci, već i po kafićima...) sa puno mnogobrojnijim čitateljima istih tih novina na ekranima, dolazi se do jako velikog utjecaja.

TV-"novinari", nažalost, sve što znaju o stvarnosti saznaju tako da prvo pročitaju portale. Ako je neki portal objavio vijest da su 3 studentice zbog Facebooka "suspendirane" na fakultetu, prvo će tu istu vijest objaviti svi ostali portali. A onda će to pročitati svi TV-urednici, pa će tu "važnu "vijest objaviti i na TV-u. Hrvat koji u jednom danu pročita 3 portala, 1 tiskane novine i pogleda 2 informativne emisije, u manje od 12 sati će 6 puta pročitati ili čuti istu vijest o suspendiranim studenticama. Slijedećeg dana će pročitati što o suspendiranim studenticama misle Saša Cvetojević i još 17 ljudi. Mišljenje Saše Cvetojevića prvo je bilo objavljeno na nekom portalu, a onda je za par dana u tiskanom Večernjaku to mišljenje zauzelo veći dio jednog od članaka (bilo ih je više) o prevažnoj temi "3 suspendirane studentice".

Nisam brojao, ali mi se čini da sam osobno temu "3 suspendirane studentice na Ekonomskom fakultetu" čuo ili pročitao u bar 50 novinskih, portalskih ili televizijskih članaka ili priloga.

Za to vrijeme se događaju važne stvari. O kojima se ne piše. Tvoje susjede onda vjerojatno misle da bi o "3 suspendirane studentice na Ekonomskom fakultetu" trebale pročitati i 51. put - u Nacionalu. Tvoji susjedi misle da je to jedna od najvažnijih tema današnjice. Ja mislim da bi ipak trebale pročitati o Paviću i Hanžekoviću.
Vec i to sto o studenticama s facebooka zapravo saznaju s tv ekrana (vecina saznaje tako), a ne iz novina pa cak ni portala, tj. onih koji su otkrili tu vijest, dovoljno govori kako je slab utjecaj novina danas. Postale su ono sto je trebala biti Hina: predmedij za druge medije. Slicno vrijedi i za portale iako su oni citaniji, barem kod mladje populacije.
Kafici tu nista ne mijenjaju. Dio ljudi u njima prolista novine, ali vrlo malo ih cita. Odi u neki birc pa se sam uvjeri.
believer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 09:16   #544
Baš dobro što se pojavio (vratio) Nacional. Da konkurira postojećim tjednicima, manje više lošima, pa i bezveznima. Ova priča o Paviću i Hanžekoviću im je pun pogodak. Nadam se da će biti nastavka.:klap:
trepanacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 13:36   #545
Quote:
believer kaže: Pogledaj post
Vec i to sto o studenticama s facebooka zapravo saznaju s tv ekrana (vecina saznaje tako), a ne iz novina pa cak ni portala, tj. onih koji su otkrili tu vijest, dovoljno govori kako je slab utjecaj novina danas.
Nekoliko netočnih navoda.

a) "novine" (tiskane) = "portali" (isti pisani tekst na papiru ili na ekranu Jutarnjeg ili Večernjeg)
b) većina informacija i "informacija" dolazi s portala, TV to na kraju samo eksploatira (dakle - pisani tekst najviše utječe)
c) zapravo je svejedno koliko ljudi pročita ishodni članak, jer na kraju sve iz njega nekako dopire do većine - što JEST utjecaj ishodnog članka

Jedina nada Nacionalu jest NE EKSPLOATIRATI VEĆ EKSPLOATIRANE TEME, ne povoditi se za "modom"... Dati nešto što vrijedi 16 kuna, nešto što ne postoji negdje drugdje besplatno.

Npr. u predizbornoj kampanji ne želim da me novine svaki dan "izvještavaju" spinovima koje dirigiraju kandidati. Danas je Kolinda rekla nešto suprotno Karamarku, ili se Josipović ne slaže s Milanovićem... Znamo da su to teme za novine, i znamo da su "sukobi" smišljeni za novine i ostale medije... Od Nacionala želim neke informacije o Josipoviću i Kolindi koje još ne znam.

Ne zanima me što Saša Cvetojević, poznati poduzetnik i investitor, misli o studentskoj referadi.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 15:07   #546
Mene interesira je li istina sto je Mamic rekao, da u Nacionalu puse ispod stola jedni drugima?!
__________________
alo alo
Nutella2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 09:51   #547
Quote:
Mene interesira je li istina sto je Mamic rekao, da u Nacionalu puse ispod stola jedni drugima?!
Ne znam, no meni je onaj Jelincic (kaj je gostoval u zadnjoj piramidi) zgodan frajer, pa ne vidim zakaj si ne bi spojili ugodno s korisnim
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 13:23   #548
Quote:
Nutella2 kaže: Pogledaj post
Mene interesira je li istina sto je Mamic rekao, da u Nacionalu puse ispod stola jedni drugima?!
Prije se može reći da Mamić to čini.Ali kako bi uklonio refleksije na svoja sranja,on optužuje druge.Tipično.
Bulgakovljević is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 22:28   #549
Nacional - najutjecajniji medij u državi

Berislav Jelinić je vraća nadu u hrvatsko novinarstvo.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.